Skocz do zawartości
natalia83

Dlaczego moje LPS'y powoli umierają?

Rekomendowane odpowiedzi

Kubek, nawet nie wiem już jak komentowac Twoje posty, jak dla mnie jesteś po prostu żałosny... Natalia przepraszam że nie w temacie. Co do światła to bym sie kłócił, Kubek, miałes ledy i lps-y? Jeśli nie to przestań snuć swoje mongolskie teorie wyssane z palca bo wprowadzasz ludzi w błąd, choc sam nie jestem zwolennikiem ledów i uzywam T5 to mogę napisac z czystym sumieniem że lps-y wręcz uwielbiają ledy! To co się dzieje u Natalii to nie kwestia światła moim zdaniem. Natalia, pokaż prosze w jaki sposób "umierają" Ci lps-y?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb możesz komentować nie przeszkadza mi to... Jakbyś był takim ignorantem... up jesteś mam LPSy i Ledy ;) ale szkoda gadać.

Tu się kasę zarabia a nie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczął bym od podania papu dla korali. Jeśli masz jakieś mrożonki to zrób im miksa i wlej pół godzinki po zgaszeniu światła. Tak zrób dwa razy w tygodniu. Na początek dał bym z 4 kostki ( ikra, plankton, wrotka). Druga sprawa to zrezygnował bym z tych chemicznych wynalazków i zaczął bym stosować ballinga. Ja kiedyś miałem takie parametry jak Twoje - na poziomie zera i koralowce - w tym również LPSy - marniały. Zacząłem karmić korale i po naprawdę krótkim czasie odwdzięczyły mi się. Obecnie jadę na ballingu i dozowaniu ABCM - co dwa tygodnie - i jakoś koralowce rosną. Nic innego nie stosuję. Parametrów nie mierzyłem z.....nie pamiętam :p.

Jak coś to zapraszam na kawkę i.....coś się zawsze utnie w akwa:).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, to nie pisz tutaj, wielu odetchnie, możesz mi wierzyć :)

Pozdrawiam

Ignorant


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, to nie pisz tutaj, wielu odetchnie, możesz mi wierzyć :)

Pozdrawiam

Ignorant

faktycznie...

Napisz te swoje przemyślenia ignoranta ;) Chętnie się czegoś nauczę!

Pewnie wielu odetchnie bo będą mogli wciskać kit... aż będzie bokami wychodził. Ciekaw jestem kiedy padnie teks: zmień sól na jedną słuszną... to by była rada wręcz bezcenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, zapraszam na priv, ten syf kasuję.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wyluzujcie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek sam sobie wystawiasz swiadectwo. Twojej wiedzy nie będę komentować, nierzadkich przytyków pod moim adresem, a także samego Nano-Reef również bo jest to przykre dla mnie jako człowieka.

Natalii na pw napisałem to co wielu kolegów wyzej odnosnie zbyt sterylnych warunków (NO3/PO4)

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wystawiłeś też sobie świadectwo w jaki sposób traktujesz nano-reef jako pocztę do kontaktów na priv... i jako tablicę ogłoszeniową.

Szkoda, że nie zechciałeś podzielić się swoimi spostrzeżeniami publicznie bo temat był publiczny, a nie było to pytanie na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Publicznie wszystko zostało powiedziane co sam bym mogl napisać. Prywatnie jako, że piszemy z Natalią powiedziałem jej co uwazam za słuszne. Jak widzisz z gąszcza rad, któreś trzeba wybrać, zwłaszcza, gdy jest ich tak dużo i bywają sprzeczne. Możesz mi dalej wytykać, ja z Twojej pracy nie szydzę, ani nie mówię Ci co masz robić. Co najwyżej mogę Cie prosić o stonowanie w tym co piszesz.

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, jak wejdziesz na stronę glówną, odświeżysz, to po prawej u góry będziesz miał na czerwono "1", klinknij proszę, wejdź i odpowiedz na moje pytanie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek_77 nie odbieraj tego jako zlosliwosc ale podpowiem ci na glos co ludzie szepcza i moze jeszcze to nie dotarlo do Ciebie. Setki osob odbiera ciebie jako wlasnie promotora jedynie slusznej soli. A tym co ich podejrzewasz za ten komercyjny zaciag na produkt dokladnie jest obojetne co ludzie leja i sypia do baniaka. Kazdy stosuje co mu odpowiada i swieci tym co uwaza za sluszne i najlepsze dla jego baniaka. Wazne zeby to robic poprawnie wiec skup sie na poradach jesli sadzisz ze pomozesz i zakoncz juz te drogi krzyzowe bo sie kiedys, ktorys z modow naprawde wkurzy. ;)

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i niech na tym pozostanie. Bardziej przyjaznie i bedzie gucio, wypadalo by sie szanowac troche mimo odmiennych zdan i doswiadczen


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh.... chłopaki :baby:

@kubek- wszystkie filtry w RO/DI zostały wymienione dwa miesiące temu łącznie z żywicą, która była wymieniona jakieś 6 tygodni temu, sprawy to nie załatwiło, absorber krzemianów włożony również 6 tygodni temu. Nie da się tego zebrać bo siada wyłącznie na ziarenkach piasku, tak jak by oblepiał ziarenka. Jak tylko to ruszę to jest taki efekt jak bym sprayem prysnęła po piasku. Zaraz się miesza z białym piaskiem. Jeśli chodzi o lampę, wisi dopiero tydzień nad baniakiem, najpierw wisiała 24cm od lustra wody i świeciła na 85% mocy. Po trzech dniach hystrix niebezpiecznie zmienił kolor z herbacianego na jasno różowy (pewnie taki powinien być) lampa zawisła 45cm nad akwarium i 72% mocy zwiększane co dzień o 1% i na takiej wysokości wisi od 4 dni, więc to chyba jednak nie lampa.

Jesli chodzi o rozjechanie parametrów, być może masz rację, jestem dosyć świeżym morszczakiem. Nie mam takiego doświadczenia między zależnościami, jednych wartości do drugich.

Kolor glonow? Przez bardzo długo czas był to kolor brązowo bury, jakis taki niefajny, od jakiś dwóch tygodni jest piekny soczysto zielony, ale widać te glony jedynie patrząc z boku na szybę, taki meszek na 0,5 mm uwielbiany przez żółtka i dolabelkę, dlatego nie mam zamiaru z nimi walczyć, bo oznacza to że jednak jakieś wartości NO3 i PO4 są.

W tej chwili jestem świeżo po podmianie, i przedmuchiwaniu skał więc woda lekko mętna, i chyba nie ma sensu robić testów, jutro na spokojnie zrobię najdokładniej jak potrafię testy i przedstawię wyniki, być może rutyna spowodowała to że gdzieś te wartości były przekłamane.

Ps. zdjęcie zrobione ze dwa tygodnie temu, widac juz na nim harmonijkowe żeberka zarastające glonami, w tej chwili jest to martwy szkielet, bo wyrzucił wnętrzności, a szkielet porastają brązowe glony

Edytowane przez natalia83 (wyświetl historię edycji)

4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W jaki sposób filtrujesz wodę przez sorbenty? Może adsorbent się ściera i jego drobiny dają w kość koralom. Cząstki sorbentu mogą być tak drobne że ich gołym okiem nie zauważysz. Ten problem pojawia się często np w przypadku stosowania Al2O3[ ten popularny ma stosunkowo duże rozmiary i dużą gęstość] ale inne też mogą się ścierać

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam dokładnie parametry, zamieściłam w stopce. Podniosłam Ca do 410mg/l.

Zamieściłam zdjęcia które pokazują jak Lps'y wyglądały, gdy problem był jeszcze niezbyt widoczny i dwa ostatnie zdjęcia dosłownie sprzed chwili.

@nanokaczor- nie bardzo wiem jak sprawdzic Twoja teorię, od czego zacząć? Akwarium nie ma komina i działa na zasadzie overflow pipe, rura która woda spływa umieszczona jest w kubku w którym są absorbery i dopiero jak przepłynie przez nie to wpada do sumpa, wcześniej leżały w jednej z przegród sumpa.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plerogyra jest dość trudnym koralem i w tak nowym zbiorniku jest nie łatwa do utrzymania .Nie powinna też być blisko obok innego lps jak w Twoim przypadku .Powinna być dokarmiana i to intensywnie w nocy oraz prawdopodobnie jest skierowane za mocny prąd wody w jej kierunku ,co do NO3 w wodzie przy lpsach wcale nie musi być niebotycznie wysoki wazne aby miały pokarm nie azotany .Co do mikroelementów są tak samo ważne przy lpsach ,spsach czy nawet miękkich każde korale ich potrzebują,


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalka,

masz wzorowe parametry. Nie wydaje mi sie, ze przy takich parametrach mozesz cos jeszcze zrobic. Prawdopodobnie wystarczy spokojnie odczekac. Moze w wodzie jest cos nie tak z biologia, ktorej nie mozna pomierzyc, glony wziely gore nad bakteriami i tak to sie przez jakis czas bedzie krecilo. Po tylnej szybie widac, ze parametry sa ok. Utrzymaj je stabilne i wypij z nami piwko.

Plerogyra mogla miec uszkodzenie w czasie transportu i gdy jakis glonik zaczepi sie na odkrytym szkielecie to koral jest przewaznie stracony. Caulastrea moze sobie ronac prawie "w cieniu".

Mg mozesz podciagnac do 1350 to poziom Ca bedzie stabilniejszy i reszte po prostu podziwiaj. :whistle:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.