Skocz do zawartości
goauld

Projekt sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Aktualnie finiszuję ze sprzętem i chciałbym uruchomić zbiornik w listopadzie, będzie to kostka 60x60x50, zaprojektowałem sump 3 komorowy 50x50x35.

Odpieniacz Schuran 120 z pompą Eheim 1250, powrót na NJ2300, chyba.

Środkowa komora refugium będzie służyła do przechowywania nadwyżki skały, jeżeli coś z planowanych 20kg pozostanie niezagospodarowane i ewentualnie jak zajdzie konieczność do przechowywania jakiś zwierzaków.

Przegroda P1 ma wysokość 20cm ponieważ zalecane zanurzenie mojego Schurana to 15-20 cm, przegrody zaprojektowałem z BubbleStop.

Zastanawiam się czy szerokość komór nie będzie za mała odpienacz podstawy ma 14cm a komorę planuję 15cm, no i komora pompy czy 12x24 wystarczy dla NJ2300(lub innej) zakładam, że tak, pompa w końcu nie lata jak głupia po podłożu.

Bardzo proszę Was o uwagi abym mógł ewentualnie skorygować ten projekt.

- Całkowita pojemność sumpa: 83L

- Ilość wody w komorach w trakcie pracy: 48L

- Ilość wody powyżej poziomu sumpa (rury, spiętrzenie pudła 6cm w tym zanurzenie powrotu,

odpieniacz, pudełko): 25L (tę wielkość można zmniejszyć do ok 18L poprzez otwór zapowietrzający na powrocie).

- Możliwość przyjęcia wody przez sump: 35L

Z powyższego wynika, że w przypadku braku zasilania pozostanie jeszcze w sumpie ok 10L przestrzeni.

post-13594-0-52050600-1350559968_thumb.jpg


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że przyłożyłeś się i wszystko ładnie rozrysowałeś. Jednak moim zdaniem taki sump nie będzie praktyczny, jest za ciasny i nieco przekombinowany. Jak dojdzie hydraulika-będzie jeszcze ciaśniej (a nie odliczyłeś grubości szyb). Sprawdź, czy będziesz w stanie wygodnie wstawiać i wyciągać wszystkie graty z sumpa przy umieszczeniu już w szafce i z założoną hydrauliką, elektryką itp. Może się okazać, że nie masz miejsca na wyciągnięcie odpieńka i pobite gary... Na papierze wszystko wygląda znacznie przestronniej niż w rzeczywistości.

Edit:

Dobra, doliczyłeś grubość szyb-ale wyszła mi 4 mm, chcesz robić z takiego szkła? Rozważ 6 mm, bo dobrze mieć zapas na stuknięcia, upadki sprzętu na szkło itp.

Edytowane przez kapuhy (wyświetl historię edycji)

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za uwagi, faktycznie szkło przewidziałem raczej za cienkie i przerobiłem projekt na 6mm, przy okazji zmodyfikowałem wielkość komór.

Aktualnie cały sump ma 50x55x35, dodałem mu 5 cm, a ewentualną dolewkę umieściłem za akwarium, będą stały na wspólnej szafce. Zakładam, że 23L w dolewce to będzie akurat, a w szafce zostało mi jeszcze 10 cm luzu na graty. Zwiększyła się ilość wody do przyjęcia przez sump, po ewentualnej awarii zasilania po przyjęciu wody ma luzu 15-20L.

Podczas weryfikacji koncepcji okazało się, że szerokość komory odpieniacza byłaby ok ale tylko przy jego jednym ustawieniu , przy innych nie byłoby możliwości ruchu, więc z 15cm zmodyfikowałem na 23 powiększając też komorę pompy z 12x24 na 14x25.

Refugium się zmniejszyło znacznie ale dodałem kilka centymetrów do całości więc nie ma krzywdy,

z resztą nie wiadomo na razie jakie będzie obciążenie pracą dla tej powierzchni.

Teraz zakładam, że już jest optymalnie dla tej wielkości przestrzeni w szafce.

Wysokość przegród zostawiłem bez zmian tak aby wszystko się przelewało bez chlupotu.

Jeszcze pytanie w kwestii dolewki planuję umieścić zbiornik powyżej poziomu sumpa na wysokości akwarium (różnica poziomów ok 80cm - 100cm), pomiędzy nimi na półce autodolewka. Sądzę, że pompa dolewająca nie bezie miała problemu z takim ustawieniem, czy mam rację ?

Jak sobie radzicie w przypadku zapchania całego spływu, mało ppodobne a jednak. W sumpie, którego konfiguracja zakłada przepompowywanie wody z komory odpieniacza do refugium, po prostu odpieniacz wypluwa wodę do komory obok, pompa powrotu opróżnia swoją komorę więc po chwili w akwa znajduje się zawartość 2 komór z czego ¾ na podłodze, a pompy po jakimś czasie się zacierają i ulegają awarii.

Zakładam, że jedynym prostym rozwiązaniem jest pompowanie wody przez odpieniacz w koło w komorze odpieniacza i tylko wysokość komór regulowała by przepływ. Wtedy tylko zawartość komory powrotu popłynie do akwa.

post-13594-0-40399000-1350728771_thumb.jpg

Edytowane przez goauld (wyświetl historię edycji)

Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wodę do dolewki masz wyżej niż sumpa, to możesz użyć zwykłej dolewki grawitacyjnej.

Zwykle zakłada się, że 2xspływ jest bezpiecznym rozwiązaniem, jeżeli mimo wszystko obawiasz się zalania, to musiałbyś pokombinować np. z czujnikiem poziomu wody w zbiorniku, odcinającym obiegówkę.

Jak masz miejsce w szafce, to sumpa zrobiłbym na wys. 40 cm - mniej chlapania na szafkę, większy bufor na wodę itp.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

"Jeszcze pytanie w kwestii dolewki planuję umieścić zbiornik powyżej poziomu sumpa na wysokości akwarium (różnica poziomów ok 80cm - 100cm), pomiędzy nimi na półce autodolewka. Sądzę, że pompa dolewająca nie bezie miała problemu z takim ustawieniem, czy mam rację ?"

Jezeli zastosujesz pompe w dolewce a wezyk wyprowadzisz z niej do sumpa to po pierwszym uruchomieniu cala zawartosc dolewki znajdzie sie w sumpie nawet jesli pompa sie wylaczy na czas

Fizyki nie oszukasz ;)

przy tak duzej roznicy poziomow pozostaje Ci tylko dolewka grawitacyjna poniewaz ma zawor zamykajacy po osiagnieciu ustawionego poziomu wody

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przy tak duzej roznicy poziomow pozostaje Ci tylko dolewka grawitacyjna

A pompa perystaltyczna? Dolewka z taką pompą też się sprawdzi, ale o wiele tańsza będzie "kiblówka" ;) (grawitacyjna).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, czy potrzebujesz tak dużej komory odpieniacza (być może potrzebujesz)? Gdybyś jednak wolał mieć większe refugium to możesz wykonać sump trochę inaczej (zakreślone na czerwono). Tylko, że w tedy miałbyś dalej do odpieniacza, ale jeżeli przekręcisz sump o 90st. Zgodnie z czerwonym napisem front to odpieniacz będzie pod ręką i wgląd do refugium. Są i mankamenty pompa powrotna była i jest w głębi, ale była by do tego jeszcze za odpieniaczem podobnie BubbleStop, choć raczej rzadko tam się zagląda. Tak luźna myśl. Projekt fajowski. Pozdrawiam

post-12790-0-14345800-1350991965_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.