Skocz do zawartości
luft

Wyliczenia za prąd

Rekomendowane odpowiedzi

To ja bym zapytał czy ktoś z forumowiczów ma tzw. "taryfę nocną" i czy liczył czy takie coś się opłaca i przy jakim zużyciu dzień/noc, np. 50/50?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku zmieniłem umowę i przeszedłem z rozliczania półrocznego na miesięczne. Powód? W prognozach notorycznie pisali - przykład - styczeń-luty zużycie 200kWh, a w czerwcu tuż przed podwyżką cen 2000kWh. Teraz każdego 20 dnia m-ca odczytuję stany i meilem przesyłam do dostawcy. Zwrotnie przysyłają potwierdzenie wprowadzenia do systemu. Płace po aktualnych kosztach i nikt mi nie prognozuje, nie wiadomo z którego palca zużycia.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja bym zapytał czy ktoś z forumowiczów ma tzw. "taryfę nocną" i czy liczył czy takie coś się opłaca i przy jakim zużyciu dzień/noc, np. 50/50?.

na tej taryfie to piece indukcyjne do ocieplania mieszkania...

w akwarystyce to średnio, bo akwarium świeci za dnia

no chyba, ze odwrócisz pory doby w baniaku :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale prąd to nie tylko akwarium, a akwarium to nie tylko swiatło. Wszystkie pompy idą i tak całą dobę a światło załapie się na 2h (13-15) taniej taryfy. dodatkowo grzałke mozna podłaczyć tak aby grzala tylko w "tanich" godzinach. Ja mam tą taryfę i zuzycie mam ok 3000kw w dziennej i 2200 w nocnej / na rok no i mam pewne wątpliwości czy mi się to oplaca.

Edytowane przez vip (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie oplaca bo za dnia placisz wiecej w obecnej taryfie, niz w zwyklej gdzie caly czas masz stala stawke (a nie ze w nocy 30gr, za dnia 70, a w normalnej 55gr - taki pamietam stosunek byl jak sie interesowalem)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie oplaca bo za dnia placisz wiecej w obecnej taryfie, niz w zwyklej gdzie caly czas masz stala stawke (a nie ze w nocy 30gr, za dnia 70, a w normalnej 55gr - taki pamietam stosunek byl jak sie interesowalem)

Przy tych cenach co podałeś jestem równiutkie 100zł do przodu :) Czyli reasumując opłaca się średnio i trzeba troche "kombinować".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba policzyć dla każdej taryfy osobno. Generalnie przyjmuje się, że jeśli co najmniej 3/4 energii zużywasz w taryfie nocnej to może Ci się to opłacać - a jak 90 procent to zmieniaj i idź jak w dym. Bo w takiej taryfie noc jest tańsza ale równocześnie wtedy też dzień jest droższy, dochodzi do tego koszt wymiany liczników i zmiany taryfy, Dlatego opłacało się to tym którzy grzali mieszkania prądem i mieli piece kumulujące ciepło i oddające je przez cały dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u innych ale w PGE jest jeszcze taryfa weekendowa, tzn. od poniedziałku do piątku taryfa dzień-noc, w cała sobota i niedziela jest liczona jak nocka.

Tu jest objaśnienie plus ceny http://pge-obrot.pl/artykuly.aspx?id=102&mp=dladomu .

Dla nie wtajemniczony - każdy odbiorca ma prawo zmienić taryfę w której jest rozliczany raz w roku (PGE).


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko

coraz bardziej uwalniają się ceny energii elektrycznej za sprawą konkurencji, w której sam póki co widzę więcej szumy i kruczków niż faktycznych obniżek.

Myślę jednak, że wszystko się zmieni na "lepsze", a może bardziej świadome dla zwykłego Kowalskiego, by nie dał się nabić w jakąś złą umowe, która miała być superowa.

Moim dostawcą jest Tauron. Otrzymałem telefon od nich z ofertą, że jesli podpiszę z nimi wiążąca umowę na 2 lata to otrzymam 4 % rabatu od obecnej stawki (5,9zł za kw/h ?) i że przez ten okres podwyżek nie będzie.

Myślę sobie, że skoro dzwonią do mnie to pewnie rynek zluzuje z cenami i ta oferta wcale nie musi być okazją.

Bardzo proszę o rady ludzi, którzy w tym siedzą - głównie Joshua33.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd Wy bierzecie te ceny? 5,9 zł za kWh????

Taryfa dzień/noc (+weekend) opłaca się dopiero gdy zużywamy dużo więcej energii w nocy niż w dzień (żeby było trudniej policzyć to również w środku dnia jest taryfa nocna - chyba 2 godziny około południa).

U moich rodziców w przypadku odgrzewania wody do celów bytowych (bojler, chyba nawet dwa po 2 do 2,5 kW) i nieużywaniu go poza taryfą nocną (sterownik zegarowy do bojlera) było to opłacalne. W przypadku akwarium raczej to nie wyjdzie ze względu na żarłoczność prądu głównie przez oświetlenie (pompy to jedna świetlówka).

W przypadku rozliczeń miesięcznych pobierane są dodatkowe opłaty miesięczne w wysokości około 20 zł miesięcznie. W rozliczeniu rocznym ta opłata (opłata abonamentowa) wynosi około 20 złoty rocznie.

luft - ja również dostałem taką ) podobną propozycję z RWE i wydaje mi się atrakcyjna. Może nie są to jakieś kokosy ale... Wydaje mi się, że sprzedawcy energii zabezpieczają swoje przychody. Już teraz jest dosyć łatwo zmienić dostawcę energii a będzie jeszcze łatwiej. Migracje klientów będą coraz większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie słyszeliście wiadomości?

nie podpisuje się żadnych umów z żadnym dostawcą w domu, przez telefon czy przez nawet telepatię.

coraz więcej jest naciągaczy, a nie ma możliwości zerwać umowy. Bo umowa zawarta jest ważna.

Firmy teraz tak robią, żeby związać klienta - potem w sądzie nie ma szans wygrać. I trzeba płacić za zerwanie umowy k**ewskie pieniądze.

Poza tym wg prawa masz 10 dni na odstąpienie od umowy - ale problem polega na tym, ze podpisane umowy dostajesz po 14 dniach... czyli odwrotu już nie ma...

trzeba jechać do siedziby i tam wszystko zrobić na miejscu - czytając wcześniej dokładnie nawet druk czcionką nie do przeczytania...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luft dobrze, otrzymasz rabat, ale tylko na zużytą energię a co z pozostałymi składnikami opłat?

A co jeśli cena energii zmaleje? (słyszałem ostatnio o propozycji prezesa URE do dostawców właśnie o zmniejszeniu ceny energii elektrycznej). I co jeśli ta zmiana nie będzie zobowiązywała umów terminowych? A co jeśli obsługa tych umów wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami lub nastręczała czegoś dodatkowego od klienta? Dam Ci przykład, w łodzi za powiadomienie o zadłużeniu nie było żadnych opłat a w innych firmach, dzwoni do Ciebie pani, informuje o zadłużeniu a na nowej fakturze dodatkowa opłata 20 zł za poinformowanie o zadłużeniu, zgodnie z cennikiem o której oczywiście nie wiedziałeś.

Tak gwoli ścisłości, ja pracuję w dystrybucji od zapewnienia przesyłu (linie, słupy, stacje, itd…) a te wszystkie opłaty, rachunki, taryfy, cenniki, umowy, to w obrocie.

Ale gdyby jakieś pytania, to mogę zasięgnąć języka.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MojeSumienie, jeśli można.

Odstąpić od umowy możesz ale tylko ,,sporządzonej na odległość", tzn telefon, internet.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będę się spierał, ale osoba prywatna ma prawo w ciągu 10 dni do odstąpienia umowy.

Toczyłem boje przez 3 miesiące z Libertasem - bo w sklepie nie miałem klauzuli o odstąpieniu od zakupu - mimo iż wykonuje druk tylko i wyłącznie na zlecenie i klient musi najpierw zapłacić - niestety w naszym kraju tak to działa... zwłaszcza teraz jak namnożyło się stowarzyszeń ochrony konsumenta


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego właśnie pytam, bo jeśli ktoś do mnie dzwoni to doszukuję sie drugiego dna.

Powiedziałem konsultantce by zadzwoniła za tydzień. Lepiej przemyśleć, dopytać niż działać pochopnie.

Również liczę, że ceny energii spadną i dlatego w przeciwieństwie do jednego z przedmówców nie uważam by ta oferta była ciekawa. Przeciwnie, ponieważ cyrograf na 2 lata przysparza mi problem i konieczność zastanawiania się czy nie wtopiłem. A tak mam "spokój" i zastanawiam się od święta :)

pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki myk, że umowy ,,zawarte na odległość" zrywasz, wypowiadasz, odstępujesz bez podania przyczyny i bez jakichkolwiek

konsekwencji, które mogą być zawarte w umowie, regulaminie i mówią o zerwaniu umowy.

Dobrze że mamy wujka Google i jest się kogo zapytać, bo tak to dalej byśmy byli w czarnej :mooning .


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podpisywanie ,,nowych umów,, to nie podpisujesz umowy tylko aneks do umowy jaką już posiadasz.

W aneksie jest dokładnie napisane do czego się zobowiązujesz i na jaki okres czasu i jaki z tego tytułu rabat możesz uzyskać.

Są również opisane kary za przedwczesne zerwanie umowy.

Np. w RWE jest to 25 zł za kazdy miesiąc niewywiązania się z aneksu do umowy.


130/55/70 # 90/45/50 # 600l w obiegu # 2 * HQI 150, 2 * 54W T5 # EcoRunner 9000 # 2*Tunze 6105 # APF600 # reaktor AM KR1000 # komp sterujacy AM z dodatkami : ... :ryby+miękkie+lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu można wyliczyć ile kwh nam zużywają nam w nocy pompy i inne urządzenia domowe działające w 12 godz. taryfy tańszej ,,nocnej"

http://wieszjak.pl/narzedzia/kalkulatory/15,kalkulator-kosztow-energii.html

a tu

https://ebok.pge-obrot.pl/kalkulator.php?t=G

można sprawdzić jaka taryfa jest dla nas bardziej opłacalna


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było dużo różnych tematów na temat poboru prądu przez daną pompę np.producent przypisuje jej że zużywa 20w a ona pobiera np.25w lub nawet 15w,dużo zależy jak jest obciążona więc takie kalkulatory mogą wprowadzać w błąd

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nie liczę kosztów- nawet nie chcę wiedzieć ile już na to wydałem- chociaż to dopiero początek i tylko 64 litry. Generalnie to w tym hobby lepiej aż tak dokładnie wszystkiego nie liczyć :). No może na etapie planowania.... i wtedy to co wyjdzie należy pomnożyć razy dwa :)

A tak na marginesie i w temacie kosztów to ja zawsze jak wracam z erybki to mam mieszane uczucia z jednej strony zadowolenie z zakupów a z drugiej jestem wkur...... ,że znowu tyla kasy wydałem :). Ale na drugi dzień mi przechodzi....., tzn te drugie uczucie.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... mam mieszane uczucia z jednej strony zadowolenie z zakupów a z drugiej jestem wkur...... ,że znowu tyla kasy wydałem :). Ale na drugi dzień mi przechodzi....., tzn te drugie uczucie.

No popatrz mam tak samo :thumbup:


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy, mam możliwość zmiany dostawcy energii elektrycznej, obecnie posiadam PGE.

Co polecacie?? Mieliście okazję przekonać się o oszczędnościach po przejściu z PGE?? Jakiej wysokości były to oszczędności??

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nie słyszeliście wiadomości?

nie podpisuje się żadnych umów z żadnym dostawcą w domu, przez telefon czy przez nawet telepatię.

coraz więcej jest naciągaczy, a nie ma możliwości zerwać umowy. Bo umowa zawarta jest ważna.

Firmy teraz tak robią, żeby związać klienta - potem w sądzie nie ma szans wygrać. I trzeba płacić za zerwanie umowy k**ewskie pieniądze.

Poza tym wg prawa masz 10 dni na odstąpienie od umowy - ale problem polega na tym, ze podpisane umowy dostajesz po 14 dniach... czyli odwrotu już nie ma...

trzeba jechać do siedziby i tam wszystko zrobić na miejscu - czytając wcześniej dokładnie nawet druk czcionką nie do przeczytania...

Ciekawe co byś zrobił w UK jesli tu wszystko robi sie przez telefon a biura obsługi klienta po prostu nie istnieją.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu zmieniłem PGE na Energe bo było taniej. Płacę sporo bo około 700 miesięcznie więc myślałem że będzie spora różnica a tu guzik. Energia to tylko ok.40% tego co płacimy droższy jest przesył a tego nie możemy zmienić, czyli płacę do PGE za przesył i inne stałe a do Energi za energię i dodatkową opłatę handlową która zżera oszczędności. Więc obecnie nie będę kombinował kończy mi się umowa i wracam do PGE jedna faktura do zapłaty mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Odgrzeje kotleta. Na rynku pojawiają się rożne wynalazki upsy coraz większej pojemności, cyrkluatory na 12v, czy wreszcie prostowniki, które zamieniają prąc 12v na 230V. Czy zatem ktoś liczył opłacalność właśnie takich systemów ? Może opłacalny byłby zakup takich urządzeń, i wzorem pieców akumulacyjnych, ładowanie akumulatorów w czasie tańszych taryf a zużywanie tego prądu podczas droższych taryf ? W końcu ciągła 24h praca w akwarium dotyczy tylko kilku układów: cyrkulatory oraz pompy sumów. Grzałki włączają się zazwyczaj na krótszy czas i chyba więcej nocą gdy zazwyczaj w mieszkaniach spada temperatura. To oczywiście trzeba by wyliczyć bo takie urządzenia zapewne tanie nie są. Ale może warto przeliczyć i sprawdzić ? Może tez inaczej kwestia opłacalności takich rozwiązań będzie wyglądała przy mniejszych zbiornikach niż przy większych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.