Skocz do zawartości
kamsolik

instalacja elektryczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy możecie sie pochwalić się w jaki sposób rozwiązaliście problem instalacji elektrycznej w wilgotnym środowisku?

Chodzi o to czy stosujecie jakies gotowe produkty, czy może konstrukcje własnego pomysłu i produkcji?

Będę wdzięczny za inspiracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąc "wilgotne środowisko - pokój w którym stoi akwarium, szafka z sampem? Myślę że swoje konstrukcje można stosować z powodzeniem jeśli ma się jakieś doświadczenia z elektryką ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"wilgotne środowisko" - to,np. instalacja zamknięta z szafce pod akwarium z sumpem lub, jak w moim przypadku, pomieszczenie wielkości 2x1,5m, w którym bedzie akwarium i sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja mam zwykłą skrzynkę natynkową 1x12 i zwykłe gniazdka z klapką. Z boku szafki kratka wentylacyjna, z tyłu dwa wentylatory komputerowe ale nigdy ich jeszcze nie odpaliłem. Jak wchodzę do domu i czuje "wilgotne środowisko" to uchylam okno na 30 minut i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam higrometr w pokoju 4 x 2.8 m. Przy uchylonym oknie i działającym grzejniku (temp 23.8) mam 37%. Jak grzejnik jest na min. i okno jest zamknięte to osiągam max 60%. Nic się nie stanie elektryce w takiej wilgotności. W sampie? Nie wiem. Sprawdź jaką masz wilgotność w środku. Zamykane puszki w takiej szafce kumulują wew. wilgoć. Więc chyba już lepiej zastosować jakąś listwę z zabezpieczeniem. Z drugiej strony jeśli w szafce są otwory wentylacyjne to też nic się nie powinno dziać.

Edytowane przez draco1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pomieszczeniu zrób wentylację i po problemie, u siebie mam wentylację nieuruchomioną, ale w sumpowni nie bardzo czuć wilgoć.

a skrzynka IP65 + gniazdka z klapkami i powinno wystarczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby nie zaśmiecać forum podepnę się pod ten "świeży" temat :blushing:

Niedługo startuje z nowym projektem około 500l w obiegu i zastanawiam się nad instalacją elektryczną do zbiornika.

I mam parę pytań do elektryków na forum ale i tez do reszty posolonych :)

Nie jestem elektrykiem stąd dla niektórych te pytania mogą wydawać się śmieszne, ale:

Pierwszy temat to przekroje kabli. Na forum widzę,że niektórzy używają przedłużaczy do zasilania sprzętów, ale ja chciał bym mieć to jednak rozwiązane nieco inaczej, W tej chwili mam, w miejsce gdzie będzie stało akwarium,podciągnięty kabel trzy żyłowy o przekroju 1.5mm. W szafce ma być mała rozdzielnia z bezpiecznikami. I teraz jakie kable położyć od bezpieczników do gniazdek i drugie pytanko jakie bezpieczniki będą najlepsze?

I następne co mnie męczy to ile tych gniazdek potrzebuję? ja wiem że to zależy od tego co chce mieć w akwarium, bo już teraz naliczyłem 8, a to dopiero początek. później dojdą pewnie jakieś sprzęty, ale nie chce "zawalić szafki kablami tylko na zapas.

i kolejna kwestia, to które sprzęty mogą pracować na jednym obwodzie (bezpieczniku)? Pytam, bo nie chce robić rozdzielni pod akwarium, powiedzmy na 16 bezpieczników, bo to więcej niż mam w głównej na dom.

Jak Wy to macie rozwiązane? Widziałem tu na forum parę fajnie zrobionych instalacji, ale teraz ciężko mi coś znaleźć. :wallbash:

:welcome:


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla łatwiejszego włączania i wyłączania gniazdek zastosowałem 6 osobnych bezpieczników w tym jeden poprzedzony czasówką ustawioną na 10 min aby w razie braku zasilania odpieniacz wystartował te 10 min. po pompie obiegowej. Każdy z 6 obwodów zakończony jest podwójnym gniazdkiem bryzgoszczelnym z klapkami takie jak stosuje się w łazienkach. Z racji iż posiadałem w domu przewód o przekroju 1 mm2 taki właśnie wykorzystalem a co do samej obciążalności przewodow polecam tabelę: http://obrazki.elekt..._1256137813.jpg

PS. Luknij do mojej galerii jak ja to rozwiązałem:

http://nano-reef.pl/gallery/album/2538-wnetrze-szafki/

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ci rozdzielnia ??? i bez tego będziesz miał bajzel w szafce :)

połozyłeś kabel o przekroju 3x1,5 i do nigo dołącz dobrej jakości listwy. u mnie jest 16 gniazdek z czego mam 2 wolne :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielnia daje fajne możliwości wyłączania osobnych obwodów, można dołączyć też tak jak ja czasowkę albo i jakieś przekaźniki jak by komuś chcialo bawić się w automatyzowanie systemu. Sam miałem zastosować przedłużacze ale dobrze, że w wolnym czasie poukładałem przewody i podłączyłem cały system teraz ułatwia to prace przy sprzęcie, dodatkowo przewody są pochowane i nie mam niepotrzebnej plątaniny kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się można bawić jak masz zbiornik na kilka tyś. litrów gdzie masz naprawdę wiele urządzeń elektrycznych, a nie przy przeźroczystym wiaderku na wodę. taka rozdzielnia robi bałagan w małych zbiornikach.

a co do wysokiej wilgotności to ma większe znaczenie przy urządzeniach zasilanych prądem stałym a nie przemiennym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali poprzednicy - KAŻDE URZĄDZENIE NA OSOBNYM BEZPIECZNIKU, bez znaczenia czy masz 100 czy 1000 litrów! Czy to będzie listwa z osobnymi zabezpieczeniami na każde gniazdko, czy rozdzielnica - to już według uznania.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali poprzednicy - KAŻDE URZĄDZENIE NA OSOBNYM BEZPIECZNIKU, bez znaczenia czy masz 100 czy 1000 litrów! Czy to będzie listwa z osobnymi zabezpieczeniami na każde gniazdko, czy rozdzielnica - to już według uznania.

Mógłbyś to jakoś rozwinąć dlaczego na osobnym bezpieczniku i tak pokrótce podać wartości tych że zabezpieczeń i przed czym i co mają ochraniać ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali poprzednicy - KAŻDE URZĄDZENIE NA OSOBNYM BEZPIECZNIKU, bez znaczenia czy masz 100 czy 1000 litrów! Czy to będzie listwa z osobnymi zabezpieczeniami na każde gniazdko, czy rozdzielnica - to już według uznania.

ja proponuje tak dla pewności do każdego gniazdka zabezpieczonego bezpiecznikiem dołączyć jeszcze różnicówke..... Jak ma być na bogato to niech tak będzie...


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś to jakoś rozwinąć dlaczego na osobnym bezpieczniku i tak pokrótce podać wartości tych że zabezpieczeń i przed czym i co mają ochraniać ?

W przypadku awarii jednego urządzenia reszta będzie pracować dalej. Niestety takie rzeczy się zdarzają, podam swój przykład:

Miałem instalację na zwykłych listwach z jednym, głównym zabezpieczeniem. Wyjechałem na wakacje, akwarium doglądała osoba z rodziny. W połowie wypoczynku dostaję telefon, że z akwarium coś jest nie tak, jest ciemne. Okazało się, że strzeliła pompa od odpieniacza i "wysadziła" zabezpieczenie w listwie, wyłaczyło prawie wszystkie urządzenia. Pracowała tylko jedna pompa cyrkulacyjna, zasilam ją przez UPS'a z osobnego gniazdka. Temperatura wody spadła do 17'C, padły dwie ryby i jeden koral.

Gdybm miał zrobione tak jak dzisiaj, czyli każde urządzenie osobno, wyłaczyło by tylko odpieniacz i nic więcej by się nie stało.

Co do zabezpieczeń - w zależności od mocy urządzeń, ale powinny wystarczyć 1-2 amperowe.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zastosowałem 16A jako główne zabezpieczenie na akwa i po tym 6x2A "esy" z racji posiadania takich w szufladzie :D sprawdza się bardzo dobrze jeszcze raz polecam założenie na obw. odpieniacza czasówki, nie są drogie a rozwiązują problem przelania odpieniacza po zaniku napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku awarii jednego urządzenia reszta będzie pracować dalej. Niestety takie rzeczy się zdarzają, podam swój przykład:

Miałem instalację na zwykłych listwach z jednym, głównym zabezpieczeniem. Wyjechałem na wakacje, akwarium doglądała osoba z rodziny. W połowie wypoczynku dostaję telefon, że z akwarium coś jest nie tak, jest ciemne. Okazało się, że strzeliła pompa od odpieniacza i "wysadziła" zabezpieczenie w listwie, wyłaczyło prawie wszystkie urządzenia. Pracowała tylko jedna pompa cyrkulacyjna, zasilam ją przez UPS'a z osobnego gniazdka. Temperatura wody spadła do 17'C, padły dwie ryby i jeden koral.

Gdybm miał zrobione tak jak dzisiaj, czyli każde urządzenie osobno, wyłaczyło by tylko odpieniacz i nic więcej by się nie stało.

Co do zabezpieczeń - w zależności od mocy urządzeń, ale powinny wystarczyć 1-2 amperowe.

a co będzie jak przy twojej instalacji (obwodzie urządzeń akwarystycznych ) pojawi się prąd upływowy ???

polecam założenie na obw. odpieniacza czasówki, nie są drogie a rozwiązują problem przelania odpieniacza po zaniku napięcia.

Bardzo dobre rozwiązanie :thumbup:

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prąd upływu? myślę że na tak niewielkich odcinkach jakie stosujemy w szafkach nie ma się czego obawiać pozatym jest to znikoma wartość nie zagrażająca moim zdaniem nikomu i niczemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prąd upływu? myślę że na tak niewielkich odcinkach jakie stosujemy w szafkach nie ma się czego obawiać pozatym jest to znikoma wartość nie zagrażająca moim zdaniem nikomu i niczemu.

a co się stanie jeżeli suma prądów będzie różna od zera ( czyli w/g ciebie znikoma) ?? :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz można tak gdybać w kółko, a co się stanie jak przetrze się przewód przy pompie? mamy 230v w baniaku i znam więcej takich akcji niż problemy z prądami upływu. Powiem ci pracuję w firmie gdzie w korytkach ukladane są dziesiątki przewodów na wszelakie napięcia, nie raz po roku pracy maszyny pod ziemią posiadają bardzo słabe połączenia i nic się nie dzieje wiadomo nieraz te śladowe ilości przekroczą normę ale jest to rzadkość. Jeszcze raz upieram się że jak zrobi się to z głową i według sztuki to nic nie ma prawa się wydarzyć i "upływać" a tym bardziej "błądzić " :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo...ale dyskusja się wywiązała, ale to dobrze :) (chociaż nie wszystko rozumiem :baby: )

teraz mam już jakiś pomysł na to wszystko, dzięki, szczególnie dla Ciebie SoQł


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja napisze.... jeżeli suma prądów będzie różna od zera np: przez ciało człowieka lub przez przewód PE to wywali wyłącznik różnicowoprądowy i wtedy te wszystkie zabezpieczenia przy każdym gniazdku są o kant D :)

Więc nadal twierdze, że robienie każdego gniazdka z bezpiecznikiem jest bez sensu....... to przerost formy nad treścią

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może spytam się skoro dyskusja na ten temat się kręci.Czy to zapodał Szwagier http://musicexpress....zasilajaca.html jest wystarczającym zabezpieczeniem? Bo bardzo spodobało mi się to rozwiązanie.Konkretnie chodzi mi o zabezpieczenie ,bezpieczniki czy wystarczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie stosuję "esów" jako zabezpieczenie a jedynie jako wylącznik gniazdka a wybrałem takie rozwiązanie ponieważ miałem parę sztuk wolnych esów, które leżały wolno na półce a i niewiele miejsca zabierają jak się wrzuci do skrzyneczkijest to estetyczne i poukładane w jedną całość. Dodam jeszcze że zasilanie w akwa nie jest u mnie zabezpieczone różnicowką z powodu starej instalacji elektrycznej i braku możliwości takiego podlączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.