Skocz do zawartości
kamsolik

instalacja elektryczna

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tej dyskusji jest chyba jeden nie wiadomo kto , co , czym i przed czym chce zabezpieczać :)


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie stosuję "esów" jako zabezpieczenie a jedynie jako wylącznik gniazdka a wybrałem takie rozwiązanie ponieważ miałem parę sztuk wolnych esów, które leżały wolno na półce a i niewiele miejsca zabierają jak się wrzuci do skrzyneczkijest to estetyczne i poukładane w jedną całość. Dodam jeszcze że zasilanie w akwa nie jest u mnie zabezpieczone różnicowką z powodu starej instalacji elektrycznej i braku możliwości takiego podlączenia.

Stara instalacja w niczym nie przeszkadza, by lokalnie zabezpieczyć się różnicówką dla naszego bezpieczeństwa. Rączki do góry, kto wyłącza wszystko, wkładając łapki do baniaka - oo, nie widzę ;-) Zauważcie, że np. przy kabinach kąpielowych na przewodzie zasilającym jest różnicówka, i to nie 30 mA, a 10 miliamper...


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym ale mam lepsze urządzenie DIY produkcji kolegi który zajmuje się tworzeniem przeróżnych zabezpieczeń wykonał dla mnie można to nazwać czujnik z sygnalizatorem, jeśli jaki kolwiek prąd pojawi się w akwa zostanę poinformowany przez to urządzonko, jakoś bardziej jestem przekonany do takiego sposobu ochrony w moim wypadku. Dodam że podczas prób w wiadrze podanie niecałych 3,5V zostało wykryte i zaczęło piszczeć ostrzegając o niebezpieczeństwie.

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś takiego (podobnego) mam w obudowie wielkości esa i zabezpiecza nie tylko jedno gniazdko a caly obw. elektryczny akwa :D

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem każdy robi ,jak mu się podoba , lub uważa ,że tak ma być. Ja u siebie będę miał rozdzielnie (skrzynkę ) w której będą przekaźniki , czasówki 2 falowniki esy oraz różnicówka 10mA. I nie dla tego , że tak mam być , lecz dlatego , że tak chcę .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja napisze.... jeżeli suma prądów będzie różna od zera np: przez ciało człowieka lub przez przewód PE to wywali wyłącznik różnicowoprądowy i wtedy te wszystkie zabezpieczenia przy każdym gniazdku są o kant D :)

Więc nadal twierdze, że robienie każdego gniazdka z bezpiecznikiem jest bez sensu....... to przerost formy nad treścią

To teraz ja napiszę: przyjmijmy, że nie ma nas w domu, czyli nie wsadzamy łapek do akwarium, czyli mozemy wyeliminować człowieka jako "sprawcę" zadziałania różnicówki. Jaki jest % prawdopodobieństwa, że w tym czasie którekolwiek z urządzeń "dostanie przebicia" do przewodu PE? A jaki % prawdopodobieństwa, że "dostanie zwarcia", i wtedy zadziała zabezpieczenie nadprądowe? Według mnie to drugie jest bardziej prawdopodobne, szczególnie że sam tego doświadczyłem.

Nie zabezpieczymy się przed wszystkim, ale możemy w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko. Koszt listwy podanej wcześniej to koszt 1-2 korali, dla mnie to nie jest przerost formy nad treścią. :)

Mam jeszcze pytanie do kolegi kaer, jaka (z czego) jest podłoga w pomieszczeniu z akwarium?

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem każdy robi ,jak mu się podoba , lub uważa ,że tak ma być. Ja u siebie będę miał rozdzielnie (skrzynkę ) w której będą przekaźniki , czasówki 2 falowniki esy oraz różnicówka 10mA. I nie dla tego , że tak mam być , lecz dlatego , że tak chcę .

Pozdrawiam

masz racje, lecz nie raz to jest przerost formy nad treścią, a by wybudować jakiekolwiek zabezpieczenie, należy mieć wiedzę z elektryki, i nie wystarczy wiedzieć że jeżeli założę gdzieś bezpiecznik 2A, to go spali w razie zwarcia, bo jeszcze należy wziąć pod uwag czas reakcji wszystkich bezpieczników.

Przy zwarciu nieraz ten bezpiecznik nie uchroni twojego zbiornika przez utratą zasilania, ponieważ prąd pójdzie tak dłuży że go spali ale po drodze powywala inne bezpieczniki, najczęściej leci główny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje, lecz nie raz to jest przerost formy nad treścią, a by wybudować jakiekolwiek zabezpieczenie, należy mieć wiedzę z elektryki, i nie wystarczy wiedzieć że jeżeli założę gdzieś bezpiecznik 2A, to go spali w razie zwarcia, bo jeszcze należy wziąć pod uwag czas reakcji wszystkich bezpieczników.

Przy zwarciu nieraz ten bezpiecznik nie uchroni twojego zbiornika przez utratą zasilania, ponieważ prąd pójdzie tak dłuży że go spali ale po drodze powywala inne bezpieczniki, najczęściej leci główny :)

Oczywiście, ale po to jest stopniowanie. No i nikt nie (chyba) nie założy zabezpieczenia typu C na grzałkę do akwarium :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chwale moje rozwiazanie.

Estetyczne i wygodne.

W oryginale na kazde gniazdo jest bezpiecznik 10a.

Ja je wymienilem na 2a.

Raz mnie uratowaly.

Podczas nieobecnosci padl zasilacz do lampy.

Wywalilo bezpiecznik a reszta spokojnie pracowala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale po to jest stopniowanie. No i nikt nie (chyba) nie założy zabezpieczenia typu C na grzałkę do akwarium :)

ja bym powiedział raczej że wiele osób założy to co ma, poza tym S reagują szybciej niż bezpieczniki topikowe

Ja sobie chwale moje rozwiazanie.

Estetyczne i wygodne.

W oryginale na kazde gniazdo jest bezpiecznik 10a.

Ja je wymienilem na 2a.

Raz mnie uratowaly.

Podczas nieobecnosci padl zasilacz do lampy.

Wywalilo bezpiecznik a reszta spokojnie pracowala.

to mogła być taka wyjątkowa sytuacja mógł dostać delikatnego zwarcia i poszedł, ale nie wiesz jak to się zachowa na zwarcie metaliczne

mi się kiedyś takim zwarcie udało 0 robocze upalić na centrali telefonicznej, najgorsze w tym wszystkim było że tam był prąd 3 fazowy i na tym były 3 prostowniki buforowe, żaden nie przeżył

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze bezpiecznik szybki "f" 2000ma poleci szybciej niz "s" w rozdzielni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem każdy robi ,jak mu się podoba , lub uważa ,że tak ma być. Ja u siebie będę miał rozdzielnie (skrzynkę ) w której będą przekaźniki , czasówki 2 falowniki esy oraz różnicówka 10mA. I nie dla tego , że tak mam być , lecz dlatego , że tak chcę .

Pozdrawiam

10mA znacząco zwiększa bezpieczeństwo. jednak wiąże się z problemami eksploatacyjnymi w postaci niepotrzebnych zadziałań, a ma to związek z upływnościami w instalacjach elektrycznych i urządzeniach..Ale to twoje akwarium i twój problem jak będziesz w domu to pół biedy gorzej jak wyjedziesz na parę dni.

Wyłącznik różnicoprądowy powinny być testowany producenci zalecają raz w miesiącu :) teraz łapka do góry kto testuje chociaż raz w roku?? :p

Przy zwarciu nieraz ten bezpiecznik nie uchroni twojego zbiornika przez utratą zasilania, ponieważ prąd pójdzie tak dłuży że go spali ale po drodze powywala inne bezpieczniki, najczęściej leci główny :)

:clap: i tak jest najczęściej :)

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja napiszę: przyjmijmy, że nie ma nas w domu, czyli nie wsadzamy łapek do akwarium, czyli mozemy wyeliminować człowieka jako "sprawcę" zadziałania różnicówki. Jaki jest % prawdopodobieństwa, że w tym czasie którekolwiek z urządzeń "dostanie przebicia" do przewodu PE? A jaki % prawdopodobieństwa, że "dostanie zwarcia", i wtedy zadziała zabezpieczenie nadprądowe? Według mnie to drugie jest bardziej prawdopodobne, szczególnie że sam tego doświadczyłem.

Nie zabezpieczymy się przed wszystkim, ale możemy w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko. Koszt listwy podanej wcześniej to koszt 1-2 korali, dla mnie to nie jest przerost formy nad treścią. :)

Mam jeszcze pytanie do kolegi kaer, jaka (z czego) jest podłoga w pomieszczeniu z akwarium?

Pod samym akwarium mam położone płytki, reszta podłogi to panele


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.