Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczymy jak czy całość podłącze będzie wymiatać :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Gdzie kupiłeś diody i jakiego są typu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie ( Taśma LED różowa SMD 3528 ) kupiłem w www.sellneo.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie ( Taśma LED różowa SMD 3528 ) kupiłem w www.sellneo.pl

Zabezpiecz wszystkie luty przynajmniej lakierem - ja używam lakieru do paznokci - szczególnie LED-y na około, aby sól nie dostawała się pod LED.

Ładnie wyszło. Jak będziesz mocował ekrany?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mam częściowo zabezpieczone luty a ledy jeszcze nie ruszałem.

W miejscu rury z otworami będą zawieszone ekrany a powyżej rura opłukująca .

Właśnie się zastanawiałem jak mają być skierowane bardziej na szybę czy na ściankę skrzynki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem tak, że strumienie spływają po szybie pod katem ok 45 stopni. Dobrze, że wykonałeś otwory w trójniku bo tam gdzie woda nie spływa po szybie bardzo rosły algi co widać na moich fotkach. Teraz już mam poprawione i jest OK. Przy czyszczenie ekranów trzeba oskrobać szybę, ale to tylko taki meszek. Nie pisałem w poście bo jest to mój prototyp i nie wydawało mi się na razie istotne, ale PVC spieniony jest lżejszy od wody i jak zdejmuję po coś rurę natryskową to całość lekko wypływa. Więc uwzględnij tą niedogodność przy mocowaniu. Docelowo na wiosnę będę robił konstrukcję z akrylu czarnego i ten problem zniknie, chociaż nie jest uciążliwy. PVC spienione ma za to zaletę - jest łatwe w obróbce i klejeniu.

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zgadza się ma pływalność dałem szersze wstawki aby rozeprzeć pomiędzy ściankami komory sumpa ,a jak to nie zadziała to

jakieś przyklejki albo śruby zobaczymy :)

Edytowane przez apofis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym kleiliscie pcv? Zastanawiam sie czego uzyc zeby potem nie mialo zlego wplywu na akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy może ktoś wkleić fotki jak to już wyglada podpierając w całym systemie ?


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaczal a jaka przewaga jeżeli w ogóle jest UAPS-a nad standardowym A.S prócz tych 13% większego przyrostu ale to było chyba spowodowane zmianą oświetlenia .Co do samego oświetlenia zastanawiam się nad wykorzystaniem http://allegro.pl/ha...2.html ciekawe czy by się to sprawdziło .Jeszcze jedna sprawa po co za siatką jest przegroda aby światło nie przedostawało się dalej ?

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrost alg był spowodowany raczej faktem, że w UAPS nie występują strefy bez wymiany wody a co za tym idzie brak obumarłych glonów. Zmiana oświetlenia z smd5050 na różowe spowodowała znaczne zmniejszenie zużycia energii bez strat przyrostu alg. Tak jak napisałeś, przegroda chroni przed oświetlaniem sumpa uniemożliwiając niekontrolowany rozrost alg.

Ten link nie działa, ale chyba znalazłem ten halogen. Według mnie te 1000lm z 10w to trochę naciągane, a poza tym potrzebne jest równomierne oświetlenie a nie punktowe. To się nadaje do oświetlenia podjazdu.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, mam pytanie, przy moim AS (poziomym) o ekranie 26x56 miałem oświetlenie z świetlówek 6x13w = 78W . . . teraz zmieniłem je na diody smd 3528 różowe- 300diód- 5m pasek (takie jak @jaczal polecał - że większa wydajność itd) i nie wiem czy to był dobry pomysł, wizualnie- masa mniej światła, co prawda, nie grzeje. . . licząć ilość W to 300 diód smd 3528 ma ok 24W . . . czy może nie lepiej dokupić drugi pasek 5m i podpiąć ? nie wiem czy nie za mało światła jest :( po czym będę widział że światła w AS brakuje . . .

i

najbardziej przeraża mnie wizualnie, że jest duuuuzo mniej światła niż na świetlówkach. . .

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MixEEr W moim UAPS zastosowałem taśmę 300 led na powierzchnię 32 x 20 cm czyli dwa razy mniejszą niż Twoja. Praktycznie uważam, że najlepiej dać paski jeden przy drugim, co daje jedną LED smd3528 różowa na 1 cm2 ekranu.

Jeśli chodzi o wydajność to w minioną niedzielę skrobałem ekran 320cm2 (jedna strona). Po przepłukaniu do prawie czystej wody i odsączeniu do stanu wilgotnego uzyskałem wynik 0,1375g / cm2. Nie zauważyłem stref martwych, ani alg czerwonych.

PS Ciekawostka!

W dalszym ciągu mam w sumpie UAPS model jednak bez przepływu wody - przepływ wody jest ledwo zauważalny, wywołany zawirowaniami od ssania pompy obiegowej. Tylko działa światło, a takie są przyrosty alg po dwóch tygodniach od skrobania:

post-10464-0-78813000-1357722448_thumb.jpg

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wygląda to tak:

algi jeszcze z oświetlenia świetlówkami, od dwóch dni chodzą diody, nie skrobałem po zmianie, większość glonów bordowych, troszkę zielonych . . . zastanawiam sie, czy dołożyć jeszcze jeden taki pasem 5 metrowy ?

w zasadzie założenie mam takie, aby refugium wyciągało no3/po4, a AS dba o czystość w akwa - brak dino, cyjano itd . . . czy to się sprawdzi ? nie wiem . . .

może nasuną Ci się jakieś sugestie . . . rozumiem że jak mniej światła, to wolniej algi się będą robić, rzadziej będę skrobał = niższa wydajność . . . ?

dsc0094ol.jpg

dsc0095nu.jpg

dsc0096wu.jpg

przy nowym akwarium założę tylko UAPS :)

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są słabe przyrosty ale znikają glony w głównym baniaku i inne dziadostwa.

Więc idzie w dobrym kierunku.

Glonów jeszcze nie skrobałem.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niezła fabryka:-)

Co do dino i cyjano to od początku nie miałem problemu. Z tego co zaobserwowałem w swoim algaescrubber, to te bordowe algi rosły mi w górnej części ekranu na mniej więcej 1/3 wysokości. Jak miałem smd3528 ciepłe ten efekt był mniejszy, później zmieniłem na smd5050 sądząc, że więcej światła da lepszy efekt. Rezultat taki, że algi jakby lepiej przyrastały, ale zwiększył się efekt alg bordowych. Myślę, że ogólnie było to spowodowane za dużą prędkością wody wylatującej z dyszy. Poniżej woda płynęła spokojniej i pojawiały się algi zielone.

Na szczęście SantaMonika wpadł na genialny pomysł z ekranem bezpośrednio w zbiorniku / sumpie i teraz filterek pracuje idealnie.

Zależy Ci na słabych przyrostach? Czym więcej to lepiej, stabilniejszy system, a i tak tyle urosną na ile starczy im papu.

A jakie masz czasy świecenia? Ja w zasadzie zawsze świece 8 - 10 godzin.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z kolei chciałem zastosować AS od założenia akwarium. zrobiłem 2 ekrany 10x10 zasilane ze spływu... wszystko pracowało dobrze po jakimś czasie tworzyły się glony z tym ze jakby takie brązowo brunatne i strasznie brudziły zbiornik. Naswietlane były 2x24w jarzeniówka barwa światła to 2800 ciepła w akwarium itak mam dino, cyjano i jakies jeszcze glony.. akwa ma ponad 2 miesiące i nie wiem czy to po prostu proces dojrzewania czy cos mi nie wyszło ze scruberem.. dodam ze w zbiorniku mam tylko pare krabów i slimaków i narazie nie karmie wiec moze glony tez nie miały co jeść dlatego mi nie rosły zielone? jak na razie zmieniłem na odpieniacz żeby oczyścić wode ale myśle nad UPAS skoro mówicie ze wystarczy tylko aby siatka była w wodzie naświetlana diodami i bez zadnej cyrkulacji?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy mi na jak największych przyrostach. . . i dlatego się zastanawiam czy nie będzie za mało światła :( . . .

ja oświetlam 16h dziennie As i 16 refugium, tak że 4h w akwa nie świeci ani as ani refugium, w dzień. . .

co do koloru alg, to chyba nie ma znaczenia, czy przyrastać będą brązowe, zielone, czy czerwone, ważne aby wyciągały no3/po4 !?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja oswietlam tez po 16h refugium i 16 AS, tylko refugium w nocy a AS w dzien i mam pokrycie swiatlem 24h.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że 16 godzin to znacznie za dużo. Może stad biorą się problemy z algami bordowymi. SantaMonika zaleca zwiększanie mocy oświetlania zamiast wydłużania czasu. Poza tym najkorzystniej świecić przemiennie ze zbiornikiem.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do Ciebie pytanie jako do osoby najdłużej zajmującą się "plantacjami" alg (pytanie będzie na końcu :)

Od dawna śledzę ten temat i nie ukrywam, że mi się bardzo podoba (ściągnąłem już nawet ledy 3W do oświetlenia ekranów w nowym projekcie ale wracając do tematu - na pewno ekrany w moim nowym systemie będą).

Z tego co widzę w Twoim projekcie oświetlenie ekranów jest jednostronne ponieważ II strona jest od sumpa i nie da się jej oświetlić bez moczenia źródła światła.

Czy nie myślałeś aby taki wąski a wysoki zbiornik z PMMA lub szkła powiesić nad sumpem i oświetlić z dwóch stron (oczywiście zostaje kwestia zrobienia odpływu tak aby poziom wody w UAPS był na tyle wysoki aby ekrany były w wodzie i aby wszystko było znośnie ciche - myślę, że to się da jakoś rozwiązać

A teraz idźmy dalej - mi przez głowę przechodzi wizja takiego zbiornika w poziomie oświetlonego od góry i dołu z wolniejszym równomiernym przepływem i powiedzmy 2 cm nad i pod ekranami wody na końcu z cichym przelewem do sumpa? Co ty na to czy to ma szanse

No niezła fabryka:-)

Co do dino i cyjano to od początku nie miałem problemu. Z tego co zaobserwowałem w swoim algaescrubber, to te bordowe algi rosły mi w górnej części ekranu na mniej więcej 1/3 wysokości. Jak miałem smd3528 ciepłe ten efekt był mniejszy, później zmieniłem na smd5050 sądząc, że więcej światła da lepszy efekt. Rezultat taki, że algi jakby lepiej przyrastały, ale zwiększył się efekt alg bordowych. Myślę, że ogólnie było to spowodowane za dużą prędkością wody wylatującej z dyszy. Poniżej woda płynęła spokojniej i pojawiały się algi zielone.

Na szczęście SantaMonika wpadł na genialny pomysł z ekranem bezpośrednio w zbiorniku / sumpie i teraz filterek pracuje idealnie.

Zależy Ci na słabych przyrostach? Czym więcej to lepiej, stabilniejszy system, a i tak tyle urosną na ile starczy im papu.

A jakie masz czasy świecenia? Ja w zasadzie zawsze świece 8 - 10 godzin.

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astis Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to w wolnych chwilach analizuję takie rozwiązanie. Czyli zbiornik wykonany ze szkła; w środku podwójny ekran; w dnie otwór na przepust spustowy z zaworem do utrzymania właściwego poziomu wody; po bokach dwa źródła światła. Pozostają do rozwiązania: zabezpieczenie przed przelaniem wierzchem; wykonanie dysz rozdzielających wodę na dwie strony.

Drugie pytanie, no cóż. zupełnie nie praktyczne, a jeśli już to efektywne przyrosty by były pod spodem.

Nie kombinuj, włóż ekrany do sumpa, daj światło na zewnątrz, a po szkle z wysokości 5 - 8 cm lej wodę. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed porastaniem ścianki algami włosowymi. Nadal będą rosły na oświetlanej szybie algi, ale to taki meszek jak na szybach zbiornika.

Co do oświetlania ekranów w UAPS z drugiej strony, to nawet przewidziałem miejsce w prototypie na zamontowanie szuflady. Zbudowana z dwóch tafli szkła oddzielonych dystansem (jak szyby okienne), a w środku taśma LED. Pozostaje problem bilansu termicznego w lato. Nie testowałem, być może grzałka by się rzadziej włączała.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe kombinowanie mam we krwi :)

Bardzo dziękuje Ci za odpowiedź :)

A dlaczego przyroty byłyby tylko od dołu skoro oświetlenie było by i z góry i od dołu a siatka byłaby np 2 cm nad dnem i 2 cm pod powierzchnią?

U mnie oświetlenie z jakiejkolewiek strony sumpa jest niewykonalne - sump jest w szafce od lewej do prawej a oświetlenie planuję na wydajniekszych power ledach.

@Astis Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to w wolnych chwilach analizuję takie rozwiązanie. Czyli zbiornik wykonany ze szkła; w środku podwójny ekran; w dnie otwór na przepust spustowy z zaworem do utrzymania właściwego poziomu wody; po bokach dwa źródła światła. Pozostają do rozwiązania: zabezpieczenie przed przelaniem wierzchem; wykonanie dysz rozdzielających wodę na dwie strony.

Drugie pytanie, no cóż. zupełnie nie praktyczne, a jeśli już to efektywne przyrosty by były pod spodem.

Nie kombinuj, włóż ekrany do sumpa, daj światło na zewnątrz, a po szkle z wysokości 5 - 8 cm lej wodę. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed porastaniem ścianki algami włosowymi. Nadal będą rosły na oświetlanej szybie algi, ale to taki meszek jak na szybach zbiornika.

Co do oświetlania ekranów w UAPS z drugiej strony, to nawet przewidziałem miejsce w prototypie na zamontowanie szuflady. Zbudowana z dwóch tafli szkła oddzielonych dystansem (jak szyby okienne), a w środku taśma LED. Pozostaje problem bilansu termicznego w lato. Nie testowałem, być może grzałka by się rzadziej włączała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po paru dniach po zmianie oświetlenia (z 6t5x13w na 5m diód smd różowych) zeszły mi prawie wszytskie algi bordowe, i zostały nieliczne algi zielone . . . i dość powoli przyrastają . . . moje pytanie ? dołożyć swiatła ? np 2 świetlówki 13w czy może kolejne 5m różowych diód ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, lepiej dołożyć taśmy przynajmniej do 1 LED różowa / 1cm2 ekranu. Jednak poczekał bym z tym jeszcze do zbiorów. Jak system wyrabia i algi rosną, to po co dodatkowo inwestować. Być może, ta ilość światła wystarczy?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.