Skocz do zawartości
Darekn12

kompletuje sprzet czy dobry?

Rekomendowane odpowiedzi

witam was serdecznie i znowu pytam

jako ze chce stawia cmaly bo 96 litrow baniaczek mam pytanie odnosnie sprzetu a mianowice pop

jako cyrkulacyjne chce sobie zakupic 2 szt Aqua Medic ceanrunner PF 1000 -z prfiltrem mechanicznym oraz jako cyrkulacyjna Aquarium Systems New Jet 1000 czy do zbiornika o wstepnych wymiarach 60 dl na 40 na 40 bedzi eok.w zbiorniku bedzi epanel ale w narozniku zeby za duzo mi nie zajal miejsca w baniaczku.czy te pompy to dobry wybor?czy szukac czegos inego ew.tanszego?grzalka to jager trh 75 watt.narazie pytam o pomki oswietlnie tez mam juz wstepnie poukladane w glowie ale poki co chce wiedziec czy dobr epompki?i gdzi emoge poczytac na temat panelu?jaki ma byc ?nie bardzo roozumiem polaczenie typu pompa cuyrkulacyjna odpieniacz i powrot

wiem ze woda w[pada do panelu gdyz czesc scianki panelu jest nizej niz no krawed zzbirnika i co dalej dzieje sie z ta woda?jak powraca jaka jest kolejnosc polaczenie pompy odpieniacza i powrotu do zbiornika woduy?pozdrawiam

i z gory dziekuje za pewnie dla niektorych lakoniczne pytania.....


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda wpada do panela, tak jak pisałeś, z tamtąd jest transportowana z powrotem do głównego baniak przez pompę obiegową rurką (ja mam w akwarium bardzo podobnym do twojego pompkę NewJet 1200, ale każda o wydajności jakichś 1000-1500l/h będzie dobra).

Odpieniacz umieszczasz po prostu w panelu ( tu uwaga, musisz wiedzieć jaki odpieniacz chcesz, dopiero wtedy możesz dobrać wymiary panela. Do panela wkładasz także grzałkę (moim zdaniem wybrałes dobrą).

Ja nie robiłem w panelu żadnych przegród. Z góry wygląda to tak:

1123-dscn1600.jpg

Z prawej strony Miniflotor, z lewej wylot z pompki obiegowej do akwarium.

Inną kwestią jest cyrkulacją. dwie pompki AM PF 1000 będa ok. Przynajmniej powinny być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oodpieniac zminiflotor am tylko chodiz mi o cos ze woda wpada do panelu tam jest odpieniacz i przez ten odpieniac zchyba musi jakos przechodzic?byc wymuszony przeplyw przez niego?i czy tam go wpycha pompa cyrkulacyjna?i dalej co?z odpeniacza rurkami poza panel spowrotem do baniaka?

dzieki z aodp?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcz ejedno pytanie gdzie sie umieszcza pompy obiegow?na szybie gdzies przy skale?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darekn12, odpieniacz miniflotor jest zasilany pompka powierzną, która tłoczy powietrza do odpieniacza. Tak wężyk od pompki jest podłączony do kostki z drewna lipowego, które daje bardzo małe, ale w dużej ilości bąbelki, które z kolei wymuszają przepływ wody przez odpieniacz (tzw. przepływ bierny) woda wraca z odpieniacza do panela (jest zasysana wewnętrzną rurą, a wraca zewnętrzną) W panelu pompkę obiegową umieszczsz powiedzmy na dnie, z niej rurką woda wraca do akwarium. W panelu curkulacja jest spora, bo tam ciągle jest przepływ wody.

Inną sprawą są pompki cyrkulacyjne, ktore mpntujesz na ścianach akwarium (w środku), ich zadaniem jest wprawianie wody w głównym zbiorniku w ruch (omywanie żywej skały itp.)

A tak w ogóle, to radzę skorzystać z wyszukiwarki w tym forum, działa bardzo dobrze,

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=search&frm=1

wklepiesz minifolotrm panel, poczatkujący, curkulacja. Następnego posta napisz dopiero, jak wszytsko przeczytasz. Więcej czytaj, mniej będziesz miał pytań... jeszcze duuuużo musisz poczytać, ale nie łam się, akwarystyka uczy ciepliwości i wytrwałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.

a jeszcze jedno skoro chce tam w 96 litrach miec 20 % skaly i powiedzmy 2 blazenki czy wogole jes tmi potrzebny odpieniacz?moze skala sobie poradzi z filtraja?tez o czyms takim czytalem?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12

-moze poradzi a moze nie....

-mozna na poczatek wlozyc troche mniej skaly (korale tez kupisz na skale) a za to kupic odpieniacz

@Amphiprion

-nie widze w Twoim akwa. ktoredy woda wlewa sie do komina

Pozdrowka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale po jakimś czasie będziesz chciał miec coś bardziej wymagającego (zaczniesz dokłądać koralowce).

Ja mam dwa Amphipriony, dwa kraby, ślimaki i pare korali, i miniflotor wywala sporo syfu - to wszystko bez odpieniacza pływało by w wodzie...

Osobście nie wyobrażam sobie rafki bez choćby miniflotora...

PS. Niedługo będe sprzedawał miniflotora z pompka Elite 803, komplecik za jakieś 100zł...jeśli jeszcze nie kupiłeś, a chciałbyć miec miniflotora...

Jo Stani:D NIe widzisz, bo jest niewidzailne:D A tak na serio, to woda wpływa po prawej stronie. Na całej długości panela jest nałożony DIY grzebień, a obniżenie w przegrodzie do panela jest w prawej stronie:) Widok z boku prezentuje się tak:

1123-dscn1548.jpg

Z lewej jest panel, a na górze wlot wodu do panela.

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby racja bo koszt niewielki tego cua

a jakie to sa wymiary tego akwa?powyzej?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa ma wymiary:

85/35/45

Dokłądnych wymiarów panela nie kojarzę, ale moge sprawdzić w domu. Problem z miniflotorem jest tylko jeden, jest on na tyle wysoki, że umieszczony w tym panelu wystaje ponad krawędź akwarium. Dlatego też zmajstrowałem z czernej plexy taką "korenę" podnosząc wysokość akwarium o 10cm. Oczywiście poziom wody nie został przez to podniesiony, ale wyżej jest zamontowana pokrywa z oświetleniem. Przy okazji dolna krawędź tej "korony" zakrywa 2 cm akwarium z góry, dzięki czemu nie widać poziomu wodu w baniaku i światło nie razi w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda bo widze z eprzy moich wstepnych wymiarach 40 cm wysokosci bezi ejeszcze bardziej wystawal.a mnie si eot nie podoba takiemalo estetycznie to wyglada...chyba bed emusial poszukac cos innego...bo sadze ze przy pokrywie wysokiej na 10 cm niezkryje go....


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mogą być problemy, chyba, że przytniesz go trochę. Musiałbyś poszperać, ktoś to robił, albo zrobienie odpieniacza DIY (jeśli masz czas i ochotę to możesz stworzyć odpieniacz jaki ci potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm nie rozumiem troche was... przecież miniflotor musi odpowiednio wystawać ponad powierzchnie wody bo inaczej będzie wywalać mokrą piane.Moje akwarium ma 40cm wysokości i miniflotor działa odpowiednio myśle że przy 35cm też będzie ok


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,ale Ci dokladnie wystaje ponad akwa?jestemw srtanie ukryc go pod poktywa?sadze z ebedzie miala wysokosc okolo 10 cm.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy, ale zauważ,ze my tu rozmawiamy o umieszczeniu miniflotora w panelu, gdzie poziom wody można sobie ustawić jak chcesz (no może nie za nisko, ale jednak ustawić) Niech będzie dajmy na to 35cm, miniflotor uswaiasz makszymalnie przy dnie (jakiś 3cm ponad dnem) Co przy jego wysokości 50 (chyba) cm daje nam i tak 53 cm od dna do końca odpieniacza. Czyli przy akwarium 40 cm mamy miniflotora wystającego ponad krawędź akwarium o 13 cm:) A jeśli chczesz mieć pokrywę , no to lipa, bo trzeba wycinac dziurę w pokrywie. Ja mam akwarium 45 cm, koronę 10cm i dopiero na to pokrywę. Akurat miniflotor się mieści (i mam troszkę miejsca do regulacji, ale i tak główna regulacja następuję przez regulowanie poziomu wodu w panelu)i nic nie widać i nie trzeba ciąć pokrywy, ale mam 55 cm od dna akwarium do pokrywy. A jeśli Darekn12 chce koniecznie akwarium 40cm, to żeby zrobić to co ja, będzie musiał dawać minimum 15cm "korony" na baniak, a to już może kiepsko wyglądać pod wzgklędem estetycznym.

Denekn12 a może by tak BiostarFlotor? Też będzie wystawał, ale jako "plecak" na krawędzi akwarium, i nie trzeba będzie wycinać szpetnej dziuru w pokrywie. Poszukać opinii i informacji na temat tego sprzętu, wymiarów itp. Można dać pompkę w panelu, a wylot z odpieniacza do głównego baniaka, może być niei tak źle (choś pompka od Biostara do cichych nie należy, a w taki panel jest niestety dość głośny (wszędzie blisko szkło i możesz miec problemy z rezonansem).

Tak na prawdę to nic nie zastąpi sumpa w szafce pod akwarium:( niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam w dniu dzisiejszym,czytam czytam i mam metlik w glowie ... tylko czy oplaca si erobic chociaz maly sump do takiej pojemnosci akwa?do raptem 96 litrow.nie chce wiekszejwysokosci akwa bo nie chce zwiekszac pojemnosci.a od czegos takiego 96 l chce zaczac przygode.60 cm dl zeby weszly swietlowki.40 szerokie bo wiem ze glebia jest potrzebna.a 40 wys bo chce oswietlac swietlowkami t5 zreszta do tak malego nie wiem czy mi si eoplaca kupowac hqi zarnik 70 watt ktory kosztuje tyle samo co 150 watt ponad 200 zl.a czy cos sie zmienia mamna mysli do dokupienia zapewne rurki ale czy pompa obiegowa moz ebyc ta sama jesli zdecyduje si ena sumpa?swego rodzaju komin jest jak panel tylko w dnie bede musial wiercic otwory?i ile jaki jest koszt wywiercenie otworow bo jak tyle co samo akwa to moim zdaniem lekkie przegiecie...

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei,

1. koszt wywiercenia otworów w akawa nie jest aż tak wysoki, ale musi to robić tkoś, kto to umie (szklarz?)

2. w przypadku sumpa pompa obiegowa (powrotna z sumpa do akwarium) musi być silniejsza (2000 - 3000l/h) bo duzo mocy trai na podniesienie wody w górę

3. pisałem o sumpie, bo umieszczasz go w szafce, możesz go zrobić na tyle dużego, że zmieścisz refugium, no i jest sporo miejsca na manewrowanie sprzętem, brak problemu z wysokościa odpieniacza:), poza tym jest wyciszony przez szafke i odgłos pracy pomki nie jest uciążliwy

4. Ja mam wysokość akwarium 45 cm i pod T5 wszytsko łądnie rośnie;) Możesz się rozejrzeć za HQI, ale T5 wystarczą do wszytskich korali miękkich, rybek i dla większości korali twardych LPS (jedynie SPS wymagaja HQI, choć i niektórzy trzymają je pod T5 i jest ok)

5. oczywiście możesz zrobic tylko panel, ale to zawsze oznacza mało miejsca, problem z wymiarami sprzętu, problem z wygłuszeniem praqcy niektórych urzadzeń - czyli reasumując taniej, ale trudniej i więcej kombinowania. Jeżeli czytasz i masz mętlik, to dobrze, to znaczy że masz wątpliwości i to oznacza, że musisz czytac jeszcze więcej (aż z mętlika wyłoni ci się jakiś obraz przyszłego akwarium z przemyślanymi wszystkimi rozwiązaniami) A jak już będziesz wiedział, czego chcesz, to opisz swoje pomysły na forum, tutaj wszytsko zostanie "doszlifowane" (choć to trwa, trwa, trwa). Tak więc jeszcze dług adroga przed tobą. Chyba, że masz trochę kasy i chcesz zrobić coś takiego:

http://www.fornet.com.pl/smk/akwa/

przeczytaj uwaznie dziennik, poradnik i wszytsko co tu jest opisane. Wiele rozwiązań moższe z tąd ściągnąć. SMK nie będzie się gniewał:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,czytalem czytalem dzienik zreszt abardzo piekny moim zdaniem zbiornik aczkolwiek j anie musz emiec wszsytkiego tak szybko.wiem ma tam odpieniacz zew.ale tak jak juz pisali ponoc glosny.szczerze powiem ze juz sam nie wiem co i jak za duzo watpliwosc a chcialbym cos posredniego.i znow dylemat.pozostaje mi dalej czytac.i szukac jakiegos rozwiazania....


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moz ezmienic wymiary akwa 60 na 40 na 45 wysokie?i wtedy zmieszcze miniflora pod 10 cm pokrywa?a objetosc niewiele si ezmieni...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50cm....?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a uzasadnijcie mi te 45 cm lub nawet 50 cm?

bo moze jednak zostane przy 40 cm i zrobie przelew i sump pod akwa?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc 45, lub 50, żeby spokojnie zmiescił się miniflotor , no izeby jakies pole manewru było (ten odpieniacz reguluje się zmieniając wysokość zawieszenia względnie poziom wody w komorze w której pracuje.

Ale jesli nie przeraża cię robienie sumpa, to gorąo polecam wykombinowanie przelewu. IMO to lepsze niż na siłe zwiększać wysokość akwarium. Gdybym startował od początku, to tak bym zrobił. Wiąze się to oczywiście z większymi wydatkami (większa pompa, więcej różnego barachła) ale korzyści są jeszcze iwększe-miejsce na cały sprzęt (obecny i przyszły - reaktory, mieszacze wapna, automatyczne uzupełnianie wody, miejsce na urządzenia do suplementacji i Bóg wie co jeszcze) możliwość zrobienia przyzwoitego refugium, zwiększona ilość wody w obiegu...sam decyduj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz wystaje u mnie 9cm ponad akwarium.

Myśle że złym pomysłem jest obniżanie wody w panelu (wtedy woda będzie chlupotać) u mnie jest przeważnie równy poziom w panelu jak i akwarium.Ja mam odpieniacz w panelu i wogóle go nie widać pokrywa go zasłania

pokrywe mam Diy tylko na akwarium bo po co na całę akwarium ?


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jednak sobie mysle ze najlepiej bedzie pozostawic wymiary akw ajakie mialem na poczatku a dodam kubelek przelewowy i sump na dole bez wiercenia i ze spokojem.widzialem cos takiego na jednej ze stron wykonane z rur do wentylacji koszt okolo 30 zl.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.