Skocz do zawartości
rpp

Dwuczęściowy sump?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako alternatywę do postawienia nowego zbiorniczka 160l rozważam wymianę słodkowodnej 300-ki (120x50x50) właśnie na morskie.

Tylko chciałbym ograniczyć "zniszczenia" jakie muszę poczynić w tym zakresie.

Na pewno nie obędzie się bez wiercenia w dziur w akwa w celu zrobienia komina/sumpa (od razu pytanie kto w W-wie zrobi to dobrze i za rozsądną cenę?).

Pod akwa mam zrobioną dedykowaną szafkę ale niestety nie na stelażu tylko z płyty. Szafka jest podzielona na 3 części pomiędzy którymi jest 18mm płyta. Części tak w przybliżeniu 32cm <> 50cm <> 32cm (+ 4*płyta 18mm).

Jako tylna ścianka jest jednolita płyta 18mm więc całość jest bardzo stabilna.

I tu zasadnicze pytanie - czy ktoś robił taki patent, że sump składa się z dwóch oddzielnych części połączonych np. rurkami zamiast przegrodą w akwa ?

Chciałbym w tą 32 cm część szafki wpakować odpieniacz, przewiercić dwie dziury i dać 2 rurki do środkowej części gdzie będzie pewnie jakaś gąbka, coś innego i w trzeciej części pompa powrotna.

Dwie dziury nawet jak będą miały po 10cm średnicy nie spowodują mocnego osłabienia szafki więc dalej będę miał stabilne podłoże pod akwa a jednocześnie nie będę robił wielkiej rewolucji (poza wywierceniem dziur do sumpa).

Przy okazji dodatkowe pytanie - czy Beast 400 pociągnie w takim akwa? (teoretycznie jest do 400 litrów ale ja tak średnio wierzę producentom).

W akwa będzie ok. 50-60kg skały.

pozdrawiam,

RPP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam beasta 400 do akwa 300l, sump ma pojemność 90 l i mysle ze przy tej ilosci skaly to spokojnie pociagnie


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj RPP !!!!!!!! Hura!!

To co zamierzasz z sumpami jest mozliwe. Ale jezeli juz to laczylbym je na "miekko" szlauchem zeby wyeliminowac napiecia materialowe miedzy nimi.

Posluchaj: do sumpa powinno sie zmiescic: odpieniacz, grzalka i 1 pompa. Moze wystarczy ta 50 cm przegroda? Od gory potrzebujesz tyle miejsca zeby wyjac zbiornik odpieniacza do czyszczenia.

W innej mozna postawic zbiornik na dolewki odparowanej wody. Tam mala pompke sterowana jakims czujnikiem poziomu wody w sumpie. Woda dolewana szlauchem przez wierzch - nie trzeba wiercic otworow (poza otworem w przegrodzie na szlauch.

I jeszcze jedno chociaz tu moze sie naraze innym: wydaje mi sie, ze na poczatek wystarczy 30-40 kg dobrej zywej skaly.

Powodzenia!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm a ja bym to sobie przemyślał i to nie raz jeżeli decydujesz się na takie duże akwa i tyle skały, a potem napewno i zwierzaki ... To lepiej dać pare zł wiecej i zrobić metalowy stelaż i obłożyć go płytą a w srodek sump bez jakiś dodatkowych "wynalazków" jak ruszysz z akwarium to zmiany będą bardzo utrudnione .


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz miec komin w akwarium to Ci go postawię (całośc z grzebieniem i "śrubunkami" za 150zł). Jeśli nie chcesz to polecam przelew pudełkowy 100zł. Na mojej stronie jest zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychylam sie do zdania khemer`a.

Nie ma co dziadowac.

Cena calego akwa morskiego, to sa na tyle powazne koszty i jeszcze dluzsza perspektywa czasowa, ze nie ma co sie zadowalac polsrodkami.

Koszt tych dodatkowych srubunkow do polaczenia dwu czesci sumpa zrownowazy Ci koszt stelaza.

A jak zrobisz porzadny stelaz, to bedziesz mial porzadny stelaz :)

I wstawiasz sump taki jak Tobie bedzie odpowiadal, a nie taki jaki sie akurat zmiesci.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.