Skocz do zawartości
Kraszan

Jeżowiec w stanie krytycznym?

Rekomendowane odpowiedzi

To co się u mnie dzieje, przypomina dom wariatów...

Mam w tej chwili 4 akwaria z czego 3 morskie... Kiedyś opiszę dlaczego tak jest, ale na razie proszę o radę. Z powodu ekspresowej reorganizacji jeżowiec diadema MUSIAŁ wylądować w oddzielnym (ok. 30 litowym) zbiorniku (tak na ok. 48h). Zrobiłem mu lekką cyrkulację, grzałkę i napowietrzanie. Siedzi tam juz ok. 40 godzin, jednak moje obawy się spełniły i zwierzak jest w stanie krytycznym, tzn. ewidentnie gubi igły (razem z taką jakby podstawką). Wiem, że to oznaka umierania jezowca, ale czy to oznacza, że ma już wyrok, czy można go jeszcze uratować?Za około 8 godzin trafi do docelowego zbiornika, nie chciałbym jednak go tam wkładać jezli i tak ma umrzeć. Czy te igły mają szanse odrosnąć i jezowiec wróci do dobrej kondycji?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zdazalo sie zeby zgubil jedna, dwie igly ale nigdy nie wypadaly masowo....

wstawianie do nowego zbiornika nie ma chyba sensu. nie mozesz go przetrzymac w tej 105-tce ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak go wyciągałeś? one są bardzo wrażliwe na powietrze jak go "łykną" to koniec.

Jak dasz mu coś do jedzonka - sałata algi.. i on to nie schrupie (oczywiście daj mu czas) to po nim !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem do wyboru:

1) trzymać ogromny piękny ukwiał w 30 litrach przez 48h-72h (za duże ryzyko IMHO)

2) wsadzić ukwiała do zbiornka jeszcze nie do końca dojrzałego (również za duże ryzyko)

3) wsadzić ukwiała do ustabilizowanej 105-tki, mocno obciążonej, gdzie co chwila drażniony przez wszędobylskiego jeżowca ukwiał zwijał się w trąbkę

4) odłowić jeżowca do tej 30-tki i mieć nadzieję że przetrzyma te 2-3 dni.

Niestety mam tylko jeden odpieniacz (chodzi na razie w 105-tce z ukwiałem), prawie dojrzałe ok.300litrów, i pomocniczy baniaczek 30 litrów.

Wszystko jest na wariackich papierach - niestety inaczej się nie dało...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha - zapomniałem dodać. Oprócz mechanicznego złamania kilku igieł (ok. 4 sztuki), wypadło mu razem z taką jakby łuską około 20 igieł. W miejscu po igle jest biała plmka. Nie pobudzany tkwił nieruchomo. Jednak po włożeniu do akwarium (już docelowego) dostał energii i dość szaybko zaczął się przemieszczać. Teraz znalazł sobie miejsce pod skałami, siedzi i mam nadzieję że dochodzi do siebie. Zgodnie z radą nie dam mu na razie nic do jedzenia, ale to że mógł złapać powietrze jest bardzo prawdopodobne...

Poczekamy, zobaczymy...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jeść mu daj ! jak będzie jadł to przeżyje jeżeli się schował i rusza się tylko jak go trącisz to po nim padnie do tygodnia.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAK leca igły to juz po balu !!!chodzi pewnie że cos w wodzie -chodzi o jej skład sie powaliło a one są no to bardzo czule.... ja swojego nie raz wyciagalem z akwa i jest oki Czy sie nalykal powietrza pewnie tak:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igły leciały gdy był w tym małym 30 litrowym. Przebywał tam 43 godziny - nie byłem w stanie zapewnić mu innych warunków. W tym momencie jego stan oceniam tak jak stan Ariela Szarona - krytyczny ale stabilny. Więcej igieł nie leci, te małe włoski pomiędzy igłami mocno pulsują, wszystkie (pozostałe) igły nastroszone... wczesniej nawet nie miał siły ich nastroszyć - jakby lezały wokół niego... Na oko laika, ma 51% szans na przeżycie, ale ja się na jezowcach nie znam...

Napiszę pozniej co z nim...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.