Skocz do zawartości
Darekn12

oswietlenie do planowanego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

witam was serdecznie jako ze zmaierzam postawic nano rafke juz pytalem wczesniej o pojemnosc i wymairy akwa oraz ew.rozwiazanie filtracji teraz przyszla kolej na osweitlenie.jako z eakw ama wymiary miec przynajmniej 60 cm zdecydowalem sie na swietlowki t5.beda to 3 szt t5 o mocy 24 watty coralstar oraz jedna o mocy 15 watty aktunika [hilipsa oraz elektorniczne stateczniki i tera zmoje pytanie czy te oswietlenie bedzie dobr eoraz jak zasosowac ukla statecznikow?czy np ropbic 1 ktory zasila 2 swietlowki i pozostale 2 na pojedynczym jak to polaczyc wiadomo ze aktynika swieci dluzej.i czy zamiast statecznikow elektornicznych dostepnych w dobrym sklepie Pana warwockiego czy znajde cos taniej?co polecacie.ma to swiecic nad baniakiem o pojemnosci okolo 96litrow .czy ew.zamiast tej swietlowki atynicznej dac swietlowke kompaktowa?ma wiksz amoc bo 24 w.czy ew.one sa zasilane przez uklad konwekcjonalny czyli jaki?i czy zaoszczedze cos na tym na starcie przynajmniej?pozdrawiam

i sorki za moz elakoiczne pytania.

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że zła proporcja aktyniki do dziennych,ja bym dał 2xdzienną np aquastar sylviany i 1x aktynike coralstar

ewentualnie jeszcze tą 15w zawiesił jako aktyniczna z oddzielnym statecznikiem żeby zapalała sie wczesniej a gasiła puźniej.

P.S Coralstar to są świetlówki aktyniczne a dzienne to aquastar


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także mi się wydaje, że 2xt5 dzienne i 1xt5 aktyniczna (te trzy na jednym stateczniku) plus może power compact jako dodatkowe oświetlenie.

Jesli nie masz HQI, to aktynika może, ale nie musi włączać się wczesniej i gasnąć póżniej, dlatego możesz ją podpiąć pod jeden statecznik wraz z dziennymi. Oczywiście do tego jeszcze odbłyśliki (DIY, lub kupne) - polecam sklep:

http://www.aqva-light.pl/

Do tego nocne np. na diodach LED, np coś takiego:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81055506

I powinno być ok:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amphiprion A TEN POWER COMPACT JAKO DODATKOWE OSWEITLENIE TO TEZ AKTYNIKA?HQI NIE CHCE POMIMO ze mam takie 2 lampy nad holendrem ale do czego zmierzam sam zarnik kosztuje tyle co prawie cale oswietlenie na t5.sklep znam bo tam kupowalem hqi.piszesz ze te 3 na jednym stateczniku a aktynika ma sie swiecic dluzej mozna je wylanczac lub wlancza cosobno?czy ten power compact ma sie swiecic dluzej to w tym momencie trozumiem droga dedukcji ze ma tez to byc aktynika.

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LampęHQI można zrbićza 100zł, żarnikto następne dwieście, m a apropo T5, daj 50/50 (actinic/dzienne0i będzieok,na pewno nie będzieza niebiesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 2x dzienne i 1x aktynika t5 jest niebiesko.

Napisalem, że bez HQI, może, lecz nie musi (i o tym wariancie piszę) aktynika świecić się dłużej (taniej jest podpiąć pod jeden statecznik, a wtedy nie mozesz oddzielnie sterować czasem wł/wył) Ja tak mam i jest ok, nie przeszkadza to zwierzakom, że aktynika gaśnie wraz z dziennymi.

PowerCompact... poczytaj ten wątek:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=5211

W reefshopie mają być.

Ja bym wybrał:

18W Special 10.000K/actinic(!) - 40zł

lub jeszcze lepiej:

55W Special 10.000K/actinic(!) - 80zł

To są świeltówki w połowie dzinne (10.000K) i w połowie aktyniczne:) Może i drogie, ale ma niewielkie wymiary i jest to dobre rozwiązanie. Tylko nie wiem, jak to się zasila, musisz sam poszukac i popytać.

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwila dzwonilem do jednego ze sklepow.i zastanawiam sie nad statecznikiem na poczatek ktory moze zasilac 3 lub sweitlowki t5 koszt to 115 zl i do tego dweis weitlowki t5 10K oraz dwie aktyniki tez t5 myslalem tu nad swieltowkami AM. a przyszlosciowo dokupic jeden statecznik do zasilania tylko jednej aktuyniki ktora swiecila by sie dluzej.i pozniej zegary sterujace?dobry pomysl?

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z inej beczki czy zarnik hqi 150 watt nie bedzie z amocny nad planowane akwa 60x40x40 96 litrow?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

power compact zasila się zwykłymi statecznikami T8 o odpowiedniej mocy z tego co czytałem. są też stateczniki elektroniczne specjalnie do nich na aqvalight

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

!50W, raczej nie powinien być za mocny, choć niektóre koralowce miekkie wolące mniej swiatła (choćby grzybowieńce) moga trochę grymasić. Ale w sumie, wystarczy je umiescic na dnie i po sprawie. Tylko że trzeba by wtedy dawać jakąś aktynikę, no i pokrywa odpada. Woda będzie bardziej parować, ale przy automacie do uzupełniania, to nie wielki problem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noli i wilgotność powietrza będzie większa :):D

a i poza tym grzybowieńcami top np. dendropythea nie lubi chyba za mocnego światła, a grzyby chyba mają zooksantelle i duża ilość światła im raczej nie zaszkodzi

PS: rs 4 ma 150w nad akwa 30l i jest ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm...wlasnie jestem po rozmowie z Panem Warwockim i proponuje mi takie orziwazanie statecznik 3/4x24 watty 2 sweitlowki 10k i aktynike AM i do tego PC na zwyklym stateczniku do tego oprawki bryzgoszczelne oraz zamocowanie metalowe.brac cos takiego?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC aktynika

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cenu z aqva-light.odblysniki zrobie diy wykleje na poczatek wnetrze pokrywy folia aluminiowa.jedynie co do swietlowek z rozmowy zaproponowal mi aktynika AM 2x sweitlowki jakie swhite tez AM oraz PC tez aktynike.i do tego statecznik elektroniczny na 3 lub 4 swieltowki i do tego PC zwykly statecznik.koszt do PC statecznika jakies 18 zl

moze byc cos takiego na poczatek?

darekn12

mnie wyszlo skromnie 263.61

i jest tak 6 oprawek bryzgoszczelnych

6 uchwytow

statecznik 3/4x24 watty

2 swietowki AM White 10K

1 Switlowka AM blue aktuyniczna 24 watt

1 PC 24 waty

oprawka i uchwyt do niego(trzonek)

nie liczylem tylko tych starego typu zasilanie do PC jakies 14 zl

warto?

darekn12

a jeszcze jedno pytanie czemu PC a nie sweitlowke bo tanszy?

czy sa jeszcze jakies inne argumenty?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO ok:), cena także ok:)

Zaleta kompaktów jest ich wymiar, są to zagięte rury, a nie proste zajmują więc mniej miejsca niż normalne świetlówki. W sumie, to sie zastanawiam, czy dorzucenie po jednej świtlówce dziennej i aktynicznej nie było by lepsze...o ile 5xt5 zmiesci się w pokrywie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyzby moglo byc z amalo w/l?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu obliczania W/l, co ci to powie? Pod trzema, czterema rurami T5 korale czują się równie dobrze jak pod 150W HQI, a stosunek W/l będzie inny...

Podpatrz inne akwaria o podobnej wilekości. np. SMK ma 116l pod 2 t5 i pc i wszytsko mu kwitło. HQI to po prostu inny rodzaj światła, ale czy lepszy, czy gorszy...zalezy od upodobania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

natężenie światła liczy się nie w żadnych watach, tylko w fotonach na jednostkę powierzchni na jednostkę czasu tj. umol/m2/s

natężenie światła w słonczeny dzień w południe w strefie międzyzwrotnikowej w zależności od położenia geograficznego to 1000-2200 umol/m2/s

w akwarium o pojemności 450l oświetlonego 2 żarnikami HQI o łącznej mocy 800w i świetlówkom aktynicznym o łącznej mocy 330w zmierzono przy powierzchni natężenie ok. 1200 umol/m2/s

więc oświetlenie na pewno nie będzie za mocne, a HQI jest na razie najlepszym źródłem światła nie tylko do akwariów morskich.

powinniśmy poza tym nie liczyć ilość światła docierającego do powierzchni tylko docierającego do korali, waty niedużo nam tu powiedzą

sorry za takiego niczytelnego posta :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.