Skocz do zawartości
Amphiprion

Problem z Sarcopytonem

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z malutkim Sarco (wysokość około 3-5cm):

1123-dscn1962.jpg

Problem polega na tym, że od jakiegoś tygodnia się nie otwiera...Mam go od jakichś trzech tygodni. Od poczatku był himeryczny: otwierał się i zamykał na 3-4 dni i znowu otwierał na 3-4 dni...i znowy zamykał...

Parametry wody niby ok:

Ph=8.1-8.2

No2=0

No3=0,05

niby wszytsko powinno być ok, ale akwarium jest młode (2 miesiące) dojrzewanie dochozi do końca (resztki glonów niższych schodzą)

Jak długo sarco moze być zamknięty? Trochę się zaczałem niepokoić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze zrzuca skore. moj jak linieje to potrafi tydzien grymasic


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem jak robił to po raz pierwszy, ale tym razem jest zamkięty już od dwuch tygodni... i jego powirzchnia nie jest taka "lakierowana" jak za poprzednimi razami...

Boję, się, że on padł, ale nie śmierdzi...ile może to rwać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Amphiprion!

Moj byl b.dlugo zamkniety (4 mies.). Parametry wody o.k.. Okazalo sie, ze wskaznik zasolenia zle pokazywal...

Poza tym dla niego to sa nowe warunki do ktorych musi sie przyzwyczaic.

Przy tak niskim NO3 moze pomoc Pro Coral Organic - Trpic Marin.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie sprawdziłem zasolenie...kurcze wyszło mi 1,021, a powinno być 1,023, ale to chyba za mała różnica by kaprysił, a może i nie... Teraz powoli zwiększam zasolenie, myślę, zo do końca tygodnia będe miał już 1,023...

Stani, a co daje Pro Coral Organic? I dlaczego jest to powiązane z NO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przy tak niskim NO3 moze mu zabraknac papu.

Moj po dodaniu Pro Coral wystawia dluzsze polipy.

Jak powoli wyrownasz zasolenie to odczekaj jeszcze ze 2 tyg. Bez dodawania czegokolwiek tez bedzie rosl.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze pisze jeszcze raz!

Amphiprion: czym mierzysz NO3, ze mozesz odczytac 0,05? Czyzby tu tez byl blad?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro napiszę czym mierzę, i jeszcze raz sprawdze, teraz to mnie trochę zmieszałes:)

Na początku sarco się otwierał, zamykał na 3 dni, i znowy otwierał, a teraz wciąz zamknięty... Czy sarco żywi się NO3? Myślałem że głównie światłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy udziale swiatla przerabia pewnie pare zwiazkow chemicznych m.in. NO3, PO4 itp. Przy NO3=0 i PO4 =0 nie przzyje zaden koral (nawat pod 1000 W HQI). Dlatego gdy aqua prowadzone jest na granicy wykrywalnosci tych zwiazkow wazne sa dokladne testy.

PO4 np: 0,03 a 0,1 to kolosalna roznica. Mozna testem Salifert odczytac NO3 = 0,5 ale 0,05 jest chyba niemozliwe.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 mam na bank, bo glony jeszcze ładnie rosną, testom swoim nie za bardzo chce mi się wierzyć, bo pokazują,że cykl azotowy już się skończył, ale akwaium nie wygląda na dojrzałe...Rozejrzę się za tym specyfikiem, może cos to da, ale czy przez przypadek nie spowoduje to wysypu glonów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"przez przypadek nie spowoduje to wysypu glonów?"

Zawsze takie dodatki moga poprawic warunki glonom dlatego wazne sa wyniki testow. Jezeli zasolenie bylo zle to najpierw je popraw i odczekaj na reakcje. Bedziesz wiedzial na przyszlosc co w takiej sytuacji (i przy takich wynikach testow) pomaga. Wiesz, ze najlepiej nigdy nie zmieniac dwoch parametrow za jednym zamachem bo za drugim razem znowu nie wiadomo co wlasciwie pomoglo.

Takie specyfiki trzeba dodawac przy b.ubogiej wodzie. Normalnie to nie sa potrzebne i mozna z nimi przedobrzyc.

Przy dobrych parametrach wody ten koral napewno sie rozwinie czyli cos nie jest w normie i to cos trzeba znalezc.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnosze powoli zasolenie. Wczoraj wziąłem skałkę z sarco, oczyściłem ją z glonów, a "główkę" sarco przetarłem palcem. A dzis rano patrzę, że sarco wystawia małe pypcie:) Jak zapali się światło, to pewnie cały się rozwinie:D Na reszcie:D

Dzięki za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - zaraz zaraz - co znaczy że przy N03 i PO4 zaden koral nie przeżyje? A te które sa zywione wyłącznie przez zooxantele? Przecież to one pasozytując na kimś, tworzą z nim piękną symbiozę karmiąc go. Więc po co wtedy NO3 i PO4?

I jeszcze co do sarco. Co to znaczy, że "zrzuca skórę"? Mam jednego dość duzego sarca, bardzo nietypowego, bo polipy ma długosci ok. 10-12 cm, ale przez prawie 4 miesiace nie zauwazyłem zeby jakaś skore zrzucał... O co tu chodzi? A co do zamykania to zamyka się na noc i wysuwa polipy przy pierwszym promyku światła... No i chowa polipy momentalnie gdy przetarabani sie po nim np. krewetka albo krab, ale to już jest inna przyczyna.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Kraszan

NO3 i PO4 to pokarm dla glonow.Zooxantele to tez glony.W akwa gdzie NO3 i PO4 jest malo korale sa jasniejsze bo maja mniej zooxantelli. Wtedy korale trzeba dokarmiac (aminokwasami, drozdzami,wodka itp).Nie bezposrednio ale korale wcinaja tez bakterie. Po dodaniu np: wodki populacja bakterii wzrosnie zabierajac z wody NO3 i PO4 do swojej budowy. Tym samym zacznie brakowac papu dla glonow. Glony cofna sie w rozwoju i zooxantelle tez. Korale przestawiaja sie na wchlanianie bakterii. Ten latwo dostepny pokarm powoduje, ze korale wiecej energii moga zainwestowac na wytwarzanie kolorow (nie mylic z zooxantellami).

Jak wiesz do zycia potrzebne sa: NO3, PO4 i weglowodany. NO3 i PO4 przewaznie mamy a weglowodany to Wyborowa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrzuca skore w doslownym tego slowa znaczeniu. chowa polipy, powierzchnia skory robi sie taka szklano - blyszczaca, po czym ta blona sie odrywa od skory i odplywa w sina dal. to taki mechanizm oczyszczania sie tego zwierzaka


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.