Skocz do zawartości
Kraszan

Będę sypał sodę... (chyba)

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwoch dni stoi u mnie baniak 300 litrow. Wszystko przeniesione "żywcem" z poprzedniego 105 litrow (łącznie z wodą, piaskiem i skałami). Wszystko wygląda ładnie, ukwiał rozwinięty na maksa, sarcophyton też, grzyby sie nawet rozwinęły, xenia lekko skurczona... Niestety moj miernik pH pokazuje w tej chwili 7,6 i caly czas delikatnie spada.. Cos sie u licha rozklada, czy co? 200 litrów swiezej wody, wlasnie dolewam Calcium, wlałem już pHplus sery i dalej nie ma efektów. Czy w trybie awaryjnym, mogę dolać roztworu sody oczyszczonej? No muszę jakoś ratować dobytek... Słyszałem ze od biedy można sobie tak pomóc... Jakieś wskazówki/rady/przeciwskazania?

Pilne... plz....


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel...na wstrzymanie, pewnie już gdzieś to słyszałeś. 200 litrów świeżej wody robi swoje, nie wiem czy to był "najlepsiejszy" pomysł. Może trzeba było troche poczekać.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekać nie mogłem. Zostałem postawiony w takiej sytuacji, że ukiwał o srednicy 35cm siedzial w 105 litrach, do tego sarcopyton, grzyby, sinularia, 4 ryby, krewetka i sporo innego zycia. Wszystko wisialo na wlosku. Nie bylo gdzie tego przechowac, trzeba bylo dzialac... Zbiornik 300 litrow stanął prawie od zera w 72 godziny... Normalnie partyzantka. Ja rozumiem ze woda moze nie zdarzyla dojrzec, ale w koncu swieza woda ma spore pH.. przynajmniej zawesze u mnie miala ok. 8,2. Tutaj zeby nie wiem co spada i spada... juz jest 7,54...

Trudno - ryzykuję - wlewam litr wody z sodą oczyszczoną...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan...zaszalales troche...z taka iloscia "swiezynki" i w tak krotkim czasie...

ale daj szanse zbiornikowi...jak powiedzial alex...węgiel ..węgiel i jeszcze raz węgiel...:D..w celu wiadomym..:)


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo soda oczyszczona nie podnosi Ph ,ale może sie myle raczej jest odpowiedzialna za kh


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej, dodajac sode podniesiesz kH, jezeli chcesz podniesc pH to dolewaj wode wapienna, no i cierpliwosci, wszystko samo sie ustabilizuje.

Jekiej soli uzyles do sporzadzenia nowej solanki?


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyta sól to AM Reef Salt - może nie z najwyzszej półki, ale w poprzednim baniaku sprawowała się znakomicie (bardzo dobre pH ok 8,25, zero glonów). Pomysł z sodą był chwytaniem się brzytwy. Po zrobieniu roztworu 0,5 litra sody oczyszczonej zmierzyłem jej pH (pH metrem) - 7,75 więc nadzieje na podniesienie pH płonne... ale przypomniało mi się ze podnosi kH wiec posrednio może pomóc w przywróceniu normalnego pH - dlatego wlałem. Na szczęście nadciągnął Harnaś z torebeczką wodorotlenku wapnia... Zmierzone z ciekawości pH przekręciło mi licznik w pH-metrze :) Wkładam sondę, a tam: 8, 9, 11, 12, 14, 2, 3, 4, :) Przez kilka godzin zakraplałem tę miksturę i teraz pH jest na akceptowalnym poziomie 8,05. (thx to Harnaś). Przez te wszystkie perypetie z przenosinami, jeden z błazenków dostał lekkiego białego nalotu... Nie chcę Wam tym zawracać głowy - mam nadzieję, że znajdę coś o tym w archiwum. Reszta inwentarza ma się bardzo dobrze. Ukwiał, sarco i grzyby rozwinięte więc tylko czekać...

(Boże, ale to była przeprowadzka... 300 litrów stanęło w 72 godziny prawie od zera...)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA MAM PRZY REEF SALT wieczorkiem 8:71 ph.jakie masz podłoże??jakich wkładów filtracyjnych uzywasz??ile palisz światło??


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi sie wydaje ze naturalne ph jest dla kazdego zbiornika specyficzne i nie ma tu zbyt wiele do rzeczy sol. niektorzy na tej samej soli przy takim samym cyklu oswietlenia musza zbijac ph w dol, innyi sztucznie podnosza, jeszcze innym prawie wcale sie nie waha. moze zrobimy tu burze mozgow co wlasciwie powoduje ze w baniaku jest takie a nie inne ph ? (nie mam na mysli tych wahan dobowych tylko naturalna srednia wartosc baniaka)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan: dobrze, ze udalo sie wyciagnac pH...niepokoi mnie tylko fakt, ze pH kalkwasser nie udalo sie zmierzyc. powinno byc kolo 12. moze powinienes wyskalowac na nowo ten phmetr.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, może to jest przyczyną kalkwasser powinno mieć ok 12,5 Ph skup sie na Phmetrze


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze parę słów co do sody oczyszczonej :) Sam niedawno się napaliłem, że może być to łatwy sposób na podniesienie pH, ale trochę o tym poczytałem, i zapał minął. Mianowicie:

Soda oczyszczona faktycznie podnosi pH -1łyżeczka sody na 100 litrów podnosi pH o jeden stopień (z niewiadomych przyczyn jest w stanie podnieść pH do 8,5 , a wyżej trzeba byłoby jej bardzo dużo dodać)

Ale podnosi je jednocześnie z twardością kH

Dzieje się tak dlatego, że twardość węglanowa kH - to twardość wszystkich węglanów i wodorowęglanów, a więc także zawiera się tu soda oczyszczona: NaHCO3.

Więc dodając sodę oczyszczoną, mielibyśmy zbyt dużą różnicę między kH (zawartość wszystkich węglanów i wodorowęglanów) a gH

(zawartość węglanów i wodorowęglanów tylko wapnia i magnezu). Przeczytałem, że taka różnica pogarsza właściwości buforujące wody i np. wartość pH może się strasznie wahać (np z 8,5 do 7 w ciągu godziny o_O )

Reasumując, sposób z dodawaniem sody oczyszczonej wydaje mi się za bardzo sztuczny :) W przyszłości spróbuję za to wspomnianej przez Was wody wapiennej :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Blazej

Czy to ph 8,71 nie jest za wysokie? Nie widac problemow? Niczym nie podbijales?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam przyłączę sie do wątku koleś załatwił mi 5 kg Sody oczyszczonej ale w składzie widze jakiś środek spulchniający byłem w sklepie i dla porównania zerknąłem na opakowanie które tam było na półce i tak samo skład środek spulchniający i tu pytanko do stosujących co jest tym spulchniaczem w sodzie czy w proszkach kupowanych w sklepach internetowych też stosuje się środek spulchniający i czy nie ma to ujemnego wpływu na wodę i zwierzaki


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamoo coś chyba dziwnego kupiłeś - o jakich sklepach mówisz?

Do proszku do pieczenia czy sprzedawanej sody ( w sklepie spożywczym) są dodawane antyzbrylacze, a soda jest środkiem spulchniającym do ciasta


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie 2 lata od rozpoczecia watku :)... nadal aktualny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no nic nie pomyliłem byłem w sklepie i na opakowaniu z sodą oczyszczoną jest skład : kwaśny węglan sodu i spulchniacz producent firma Cykoria s.a do stosujących sodę zerknijcie na opakowanie i skład czy nie bedzie tam mowy o spulchniaczu


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogie panstwo!

Do podniesienia kH stosujemy NaHCO3 (wodoroweglan sodu) bez spulchniaczy :)

Takich zakupow lepiej nie robic w spozywczaku, gdzie panienka za lada ma dobry punkt strategiczny do szukania chlopaka i raczej specjalnie jej nie interesuje, czy kupujacy uzywa spulchniaczy czy nie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodaję sody jak dolewam odparowaną - pół łyżeczki od herbaty na 5l wody RO.

Jest to dobra metoda na niskie ph. Kiedy lałem kalk ph podnosiło się na 15 minut i znów kicha. Wyczytałem że brak węglanów (sodowych też) powoduje niestabilne ph. Od tej pory ph trzyma się pięknie a dawniej osiągało nawet (rano) 7,4!!! to teraz nie spada niżej niż (rano) 7,65. A jednak sodka pomaga. Teraz ph w nocy 7,65 w dzień 8,0. Dodam że przy dozowaniu Ballinga kh utrzymuje się na poziomie 9-10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Drogie panstwo!

Do podniesienia kH stosujemy NaHCO3 (wodoroweglan sodu) bez spulchniaczy :)

Takich zakupow lepiej nie robic w spozywczaku, gdzie panienka za lada ma dobry punkt strategiczny do szukania chlopaka i raczej specjalnie jej nie interesuje, czy kupujacy uzywa spulchniaczy czy nie.

----------------------------------------------------------------------- Dokładnie ,w aptece mozna kupic czysty za jakies śmieszne pieniądze, w moim przypadku podnosił ph i nieznacznie kh ,niestety nie na długo.Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! ja też przeprowadzałem się przed miesiącem. Wymieniłem około 150 l wody. reszta stare akwa. pH utrzymywało się poniżej 8 przez 3 tyg pomimo lania kalkwaser na okrgło. teraz wróciło do 8,3 i trzyma się.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc tak postanowiłem dalej drążyć ten temat i zadzwoniłem do producenta po rozmowie z działem jakości poinformowano mnie ze w składzie oprócz czystego NaHCO3 musi znaleźć sie napis spulchniacz ze względy na sanepid np na sodzie firmy Delecta producent podaje że mogą tam być śladowe ilości jaj hi hi gość zapewnił mnie ze jest to czysta węglan sodu nawet podesłał mi świadectwo jakości nie wiem jaka jest czystość innych NaHCO3 ale podaję dane ze świadectwa :

Towar : Kwaśny węglan sodu-bikarbonat NaHCO3

NaHCO3 - 98,56%

Na2CO3 - 1,14%

NaCI - 0,03%

Fe2O3 - 0,002

Części nie rozpuszczalne w wodzie - 0,1

As - nie określono

Metale ciężkie - nie określono

Sole Amonowe - nie określono

Barwa substancja bezbarwna do białej

smak - Swoisty,charakterystyczny, niedopuszczalne posmaki obce

konsystencja - biały krystaliczny proszek

zapach - neutralny

obecność zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych - nie wiecej niż 1%

Ciekaw jestem jak wygląda specyfikacja firmowych produktów dla porównania


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.