Skocz do zawartości
shczwany

kalkreaktor schemat dla nie-akwarysty

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

dzieki stronie kolegi smk zarazilem sie akwarystyka morska.

Przeczytalem 4 ksiazki (millsa, skrzypeckich, kosteckiego i baumeistera) i w zasadzie mam wizje jak powinno wygladac morskie akwarium. Tyle tytulem wstepu.

Chodzi o to, ze mam watpliwosci jak ustabilizowac poziom wapnia w zbiorniku.

Pomoc zaoferowal mi znajomy chemik ktory sam potrafi zbudowac akwarystyczne urzadzenia - ale nie zna sie na akwarystyce.

Czyli, czy ktos moze jest w posiadaniu prostego schematu kalkreaktora ( z kontrolerem PH + elektroda)?

Taki schemat dla nie-akwarysty a dla chemika zeby mogl to zbudowac...

Probowalem znalesc cos w sieci, ale nie znalazlem czegos takiego, tylko ogolne informacje.

Bede wdzieczny za pomoc.

Pozdrawiam

Shczwany


/320l zalane na poczštku 2007r. 46 kg skałki, OR3500, nano 6045, 6025, Beast 1200P, HQI 150W + 4x39W T5 ATI plus sump ok 100l 10 miękasów, 1 lps, 1 sps, ocellarisy, chromisy, żółtek, hepcio, lysmaty, krabiki, rozgwiazdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że do utrzymania Ca na stałym poziomie nie jest konieczny reaktor. Są jeszcze inne, w niektórych sytuacjach lepsze, sposoby. Zwłaszcza dla początkującego akwarysty. Budowa kontrolera pH to raczej dla elektronika a nie dla chemika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie,

akwa morskie to moje marzenie z dziecinsta. Ciesze sie ogromnie ze moge w najblizszym czasie zrealizowac to marzenie.

Rebciu - dzieki za link, ale osobiscie wydaje mi sie ze DIY jest zbyt skomplikowane jak dla nie-akwarysty.

rs - moze i nie jest konieczny reaktor. ale pomyslmy. ja planowalem zgodnie z doswiadczeniem kolegi smk dawac CaCo2 rozpuszczone w wodzie z RO. Moj planowany zbiornik to 120x40x50. Plus sump ok 90l brutto...

Skaly 40kg...

Moze inaczej. Podczas rozmowy z chemikiem padlo pytanie "czego potrzebujesz?"

ja odp " ph miernik elektroniczny daj mi"

odp "tylko tyle?"

Wiecie ocb? Co przedstawie do realizacji to mi to zrobia, tylko potrzebuje schematow, bo sam jestem niezabardzo zeby wytlumaczyc takze potrzebuje waszej pomocy:)

Pozdrawiam Morszczakow:)

Shczwany


/320l zalane na poczštku 2007r. 46 kg skałki, OR3500, nano 6045, 6025, Beast 1200P, HQI 150W + 4x39W T5 ATI plus sump ok 100l 10 miękasów, 1 lps, 1 sps, ocellarisy, chromisy, żółtek, hepcio, lysmaty, krabiki, rozgwiazdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem miernik pH nie jest podstawą poprawnego funkconowania akwarium. W ogóle elektronika nie jest najważniejsza. Powiem więcej, czasami nawet przeszkadza. Jeśli chcesz się zdać tylko na sprzęt to polecam dobrych firm a nie robiony na podstawie schematów zamieszczonych w internecie.

Ja mam akwa o wym. podanych przez Ciebie. Nie mam reaktora. Mam mikser i do tego stosuję "ballinga". Jakoś to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs -

ok, to powiedz mi jak rozwiazujesz kwestie stabilnego Ca przy zachowaniu odpowiedniego PH.

Ja, tak jak mowilem mialem plan dozowac wode wapienna do systemu uzupelniania odparowanej wody.


/320l zalane na poczštku 2007r. 46 kg skałki, OR3500, nano 6045, 6025, Beast 1200P, HQI 150W + 4x39W T5 ATI plus sump ok 100l 10 miękasów, 1 lps, 1 sps, ocellarisy, chromisy, żółtek, hepcio, lysmaty, krabiki, rozgwiazdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca to nie jest parametr, który spada na łeb, na szyję w piętnaście minut. Im mniej zwierząt "wapniożernych" tym wolniej spada. Musi upłynąć kilka dni żeby spadek był zauważalny. Poza tym lekkie wahania nie są tragedią.

Odpowiadam. pH - co noc wodortlenek wapnia, Ca, Mg i inne - codziennie "balling".

Mam pHmetr DIY, po 10 miesiącah przestał dzałać. Trochę wcześniej padł miernik redox. Pewnie by się przydał ale ciągle o nim zapominam. Ale jak pod ręką jest taki teść to coś wymyślimy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/artykuly/pzel_phmetr.html

Według tego schematu był zbudowany mój sprzęt. Raczej nie polecam. Poza tym pHmetr nie może sterować reaktorem. Teraz wybrałbym Lajona 120.

Zamiast rozbudowanej elektroniki polecam na początek więcej skały albo lepszy odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

dzieki za wszystki podpowiedzi.

Moze na razie faktycznie wstrzymam sie z tym reaktorem. Sprobuje z uzupelnianiem wody i mixerem na poczatek.

A od chemika na razie wyludzilem PH metr z elektroda:)

PS shczwany = ŁukaszRz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz (lub mozesz miec) elektronike, to rob reaktor.

Jasne, ze reaktor nie jest konieczny, tak samo jak mixer. Tez mozna bazowac na podmianach wody.

Elektronika jest zbedna, bo mozna wszystko recznie.

W ogole przy odpowiednio duzym nakladzie pracy i czasu mozna sie obyc bez wielu rzeczy.

Tylko czy chcesz w zyciu robic cos wiecej niz tylko zajmowac sie akwa morskim.

Ja jestem zdania, ze tak duzo automatyki i udogodnien technicznych jak to tylko mozliwe. Akwa jako taki morski "samograj".

Co oczywiscie nie zwalnia z doglebnej oberwacji calego zbiornika.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak tak Piotrus ma racje :D:):D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow - nie wiedzialem ze moja strona sie komus przydala, a juz na pewno nie sadzilem ze bedzie popularyzowac akwarystyke morska tak bezposrednio :D

Bardzo sie ciesze ze choc jedną osobę przyciągneła do naszego grona morszczaków.

Przy okazji musze przeprosić jeśli pisałeś do mnie maile a ja nie odpisałem - miałem ostatnio sporo roboty i odkładałem odpisywanie na pozniej i... nie było kiedy wrocić do tych maili :)

A co do automatyki w akwarium. Ja jestem też zdania że jak coś można zrobić żeby "się robiło samo" to jak najbardziej jest to mile widziane, co faktycznie nie wyklucza tego że akwarium trzeba doglądać i dopieszczać, ale pozwala mieć swoje życie a nie żyć dla akwarium.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Też próbuję w miarę możliwości zautomatyzować akwarium. Jestem tylko ciekawy ilu z nas zaczęło akwarystykę morską od budowy ph-komputera i reaktora? Bez znajomości podstaw. Tak po prostu: Ooo, akwarium morskie. Chyba sobie zrobię kalkreaktor.

To jest dobre podejście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo im mniej roboty przy akwa tym wiecej czasu mozna spedzic ogladajac sam zbiornik z pozycji fotela:)

Jednak szokuje mnie zwyczajnie cennik tych urzadzen.

A reaktor (komplet) to juz w ogole...

A jak czlowiek ma dwie lewe rece do DIY to albo musi placic frycowe zeby cieszyc sie zbiorniczkiem albo latac kolo niego w kolko macieja no albo liczyc na pomoc innych:)


/320l zalane na poczštku 2007r. 46 kg skałki, OR3500, nano 6045, 6025, Beast 1200P, HQI 150W + 4x39W T5 ATI plus sump ok 100l 10 miękasów, 1 lps, 1 sps, ocellarisy, chromisy, żółtek, hepcio, lysmaty, krabiki, rozgwiazdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk - tak, Twoja strona byla bardzo pomocna.

W zasadzie po jej przestudiowaniu decyzja zapadla i nie ma odwrotu. BTW - jak bedzie Ci sie kiedys nudzic to uaktualnij ja moze o swoja solniczke 550l - na pewno jest o czym opowiadac:)

rs - moje podejscie do akwarystyki morskiej zaczalem od przeczytania kilku ksiazek i art. na ten temat a takze na czytaniu tego forum i prywatnych stron forumowiczow przes kilka ostatnich miesiecy jesli chodzi o to:)

Jesli np Ty bys zakladal swoja pierwsza solniczke a ktos by Ci zaoferowal (calkowicie za friko) pomoc w dostarczeniu eletroniki i nie tylko do zbudowania reaktora, to co? nie zapytalbys nawet? nie zainteresowal sie ? Mysle ze kazdy by tak zrobil:)

Pozdrawiam!


/320l zalane na poczštku 2007r. 46 kg skałki, OR3500, nano 6045, 6025, Beast 1200P, HQI 150W + 4x39W T5 ATI plus sump ok 100l 10 miękasów, 1 lps, 1 sps, ocellarisy, chromisy, żółtek, hepcio, lysmaty, krabiki, rozgwiazdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wszyscy macie racje wszystko sie do kawa przyda prędzej czy póżniej, trzeba tylko wybrać co jest na początku przedatne, napewno nie reaktor ani mieszacz wapnia, ani ten "słynny" :D Balling,

@shczwany, sprawa jest tak prosta że śmieszna, aczkolwiek wymaga dosyć duzych nakładów pienieżnych (przy twoim litrażu), proponuję ci sie skupić na:

1. akwa + komin + sump

2. oświetlenie HQI +T5

3. Odpieniacz

4. Cyrkulacja

5.ZYWA SKAŁA powtarzam ŻYWA

a reszta to bajery które nie powiem powodują usprawnienie systemu, ale bez powyższego "dekalogu" ani rusz...

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa. Dodam tylko: @shczwany, weź pod uwagę to, że jest duża szansa (około 100%)na to, że będziesz chciał zmienić coś w swoim akwarium. Na Twoim miejscu założyłbym akwarium z minimalną ilością sprzętu i w miarę potrzeb, wiedzy i możliwości finansowych dokładał odpowiedni sprzęt. Pamiętaj o zostawieniu miejsca w sumpie i szafce. Każdy oczywiście buduje swoje akwarium jak chce. Ja tylko odpowiadam na Twoje pytania. Szczerze życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/artykuly/pzel_phmetr.html

Według tego schematu był zbudowany mój sprzęt. Raczej nie polecam. Poza tym pHmetr nie może sterować reaktorem. Teraz wybrałbym Lajona 120.

Zamiast rozbudowanej elektroniki polecam na początek więcej skały albo lepszy odpieniacz.

Dlaczego powiadasz że Ph metr nie moze sterować reaktorem?-oczywiscie z zaworem! Chyba ze cos przeoczyłem w tej wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pHmetr to miernik pH:) Nie posiada układu, który mógłby sterować zaworem. Inaczej jest z pHkontrolerem tzw. pHkomputer. To tylko słowa. Tak się przyjęło w moich okolicach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dekalog sobie wbijam od dawna:)

Tzn moze oprocz tego ze nie bede mial HQI a wylacznie T5...

Na odpieniacz wybralem sobie Beast'a 400p.

Zaluje jedynie ze nie moge miec szerszego zbiornika i musze sie zadowolic 40cm, ale i tak nie ma co narzekac :D


/320l zalane na poczštku 2007r. 46 kg skałki, OR3500, nano 6045, 6025, Beast 1200P, HQI 150W + 4x39W T5 ATI plus sump ok 100l 10 miękasów, 1 lps, 1 sps, ocellarisy, chromisy, żółtek, hepcio, lysmaty, krabiki, rozgwiazdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piona z Lajonami jak najdalej od wody. Mi parę kropel spadło na niego i własnie wysyłam do Tomka moduł sterujący do naprawy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@alex, "co dwie głowy to nie jedna" :), jasne że RO wiem że pisałem zawsze 6 pkt czegoś mi brakowało, obys zawsze stał na straży.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.