Skocz do zawartości
karoljozef

PMMA - PLEXI - Stożek, mały, ~ fi 12/10mm, jak uformować?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Macherzy!

Wielu z Was ma bogatą wiedzę i doświadczenie w temacie obróbki tworzyw sztucznych...

Będę bardzo wdzięczny z poradę w następującym temacie.

Muszę wykonać następujący element z PMMA, plexi - wymiary raczej orientacyjne, przybliżone, w milimetrach ;) :

157ywcm.jpg

jest to "rura stożkowa", swego rodzaju zwężka

Zależy mi na możliwie wysokiej precyzji i przezroczystości.

Rozpatruję toczenie jednak będzie wtedy ciężko spełnić powyższy drugi warunek.

Czy można uformować taki element na gorąco?

dziękuję za wszelkie informacje i pomoc!

Edytowane przez karoljozef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewaj rurkę i naciągaj, tak aby uzyskać wymagane wymiary.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał Tomcio - kup kawałek rurki 8/10 mm lub 12/8 (na aledrogo jest sprzedawca co do 60 mm średnicy sprzedaje w odcinkach po 10 cm) - rurka do piekarnika na 180 st. C i do rozciągnięcia - najlepiej na jakimś metalowym stożku - pytanie jaką tolerancję podanych wymiarów potrzebujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Potwierdzacie moje przypuszczenia w tym temacie.

Czy można z pleksi/plexi/pleksą robić takie numery jak formowanie próżniowe? Oczywiście cieńkie płyty - mam z odzysku płytkę ~0,8 mm wyjętą z antyramy.

Tego stożka użyłbym jako kopyta.

Oczywiście pozostaje kwestia zachowania wymiarów. Będzie o to raczej trudno. Ważne żeby było "krągłe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy materiał potocznie nazywany plexi się nadaje a pozatym pmma się starzeje i z czasem staje się bardziej kruchy - nie wiem czy z antyramy się nada - sprawdź to się przekonasz :)

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Potwierdzacie moje przypuszczenia w tym temacie.

Czy można z pleksi/plexi/pleksą robić takie numery jak formowanie próżniowe? Oczywiście cieńkie płyty - mam z odzysku płytkę ~0,8 mm wyjętą z antyramy.

Tego stożka użyłbym jako kopyta.

Oczywiście pozostaje kwestia zachowania wymiarów. Będzie o to raczej trudno. Ważne żeby było "krągłe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie wczoraj naszło na inną technologię: drukowanie 3d - są już w Pl firmy które skanują tez przedmioty i tzw. reverse engineering jest jak najbardziej możliwy. Jest darmowy soft do tego, podobno nawet z google sketchup można zrobić export do formatu "rozumianego" przez drukarki 3d. Wyobrażacie sobie że każdy ma w domu BK bo sobie go wydrukował?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rapid Prototyping, owszem, rapidowo wchodzi pod strzechy ale jeszcze długo będą dzięki tej technologii tworzone rzeczy jedynie nieużytkowe, tylko takie, które są, jakoś tam wyglądają.

Jednakże nauka idzie mocno do przodu, w postępie geometrycznym a nie liniowym, więc znowu za długo nie będziemy musieli czekać...

P.S.

Dla dodania pikanterii rozmowie podam nieskromnie, że w warunkach domowych, nader spartańskich warsztatowo, jestem w stanie uzyskać spienione metale - metal foam. Mało tego, później jeszcze mam zamiar je przesycić szkłem...

Jak się chce, jak się mocno zachce, to widać wszystko jest możliwe...

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Macherów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że w rhino sobie grzebiesz :)

sądze że najlepiej to termoformierka do zrobienia takiego stożka


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.