Skocz do zawartości
rpp

Ułożenie skały - 2 opcje - która lepsza ? :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad dwoma wariantami :-) jak zorganizować akwa (w sumie od tego trochę zależy zbiornik jaki zamówię).

W obydwu przypadkach zbiornik 60x50x50. Akwa stojące w miejscu gdzie "oglądalność" będzie z 3 stron (oczywiście z przodu największa ale boki też będą w całości w miarę dobrze widoczne).

Wariant pierwszy zakłada zrobienie komina po środku tylnej ściany i zbudowanie czegoś w stylu piramidki ze skały obkładającej komin. Taka piramidka schodziłaby się w stronę komina w miarę równomiernie z 3 stron.

Wariant drugi to komin w którymś z rogów i raczej równomierne rozłożenie skały po całej szerokości akwa taki niby nasyp na tylną ścianę.

Dodatkowo - czy jak obłożę tylną ścianę/komin spienionym PCV to chyba nic się nie stanie jeśli skałę delikatnie oprę o to ?? czy raczej robić jakieś magiczne konstrukcje z rurek ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie baw sie w rurki ja bym zrobił w kacie akwa a z tym ukladaniem... to bedziesz to wiele razy robił tak i siak ze spienionym pomysl twój jest jak najbardziej okiStawiam na opcje 2gą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp, jeśli ułożysz skałę na całe długości akwarium to oczyszczenie bocznych szyb będzie niemożliwe. Brudne, zaglonione szyby nie będą dodawały zbiornikowi urody. Podobnie komin w rogu. Głosuję za wariantem pierwszym. Do tego z pewną modyfikacją - komin bym zrobił na zewnątrz akwarium, doklejony do tylnej ściany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs - mi też bardziej odpowiada wariant pierwszy (komin po środku) tylko zastanawiam się czy jak zostanie niecałe 30 cm w stronę boków akwa to czy da się coś sensownego ułożyć ?

Druga sprawa - komin na zewnątrz nie wchodzi w grę - i tak te 50cm długości to mój max - więcej nie dam rady bo wyląduje w połowie pokoju :-) zastanawiam się nawet czy nie zmniejszyć tego do 45 cm.

Aha odnośnie tego spienionego PCV - zastanawiam się czy też nie dać go na całe dno (oczywiście dobrze przyklejone/zabezpieczone żeby się coś pod spód nie dostało. Dzięki temu nie będę musiał kombinować z podkładaniem czegokolwiek pod skałę (trochę obawiam się kładzenia jakiś kratek pod skałę bo jednak będzie się w nich zbierał syf, którego łatwo nie da się wywalić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma zostać 30cm? Chyba czegoś nie zrozumiałem. Jak będzie stało akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs - szerokość akwa to 60cm - komin po środku więc teoretycznie przy zerowej jego szerokości mam po 30cm w każdą stronę :-)

Realnie będzie po ok. 20-22cm od komina do bocznej ściany na ułożenie piramidki - kwestia czy nie będzie to za mało (czy da się sensownie ułożyć skałę przy tak małej powierzchni.

Do przodu akwa zostanie ok. 30-35 cm i tu pewnie da się to zrobić bez najmniejszego problemu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie oświetlenie? Jeśli T5 to OK ale HQI nie oświetli tego dobrze (IMO).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie wariant pierwszy.

z boku skaly moga dochodzic praktycznie do szyby i dosc ostro piac sie do gory (przy wydatnej pomocy reef constructora)

Z przodu kawalek miejsca na ew. piasek i miejsce dla rybek. A im wyzej tym wiecej miejsca do plywania.

Ja przykleilem silikonem pcv do calej powierzchni dna. PCV i silikon nie kleja sie, ale silikon to tylko uszczelnienie, pcv nie wyplynie bo skaly przyciskaja.

Na tylna sciane i komin tez bym dal pcv.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs - będzie HQI 150W + jedno T5 (aktyniczne) umieszczone z przodu baniaka.

@Piotr Jan Rogalski - chyba faktycznie pomysł ewentualnego posklejania skały będzie ok :-) tak dla bezpieczeństwa :-)

Tak czytam sobie jeszcze o tym reef construct i może bym przynajmniej w przypadku komina "przyłapał" pcv do szkła tym klejem ?? (na stronce um-um jest napisane, że klei m.in. tworzywo i szkło) - bo tu skała na pewno nie będzie tak mocno dociskać tła)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew komin ciężko będzie przestawić,

@rpp ja obstawiam komin na środku (jeśli faktycznie akwa będzie oglądane z trzech stron).


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew - dokładnie tak jak napisał Hara - komina nie da rady przestawić więc to muszę wybrać zanim zamówię szafkę/akwa

Gdyby dało się inaczej to bym po prostu sam metodą prób i błędów doszedł do tego co mi bardziej odpowiada ale niestety tu wybór miejsca na komin będzie obligował późniejszy wystrój w akwa (przynajmniej częściowo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.