Skocz do zawartości
Letys

[43l] Problem z oświetleniem i filtracją.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Przesiada na większy litraż wciąż w planach ale po drodze pojawi się kolejna kosteczka. Bo cóż odpowiedzieć kobiecie, która przywiązała się do naszych kosteczek i chciałaby mieć własną... :p Do rzeczy. Plan poszedł taki, że zrezygnujemy z baniaka, który znajduje się w zestawie NanoReef 30 i zamiast niego postawimy kosteczkę 35x35x35. I tu pojawia się problem. Czy zwykła lampka z zestawu (11W 10KK + 11W 20KK) wystarczy na taki litraż? Nie planujemy co prawda jakiejś mega wymagającej obsady ale też cięzko mi ocenić na starcie. Może kombinować z dodaniem trzeciej świetlóweczki AquaEl'a? Np. 2x 11W 20KK + 1x 11W 10KK? Nie za niebiesko?

Drugim problemem jest filtracja i cyrkulacja. Nie chcielibyśmy montować w tej kostce panelu bo burzy to nasza wizję haha. Myślicie, że FZN-3 z purigenem 100ml, phosguardem 100ml, chemi-pure elite 20,15gr, czymś do filtracji mechanicznej (średnio byłem zadowolony z oryginalnej gąbki więc może polecilibyście coś lepszego?) i odpieniaczem skróconym tak żeby się mieścił w komorze filtra zasilanym napowietrzaczem 300l/h wystarczyłby? Do tego oczywiście pompa cyrkulacyjna. Ale tutaj już chyba nie Koralia Nano 900, a coś silniejszego prawda? Jakaś propozycja?

Co w ogóle myślicie o tym pomyśle?

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, Ja w 43l mam 2x lampę Aquael Marine Duo. Gdy wyłączę jedną, to robi się ciemnawo. Gąbkę wywal, a zamiast tego daj watę akwariową. Osobiśnie z cyrkulacją mam problemy, bo mam Tunze 6015 o przepływie 1800l/h i dmucha za mocno. Może lepiej ta Koralia 900 a do niej najwyżej dodatkowy mały cyrkulator. Odpieniacz moim zdaniem raczej nie ma sensu, lepiej podmianki co tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości kombinacji świetlówek z którymi się spotkałem było albo pół na pół albo dwie białe jedna niebieska, ale to zależy raczej od osobistych preferencji. Można by dać 2 lampki Aquela, kiedyś widziałem w podobnym litrażu i całkiem ładnie wszystko żyło. Kaskada wystarczy, odpieniacz można ze strzykawek i też powinien dać radę. Przy takim litrażu wystarczą cotygodniowe podmiany. Osobiście mam akwarium z panelem ale o podobnym litrażu 2X koralia nano 900 i młynka nie ma, także myślę że spokojnie jedna wystarczy. Chociaż lepiej się ustawia cyrkulacje w baniaku na dwóch :)

Ja bym proponował 40x40x40 nie wiele więcej miejsca zajmuje a już przynajmniej jakąś rybkę wsadzisz.Moje akwarium co prawda jeszcze młode ale widzę już miejsca na to co bym chciał nie starczy bądź za mały litraż dla zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Świrek: Podmianki swoją drogą ale już zauważyłem prowadząc dwie kosteczki 30l, że taki mały odpieniek może nie działa jakoś idealnie ale lepszy rydz niż nic. Jednak do tej pory używałem do nich napowietrzacza 150l/h więc pomyślałem, że do kapkę większej kosteczki przydałby się taki 300l/h bo te 150 tak pienią jakby chciały a nie mogły:P

@lostdhar: Wszystko się zgadza z tym litrażem, tylko że 40x40x40 to już 64l i nie wiem czy nie trzeba by tu już myśleć nad większym odpieniaczem i czy komora filtra nie byłaby za malutka żeby pomieścić odpowiednią ilość waty i absorbentów. Nie mniej jednak w takim litrażu na pewno zamontowałbym dwie pompki cyrkulacyjne.

Reasumując, wciąż nie mam jasnej odpowiedzi na temat oświetlenia. Cztery świetlówki 11W na baniak 43l wydają mi się lekką przesadą, ponieważ na dwóch takich nie tylko ja ale i wiele osób prowadzi z powodzeniem kosteczki 30l więc wydaje mi się, że dodanie kolejnej lampki przy zmianie 30l na 43l mogłoby być przegięciem w drugą stronę (za jasno).

Czy jakiś doświadczony morszczak mógłby się wypowiedzieć w kwestii tego oświetlenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, Ja w 43l mam 2x lampę Aquael Marine Duo. Gdy wyłączę jedną, to robi się ciemnawo. Gąbkę wywal, a zamiast tego daj watę akwariową. Osobiśnie z cyrkulacją mam problemy, bo mam Tunze 6015 o przepływie 1800l/h i dmucha za mocno. Może lepiej ta Koralia 900 a do niej najwyżej dodatkowy mały cyrkulator. Odpieniacz moim zdaniem raczej nie ma sensu, lepiej podmianki co tydzień.

Odpieniacz zawsze ma sens .Wcześniej miałem diy ze strzykawek taka amatorka

Terz mam od erniego też diy ale na pompie i jest kosmos więc jak możesz to dawaj


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna 2x11W duel to zdecydowanie za mało. Dorzuć drugą taką albo małą belke 2x8W np.:

http://aquario.pl/oprawy-oswietleniowe-lampy-t5-t8/774-aluminiowa-belka-oswietleniowa-2x8w-36cm.html

FZN3 jak najbardziej. Przyszedł mi do głowy pomysł, zastosować możesz np. Tunze 6015 ale ustawić ją za skałami. Tak żeby strumień rozbijał sie o razu o żywą skałe i zza skał będziesz miał ruch wody :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A czy z kolei na wcześniej przez kogoś wspomniany baniak nie 43l a 64l (40x40x40) te dwie lampki wystarczą czy już znowu byłoby mało i dwie sprawdza się tylko przy 43l? Może do 64l lepiej sprawdzałaby się taka lampa?

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Eco-System-Eco-lampa-4x8W/1802

Chociaż wolałbym pół na pół białe z niebieskim bo 3 do 1 to dla mnie zdecydowanie za biało.

Edytowane przez Letys (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x Deco Light Duo Marine Aquael wychodzi chyba taniej i bardziej świeci, lepsza jest tez dostępność świetlówek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Temat odgrzewam. Stoi już kostka 35x35x35cm. Cały sprzęt kupiony. Chemia już czeka na odpalenie. Problem wciąż leży w oświetleniu. Zrobiłem tak jak radziliście. Postawiłem na dwie lampki AquaEl'a czyli łącznie 44W. Jako, że wciąż jeszcze mam aktywne dwa oryginalne baniaczki NanoReef30 to ukradłem z nich lampy w nocy żeby zrobić przymiarkę do nowej kosteczki (i tak też po likwidacji tych dwóch mniejszych miałoby pozostać). Jednak pojawił się dość drastyczny problem. Estetyka tak oświetlonej kosteczki woła o pomstę. Jedna taka lampka wygląda moim zdaniem bardzo przyzwoicie. Nie mniej jednak dwie obok siebie to już tragedia. Od tygodnia przeszukuję wszystkie internetowe sklepy akwarystyczne łącznie z Allegro w poszukiwaniu jakiejś lampy kompaktowej, którą mógłbym zamontować na baniaku o długości 35cm i kicha. Najmniejsze jakie znalazłem da się zamontować na baniakach o długości 40cm, a i rozmiar świetlówek dziwny przy takim układzie i nie wiadomo skąd wziąć później świetlówki na wymianę. Jeśli chodzi o lampy LED'owe to wszystko super ale nie znalazłem dedykowanych do takich szklanek, a jeśli już to jakieś DIY, których estetyka również nie powala. Macie jakieś propozycje? Proszę Was pomóżcie. Kobieta mi się niecierpliwi i nie ukrywam, że ja również chciałbym już mieć sprawy sprzętowe z głowy i pobawić się w zalewanie. Jeszcze raz sprecyzuję. Kosteczka 35x35x35cm, na tylnej szybie zamontowany FZN3 (więc już raczej nic dodatkowego nie da się wcisnąć), szukam oświetlenia, które mógłbym zamontować na bocznych krawędziach akwarium i miałoby odpowiednią moc przy bezproblemowym dostępie do wymiennych świetlówek/modułów.

Liczę na Was.

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile chciałbyś przeznaczyć na taką lampke, moge Ci polecić kolege facta, który myśle, że mógłby dla Ciebie zrobić esetyczną DIY na diodach Cree.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.