Skocz do zawartości
smk

Nurkowanie i snorkling w Hurghadzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w nowym roku - troch? sp??nione ale nie by?o mnie do 9go a potem nadrabia?em zaleg?o?ci w pracy i nie mia?em czasu zaj?? si? moimi rybciami a co dopiero na forum fotki wstawia?. Ale si? obrobi?em dzi?.

Tak wi?c mam dla was porz?dn? porcj? zdj?tek zar?wno ze snurkowania na przyhotelowej rafie w Menaville w Safadze (polecam - fajny przytulny i nie taki ma?y hotelik jak kto? szuka ciszy, spokoju i pi?knej rafy hotelowej w okolicach Hurghady), jak i z ponad tygodnia nurkowania (i robienia kurs?w OWD i AOWD - w

ko?cu mia?em na to czas).

Zdj?cia robi?em aparatem pixtreme 3Mpix - niby taki no-name cyfrak ale zdj?cia wysz?y ca?kiem ?adne i obudowa bardzo dobra - wytrwa?a 32m g??boko?ci bez ?adnego problemu (a niby do 38m jest ale to przetestuje jak kiedy? b?d? uprawnienia na deepa).

Jedynie co mnie wkurza?o to brak mozliwo?ci uruchomienia trybu makro pod wod? i niestety wszystkie zbli?enia poni?ej 40cm tridacn, liliowc?w, korali i rybek wysz?y na maxa zamazane a szkoda bo fajne momenty ?apa?em.

Przy okazji musz? si? po?ali? ?e m?j kolega pozbawi? was zdj?? wraka tra?owca El Mina (le?y na ok 30m) i (w d?ug? tam z wrakiem, cho? by? fajny) przepi?knego

uj?cia szk??ki setek ma?ych rybek i 5 skrzydlic na polowaniu na nie - achhhh takie by by?o uj?cie. Ju? mia?em to w obiektywie, wycelowa?em, pach, a tu "mesyd?" na ekranie - CARD PROTECTED... my?la?em ?e si? potne. Kumpel bawi? si? aparatem i prze??czy? pstryczek w karcie z jaki? tajemniczych dla mnie

przyczyn... grrrr. Ale pretensje moge mie? tylko do siebie ?e nie sprawdzi?em cyfraka przed samym nurkowaniem.

No to lecimy ze zdj?ciami:

Rafa przy hotelu Menaville w Safadze

bardzo ?adna rafa, mieszka? na niej przepot??ny naso, na oko tak ze 60cm i o?miornica (niestety fotki tej o?miornicy nie mam)

menaville_naso.jpg

Wida? na tle nie tak ma?ych ryb jakie bydle z tego naso, a mieszka?y jeszcze 2 inne podobne wielko?ci? naso unicornis czarne

menaville_naso2.jpg

Tu w zbli?eniu - podp?ywa? dos?ownie na wyci?gni?cie r?ki - cudo. Zobaczcie jakie ogromne b??kitne 4 "skalpelki" ma z ty?u na ogonie

menaville_sohal.jpg

Dwa sohale - na rafie hotelowej by?o ich 10tki i p?ywa?y tak jak naso 50cm od snorkuj?cych

menaville_picasso.jpg

Picasso tez by?o zatrz?sienie

menaville_puffer.jpg

Raz spotka?em masked pufferfish - by? bardziej p?ochliwy ni? inne rybki z rafy hotelowej ale nie ucieka? specjalnie jako?

menaville_iglicznia.jpg

Za t? musia?em si? nalata? nie?le ?eby j? tak ?adnie trafi? jak na tym zdj?ciu - strasznie szybka i p?ochliwa. Tu j? z kumplem wzieli?my delikatnie w "dwa ognie" i dlatego nie za bardzo wiedzia?a gdzie ucieka? wi?c popozowa?a troch?.

Nurkowanie - rafa Abu Ramada

dobra przejrzysto?? wody, miejscami po prostu tysi?ce rybek - antias?w jak gupik?w w pozostawionym samym sobie akwarium :D

abu_ramada_roj.jpg

Niezliczone ilo?ci antias?w

abu_ramada_antiasy.jpg

zblizenie na antiasy

abu_ramada_antiasy3.jpg

i jeszcze jedno

abu_ramada_antiasy2.jpg

i kolejne

abu_ramada_imperator.jpg

jeden z 3 imperator?w jakie spotka?em na nurkowaniu - spory. Widzia?em te? naprawd? bardzo du?? queeen angelfish - ?liczna.

abu_ramada_lodz.jpg

kolejne zyliony ryb - tym razem pod nasz? ?odzi?

rafa Sha'ab Petra

niestety mam zdj?cia tylko z dnia gdy by?a ma?a widoczno?? i bardzo silne pr?dy (tu mieli?my drift diving - niez?a jazda) wi?c nie wygl?da pora?aj?co ale nurkowa?em tu wcze?niej bez aparatu przy ?wietnych warunkach (a jakby inaczej) i to naprawd? ?liczna rafa - szczeg?lnie mniejszy erg z ma?? grot? gdzie schronienie maj? ca?e t?umy ryb r??nych r??niastych

shaab_petra_skrzydlice.jpg

Czo?o rafy. Kiepska widoczno?? ale wida? na zdj?ciu 2 skrzydlice a jak kto? si? dobrze przyjrzy to i trzy - kumpel zrobi? sobie tu rewelacyjne zdj?cie z dwiema skrzydlicami, jak je dostane to wrzuce na forum

shaab_petra_anthiasy.jpg

athiasy przy ma?ym ergu

shaab_petra_lawica.jpg

ca?e ?awice rybek przy ma?ym ergu

shaab_petra_plaszczka2.jpg

ma?a p?aszczka

shaab_petra_plaszczka.jpg

inna, wi?ksza p?aszczka kt?r? goni?em po plato piaskowym z aparatem

rafa El Fanous

tez ?adna rafa - w ?rodku laguna (el fanous lagun) na zewn?trz las akropor (el fanous coral garden) i granica rafy zako?czona spadkiem kilkaset metr?w w d?? (cho? z tym spadkiem to musia?bym zajrze? do logbooka czy to przy el fanous by?o bo ju? mi si? pomerda?o)

nurkowanie.jpg

coral garden

el_fanous_lawica.jpg

ogromna ?awica rybek (ostrobok?w jaki? czy jak?) przez kt?r? przep?ywali?my

el_fanous_trench.jpg

czo?o rafy i przepa?? podobno kilkaset metr?w w d?? (nie wiem nie sprawdza?em ale wida? by?o w dole tylko pustk? - budzi?o respekt)

el_fanous_widoczek2.jpg

El fanous coral garden - jak sama nazwa wskazuje :)

el_fanous_widoczek3.jpg

i dalej pi?kne widoczki

el_fanous_widoczek4.jpg

i dalej acroporki i para banerfish

el_fanous_widoczek5.jpg

to zdj?cie osobi?cie mi si? chyba najbardziej podoba

el_fanous_widoczek6.jpg

szk??ka anthias?w i spory "karp" :) (grouper jaki? chyba)

el_fanous_duuuzy_sps.jpg

Chyba najwi?kszy koral jaki widzia?em - mia? rozmiar minivana i czego tu niestety na zdj?ciu nie wida? ?licznie mieni? sie na jaskrawozielono

el_fanous_triger.jpg

Odonus Niger i chetonik w lagunie (jak wida? trigerfish te? zdrowych rozmiar?w)

el_fanous_plaszczka.jpg

ca?kiem poka?na p?aszczka w lagunie, niezbyt si? przeje?a ?e j? fotografuje, cho? bacznie ?ypa?a za mn? oczyma

el_fanous_puffer.jpg

jaki? puffer te? du?y - nie za bardzo by?o do czego por?wna? ale wi?kszego nie widzia?em niz ten przy uskoku rafy

el_fanous_przyczajony.jpg

Przyczajony tygrys ukryty smok - jaki? anntenarius oczekuje na ?niadanie - nie by? zadowolony ?e go wypatrzy?em w tym piachu nad uskokiem

el_fanous_iglicznie.jpg

iglicznie (czy jak to si? zwie) w toni ca?? ?awic? - ?licznie wygl?da?y

nuras.jpg

Wasz ulubiony nurek :D - teraz ju? widze dlaczego mi tak powietrze spitala?o z butli - jaka? nieszczelno?? przy inflatorze jacketu. Kurde a tego nurkowania dop?yn??em do ?odzi na ostatnich 2 wdechach, z kolei z wraku wychodzi?em na octopusie. A ja mysla?em ?e jestem typowym po?eraczem powietrza

el_fanous_postoj.jpg

przystanek bezpiecze?stwa - od lewej instruktor Jurek, dalej Robert i Asia

bawi? si? z nud?w komputerkiem :D

oli_komar.jpg

a oto jak moje s?onko dzieli moj? pasj? do nurkowania :D? - ca?e szcz??cie ?e moje akwarium cho? lubi :D

zachod.jpg

A teraz do kraju i DO WIOSE? znowu :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie draznij!!!!!!!!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani poczekaj do końca lutego to (jeśli nie stanie nic na przeszkodzie) wrzuce podwodne "fotostory" ze srilanki

Aha coś mi się przypomniało jak ktoś pisał że w Hurghadzie kicha i na nurkowanie to tylko wyłącznie do Sharm. Nie przecze że w szarm jest nieźle ale jak widać Hurghada i Safaga mają sporo do zaoferowania dla nurkówm/morszczaków.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w hotelu pouczono Was zeby na lotnisku przypadkiem nie zawieruszyla sie w kieszeni jakas muszelka?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezydentka przypominała, ale ja jako odpowiedzialny morszczak dobrze o tym wiedziałem. Ale miałem koralom przywieźć 4x 1,5L butle wody z planktonem pobierane na 2m (podobno najwiecej planktonu jest na 2m), ale kurde miałem tyle bagażu że nie dałem rady


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podobnego powodu pare lat temu oddalismy "naszemu" kelnerowi zelazko w prezencie. Ale nie wiem czy mial w domu przylacze pradu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk

napisz mi na gadulca jak bedziesz mial chwile jak wyglada kurs na OWD. wlasnie w czerwcu jade na 2 tygodnie do H. i mam juz zamowiony kurs tylko sie caly czas zastanawiam czy tydzien to nie jest lekko malo zeby sie nauczyc czegos i zdac jakis tam egzamin? jak to u ciebie wygladalo ?

a, i czy ta licencja OWD jest wazna na caly swiat czy to jakas ichnia lokalna tylko?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OWD robiłem w V.I.P. Divers (www.vipdivers.com) polskim centrum nurkowym i szczerze polecam.

OWD robiłem w systemie PADI to głównie teoria (książka do przerobienia) i ćwiczenia. Opróżnianie maski z wody, korzystanie z automatu zapasowego, awaryjne wynurzanie, zdejmowanie sprzętu pod wodą (łącznie z oddychaniem bez maski brrr), podstawy nawigacji takie tam. Na koniec czeka cię test wyboru (a,b,c) więc jak czytałeś książkę to jest to czysta formalność i łatwizna.

OWD w PADI, CMAS czy SSI jest uznawane na całym świecie.

OWD w Egipcie nie zrobi z ciebie komando nurka w 4-5dni ale jeśli robione w dobrej bazie da ci dobre podstawy żeby bezpiecznie nurkować rekreacyjnie, jednak te umiejętności trzeba rozwijać.

AOWD już jest dużo ciekawsze bo poza teorią jest też dużo ciekawej nauki poprzez praktyczne zastosowanie nowych umiejętności (np. nurkowanie w prądzie, na wrakach, głębokie itp). Podczas AOWD robisz teoretycznie 5 "mini-specjalizacji" (adventure dives).

Testy po AOWD to już nie takie hop-siup. Trzeba się pomęczyć i jest sporo pisania (opisowo, nie test wyboru), ale warto!

Ja po OWD zamiast wydawać na zwykłe nurkowanie przez kolejne 3 dni wybrałem kurs AOWD właśnie dlatego że wydawało mi się to ciekawe i wyszło niewiele drożej niż samo nurkowanie. Co oczywiście nie zrobiło ze mnie zaawansowanego nurka mimo że mam licencję AOWD. Grunt to znać swoje możliwości i trzymać się limitów - w końcu to ma być nurkowanie rekreacyjne nie ekstremalne :)

Nie wątpie że się zaszczepisz nurkowaniem :)

Ja przepadłem 3 lata temu jak zrobiłem pierwsze intro diving w Hurghadzie.

Za 3 dni (w poniedziałek 13.02) lece na nurkowanko na 2tyg na sri lanke. Zakupiłem już nowy aparat i obudowe podwodną (olympus C-7070) więc szykujcie się na nowe piękne zdjęcia. Rafy tam może nie takie ładne jak w egipcie ale rybki są podobno bajeczne. No i jak się uda to zrobie specjalizację wrakową bo tam tyle wraków z XVII i XIXw że grzechem by było nie zaliczyć ich :D

Więc szykujcie się na relację i fajne fotki (no chyba że mnie - odpukać - jakiś rekin pokąsa)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.