Skocz do zawartości
draco1984

Glony wyższe? Jak się tego pozbyć??? Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu, (chyba w miesiąc po starcie) na skałach rosną mi brązowo brunatne glony. Rosną kaskadowo, ich kształt jest talerzowy. Robią się coraz większe i obrastają coraz większą powierzchnię skały.

Próbowałem je odrywać ale w akwarium jest trudno, po za tym kawałki które nie zostały wyjęte pięknie "szczepią" się gdzie indziej.

Jeśli ktoś miał ten sam problem to proszę o pomoc - jak się tego pozbyć :/.

post-14314-0-25943600-1354382007_thumb.jpg

post-14314-0-51030900-1354382017_thumb.jpg

post-14314-0-92588500-1354382030_thumb.jpg

post-14314-0-57055400-1354382054_thumb.jpg

Edytowane przez draco1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metody to - zagłodzić, zmienić światło, zatruć, albo niech coś je zje.

Zagłodzić można zmniejszając azot i fosfor. Mniej karmienia dorzuć spaghetti do sumpa.

Światło: mam wrażenie że mocne światło ogranicza wzrost tych glonów, ale głowy nie dam.

zatruć możesz przy użyciu caulerpy - ale to miecz obosieczny - spowalnia wzrost korali.

Co do glonożerców to się nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło chyba ich niestety nie osłabia. Pojawiły się w akwarium jak PO4 i NO3 były na poziomie zera. Nie chcę też truć, bo akwarium zasiedlone :(. Czy możliwe że po podniesieniu Mg i Ca zaczną pomału zanikać?? Gdzieś kiedyś czytałem że podnosząc poziom magnezu zanikają też glony. Tylko że nie mam zielonego pojęcia co to za glon w moim akwarium. Nigdzie na forum też nie widziałem podobnych.

Edytowane przez draco1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy to nei jakaś forma wapiennych, najlepiej napisz do mintaja, on się zna na zieleninie...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zwykłe algi. Znikną jak dojrzewanie się zakończy.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy "zwykłe algi"?

Ten glon nie znika po dojrzewaniu, pokolce go nie jedzą (przynajmniej moje), jest brzydki i dość upierdliwy w usuwaniu. Ja pozbyłem się go wyrywając co się dało mechanicznie, a finalnie najbardziej obrośnięta część skały wylądowała do góry nogami, w piachu. Pomogło.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi same znikły. Pojawiły się przy dojrzewaniu, potem powoli obumierały.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rosły z powodzeniem przy niewykrywalnych poziomach azotanów i fosforanów, także czekanie może się nie sprawdzić.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rosły z powodzeniem przy niewykrywalnych poziomach azotanów i fosforanów, także czekanie może się nie sprawdzić.

Może.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo jak u Jędrzeja,same znikły po jakimś czasie

Wysyłane z mojego GT-P5100 za pomocą Tapatalk 2


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, u mnie niestety wygląda jak by wcale nie chciały sobie odpuścić. Co do alg... Nie wiem, chociaż struktura faktycznie trochę przypomina algi :help:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież glony to po prostu algi, więc co mają przypominać? :) Natomiast glony ze zdjęcia na pewno nie są algami wapiennymi, które pewnie macie na myśli. Najprawdopodobniej te algi to Lobophora.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie algi wapienne. Absolutnie. Chodzilo mi o takie jak podaje sie do jedzenia (suszone).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym one tobie przeszkadzają.Jak chcesz je koniecznie wydusić to wyjmij i wyszoruj skałę albo kup jeżowca (wygoli do gołej skały).Akwarium jest młode, z czasem same zginą.A na razie pomagają w dojrzewaniu zbiornika.Mordowanie jest ostatecznością i powinniśmy tego unikać.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim foto widzę caulerpę.Za parę tygodni to będzie Twój problem a nie te parę biednych gloników.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówisz o tych zielonych glonach? est kilka skupisk w akwarium tego zielonego. Nie są za wielkie. Faktycznie są uciążliwe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One nie są .uciążliwe. One po prostu za parę tygodni zarosną cały baniak.Zabiorą NO3 i PO4 ,przyspieszą dojrzewanie zbiornika.A Ty je po prostu wywalisz do kibelka i będziesz miał cykl azotowy z głowy.Bawię się w to od wielu lat i uważam że najwazniejsza w naszym hobby jest cierpliwość.Parę dni temu walnęła mnie elektroda pH.Steruje połową elektroniki w zbiorniku 1200l.Zanim się zorientowałem co jest grane padły korale za parę tysięcy zeta.Sytuacja opanowana,naprawa szkód potrwa wiele miesięcy.Ale to nie jest powód żeby od razu się wieszac albo likwidowac zbiornik.Parę lat temu nie ze swojej winy ,straciłem w ciągu tygodnia rybki za 15000zeta lub więcej.(zera się zgadzają,to nie jest błąd)Stratę przeżyłem,bolało potwornie,ale z hobby nie zrezygnowałem .Jak coś Ciebie nie zabije to podobno wzmocni.Nie pękaj i walcz.Na wyniki w tym sporcie treba czasami poczekac kilka lat.A za parę lat jak poczytasz to forum ,będziesz się śmiał co za cieniasy rwą się na morszczyznę.Nie pękaj a będzie dobrze.Pozdrawiam(przypuszczam że jestem w wieku Twojego dziadka)


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndrzejG dobrze prawi, cierpliwość to podstawa, pozdrawiam, dziadek


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz zza światów!? ;). Akwarium ma w tej chwili 2,5 miesiaca. Faktycznie jest raczej młode. Parametry są w miarę stabilne, a cierpliwość nie jest jednak moja najwiekszą cnotą. Za to jak mnie coś niepokoi to wolę dopytać :), niż potem cierpieć po stracie.

Poprawione ;)

Edytowane przez draco1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim foto widzę caulerpę.Za parę tygodni to będzie Twój problem a nie te parę biednych gloników.

Źle widzisz bo to Cladophoropsis. Nie jest tak ekspansywny jak caulerpa ale czasem ciężko go wyrwać, najlepiej chwycić w pęsetę i "wykręcać".


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.