Skocz do zawartości
Rebciu

Problemy z filtracją - a może Zeovit?

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od tego, że mimo długiego czasu projektowania i zastanawiania się nad "pierwszym akwarium morskim" popełniłem kilka błędów w systemie filtracyjnym. Większość z nich mogę usunąć likwidując filtr glonowy i nie chodzi o to, że on coś knoci. Mam dwa kominy i odpieniacz podłączony pod spływ jednego z nich. Przepustowość przez spływy w sumie wynosi ok 7000l/h, a odpieniacz przerabia jakies 700-800l/h. Cały rozkładający się syf ląduje w refugium i robi się niezły szlam. Muszę odpieniacz wsadzić do komory filtra gl. aby to wszystko wciągał. Szkoda mi tylko tej filtracji glonowej i nachodzą mnie myśli o zeovicie. Wiem, że kilka osób używa zeovitu, może się wypowiedzą na temat jego zalet i wad.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Przepustowość przez spływy w sumie wynosi ok 7000l/h, a odpieniacz przerabia jakies 700-800l/h.

To nie to, ze chce krytykowac.

Ale po diabla Ci obieg 7000 litrow jak odpieniacz przerabia tylko 1/10 tego?

Kiedys sie nad tym (wydajnoscia obiegu) troche zastanawialem, i w efekcie u mnie pompa odpieniacza bedzie miala WIEKSZA wydajnosc niz obieg. Czyli czesc wody przejdzie wiecej niz raz przez odpieniacz zanim trafi z powrotem do akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak napisałem, błędy zrobiłem i chce to teraz trochę naprostować. Przy projektowaniu wszystkiego pytałem się tu na forum o opinie - lecz opinii nie było:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4547

Odpieniacz miał być Tunze lecz dotarł uszkodzony. W trybie awaryjnym został zakupiony Deltec APF 600 i to tak naprawdę w ciągu paru minut myślenia. Z danymi podawanymi przez sklepy jest różnie. Jedne wogóle nie podają przepływu inne podają np. 500l/h inne 800l/h. Teoretycznie odpieniacz ten jest do zbiorników 1000 i przy wydajności 500l/h pompa powrotna ile by miała mieć - 400l/h? Ja wiedziałem, że obieg będzie o wiele większy od wydajności odpieniacza oraz, że przy filtrze glonowym ten obig powinien być większy, ale nie miałem pojęcia o ilości detrytusu z jakim przyjdzie mi się zmierzyć:). W refugium "syfek ten ładnie opada na dno i tam chcę umieścić odpieniacz aby to wszystko wciągał. Wcześniej nie myślałem o zeovicie bo filtr do niego by mi się po prostu nie zmieścił. Po likwidacji zyskałbym sporo miejsca i nie byłoby problemu. Ponadto likwidując filtr glonowy, likwiduje część filtracji i chciałbym ją czymś zastąpić.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.