Skocz do zawartości
Amphiprion

Jak zrobić DI?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy ktoś się bawił w zmajstrowanie filtra DI? NIe powinno być to rudne, ale wolałbym sie dowiedzieć, jak to robł ktoś inny, nie mam doświadczenia z żywicą, więc nie wiem za badzo czego uzyć i jak to powinno wyglądać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakis szczelny (ale "otwieralny") cylinder do ktorego wsypujesz zywice. W gornej czesci 2 otwory. Jednym doprowadzasz szlauch z RO az do dna cylindra a z drugiego powinna byc (po przejsciu przez zywice) wypychana czysta woda.

W tym zbiorniku nie ma podwyzszonego cisnienia, ale przejscia szlauchow musza byc oczywiscie szczelne. Tak jak membrana osmozy rowniez zywica powinna byc stale zalana.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej kmorę przedzielić na 2 części, ze szczeliną na dnie, tak żeby woda zarówno wpływała jak i wypływała z góry. konkretnie coś takiego:

beztytuu8nr.th.png

wtedy kontakt wody z żywicą byłby dłuższy a to chyba lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adi: To dobry pomysl ale kontakt wody z zywica nie bedzie dluzszy poniewaz woda bedzie 2 x szybciej plynac. Ile osmoza poda tyle w tym samym czasie przeleci przez zywice bez wzgledu na to ile przegrod zrobimy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty napisałeś żeby na dno komory z żywicą wodę dostarczać przez rurkę, więc kontakt z żywicą byłby 2 razy krótszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi pzemyśl to jeszcze:)

Stani:) Czy na górze tego cylindra trzeba jakoś (gąbką/drobnym sitkiem?) zabezpieczyć wylot wody, żeby żywica nie wypływała wraz z wodą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

staniemu chodziło o ile się nie mylę o coś takiego:

beztytuu3py.th.png

więc kontakt zżywicą byłby 2 razy krótszy.

ale nie chcę się o nic wykłócać, jak coś źle załąpałem to sorry :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi, spoko:)

Stani, czy chodzi o coś takiego:[img]http://nano-reef.pl/datas/thumbs/1123-di.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion

dokladnie tak to ma wygladac tak wyglada normalne DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK< dzięki za pomoc, teraz tylko dobór materiałów. Słoik? Rura PCV?

Ile tej żywicy powinno być? Bo mam tylko 0,5 litra, wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem gdzies na stronach użytkowników filtr DI zrobiony z rury PVC+gąbki na końcu +2 denka na końcach rury. Wężyk od RO wchodził z góry w rurę i po przefiltrowaniu drugą rurką wychodziła woda dołem. Of course wszystko uszczelnione. (wygląda to dokładnie tak jak prefiltry w osmozie czy ten kanister w który wkładasz memranę RO) Rurę ustawiasz tak, aby woda spływała przez nią grawitacyjnie i zasypujesz żywicą. Prostszeszego patentu nie widziałem. Jak jesteś zainteresowany to skrobnę mały schemacik rozwiązania, ale chyba nie będzie konieczne :wink:

Pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzialem takie fitry od wody w obi albo castoramie cirka about 100 zl wiec nie wiem czy sie oplaca bawic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowy filtr DI Aquamwdica wraz z literm żywicy kosztuje jakieś 100zł, może to i nie wiele, ale obecnie nie mam za dużo kasy i wolę pokombinowac (nie mówiąc o satysfakcji jeżeli wszystko wyjdzie dobrze). Dzięki za informacje,

Pozdrawiam, jakoś sobie poradzę...

@Jałoś, grawitacyjny przepływ wody nie gwarantuje pełnego zalnia żywicy, chyba lepiej zrobić tak,że woda jest tłoczona z dołu i wychodzi górą (tłoczy ją ciśnienie za RO - mały przepływ, ale ciśnienie wystarczy) w tedy żywica będzie cały czas zalana wodą...tak sobie myślę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze tak jak narysowales jest o.k. Gabka nie jest potrzebna. Sloik to chyba z jakas plastikowa nakretka.

Pol litra to nie za duzo. Bedziesz musial sprawdzic czy to wystarczy do oczyszczenia wody. Przy mniejszej ilosci zywicy trzeba bedzie ja czesciej wymieniac i tyle.

@ Adi

W Twoim rozwiazaniu ta sama ilosc wody przeplywa przez polowe zywicy w dol i przez polowe zywicy do gory filtra. Poniewaz plynie tylko przez polowe przekroju filtra to plynie 2x szybciej. W moim rozwiazaniu woda plynie polowe wolniej i przez cala zywice. Na jedno wychodzi. O.K.?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.