Skocz do zawartości
Chudy90

[182L] Docelowe Akwarium ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie, jestem na etapie projektowania docelowego akwarium, jak wiadomo staram się w niektórych pozycjach które są obowiązkowe przy zakładaniu zaoszczędzić by różnicę wydać na resztę" lepszego sprzętu" dlatego również moje pytanie brzmi tak, a chodzi dokladnie o zbiornik:

Mam okazję kupić akwarium Full Opti White 90x45x45 litraż to około 182 L, dlatego mam pytanie czy wymiary baniaka są dobrymi pod akwarium morskie? chodzi dokładnie o szerokość ponieważ jest 45cm a obiło mi się o uszy,że najlepszym rozwiązaniem jest 60cm.

Akwa jest bez komina, ani grzebienia więc trzeba by to wykonać.

Drugą pozycją jest 120x40x50 tam już jest komin + grzebień

jednak jest to 240L i koszty wzrosną dość dość sporo? przy zakładaniu takiego zbiornika

Proszę o pomoc w wyborze akwa, jakie rozwiązania proponujecie, zaznaczę,że mam do wydania na sprzęt około 5 tysięcy złotych.

Proszę również o nie kasowanie tematu, ponieważ będę na bieżąco go kontynuował i wpisywał w nim postępy w projektowaniu, a następnie w zakładaniu zbiornika.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Nikt sie nie pali do odpowiedzi, poniewaz takich tematow bylo tu sporo.

Kazdy chce gdzies zaoszczedzic, w zwiazku z tym niektore rady moga byc zupelnie nietrafione, rowniez moje.

Wydaje mi sie, ze zakladanie 200 czy 300 l zbiornika nie sprawia az takich wielkich roznic w kosztach. Przede wszystkim, staralbym sie calkowicie wykorzystac miejsce przeznaczone pod akwarium. Te "pare" litrow najlepiej postawic na szafce, ktorej wnetrze jest przynajmniej 60 cm wysokie i bez szuflad, podpor lub przegrod.

Nastepnym problemem jest wybor wymiarow. Nikt, kto stawia drugie lub trzecie akwarium, nie zbuduje zbiornika 90x45cm, jesli do dyspozycji ma 100 x 65...

Wiekszy wymiar to przewaznie silniejsza lampa, jesli sie chce oswietlac caly zbiornik, silniejsze pompy i odpieniacz.

Z drugiej strony, wieksza powierzchnia dna, daje mozliwosci aranzacji i nadzieje, ze jeszcze po roku lub dwoch bedzie gdzies miejsce na "jeszcze tego ostatniego" pieknego korala czy szczepke. Co tu radzic?

Akwa tak duze jakie mozesz ustawic (odpowiednia szafka ), komin, sump, lampa, pompy, odpieniacz, grzalka, automatyczna dolewka, sol, RO, DI - to wszystko juz sie do Ciebie smieje. Jak zdecydujesz, jaki wymiar postawisz, to mozna wymadrzac sie o sprzecie. Taki litraz obsluzysz piecioma tysiacami zl, jak i piecdziesiecioma. Czasami mozna cos kupic tanio i dobrze, ale proponuje zakup nieznanych sprzetow skonsultowac na forum.

Twoje pytanie, czy warto to 90x45 akwa kupic jest w Twoich oczach zasadne, ja jeszcze nie widze problemu. Jesli marzyles o zbiorniku 50x30 a tu w okazyjnej cenie jest wiekszy i tanszy, to warto, choc trzeba dorobic komin itp. Z kolei, jesli ktos myslal o postawieniu 120x80 cm, to na takie ogloszenie zbiorniczka bez komina nawet nie spojrzy.

A teraz trzymam kciuki za dobre decyzje :thumbup::thumbsup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawisz 90/45/45 i bardzo szybko dojdziesz do wniosku ze jednak mogles zrobic 100/60/50.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odp. W takim razie biorę większe,mimo,ze nie jest to Opti ale jest większe jak i również ma komin, nie ryzykuję uszkodzenia akwa przy wywiercaniu otworów, teraz tylko zostaje stelaż pod akwa i reszta sprzętu. Posiadam belkę oswietleniową pod żarniki HQI niestety są tam 350 więc moc, przerażająca ... Wybór Padnie na lampe led ? Początkowy wydatek większy,jednak później wychodzi to taniej... Szczególnie,że chcę jak najbardziej odwzorować naturalne warunki oswietleniowe, chodzi dokładnie o pory dnia i moc oświetlenia... Myślę,że już pod koniec grudnia, początkiem stycznia, będziemybstartiwać z koksem :) Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej jeszcze chwilę poczekać a nuż pojawi się coś bardziej pasującego ? szczerze ani jedno ani drugie nie jest jakimś idealnym wymiarem - ja bym poczekał na coś bardziej kształtnego - 120x60x60 ? lub 90x60x60 jak tamto za duże.

ze zorganizowaniem sprzętu też Ci się trochę zejdzie - jeśli nie wiesz nawet jaką lampę chcesz to w styczniu nie wystartujesz ... a potrzebujesz jeszcze odpieniacza, cyrkulacji i mnóstwa innych gratów

na szybko: http://nano-reef.pl/topic/48887-s-akwarium-250-l-sprzet-nowe-ceny-gratisy/ i już wymiar lepszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

docelowe akwarium, coś takiego istnieje chyba tylko w snach ... zawsze chce się większe :)

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcale nie - ja wiem że mam już docelowe i nie ma raczej szansy na zmianę - no chyba że zmienię dom i wygram w totka - ale to już w snach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś projekt akwa + wycenę, wtedy przebywałem za granicą, dokładnie we Frankfurcie nad menem, tak użekła mnie wtedy akwarystyka morska, sklep z akwa morskimi był prze ogromny, w dodatku było tam wszystko .... Ale trochę sie pozmieniało,wróciłem do kraju i reaktywuję swoje plany, co do tego czy nie wiem jakie oświetlenie wybrać, hmmm wiem jakie, a o HQI napisałem tylko dlatego,że mam taką belkę z zarnikami 350 , wymiar belki to 120 cm teraz wiem,ze o takiej mocy żarniki "wypaliły" by mi dziurę w dnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, szkło nie jest tanie, ale w ogólnym rozrachunku zginie wśród innych kosztów. Skoro chcesz żeby było docelowe to zamów u szklarza dokładnie taki wymiar o jakim marzysz i ze szkła które chcesz bo w przyszłości łatwiej będzie wymienić odpieniacz czy lampę, a na szkło zawsze będziesz się gapić mówiąc... a mogłem zrobić 60 wysokie to nie ... zaoszczędziłem kilka stówek .... :) Tym bardziej, że w tych 5 tysiach się zmieścisz.... a potem nie zauważysz jak zmieścisz się w kolejnych pięciu :)

powodzenia!


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To istnieja takie zarniki HQI 350 W?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tego co również wyczytałem, na temat tych żarników, dają około 30 tysięcy lumenów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 350w ale sodowe a nie hqi.2000K i 28000lm.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, tak czy inaczej zakupione to było od gościa, który miał to w swoim zbiorniku ze słodkim. Komentarz znajomego do mocy tej lampy:

"Takimi lampami oświetlają wawel". wiadomo,że nie będę używał tej lampy, tak jak pisałem wcześniej, zależy mi na lampach ledowych, z opcją sterowania: Pory roku, pory dnia. Chce jak najwierniej odwzorować naturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.