Skocz do zawartości
Piotr Tczew

elektrozawor + wlacznik czasowy

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje podlaczyc filtr ro do instalacji wod-kan. ale ze skleroza nie boli ( a szewc w dziurawych butach chodzi :) ) to booje sie ze zapomne od czasu do czasu filltr wylaczyc :D. Pytanie czy ktos testowal elektrozawory z wlacznikiem/wylacznikiem czasowym ( ustawionym np na 3h). wyobrazam soie w ten sposob:

Siedze na kanapie widze ze woda na dolewki sie konczy. naciskam przycisk, guzik, wajha w dol i przez 3h leje mi sie woda na dolewki. wiedzac ze moje ro prod 7l wody na h wleje mi sie 21L. moge isc na impreze spac spokojnie itp.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewniejszy będzie czujnik poziomu wody niż wyłącznik czasowy bo wydajność RO może się zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrus

Podlaczylem miedzy kranem a szlauchem wylacznik czasowy Gardeny (taki jak do podlewania ogrodu). Zdaje sie, ze czas mozna ustawic tylko do 130min. Wtedy musialbys raz wstac z kanapy i go jeszcze raz przekrecic. Ale to sporo roboty.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani pomysl z czujnikiem i elektrozaworem baaardzo mi sie podoba. pelna automatyka :) tylko nie chce eksperymentowac (znowu) i kupowac 2,3 razy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki czujnik i elektrozawor?

To Gardeny zakladasz na kran a szlauch na to i jak w zegarku do gotowania jaj przekrecajac tarcze ustawiasz ile czasu ma leciec woda. Napedzane to jest cisnieniem wody.

Kupilem to kilka lat temu i tak sobie wspolpracujemy.

Moze i tam jest jakis zawor ale chyba nie elektro.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, ja kupilem elektrozawor oraz czujnik pozimou wody od Witka...ale jeszcze wszystkiego nie polaczylem. mysle, ze za okolo tydzien dam znac jak poszly pierwsze testy.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie testowałam elektrozaworów ani czujników, za to tak mi się raz testnęło jak to jest zapomnieć o działającym RO :) . Mało nóg nie połamałam jak sobie przypomniałam, na szczęście sytuacja była jeszcze do opanowania i sąsiedzi z dołu nie przyszli :D . Dlatego chętnie się od Was dowiem jak to zrobić, żeby filtr mógł żyć własnym życiem- bez nadzoru :)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj jade po sklepach z hydraulika po mojej wiosce i chce zobaczyc co jest za ile i jak to dziala :D

po ostatniej awari zbiornika moja kobieta juz mi marudzi aby akwarium sprzedac ( a mam je dopiero 3 miesiace) ale ja twardo ze nie :)

no ale jak mi podleje domek jeszcze raz albo dwa to akwarium bede mial na balkonie a nie wiem czy dostane takie grzalki aby przy -18 st. C dogrzac moje 300 L

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewa

Mialem to szczescie, ze w szafce pod akwa bylo miejsce na zbiornik na wode po RO i DI, ktora dolewana jest do sumpa automatycznie. Zbiornik ten wystarcza na ok.24 dni. Wszystko to po to, zeby moc pojechac czasami na 3 tyg. na wczasy. Moja osmoza ma dosc spora wydajnosc: wiadro w 40 min. I "Gardena" ustawiam te 40 min.(wiadro stoi w lazience). Dla bezpieczenstwa mozna je ustawic w np:wannie. Jak mi sie przypomni to przynosze to wiadro do akwarium i wlewam do zbiornika w szafce.

Nie jest to automatyczne ale sump moze zyc "wlasnym zyciem" przez ok: 3 tygodnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy automatycznym dolewaniu jest pewien problem. Wiadomo że pierwsze kilka litrów po kazdorazowym uruchomieniu RO należy puścić do ścieku bo jest to woda kiepskiej jakości. W przypadku automatycznej dolewki wszystko to trafia później do akwa.

Ja uzupełniam odparowaną wodę automatycznie , gdzie pobierana jest z beczki. Beczkę zaś napełniam pod ręczną kontrolą pilnująć aby trafiła tam woda jak najlepszej jakości.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna zastosować kontaktronowy czujnik poziomu cieczy (koszt zakupu ok.35pln) razem z elektrozaworem i ew. jakimś przekaźnikiem, ale też jestem zdania (podobnie jak andrniew czy stani), że bezpieczniej jest zbierać wodę "na boku" pod pełną kontrolą.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pomysl :)

nic prostszego - elektrozawor powinien miec 1 wejscie i 2 wyjscia (kanaliza i czysta ro). jezeli nie podawany sygnal (220v ) z czujnika wody, zawor zamkniety. jezeli zalaczy sie czujnik wody na podmianki i dolewki wlacza sie elektrozawor w pozycje sciek na 30 min (jest podlaczony czujnik czasowy ktory jak dostanie zasilanie jest wzbudzony na 30 min) po 30 min wylacznik czasowy wylaczy sie a zawor automatycznie przejdzie na stan czyste RO, raasumujac potrzebny jest zawor ktory ma 3 stany :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki system zaprojektowany

bedzie dziala w nastepujacy sposob:

przed ro znajduje sie elektrozawor sterowany z czujnika poziomu wody ( w zbiorniku na dolewki )

w momencie jak brakuje wody zaworek dostaje 220 V i sie grzecznie otwiera.

Problem spuszczania do scieku rozwiazalem w ten sposob ze po filtrze ro jest nastepny elektrozawor ( rowniez podlaczony do czujnika poziomu wody) . Elektrozawor ten ma 1 wejscie i dwa wyjscia pierwsze wyjscie podlaczone jest do scieku drugie zas do zbiornika z woda na dolewki. po podaniu zasilania przez pierwsze 30 min woda leci do scieku pozniej zas elektrozawor przelancza sie na wode do akwa :).

Bylem w sklepie i maja takie cacka. problem jedynie jest z elektronika :) ale mysle ze kogos znajde kto bedzie mi to w stanie zrobic.

Co sadzicie o tym pomysle ?

elektrozawory firmy honeywell v4044

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam zrobione tak:

-czujnik poziomu wody w sumpie włącza 220v gdy zmniejsza się poziom wody.

-załącza się wtedy elektrozawór który mam załączony przed filtrem RO.

-wodfa z filtra bezposrednio wlewa się do sumpa.

-jak poziom się podniesie to czujnik wyłącza elektrozawór.

Dodam ,że RO , oraz elektrozawór mam 2 pomieszczenia od pomieszczenia w którym mam sump (kuchnia pod zlewem) - jest ok 10 mb wężyka , oraz tyle samo kabla do zaworu.

Elektrozawór mam od pralki (nowy kosztuje ok 28zł )

Mam taki do ciepłej wody - są w sklepach z cześciami zamiennymi do pralek.

Wyzwaniem jest podłączenie tego elektrozaworu do systemu - pełno przejściówek itp.

Czujnik mam taki z Allegro (ktoś go reklamował na tym forum.)

Poprzednio miałem elekrozawór na wyjściu wężyka z wodą destylowaną , lecz w takim przypadku mimo ,że woda destylowana nie leci to cały czas ścieki z RO lecą .......

I po kilku miesiącach zbankrutowałbym na rachunki za wodę.....

Narazie wszystko działa bezobsługowo :-)

Stały poziom wody jest bardzo ważny - odpieniacz potrzebuje (mój ) stałego poziomu wody aby dobrze pienić.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - trzeba kilka litrów spuszczać z RO.

Ale wtedy gdy nie działa on kilka dni.

Teraz RO jest włączany conajmniej 1 raz dziennie.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby sie wam "czasówka" Coś w tym stylu jak tu:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81922711

Ale trzebaby sie upewnic na jaki maxymalny "czas zwłoki" można ją ustawić.

Można wtedy zrobić dokładnie tak jak napisał Piotr Tczew z tym tylko ze 2-gim elektrozaworem sterować będzie owa czasówka.

Gdy brakuje wody, czujka poziomu wody podaje napięcie jednocześnie na 1 elektrozawór i na czasówke (na czasówce ustawiamy czas jaki potrzebny jest nam do "spuszczenia" tych kilku litrów z RO) i po tym czasie czasówka podaje napiecie na 2-gi elektro zawór i woda (juz ta "czysta") leci nam do akwa.

Jest tylko jeden szkopół: nie wiem ile trzeba czasu na "spuszczenie" tych kilku litrów z RO: 15 - 20- 30 minut ?? Nie wiem czy mozna tak długi czas ustawić na takich czasówkach.

W sumie to mam 2 takie ustrojstwa w domu ale nie sprawdzałem ich. Moge je przetestować jak ktos chce.

A gdyby ktos szukał takich czasówek w necie to bardziej odpowiednia nazwa tego sprzeta to "przekaźnik czasowy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak sie nie myliłem - można zrobić tak jak pisałem a tu jest tego dowód :

http://ise.pl/produkty/?id=4000461

Własnie takie 2 czasówki mam. Jak by ktoś chciał to moge puscic jakieś foty albo testy ewentualnie zrobić.Można by ustawić czas zwłoki na kilka godzin, to by również załatwiło sprawe "wolniejszych i szybszych" RO.

A w zamian tego 2 elektrozaworu może chciłby ktoś tego: http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=46 spróbować ?? Nie wiem ile kosztowałby elektrozawór "dwukierónkowy" ale ten zawor przesterowania kosztowąłby ok 50 zł z przesyłką.

Jakby kogoś cos wiecej interesowało to z checią odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlaczylbym jeszcze jeden czujnik wylaczajacy doplyw wody: jako rezerwowy gdy poziom wody w sumpie niebezpiecznie wzrosnie. Gdy sie wyjedzie na kilka dni a te wszystkie zawory (lub jeden z nich) sie pozawieszaja...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Luk :

Przydałaby sie wam "czasówka" Coś w tym stylu jak tu:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81922711

Ale trzebaby sie upewnic na jaki maxymalny "czas zwłoki" można ją ustawić.

Można wtedy zrobić dokładnie tak jak napisał Piotr Tczew z tym tylko ze 2-gim elektrozaworem sterować będzie owa czasówka.

Gdy brakuje wody, czujka poziomu wody podaje napięcie jednocześnie na 1 elektrozawór i na czasówke (na czasówce ustawiamy czas jaki potrzebny jest nam do "spuszczenia" tych kilku litrów z RO) i po tym czasie czasówka podaje napiecie na 2-gi elektro zawór i woda (juz ta "czysta") leci nam do akwa.

Jest tylko jeden szkopół: nie wiem ile trzeba czasu na "spuszczenie" tych kilku litrów z RO: 15 - 20- 30 minut ?? Nie wiem czy mozna tak długi czas ustawić na takich czasówkach.

W sumie to mam 2 takie ustrojstwa w domu ale nie sprawdzałem ich. Moge je przetestować jak ktos chce.

A gdyby ktos szukał takich czasówek w necie to bardziej odpowiednia nazwa tego sprzeta to "przekaźnik czasowy"

u mnie działa podobny układ z czujnikiem kontraktonowym w automatycznej dolewce wody. Niezła alternatywa w stosunku do Niveauautomata AM. U mnnie dziąła bezawaryjnie 2 lata.Polecam.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

u mnie działa podobny układ z czujnikiem kontraktonowym w automatycznej dolewce wody. Niezła alternatywa w stosunku do Niveauautomata AM. U mnnie dziąła bezawaryjnie 2 lata.Polecam.

Dobre rozwiązanie z tym kontaktronem - sam o tym myślałem....

..... w moim przyszłym akwa oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.