Skocz do zawartości
ciacho

Sump projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To chyba moj setny projekt sumpa... i mam nadzieje ze ostatni. Prosze o ocene czy taki wlasnie sump bedzie ok. Jestem w trakcie zakladania akwa i chce zrobic to wszystko z glowa.Sump ma byc przede wszystkim uniwersalny i praktyczny, zeby w przyszlosci juz go nie wymienic jak zdecyduje sie na inny rodzaj filtracji.

Sump bedzie mial wymiary 90x45x40. Zrzut bedzie podzielony na 2, jedna rura do komory odpieniacza a druga do komory refugium, z tym ze bedzie przykrecony na zaworze aby przechodzilo wody ok 3x komora refugium/h(czy tak dobrze?). Rewizja prosto do komory odpieniacza. Za komora odpieniacza siporax. Przy takim ukladzie nie bede odrazu startowac z refugium i zrobie to z czasem, ewentualnie w kazdej chwili moge zmienic cos w tej komorze, poniewaz zakrece do niej splyw i po sprawie. Prosze o opinie:

Czy komora 14x45x22 wystarczy na siporax? To wychodzi niecale 14litrow.

Czy przy splywie w refugium zastosowac jakis filtr mechaniczny aby nie odkladal sie tam syf? Jezeli tak to jaki? Skarpeta, wydzielic odzdzielna komore tak z 6cm, moze cos innego?

Czy za refugium a przed powrotem robic miejsce na jakas filtracje?

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam :)

post-15814-0-02940400-1356878802_thumb.jpg

post-15814-0-62667400-1356878813_thumb.jpg


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , proponuje komore na siporax zrobic do przelewu od spodu pozdrawiam.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl czy przypadkiem nie zrobić refugium w osobnym akwarium żeby móc wyjmować sumpa do czyszczenia.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@remi61 Od spodu? mozesz rozwinac dlaczego tak?

@madchicken odpada, poniewaz mam ograniczone miejscew szafce..


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat układania siporaxu był niejednokrotnie omawiany na obu forach , ja mam ułożony w słupkach na kratce i nie ma problemu z zapychaniem sie "porów"i nie tworzyły mi sie żadne gluty jak niektórym kolegom opisujących zastosowanie siporaxu.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jak zrobic ten przelew w tej komorze? dolem wlatuje gora wylatuje? Dobrze rozumiem?:)


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak musisz wstawic jedną przegrode i dotychczasowe poprzestawiac patrz na swój sump od strony pompy obiegowej jak bys puścił / przykładowo/ wode w lewą strone to własnie bys miał przelew od spodu


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przegrody na odwrot, teraz rozumiem. A siporax podzielic na 2 czesci zeby na zmiane je czyscic? lepiej jak jest w slupkach niz wsypany luzem?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie i paru innych kolegów lepiej w słupki i podzielony na 2 no i w koszach zdaje sie kol. Ant dał kiedys fajne fotki. sumpa ja baniak miałem robiony ponad 5 lat temu i przegrogy upchnołem teraz tak że mi tylko 8 literków sie zmieściło siporaxu ale jak robisz wszystko od 0 to możesz dużo pokombinowac. :whistle:


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.