Skocz do zawartości
wrsdz

Sera Cube 60l -powrot

Rekomendowane odpowiedzi

hejka wszystkim,

po prawie 2 latach przerwy ktora byla wynikiem wyjazdu z kraju, pozniej potomstwa ( Coreczka ) wreszcie nadszedl ten czas aby wystartowac od nowa. Tak sie sklada iz mam ze soba pewne pozostlosci z poprzedniej kostki.

Mieszkam aktualnie w Holandii. Wczoraj udalo mi sie nabyc w baardzo rozsadnych pieniadzach zestaw Sera Cube 60 litrow wraz z szafka, grzalka, pompa oraz oswietleniem.

Jestem na etapie gromadzenia sprzetu etc. I tu od razu kilka pytan technicznych :

-czy ilosc ok 10kg zywej skaly wystarczy

-zamierzam zakupic 2 falowniki ( 2 x Koralia nano lub JVP 101) - bedzie ok?

-jaki odpieniacz mogl bym uzyc w pozniejszym etapie ?

-czym wypelnic i w jakiej kolejnosci komory filtracyjne ?

-moja poprzednia kostka 30x30x30 pracowala na soli KENT, ktora sol jest aktualnie godna polecenia ?

-szukam tez jakiegos gotowego zestawu testerow ( oczywiscie w Polsce... )- sugestie?

Przepraszam za moze dziwnie wygladajace pytania ale przez ostatnie 2 lata totalnie wylecialem z obiegu ze tak powiem, nie jestem na biezaco etc.

z gory dziekuje za wszelka pomoc oraz zapraszam do lektury poniewaz aktualnym postem pragne rozpoczac swego rodzaju dziennik :)

post-9156-0-00973000-1357299517_thumb.jpg

post-9156-0-91997500-1357299525_thumb.jpg


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...na pewno grzałka w innej komorze...w tej co jest na rysunku spada poziom wody(może się spalić :googleye )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 10 kilo skały powinno wystarczyć, jeżeli jeszcze dasz siporax do panelu jak na rysunku to to będziesz miał całkiem fajną filtrację. Jeżeli chodzi o testy to ja polecam Saliferta do Kh, Ca, Mg. Na NO i PO kup coś innego bo ponoć salifert nie radzi sobie z testami czasowymi. Sól na początku stosuj bardziej ubogą taką jak Instant Ocean. Odpieniacz to do takiego litrażu idealny jest Hydor. Falowniki z tych dwóch to zdecydowanie koralia, która jest cichsza. Pozdrawiam


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za cenne rady.

Maly update ;) szklo zalane w celu sprawdzenia szczelnosci . Oswietlenie dziala. Pompa ktora jest w panelu dzialac dziala ale wody nie podaje do gory. (probowalem tez zaworem regulacji nie pomaga). Przy okazji wyszlo tez iz wentylatory kotre sa w pokrywie strasznie chalasuja , musze popatrzec jak sie do nich dostac oraz czy jest opcja wymiany na inne nowe.

Zamowione zostalo :

-10 kg skaly

-4,5 kg zywego piasku

-Siporax

-sol Instant Ocean

-falownik Koralia nano ( drugi odkopalem z poprzedniego akwa, sprawdzilem dziala)

-zestaw RO

brakuje jeszcze :

- testy

-mysle nad zmiana urzadzenia do sprawdzania zasolenia bo to co mam przyprawialo mnie o nerwy.

-czyscik do szyb gdyz aktualny raczej sie juz nie nada do niczego.

-bakterie - tylko jakie ?

dostawa powinna byc w Niedziele 13 stycznia.

pozdrawiam

akwa1b.jpg imageqxs.jpg


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

a wiec dzis dnia tj 19 stycznia 2013 zalałem finalnie mojego Cuba.

Poniżej małe podsumowanie odnośnie sprzętu i nie tylko :

- pompa obiegowa MINI-JET 606 (firmy NAWA ) dość cicha ogólnie jestem zadowolony

- Falownik Koralia Nano

- grzałka Aquel

- około 8kg suchej skały (planuje dołożyć 2-3kg żywej skały )

- opakowanie żywego piachu ( nie użyłem jeszcze czekam)

- sól Instant Ocean

- bakterie MICROBE-LIFT

-około 0,5 kg Siporaxu w Panelu+ gombka+ wata akwarystyczna

Poniżej poglądowe zdjęcia :

sera 2

Sera 1


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Proponuje małą modernizację panelu a więc z pierwszej komory bezwzględnie wyrzucił bym gąbkę i w jej miejsce dołożył Seachem Matrix 1000 ml sa doskonałe i dla bakterii filtracyjnych ,kolejny panel odpieniacz , kolejny z absorbentami na fosforany ja stosuje GroTech RemoPhos Fe 0,5-2 mm 500 ml oraz na zahamowanie oraz na No3 głównie jego redukcje a bardziej nie rozwijanie się Seachem PhosGuard 100ml , oraz małą ilość węgla ja stosuje Kenta Tak zmodernizowany panel posiadam i mam pełna stabilizację zbiornika późnej link http://nano-reef.pl/topic/44764-blau-180l-elk/

Pozdrawiam Maciek

witam ponownie.

a wiec dzis dnia tj 19 stycznia 2013 zalałem finalnie mojego Cuba.

Poniżej małe podsumowanie odnośnie sprzętu i nie tylko :

- pompa obiegowa MINI-JET 606 (firmy NAWA ) dość cicha ogólnie jestem zadowolony

- Falownik Koralia Nano

- grzałka Aquel

- około 8kg suchej skały (planuje dołożyć 2-3kg żywej skały )

- opakowanie żywego piachu ( nie użyłem jeszcze czekam)

- sól Instant Ocean

- bakterie MICROBE-LIFT

-około 0,5 kg Siporaxu w Panelu+ gombka+ wata akwarystyczna

Poniżej poglądowe zdjęcia :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi sie zle post edytowal...

Edytowane przez dziuso27 (wyświetl historię edycji)

Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...na pewno grzałka w innej komorze...w tej co jest na rysunku spada poziom wody(może się spalić :googleye )

2 lata mialem taki baniaczek i grzalka byla dokladnie w tej komorze co na rysunku...nie bylo zadnych problemow...

fotka panela nie jest z wersji morskiej...

tak wyglada panel do morskiego:

31100_sera-marin-biotop-cube-130_illu_z.jpg

Wazne aby kratki do panelu byly zamkniete(wszystkie oprocz tej na samej gorze)

Edytowane przez dziuso27 (wyświetl historię edycji)

Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

dzieki wszystkim za cenne rady.

Zakupilem Sachem Matrix oraz pare testow z Saliferta zgodnie z rada kolegi wyzej, czekam na dostawe .

pytanie : w jaki sposob wyciszyc pompe obiegowa ktora dostaje delikatnych drgan ? dodam iz jest to nowa pompa ktora mam nadzieje ze stoi twardo na 4 przyssawkach zamiast wisiec w powietrzu.( co mam nadzieje sprawdze dzis po powrocie do domu) .

sory za brak polskich znakow ale niestety z racji tego iz stukam z pracy nie mam takiej mozliwosci.

pozdrawiam


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

dzieki wszystkim za cenne rady.

Zakupilem Sachem Matrix oraz pare testow z Saliferta zgodnie z rada kolegi wyzej, czekam na dostawe .

pytanie : w jaki sposob wyciszyc pompe obiegowa ktora dostaje delikatnych drgan ? dodam iz jest to nowa pompa ktora mam nadzieje ze stoi twardo na 4 przyssawkach zamiast wisiec w powietrzu.( co mam nadzieje sprawdze dzis po powrocie do domu) .

sory za brak polskich znakow ale niestety z racji tego iz stukam z pracy nie mam takiej mozliwosci.

pozdrawiam

Witam ja podłożyłem pod pompę wycięty kawałek gąbki , lecz niestety zbierał się na niej syf a czyszczę pompę obiegowa raz w miesiącu więc tego sposobu nie polecam w obecnej chwili wyciąłem w plastiku formę i wypełniłem go klejem sylikonowym do akwarium grubość ok 0.5 cm po wyschnięciu jest idealnym izolatorem drgań i nie szkodzi dla parametrów . Polecam....Maciek

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo i na zdjęciu panelu nr.2 grzałeczka jest w odpowiedniej komorze :thumbsup: czyli wszystko gra :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej wszystkim ,

z racji tego iż dalej nie mogę edytować swoich postów zmuszony jestem dodawać kolejne robiąc śmietnik...

dzień 8.

temp 26 stopni

zasolenie 1,021 (podniosę przy dolewaniu tego co odparowuje do 1,023 )

N03- nieznane

N02- nieznane

PO4- nieznane

Ph- nieznane

KH- nieznane

Pojawiło się parę glonów nitkowych , poza tym woda czysta klarowna. Dozuje bakterie wg zaleceń producenta oraz cierpliwie czekam z wsypaniem żywego piachu (który już czeka) i w puszczeniem ekipy sprzątającej w końcu to start na suchej skale ;)

Panel filtracyjny delikatnie zmodyfikuję tzn :

komora 1( z prawej) : Seachem Matrix

komora 2 (odpieniacz : Hydor SlimSkim Nano 135.25 -, wstępnie zarezerwowany tylko sfinalizować transakcję )

komora 3 absorbenty ( w niedalekiej przyszłości : Grotech REMOPHOS Fe 0,5-2mm oraz węgiel )

komora 4 grzałka + pompa obiegowa Mini-Jet 606 (570 litrów na godzinę ).

Jutro pierwszy pomiar testów oraz wyżej opisywana modyfikacja panelu gdy tylko dotrze przesyłka .

Poniżej zdjęcie z 8 dnia.

dzien 8

dziękuję wszystkim za cenne rady a przede wszystkim za cierpliwość Maćka na moje nie kończońce się pytania . :)


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sa różne szkoły mówiące o wsypywaniu pisaku, ja jestem za tą, która mówi by piasek wsypać po kilku dniach od zalania akwarium, tak by piasek również brał czynny udział w dojrzewaniu, Ja wsypałem na drugi dzień, lecz wybór należy do Ciebie, wypowiem się tylko jak ja to zrobiłem....

Dzielę się z Tobą tylko tym, co sam robiłem i jakie na dzień dzisiejszy mam rezultaty uważam, iż tak zmodernizowany panel da dobre efekty, do tego jeszcze trzeba dodać systematyczność podmian, i wiele innych czynników. Skała świetnie ułożona...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 9

testy jak poniżej:

temp 26 stopni

zasolenie 1,021 (podniosę przy dolewaniu tego co odparowuje do 1,023 )

N03- miedzy 50 a 100 ! (zalanczam zdjecie)

N02- nieznane

PO4- 0,25

Ph- 8

KH- nieznane

Dosłownie po zrobieniu testów wrzuciłem SEACHEM MATRIX do komory oraz zamawiam kolejne wypełnienia panelu.

Jaki czas jest potrzebny aby w/w produkt zaczął przynosić efekty w postaci obniżonego NO3?

No3 dzien 9

PO4 dzien 9

Edytowane przez wrsdz (wyświetl historię edycji)

160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojaze i jak robie to testy czytam od gory z boku trzeba chyba wynik podzielic przez 5 ale nie jestem pewien


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc wszystkim czytajacym oraz sledzacym temat,

dzis mija 13 dzien od zalania mojego zbiornika.

Ponizej zamieszczam fotki z zasypywania zywym piachem .

Poza tym nic sie nie zmienilo. W niedziele dojedzie zakupiony odpieniacz Hydor NanoSKim.

kika minut po zalaniu : oraz 24h po zalaniu.

dzien 11

dzien 12

Skala jeszcze delikatnie zmieni swoje ulozenie oczywiscie.

Plan na pierwsze zycie w akwarium :

- Tectus fenestratus ( TURBO) x 2 lub 3 szt

- Nassarius vibex x 2 szt - do przekopywania piachu

- Calcinus elegans - krabik

- Thor amboinensis Sexy shrimp x 3 lub / i Lysmata debelius ( aczkolwiek ta raczej w pozniejszym czasie)

- Echinometra mathaei - jezowiec -->strasznie chodzi mi po glowie....ale czy bedzie sie nadawal do 60l?

Mam tez pierwszy plan na korale jakie chcialbym chodowac ale o tym pozniej .

Edytowane przez wrsdz (wyświetl historię edycji)

160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sera dedykowana do morskiego czy słodkiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sera dedykowana do morskiego czy słodkiego?

szczerze nie wiem, zakupiona od morszczaka ktory mial zalana slona wode.


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sera dedykowane do morskiego miała tylko ~130l ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 16.

Witam wszystkich. Kolejny dzień za mną oraz miłe zaskoczenie po powrocie z pracy- piach finalnie opadł i woda zrobiła się tak klarowna i przejrzysta czysta że to aż nie możliwe. Niestety nie zrobiłem testów gdyż kończę pokój córki ;)

Poniżej dwie fotki na szybko.

dzien 16

dzien 16

Powoli widzę coraz więcej zielonego na skałach co oznacza iż zmierzamy w dobrym kierunku.

Przyszedł dziś odpieniacz , jutro go zainstaluję oraz wykonam testy .

Apropos odpieniacza: czy aby na pewno dobrze zrobie gdy go uruchomie juz teraz w niespelna 3 tygodniu od startu akwarium? oraz biorac pod uwage iz nie ma tam zadnego zycia (oprocz piachu i bakterii ktore leje )?

pozdrawiam z wiosennej Holandii.

Edytowane przez wrsdz (wyświetl historię edycji)

160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 21

parametry :

NO3- 2 mg/l

NO2- nie mierzone

PO4- 0,03 mg/l

PH- 7,7

KH- nie mierzone

Temp 25 stopni

Zasolenie 1,023

Na tygodniu postanowiłem zainstalować odpieniacz Hydor SlimSkim Nano 135.35 nabyty od kolegi z forum, i tu porażka nie mieści się do żadnej z komór ;(.

Wystawiony w dziale sprzedam sprzęt.

Szukam innego

BTW. zna ktoś mały odpieniacz który będę mógł zapakować do mojej komory?

Ps. zdjęć nie dodaje ponieważ totalnie nic się nie zmieniło woda kryształ skały nie ruszałem , z życiem czekam.

Edytowane przez wrsdz (wyświetl historię edycji)

160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 23.

wpuściłem 1 życie do zbiornika a mianowicie :

-1 x Paguristes Cadenati ( krabik)

-2 x Tectus Fenestratus

Turbo slimak

Paguristes Cadenati

Walczymy z tematem odpieniacza tzn najprawdopodobniej będzie budowany DIY przez jednego z forumowych kolegów.

pozdrawiam


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 23.

wpuściłem 1 życie do zbiornika a mianowicie :

-1 x Paguristes Cadenati ( krabik)

-2 x Tectus Fenestratus

Walczymy z tematem odpieniacza tzn najprawdopodobniej będzie budowany DIY przez jednego z forumowych kolegów.

pozdrawiam

Cześć...Myślę ze póki, co możesz wykorzystać ten odpieniacz, który posiadasz on jest wewnętrzny do zastosowania wewnątrz akwarium wiec miejsce na niego znajdziesz wlot wody jest w nim od góry w wylot dołem wykorzystaj go zanim nabędziesz odpowiedni do panelu.Pozdrawiam Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka wszystkim po chwilowej nieobecności .

Dzien 36.

Parametry:

-NO3 0

-NO2. Nie mierzone

-PO4. 0,25

-pH. 8

-KH. Nie mierzone

-zasolenie 1,023

Poniżej fotki z dzisiejszego dnia.

dzien 36

dzien 36

dzien 36

Dojrzewanie książkowe -jednym słowem.

w kolejnych dniach w planach jest zakup jezowca : Mespilia globulus :)

Edytowane przez wrsdz (wyświetl historię edycji)

160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 43.

Parę dni temu doszło kolejne życie:

-Briareum (foto nr 2 ponizej)

Całość:

dzien 43

Briareum

dzien 45

Turbo :

dzien 43

Zamówione w Niedzielę późnym wieczorem odbiór :

-kilka rodzajów ZOA

-Cluvaria

-Rhodactis niebieski

Parametry:

N03-0,02 (jak by delikatnie wzrosło ,dlaczego?)

NO2- 0

PO4- 0,25

Ph-8

Kh- nie mierzone

zasolenie- 1,023

Krabik zrzucił odwłok tzn szczypce etc. Jeden z turbo się przekręcił (ale od początku był jakiś nie halo, tylko w 1 miejscu siedział gdy drugi zjezdził mi całe akwa...)

Poza tym bez zmian.

Walka z Okrzemkami tzn nie ustępują , czekam dalej.

Nie podmieniam wody jeszcze tylko dolewam oraz dozuje te same bakterie od początku.

Odpieniacz -decyzja podjęta ,będzie zewnętrzny -powoli się buduje.

Pytanie odnośnie obsady rybnej oczywiście za kilka mcy.

Chciałbym mieć:

-1 lub 2 błazenki

-2 Gobiodon Okinawe lub kilka Pterapagon Kauderni lub parke Pseudochromis paccagnellae?

Rozumiem ze nawet mały Hepatus (jako jedyna rybka) nie będzie dobrym wyborem?

Mógł by ktoś polecić coś ciekawiego co razem z błazenkiem w moim małym litrażu będę mógł trzymać?

btw. poluję na jeżowca ze zdjęcia poniżej , tylko raz go widziałem w jednym ze sklepów ...

zna ktoś nazwę jego ? czy to może Mespilia Globulus ?

a to pod nim co to ? ( z ciekawości pytam)

jezowiec

pozdrawiam

Edytowane przez wrsdz (wyświetl historię edycji)

160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.