Skocz do zawartości
Abaddon

Ewentualne zakładnie zbiornika ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i każdego z osobna :D

Marzy mi się takie akwa już ponad rok czasu wiec może wreszcie o coś zapytam żeby rozwiać swe marzenia albo je zacząć realizować :D

Najpierw o sobie co być może ułatwi mi i wam wybór odpowiedniego sprzętu itd. Itp.

Na co dzień mam niewiele czasu jak wpadam „wir pracy” to w tygodniu wracam do domu koło 22 czasami później wiec czasu nie wiele na testowanie wody kilka razy dziennie wkładanie rąk itd. Itp. Więc przydało by mi się coś co jest optymalne znaczy potrafi sobie co nieco pilnować bądź działać w miarę samo przy małej ingerencji człowieka. Oczywiście nie zamierzam zalać zbiornika i czekać aż się zniszczy pielęgnował będę go w miarę możliwości czasowych.

Co do zbiornika nie mam warunków mieszkaniowych jak i finansowych na jakąś bestię :D myślę o jakimś mały. Początek chciałem z kostką 30l ale wiem już z waszego doświadczenia że dla żółtodzioba takie akwarium to zabójstwo życia i portfela użytkownika :D wiec myślę o czymś większym od 100 do 140l. Znaczenie dla mnie ma też estetyka żeby to jakoś fajnie wyglądało bez jakiś dziwnych rur dziurek i pociętej pokrywy czy coś w tym stylu. Równie ważne żeby ryby bądź inne życie też miało w miarę poczciwe warunki do życia.

Stąd moje pytanie czy takie gotowe zestawy są w miarę jak np. AquaEl ReefMax bo cenowo mi bardzo odpowiada :D

Czy może proponujecie jakiś inny zestaw bądź może coś samemu można zrobić w takiej cenie w miarę estetycznego

Czy może w takim zestawie od razu trzeba coś wymienić na coś innego coś przerobić widziałem że koledzy z klubu ReefMax coś tam robią czy to wszystko ma sens i znacząca wpływa na warunki w akwarium.

Co do ewentualnej obsady jaka tam miała by się znajdować nie mam jeszcze bladego pojęcia na pewno nie jakaś bardzo wymagająca.

Oczywiście wiem że takich pytań było już wiele ale uważam że do tego służy forum bo w starym temacie nic nowego wyczytać się nie da, a w nowym zawsze jest taka możliwość

Pozdrawiam i czekam na wasze sugestie i uwagi każde mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na targowisku dostaniesz w dobrej cenie reefmaxa. Im mniej będziesz wkładał ręce do zbiornika tym lepiej. Testów nie robimy codziennie. Jest bardzo wiele gatunków miękkich,ale bardzo ładnych koralowców, odpowiednich zarówno dla początkujących jak i zabieganych właścicieli. Akwarium można w pełni zautomatyzować.Ja sam często wyjeżdżam na tydzień, dwa i więcej. W tym czasie akwarium zajmuje się żona i ogranicza się jedynie do karmienia ryb i przeczyszczenia szyb od czasu do czasu i jeszcze nie zdarzyło się aby akwarium wygladało gorzej niż je zostawiłem, a wręcz przeciwnie.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już brakuje Ci czasu to raczej obowiązków sobie nie dokładaj(nie złośliwie to piszę) ponieważ nasze hobby zjada go dość sporo i jako nowicjusz sam nie zdawałem sobie sprawy że będę go tyle poświęcał. Jeśli chcesz już naprawdę założyć ładny baniaczek to musisz sobie zdawać sprawę z paru szczegółów:

1. Tanio nie będzie, nawet jeśli to będzie low tech to swoje kosztuje.

2. Wiadomo im większe tym lepsze(oczywiście proporcjonalnie rosną koszty) nie miałem RM więc nie podpowiem jak się go użytkuje tutaj proponuję kogoś "po fachu" np. kolega LIzard

3. Początki zawsze są ciężkie i czasochłonne, szczególnie na początku będziesz musiał poświęcić czas na testy i tak zwane poznawanie własnego zbiornika później naprawdę wiele wyczytasz po "zachowaniu" życia w zbiorniku.

4. Jeśli chodzi o pełną obsługę automatyczną to niestety ale w RM-ksie tego nie uświadczysz aczkolwiek takie rzeczy jak dolewka automatyczna to standard zakupów(ja nie mam :smiling: )

5. Pokombinuj tak żeby mieć sumpa naprawdę ułatwia życie.

Pozdrawiam Fok


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na koleje wypowiedzi a panom powyżej dziękuje za reakcję oby wiecęcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abaddon,

Jestem na podobnym etapie co Ty, czyli budowy i wiem jedno - gotowca nie kupię.

Pomyśl przede wszystkim o wymiarach (nie wiem jakie masz pole manewru) i czy masz możliwość postawienia sumpa. Ja jestem za tym, żeby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Jeśli postawisz zbiornik 20 cm krótszy, bo 300 zł tańszy, to pewno będziesz tego żałował.

Na start zbiornika 140 l. musisz liczyć min. 2.500, a raczej 3.000 zł bez korali i zwierzaków (chyba że trafisz coś na giełdzie).

Automatyczna dolewka i dobry odpieniacz są niezbędne w Twoim przypadku.


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie możesz założyć łatwy w obsłudze zbiornik z rybami słodkowodnymi i na nich potrenować,FOK ujął to najładniej jak mógł, morszczyzna = Czas,Cierpliwość,Podwyższona rachunki za prąd,Hałas,Kasa,i Dużo czytania b to nie łatwe klocki.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Śląsku jest sporo morszczaków, w Zabrzu też nie brakuje.

Trochę widzę poczytałeś, co Ci sie chwali. Jesli nie sprobujesz to sie nie przekonasz

powiem szczerze, wbrew kolegom, którzy nie mieli reefmaxa, ze to sympatyczny zestaw dla takiego zapracowanego goscia jak Ty.

Nie wyjdzie lub sie znudzi, czy cos, sprzedasz dalej, a kompaktowa forma nie sprawia problemow z transportem do innego miejsca zamieszkania. To tez jest atut. Mam i duze akwarium i malego RM. Na wejscie w to hobby stanowi ciekawa alternatywe. Reszta zalezec bedzie od Twojego podejscia do tego hobby. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mam morszczaka dopiero, nieco ponad 3 miesiace, ale powiem Ci jak to wyglada do tej pory.

Zaczelo sie oczywiscie od czytania forum i ksiazki. Na poczatku szykowalem sie pod 300l, szybko jednak zostalem sprowadzony na ziemie. Nie tyle przez koszt zakupu co pozniejsze utrzymanie - glownie prad. Jak by nie patrzec morszczyzna to droga zabawa.

Koniec, koncow stanelo na RM. Przeczytasz wiele zlego o tym kompakcie. Co ja Ci moge powiedziec po 3 miesiacach uzytkowania ?

Wyglada bardzo fajnie, jak narazie nie mialem zadnych problemow, automatyka swiatla tez duzy plus. Jedyne co mnie denerwuje to brak miejsca :p

Podchodze do tematu bardzo powoli - do wczoraj mialem tylko 1 korala 2 rybki i ekipe czyszczaca.

Mysle, ze wielu ludzi, kiedy spytasz o morszczyzne, bez zastanowienia powie Ci, ze to wyzsza szkola jazdy, mega duzo czasu i umiejetnosci. Mysle, ze kazdy ma przed oczami akwaria po 300+ litrow z najbardziej wymagajacymi koralami, komputerami, dozownikami i calym kosmicznym sprzetem.

Ja uwazam, ze jezeli podejdziesz do tematu z glowa (nie bedziesz miec presji na jakies super korale i akwa + cierpliwosc) to nie ma problemu z czasem i jakas super wiedza.

Ja raz dziennie - czasami co dwa dni dolewam wode. Raz dziennie karmie rybki. Co tydzien robie podmiany wody ( niektorzy i co dwa tygodnie) plus czyszczenie gdzie trzeba. Co tydzien, dwa robie testy ktore zajmuja 30 min w porywach.

Pewnie zaraz zostane zlinczowany ;) Jak pisalem, jestem jeszcze zoltodziobem, napisalem jak to narazie wyglada u mnie. Chodzi mi poprostu o to, zebys nie kojarzyl morszczyzny z fizyka kwantowa :) Na poczatku sprowadza sie to obserwowania glonow ;) Obowiazki dochodza stopniowo i jezeli Twoja wiedza bedzie tez stopniowo rosnac razem z wymogami akwarium to dasz rade :D


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o słodkowodne to już mam co prawda kostkę 30l ale mam to był mój pierwszy krok w stronę morszczyzny. Gdzieś kiedyś ktoś napisał że dobrze zacząć tak a właśnie z małym bo trudno je utrzymać moje się trzyma już ponad półtorej roku , oczywiście były wzloty i upadki głownie z braku czasu ale odkąd wymieniłem trochę sprzętu lampa uv filtr kaskadowy pod lampą i w miarę dobra grzałka i wszystko idzie lampy mam takie podwójne z morszczyzny małej właśnie i rośnie wszystko jak ta lala

Oczywiście pasjonaci i zawodowcy napiszą RM to syf - dlaczego ?

Bo jak każdy zestaw jest ograniczony i każda zmiana czego kol wiek wiąże się z sporą przebudową albo sporym nakładem finasowym rozumiem to wszystko jeśli ktoś naprawdę w to się wciągnął

Ale ja chce wystartować a jak będzie tak jak z wami to na pewno będę odkładam na jakąś 600l itd. Ale nie teraz bo szkoda wsadzić np. 15tys czy 20tys w coś co potem okaże się pożeraczem czasu którego mam niezawiele wiec start od takich dużych baniaków i dużych kosztów to nie dla mnie.

Albo tak jak czytałem że jakieś dzieci mają na to uczulenie mam dwójkę i co za 5 miesięcy okażę się alergia 20tyś wsadzone i trzeba oddać za pół darmo :D

Wiec dla mnie był by odpowiedni jakiś zestaw RM lub coś jemu podobne

Bardzo proszę wszystkich posiadaczy o rady jakie ewentualnie zakupić bać co w nim zmienić co do koralowców nie mam zamiaru jakiś mega wymagających trzymać bym powiedział że chce najłatwiejsze co do obsady to pewnie że błazenki wiadomo dzieci :D a reszta jeszcze nie mam pojęcia

Szczerze zdałbym się na was bo zbiornik mały i nie wiem ile tam można trzymać ryb i jakich :D Czy parametr wody w morskim można jakoś obniżyć mam na myśli No3 i tym podobne widomo więcej rybek duży skok mały baniak może być tragedia tego bym Niechciał.

Mam nadzieję że mnie dobrze zrozumiano po prostu chce zacząć a niemożna powiedzieć raczej że 5tys to coś na początek bo za taką kase trzeba to już kochać albo spać na kasie

Ja nie jestem jeszcze w ani jednej z tych grup

Może źle założyłem temat może trzeba było od razu w Klubie RM napisać a może ktoś to jeszcze tu przeczyta :D

Więc jak pomożecie co zrobić co zmienić w RM żeby hulało jak mieć suchą piane jaki system dolewek bo ręczne odpadają i Dr Wit czy jak mu tam też nie mam zaufania do rzeczy które są niechlujnie zrobione.

Czy jakieś lampy inne trzeba było by zminić. Widziałem że Lazar sprzedaje z jakimiś takimi ledowymi lampami skąd je ma ? :D

Edytowane przez Irmina
ort (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abaddon,

Nikt nie pisze, że RM to syf. To chyba najbardziej popularny zbiornik na forum, a jak się popatrzy na to, jak wyglądają RM na forum, to … hmm…. chciałbym mieć takie akwarium :whistle: .

To co dla mnie jest istotne (a tu już każdy ma swoje priorytety), to maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca (a mieszkania nie mam dużego) i wolę zamówić zbiornik na wymiar. Nie lubię tez profilowanych szyb, ale to już sprawa indywidualna.

Odnośnie kosztów, jak sobie to liczyłem, to RM wychodzi podobnie, co skompletowanie sprzętu bez zestawu. Oszczędności można uzyskać szukając czegoś na giełdzie (często za 50% ceny sklepowej).

Odnośnie modyfikacji RM itd., to z pewnością ktoś z doświadczeniem Ci pomoże.

Powodzenia,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mały staż ale też na początku myślałem o RM skończyło się na czymś mniejszym ale kupiłem cały zestaw. Na pewno automatyczna dolewka jak jesteś zapracowany będzie niezastąpiona :) co do samego RM mam akwarium o wymiarowo podobne też z panelem i co mogę powiedzieć to to że głębokość jest stanowczo za mała. Ja mimo wszystko bym szukał na forum i kupił na początek zwłaszcza za jakieś 700-800zł, do tego automatyczna dolewka koniecznie :) ok 1-1,5k będą kosztować testy skała piach bakterie sól itp. Jak już się nabierze trochę doświadczenia samemu dobrze się widzi co można zmienić żeby było lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.