Skocz do zawartości
luft

Ostrzeżenie chemiczne

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, nie chciałbym tutaj otwierać puszki pandory, a jedynie w nawiązaniu do historii jednej laborantki, którą dzisiaj słyszałem apeluję byście wzięli sobie do serca BHP jeśli chodzi o obchodzenie się z chemią np. przy wykonywaniu testów wody, czy myciu kibla. Różne składniki chemiczne mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Dlatego szczególnie panowie niech uważają jeśli w domu znajduje się kobieta w ciąży, a same panie w tym stanie lepiej niech poproszą swych partnerów przy pracach związanych z wszelakiego rodzaju chemią nawet gospodarczą i czytaniu wcześniej oznakowań i instrukcji na opakowaniach.

Pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, konkrety prosimy bo ostatnio okazało się, że dihydrogen monoxide (DHMO) jest odpowiedzialny za sporo zatruć.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też apelować o uwage np. przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych ,nawiązując do nie jednej historii albo przy jeżdzie samochodem,tankowaniu paliwa , i co z tego ! z czym,o czym piszesz ?wyskoczyłeś jak... :animier: a to o czym napisałeś to wszyscy wiedzą ...

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz a chcesz przepis na małą bombke z chemi gospodarczej, baniakowej i zawartosci szafki kuchennej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baaaa ,nawet nie trzeba chemi gospodarczej ! wystarczy zerknąć do szafki kuchennej z przyprawami - dodatkami sporzywczymi ! saletra+cukier = :lol:

Edytowane przez Irmina
ort (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście niepoważni. Czytajcie proszę instrukcje obsługi i nie bagatelizujcie. Co do historii laborantki, niestety jej dziecko urodziło się upośledzone, a wpływ na to miały odczynniki w środowisku, w którym pracowała.

Z poważaniem

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, ilu z nas czyta ostrzeżenia. Luft, dobrze czasem przypomnieć o podstawowych zasadach. Szkoda laborantki i jej dziecka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykre jest to co napisałeś o dziecku i jej wspóczuje, ale nie rozumiem dla czego pracując w warunkach szkodliwych dla zdrowia nie poszła na zwolnienie w pierwszym miesiącu ciąży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft ma racje, wielu ludzi olewa intrukcje postepowania z materiałami niebezpiecznymi lub szkodliwymi. A nawet zwyły ACE jest srodkiem który może doprowadzić do zatrucia (poprzez drogi oddechowe, pokarmowe). Pozdstaje też pytanie, czy Pani używała podstawowych środków ochrony osobistej, bądź czy w laboratorium zapewnione były odpowiednie warunki pracy (odpowiednia wentylacja). zastanawia mnie też czy nie powinna być oddelegowana na inne stanopwisko pracy, jeśli wystąpiło realne narażenie jej jako pracownika na działanie substancji szkodliwych.

Również apeluje Panowie i Panie, czytajcie instrukcie bo to może uratować wam zdrowie a nie raz i życie


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do historii laborantki, niestety jej dziecko urodziło się upośledzone, a wpływ na to miały odczynniki w środowisku, w którym pracowała.

czy ta pani wie że wobec zaistniałej bardzo przykrej dla niej sytuacji ma prawo domagać się odszkodowania , jeśli jest w stanie udowodnić związek przyczynowo-skutkowy wytacza pracodawcy sprawę w sadzie i wygrywa dużą sumę zadośćuczynienia i o ile to wymagane nawet dożywotnią rentę na dziecko .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem, może się domagać, lecz jeśli zostanie jej udowodnione (o ile takowe zaistniało) to, iż nie stosowała srodków ochrony osobistej to ma nikłe szanse na jakie kolwiek zadość uczynienie. A niestety to jest najczęstsze przewinienie pracowników.

Z drugiej strony jeśli zaistniała sytuacja jest "winą" pracodawcy, to ma szanse na nie małe pieniądze, lecz cym jest pieniądz przy krzywdzie dziecka:(


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście niepoważni. Czytajcie proszę instrukcje obsługi i nie bagatelizujcie. Co do historii laborantki, niestety jej dziecko urodziło się upośledzone, a wpływ na to miały odczynniki w środowisku, w którym pracowała.

Z poważaniem

luft

Mariusz, dramatu matki i dziecka nie cofniemy. Jeśli możesz to napisz konkret, bo termin dziecko upośledzone to ogólnik. Czy to jest wada rozwojowa czy genetyczna, na razie nic z tego wątku nie można konkretnego wywnioskować. Bynajmniej ja bo siedzę w temacie wątku zawodowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adam_s cyżbyś działał w służbie BHP?


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cokolwiek chcecie wiedzieć o substancji niebezpiecznej (dotyczy najczęściej odczynników chemicznych) to należy przeczytać kartę charakterystyki danej substancji. Zawiera ona wszystkie informacja na temat zagrożeń, przechowywania oraz warunków obchodzenia się z nią. W instrukcji preparatu niczego ciekawego nie znajdziecie bo producenci unikają tego jak ognia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pracowałam tam gdzie robiono np chromatografię kolumnową na różnych rozpuszczlnikach organicznych to było przykazane robić testy ciążowe. W przypadku pozytywnym był zakaz wchodzenia to tej sali. Mimo dygestorium, klimy itp.

No ale to była budżetówka, podejrzewam że w prywatnych może być różnie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc na studiach miałam przedmiot mikrobiologię, od pierwszych zajęć było wiadomo, że żadnej ciężarnej dziewczynie nie wolno było wejść do laboratorium i to było dla nas jasne. Czy tak samo jasne jest zagrożenie zdrowia płodu przy szorowaniu ubikacji czy wanny? Nie!!! Ja o tym nie wiedziałam i tak naprawdę pierwsze słyszę, wannę szorowałam domestosem dopóki, dopóty brzuch pozwalał mi się schylić. Więc nie rozumiem niektórych wypowiedzi, albo nie macie kobiet które kochacie, albo nie macie dzieci. Chociaż przyznam, że przydałoby się zagłębić temat, bo został tylko dotknięty pobieżnie.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja pracowałem w galwanizerni ,chemia i to jaka ! była na co dzień,na kazdym kroku.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o moją wypowiedż, miałem tu na myśli nieumiejętne obchodzenie się ze środkami czystości, w tym przypadku ACE zawiera

węglan sodu (drażniący), podchydrol sodu (żrący). Łatwiej będzie mi to opisać na przykładzie:

1:Mała łazienka 2x2x3 co daje 12m3 objętości, osoba działając ace zużywa go zbyt dużo. W takim przypadku nagromadzą się opary tych związków jeśli łazienka nie jest wietrzona (a takich sytuacji nie jest mało);nagromadzone opary spowodują np. zawroty głowy, podrażnienie dróg oddechowych

2: Osoba X chce wyczyścić coś wybielaczem, nie używając środków ochrony osobistej (rekawiczki). Sorując powierzchnię skóra ma kontakt z tymi substancjami powodującymi jej podrażnienia

W przypadku laboratorium, występuje dużo większe narażenie na działanie czynników szkodliwych, dlatego owa Pani (przynajmniej ja to tak widze) nie powinna być narażona na działanie tych substancji i na okres ciąży powinna być odsunięta od takiej pracy

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A wiecie o tym że stężenie tlenków węgla i tlenków azotu w miastach i na wsi [tlenki azotu i tlenki węgla rozprzestrzeniają się na odległości nawet kilkuset kilometrów od miasta] jest przekroczone o kilkanaście albo i kilkaset razy. Do tego trzeba dodać nanozwiązki węgla - sadze, fulereny, nanorurki węglowe, których jest pełno w spalinach wydostających się z kominów albo z ognisk [palenie liści na jesieni to zbrodnia przeciw zdrowiu sąsiadów] oraz kwas solny i inne ciekawe związki chemiczne które "wydostają" się z tych kominów w których spala się buty. Już samo powietrze jest trucizną...

Wszystko co nas otacza świeczki zapachowe, dezodoranty, napoje, żywność, leki... są napakowane substancjami, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

A co do bomb to każdy ogrodnik może być oskarżony o terroryzm. Każdy ma benzynę albo aceton i "nawozy azotowe"... Saletra potasowa zmieszana z cukrem to pikuś w porównaniu z anfo które jak się umie zdetonować to ma "moc" ... Można dzięki niemu poznać Boga.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Współczucie dla pani laborantki.

W biologii molekularnej przy elektroforezie żelowej wykorzystuje się powszechnie bromek etydyny. Jest to związek bardzo silnie mutagenny i ogólnie wyjątkowo szkodliwy.

Luft, możesz chociaż napisać w jakiej branży pracowała/pracuje pani laborantka? Pytam z czystej ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciesza mnie liczne wypowiedzi. Różne zwłaszcza ludzi z branży. Wolę sam się spalić a przekazać dalej co usłyszałem i to rozpatrzyc niż siedzieć cicho. Postaram się popytać rozmówcę o konkrety.

Z ciekawostek to w grudniu wyszedł drastyczny raport nt środków będących rakotwórczymi, a stosowanych w produkcji ubrań większości marek i to znanych jakie nosimy, a wyprodukowanych w Chinach. O tym słyszałem w tvp info w porannym paśmie, a wiadomościach tvp1 jakoś o tym nie mówili, bo były lepsze czyt. papkowate tematy do zaserwowania.

Proszę tutaj kilka cytatów z źródłem, jakich wiele w internecie możecie znaleźć:

"Według ostatnich raportów sporządzonych na zlecenie WWF, ubrania w tym również te noszone przez dzieci zawierają związki, które mogą powodować problemy zdrowotne.

WWF namawia do sprawdzenia, z czego tak naprawdę zrobione są nasze ubrania. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele szkodliwych związków chemicznych jest obecnych w otaczających nas produktach codziennego użytku. W produkcji odzieży, w tym także tej dziecięcej, bardzo szeroko wykorzystywane są syntetyczne związki chemiczne z grupy perfluorowęglowodorów (PFC), np. Teflon.

(...) WWF zaleca kupowanie odzieży zrobionej z naturalnych włókien, takich jak len, czy bawełna oraz jak najrzadsze korzystanie z pralni chemicznych."

Tutaj o znanych markach w tej sprawie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam ksiazke ,Mordercza gumowa kaczka' jest o roznych zwiazkach ' bardzo przystepnie napisana, polecam czesc jak patelnie teflonowe zabijaja ptaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się wypowiem....pani której dziecko (magister mikrobiologii, więc dobrze wiedziala co robiła) urodziło się z mutacją chromosomu 21( zespół Downa) pracowała w laboratorium przy formaldechydzie. Wykładała u mnie biologię genetyczną, więc mieliśmy naoczny przykład środku mutagennego.....Poruszyłam ten temat LUFTOWI, ponieważ bardzo niechętnie używam formaliny w leczeniu ryb (wolę proste metody)i nie mogę się zmusić do robienia testów chemicznych na NO3 i PO4....po prostu czytam instrukcje i ostrzeżenia.... Znalazłam listę środków mutagennych i kancerogennych, oto ona:) Mariusz....nie wdychaj i nie dotykaj, a będzie dobrze...

Lp.

Substancja chemiczna lub czynnik pyłowy [Nr CAS]

Wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń

1.

Arsan (arsenowodór) [7784-42-1] Rc

NDS: 0,2 mg/m3 NDSCh: 0,6 mg/m3

2.

Arsen [7440–38–2] i jego związki nieorganiczne – w przeliczeniu na As Rc

NDS: 0,01 mg/m3

3.

Benzen

[71–43–2]

NDS: 1,6 mg/m3

4.

Benzo[a]piren [50-32-8] Rc

NDS: 0,002 mg/m3

5.

Benzydyna

[92-87-5] Rc

NDS: 0 mg/m3 NDSCh: 0 mg/m3

6.

Beryl [7440-41-7] i jego związki nieorganiczne − w przeliczeniu na Be Rc

NDS: 0,001 mg/m3 NDSCh: 0,003 mg/m3

7.

Bifenylo-4-amina

[92-67-1] Rc

NDS: 0,001 mg/m3

8.

Buta-1,3-dien (butadien) [106-99-0] Rp

NDS: 10 mg/m3 NDSCh: 40 mg/m3

9.

1-Chloro-2,3-epoksypropan

epichlorohydryna) [106-89-8] Rp

NDS: 1 mg/m3

10.

Chloroeten

(winylu chlorek) [75-01-4] Rc

NDS: 5 mg/m3 NDSCh: 30 mg/m3

11.

Chromiany(VI) i dichromiany(VI)

[–] Rc

NDS: 0,1 mg/m3 NDSCh: 0,3 mg/m3

12.

Dibenzo[a,h]antracen (dwubenzo[a,h]antracen) [53-70-3] Rp

NDS: 0,004 mg/m3

13.

1,2-Dibromoetan

(1,2-dwubromoetan) [106-93-4] Rp

NDS: 0,5 mg/m3

14.

2,2’-Dichloro-4,4’-metyleno- dianilina (MOCA) [101-14-4] Rp

NDS: 0,02 mg/m3

15.

Epoksyetan

(etylenu tlenek) [75-21-8] Rc

NDS: 1 mg/m3 NDSCh: 3 mg/m3

16.

Formaldehyd

[50-00-0] Rp

NDS: 0,5 mg/m3 NDSCh: 1 mg/m3

17.

Heksametylo-triamid kwasu fosforowego(V) [680-31-9] Rp

NDS: 0,05 mg/m3

18.

Kadm [7440–43–9] i jego związki nieorganiczne – w przeliczeniu na Cd – pyły i dymy Rc

NDS: 0,01 mg/m3

19.

Kwas siarkowy(VI)

(siarkowy kwas) [7664-93-9] Rc

NDS: 1 mg/m3 NDSCh: 3 mg/m3

20.

2-Naftyloamina

(ß-naftyloamina) [91-59-8] Rc

NDS: 0 mg/m3 NDSCh: 0 mg/m3

21.

Nickiel [7440–02–0] i jego związki, z wyjątkiem tetrakarbonylku niklu – w przeliczeniu na Ni

NDS: 0,25 mg/m3

122.

Oleje mineralne − faza ciekła aerozolu [-] Rc dotyczy olejów nierafinowanych i słabo rafinowanych

NDS: 5 mg/m3 NDSCh: 10 mg/m3

23.

Polichlorowane bifenyle

(dwufenylu pochodne chlorowane) Rp

NDS: 1 mg/m3

24.

Siarczan(VI) dimetylu

(dwumetylowy siarczan) [77-78-1] Rp

NDS: 0,5 mg/m3 NDSCh: 1 mg/m3

25.

Tetrachloroeten (czterochloro- etylen, perchloroetylen) [127-18-4] Rp

NDS: 60 mg/m3 NDSCh: 480 mg/m3

26.

Trichloroeten (trójchloroetylen) [79-01-6] Rp

NDS: 50 mg/m3 NDSCh: 400 mg/m3

27.

Wielopierście-niowe węglowodory aromatyczne (WWA) – jako suma iloczynów stężeń i współczynników rakotwórczości 9 rakotwórczych WWA [-] Rc

NDS: 0,002 mg/m3

Czynniki pyłowe

Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)

1.

Pyły zawierające wolną (krystaliczną) krzemionkę powyżej 50% [14808-60-7], [14464-46-1], [15468- 32-3] Rp

a) pył całkowity: 2,0 mg/m3 B) pył respirabilny: 0,3 mg/m3

2.

Pyły zawierające wolną (krystaliczną) krzemionkę od 2% do 50% [14808-60-7], [14464-46-1], [15468- 32-3] Rp

a) pył całkowity: 4,0 mg/m3 B) pył respirabilny: 1,0 mg/m3

3.

Pyły zawierające azbest Rc

a) pyły zawierające azbest chryzotylowy oraz pyły zawierające azbest chryzotylowy i inne minerały włókniste oraz pyły zwierające inne minerały włókniste, z wyjątkiem krokidolitu np. antygoryt włóknisty: [1332-21-4]

– pył całkowity: 1,0 mg/m3 – włókna repirabilne: 0,2 wł/cm3 B) pyły zawierające krokidolit: [12001-28-4] – pył całkowity: 0,5 mg/m3 − włókna respirabilne: 0,2 wł/cm3

4.

Pyły organiczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego: [-] Rp

a) zawierające 10% lub więcej wolnej krzemionki – pył całkowity: 2 mg/m3 – pył respirabilny: 1 mg/m3 B) zawierające poniżej 10% wolnej krzemionki

– pył całkowity: 4 mg/m3 – pył respirabilny: 2 mg/m3

5.

Pyły talku i talku zawierającego włókna mineralne (w tym azbest) [14807-96-6] Rc

B) talk zawierający włókna mineralne (w tym azbest): – pył całkowity: 1 mg/m3 – włókna respirabilne: 0,5 wł/cm3

6.

Pyły sztucznych włókien mineralnych: [-] Rp

B) pyły włókien ceramicznych – pył całkowity: 1 mg/m3 − włókna respirabilne: 0,5 wł/cm3 c) pyły włókien ceramicznych w mieszaninie z innymi sztucznymi włóknami mineralnymi – pył całkowity: 1 mg/m3 − włókna respirabilne: 0,5 wł/cm3

7.

Pyły apatytów i fosforytów zawierające wolną krystaliczną krzemionkę powyżej 2% Rp

– pył całkowity: 4 mg/m3 – pył respirabilny: 1 mg/m3

8.

Pyły sadzy technicznej – dotyczy sadzy technicznej niezawierającej więcej benzo(a)pirenu niż 35 mg w 1 kg sadzy

– pył całkowity: 4 mg/m3

2

[1333-86-4] Rp

9.

Pyły węgla kamiennego i brunatnego [-] Rp

a) zawierające wolną krystaliczną krzemionkę powyżej 50%: - pył całkowity: 1,0 mg/m3 - pył respirabilny: 0,3 mg/m3 B) zawierające wolną krystaliczną krzemionkę powyżej 10% do 50% - pył całkowity: 2,0 mg/m3

- pył respirabilny: 1,0 mg/m3 c) zawierające wolną krystaliczną krzemionkę od 2% do 10% - pył całkowity: 4,0 mg/m3 - pył respirabilny: 2,0 mg/m3

10.

Pyły drewna: [-] Rc

B) pyły drewna twardego, takiego jak buk i dąb – pył całkowity: 2 mg/m3 c) pyły drewna mieszane zawierające pył drewna twardego, takiego jak buk i dąb – pył całkowity: 2 mg/m3

11.

Pyły krzemionek bezpostaciowych i syntetycznych Rp

B) ziemia okrzemkowa (diatomit) kalcynowana [68855-54-9] − pył całkowity: 2 mg/m3 − pył respirabilny: 1 mg/m3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam te ostrzeżenia i jedno mnie zastanawia. Ile osób na tym Forum miało, ma, będzie miało kontakt z tymi niebezpiecznymi substancjami w ilości przekraczającej NDS. I czy osoby piszące, czytające w ogóle wiedzą co to jest NDS. Po co straszycie ludzi związkami chemicznymi, o których zdecydowana większość może przeczytać tylko w Wikipedii. Pracuję w ściśle rozumianym przemyśle chemicznym i z większością w/w związków kontaktu nigdy nie miałem. Jeżeli na stanowisku pracy NDS jest przekroczony, to takie stanowisko musi być tak przeorganizowane, żeby NDS był poniżej normy. Lub należy zmienić technologię. Są jeszcze środki ochrony indywidualnej np. maska p.gaz z pochłaniaczami wielogazowymi, maseczki przeciwpyłowe i środki ochrony zbiorowej np. wentylacja stanowiska pracy, rotacja stanowisk pracy.

Definicja NDS:

Średnie ważone stężenie, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8- godzinnego dobowego i 40 - tygodniowego czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.

Ostatnio zaostrzone zostały NDS dla siarkowodoru, fluoru i chloru. Odnośnie kobiet w ciąży. W moim zakładzie pracy kobieta w ciąży obowiązkowo przenoszona jest do pracy biurowej poza terenem zamkniętym zakładu. Znam osobiście taki przypadek.

Ludzie, proszę, nie popadajcie w histerię.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.