Skocz do zawartości
shrinksim

Woda z dzialającego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko. Kupilem niedawno "nowe" wieksze akwarium wraz z wodą (skałę zostawiłem poprzedniemu właścicielowi z uwagi na cyano i mnogość aprasii.. Zamierzam przesiąść się z mniejszego na większe. Czy mogę użyć wodę z tego akwarium czy muszę namieszać nową. Chciałbym jak najszybciej przenieść życie do większego zbiornika, ale nie wiem co mam robić. jeszcze nie robiłem testów tej wody, ale pytam z czystej ciekawości, zakładając że woda ma odpowiednie parametry (oczywiśćie wszystko sprawdzę przed wlaniem)


7475_7678.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a była w akwa cyrkulacja, napowietrzanie ? Taka woda z działającego zbiornika bez ruchu wody bardzo szybko się "psuje"

i co to znaczy niedawno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek wszystko przywiozłem do domu. była cyrkulacja i odpieniacz. od tego czasy woda lezy w bankach i jeśli wszystko byłoby ok to jutro mógłbym ja wlać. musiałem trochę wszystko poczyścić i przygotować teren...

Edytowane przez shrinksim (wyświetl historię edycji)

7475_7678.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponawiam pytanie ponieważ jutro bedę gotów do ewentualnego wlania wody i nie wiem co robić.


7475_7678.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie lej tej wody.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli w akwarium było cyjano to woda nie jest "ok"...

Ale skały szkoda. Skałę zawsze można "zregenerować". Trwa to trochę ale da się. Aiptasia to żaden problem. Kilka lat temu miałem zarośnięte na maxa bryopsisem skałki. Wrzuciłem je do DSB i teraz rosną na nich piękne wapniaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy można ją jakoś "zregenerowac" ?? Chciałem wlać tylko wodę do akwarium i ją filtrować. W mniejszym zbiorniku mam ok 150 litów netto wody. jest ok. Nie chciałbym startować od nowa, bo mam trochę korali i anemony a nie mam miejsca na 2 akwa na tak długi czas. Nie wziąlem całej wody z "nowego zbiornika" tylko tą "najczystszą" z górnych partii zbiornika i sumpa. i tak muszę domieszać jakieś 20 %. więc może jest jakaś nadzieja. Mogę dolać nowe bakterie i dodać Zywego piasku. naprawdę mam ochotę użyć tej wody. A co do skały to fakt szkoda, ale niestety nie mam miejsca na regenerację. te 150 litrów "mojej" wody mogło by stanowić ok 25- 30% nowego zbiornika"

Edytowane przez shrinksim (wyświetl historię edycji)

7475_7678.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli tamto akwarium jest całe zarośnięte cyjanobakteriami np tak jak tu:bhq35.jpg to znaczy że w tej wodzie jest dużo toksyn, które wydzielają cyjanobakterie.

Jeżeli u tego kogoś było dużo cyjano i aiptasi to znaczy że ten ktoś nie dbał o zbiornik albo nie miał pojecia o akwarystyce. Nie wiesz więc czego on dolewał do akwarium i dlatego nie wiesz co może być w tej wodzie ["wszystkiego" testami w domu nie sprawdzisz]. Dlatego lepiej nie ryzykować...

Woda jest w zasadzie "nieważna". Zawsze mozesz sobie rozmieszać świeżą wodę i poczekać kilka dni żeby się "ustała". Najważniejsza jest skała i życie na skale [ bakterie, glony, nicienie, gąbki, wieloszczety, lasonogi, kiełże, widłonogi, ślimaki itd]. To te organizmy odpowiadają za "stabilność zbiornika". W wodzie z akwarium prawie nie ma [ w porównaniu ze skałą i w odróżnieniu od oceanu] bakterii ani innych żyjących stworzeń...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie wyglądało to tak to akwarium :)). było dosłownie kilka plam. Może pokrywało z 5% skał, może nawet nie. na niekrórych skałach nie było prawie nic (i to bez tak długich "włosków)".Jeśli woda byłaby w porządku za kilka dni mógłbym wrzucić moją skałe z poprzedniego akwa i może dało by rade. [ bakterie, glony, nicienie, gąbki, wieloszczety, lasonogi, kiełże, widłonogi, ślimaki itd]

Edytowane przez shrinksim (wyświetl historię edycji)

7475_7678.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak była cyrkulacja, odpieniacz i temperatura powyżej 20 st.C to możesz wlać. W przeciwnym wypadku nie ryzykowałbym.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś nieskładnie piszesz - "W poniedziałek wszystko przywiozłem do domu. była cyrkulacja i odpieniacz." za chwilę - "od tego czasy woda lezy w bankach". do tego "skałę zostawiłem poprzedniemu właścicielowi z uwagi na cyano i mnogość aprasii" a za chwilę o cyjano "było dosłownie kilka plam. Może pokrywało z 5% skał, może nawet nie. na niekrórych skałach nie było prawie nic"

po 1 co do wody: jak woda była zlana w poniedziałek do baniek i stała w nich zamknięta do dziś to się nie nadaje - otwórz bańki to zobaczysz jak śmierdzi ...

po 2 co do skały: zdecyduj się nadawała się do wyrzucenia czy jednak była tylko lekko pokryta ? oszukujesz sam siebie i skutki tego będą opłakane czy realnie określ jak było i może oszczędzisz sobie problemów

skoro masz już nowe akwarium to rozrób świeżej solanki, wlej swojej starej wody + nowa, zrób aklimatyzację życia i masz po problemie - nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć lejąc tą starą wodę z drugiego akwarium - oszczędzić na soli kilka złotych ?

swojej wody użyj, tamtą wylej - taka moja rada ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

pisałem, że aptasji było co niemiara. Nic nie pisałem, że cyjano było w ogromnych ilościach. Właśnie otworzyłem bańki i woda absolutnie nie śmierdzi. Skałę zostawiłem, bo nie wyglądała nazwijmy to ładnie, a przede wszystkim z powodu ilości aptasji (nie chciało mi się znią walczyć). A co do rozrobienia nowej wody, to nie chodzi mi o zaoszczędzenie kilku złotych, tylko o to, że chciałbym jak najszybciej wszystko przerzucić do nowego zbiornika , a martwi mnie, że jak proporcja wody z mojego akwa, do nowo rozrobionej brdzie mniej więcej jak 1:3, to moje miękaski, spsy i anemony szlag trafi. Dojrzała woda to jednak dojrzała woda - tak to zawsze rozumiałem. I dajej nie wiem co robić. Z twojego postu wnioskowałem, że pytasz się bardziej, czy była cyrkulacja i odpieniacz przed zlaniem wody do baniek a nie w bańkach. MyślAŁEM tak:

wleję przywiezioną wodę dodam ok 20% rozrobionej solanki, wrzucę świeży LS i przefiltruję kila dn. zrobię testy. potem podmienię następne 25 - 30% wody ze starego zbiornika. Ale sam nie wiem.

Edytowane przez shrinksim (wyświetl historię edycji)

7475_7678.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.