Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Od wielu lat jestem akwarysta wylacznie slodkowodnym hobby to zaszczepili mi rodzice

Byly wieksze i mniejsze zbiorniki byly chwile radosci niepowodzenia i porazki przerwy i powroty do akwarystyki

Jakis czas temu dostalem od znajomego na urodziny akwarium (gotowy zestaw)

http://www.juwel.pl/...kord-800,4.html

juz mialo byc slodkowodne jednak po wizycie w sklepie zoologicznym i ujrzeniu akwarium morskiego pojawila sie mysl czy da sie przerobic go na akwarium morskie ?? Jak za to sie zabrac ?? czy dam rade ??

Zaczolem przegladac internet czytac fora o tematyce morskiej

Znalazlem idealne rozwiazanie na poczatek dla siebie akwarium reefmax zaczolem szukac ale ze mieszkam w holandii nie bardzo jest gdzie to dostac a sprowadzac z polski sie nie oplaca a szkoda bo wydaje sie latwe i proste dla poczatkujacego a skoro zbiornik juz mam wiec na cos musi sie przydac

Na start i poczatki pojemnosc chyba wystarczajaca stad tez pomysl zeby latwo umiejscowic wszystko w srodku nie mam pojecia poki co o panelach i sumpach a kiedy wszystko pojdzie ladnie napewno drugie akwarium stanie juz wieksze i z prawdziwego zdarzenia

Teraz opisze co juz zakupilem i przedstawie swoje pytania oraz watpliwosci wierzac ze fachowcy z tego forum mi pomoga

Posiadam zbiornik Juwel Rekord 800 o wymiarach 81x36x118

Tutaj zdjecie jak ono wyglada na zywo

aquaa.jpg

czy taki zbiornik sie nada ?? pojemnosc 110 litrow

widoczny w prawym tylnym rogu filtr z gabkami wymontowac go calkiem czy zostawic ??

Jesli zostawic to z gabkami czy wypelnic go czyms innym ??

kolejna rzecz pokrywa z oswietleniem :

pokrywag.jpg

miescily sie tam dwie swietlowki T8 18W sam doczytalem ze za malo jakie dac ?? czy statecznik wieksze wytrzyma ?? czy aby nie jest tak ze moc swietlowki w watach zalezna jest od dlugosci tejze swietlowki i wiekszej nie dam rady wstawic ??

kolejna rzecz grzalka tetra 150W troszke wieksza zeby mniejsza nie meczyla sie chodzac na okraglo

grzalka.jpg

Tutaj raczej nic specjalnego i rzecz oczywista

Najwazniejsze odpieniacz w sklepie doradzili mi Turboflotor 500 jako ze do wewnatrz akwarium

odpieniacz.jpg

Ma ktos moze instrukcje jego po polsku ??

Ma byc zamontowany w akwarium jak wszystko zreszta

Czy to dobry odpieniacz i czy wystarczy do mojego zbiornika ??

Ostatnia rzecz to pompa cyrkulacyjna sicce voyager 3 o mocy 4500 l/h

pompal.jpg

Prosze o pomoc i wypowiedzi co do tego co juz posiadam co jeszcze powinienem zakupic i jak wystartowac zbiornik ??

powinienem zakupic filtr RO plus DI ?? napewno przynajmniej czesc wody bedzie z dzialajacego zbiornika w sklepie zreszta w tym samym sklepie doradzili mi ze rowniez moze byc woda mineralna zakupiona w zwyklym sklepie (cos mi sie nie chce wierzyc)

Prosze o wyjasnienia proste rzeklbym lopatologiczne prosze wziasc pod uwage ze zaczynam ale chetnie i szybko sie ucze

Za wszystkie sugestie porady i pomysly bede bardzo wdzieczny jak i obiecuje wszystko udokumentowac i wstawic na forum

Dziekuje bardzo i pozdrawiam

Marek


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam dział dla początkujących

oświetlenie T5 lub led

jak walniesz 100W oświetlenia to grzałka Ci się nie przyda, raczej będzie chłodzenie Ci potrzebne

filtr z gąbkami się nie sprawdza w morskim, do wywalenia

RO+DI+TDS warto zainwestować,szczególnie jak się chce mieć morskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dział dla początkujących na pewno musisz przejrzeć i wchłonąc wszystko co tam jest.

Z resztą już mniej się zgadzam co napisał Paweł. Są tu ludzie którzy na wode z kranu lecą więc RO+DI+TDS niekiedy są zbytkiem.

Sam korzystam tylko z RO.

Ta pokrywa nie przyda Ci się, chyba, że chcesz zrobić fish only ew. + kilka bardzo mało wymagających koralowców. 36W T8 to zdecydowanie za mało.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr z gąbkami się nie sprawdza w morskim, do wywalenia

Serio? Ładnie zamaskowany filtr na wkłady i ma wywalić? Głupota.. a gąbka czy jakaś wata przy takim filtrze - czemu nie, a np. węgiel, wkład na fosforany czy cokolwiek innego? Taki filtr zawsze na plus, przy braku sumpa oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, nie wiem skąd się wzieła opinia, że filtracja mechaniczna ( gąbka, skarpeta, wata ) nie jest dobra dla solniczek.

Jak detrytus opadnie za skałą to też będzie gnić. Wszystko powinien wyłapać odpieniacz ale rzeczywistość znamy, syf się zbiera a gąbke przeczyścić można nawet codziennie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Poszedlem za rada i zakupilem oswietlenie LED

Wymiary 60cmX20cmX6cm chklodzone trzema wentylatorami 28 niebieskich diod i 27 bialych osobne wlaczniki do kolorow diod i osobna ich regulacja mocy swiecenia

czy to dobra lampa ?? jak dlugo swiecic ?? i jakie parametry swiecenia zastosowac ??

lampa1f.jpg

lampa2.JPG

lampa3o.jpg

W tygodniu planuje zakupic filtr RO+DI do tego sol i skala wiec chyba jestem gotow do zalewania baniaka (pelen obaw ale chyba gotow) smiley.gif

Jakies porady na tym etapie ?? co robic ?? jak robic ?? na co uwazac ??


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy update :thumbsup:

Wpadlem dzis na zakupy do pobliskiego sklepu akwarystycznego i stalem sie szczesliwym posiadaczem kilku nowych rzeczy do mojej pierwszej solniczki

Na poczatek jak juz pisalem filtr odwroconej osmozy firmy Aqua Medic model Premium Line o wydajnosci do 150 litrow na dobe wiec nie bedzie problemow z czekaniem az woda nakapie :smiling: pomyslalem ze warto zainwestowac troszke wiecej w wiekszy na przyszlosc bedzie jak znalazl tym bardziej ze wielkiej roznicy w cenie nie bylo

Tak on sie prezentuje

ro1dw.jpg

A tak wyglada bez kartonu

ro2sv.jpg

Kolejna rzecz media filtracyjne

Sprzedawca w sklepie do mojego wewnetrznego filtra widocznego w poscie wyzej doradzil mi takie cos w co zreszta mu zaufalem i zakupilem powiedzcie co o tym sadzicie

Na sam dol filtra w siatce material jakis biologiczny sam do konca nie wiem co to takiego

biofilter.jpg

na nim wyzej takze w siatce wegiel z czyms bialym ;)

wegiel1.jpg

wegiel2.jpg

I na to wszystko na sama gore przychodzi gabka

gabka.jpg

Nastepnie wiaderko soli marki H2Ocean o wadze 6,6 kg wystarczajaca zeby posolic zbiornik od 165 do 200 litrow a wiec powinno jeszcze troszke zostac

solfn.jpg

Po posoleniu zmierze wszystko tym hydrometrem podobno prosty w obsludze i w miare dokladny

hydrometer.jpg

Ostatni zakup to bakterie na start tak to wyglada

bakterie1.jpg

bakterie2.jpg

Wiec chyba jestem gotowy do startu

Plan jest przystapic do akcji w weekend zalac posolic niech sie spokojnie dokladnie wymiesza a w poniedzialek zakupic i ukladac skale

Rozumiem ze bakterie lac dopiero po wlozeniu skaly ??

Jest jeszcze troszke czasu do startu wiec chetnie poznam wasze pomysly sugestie rady i opinie co do moich planow wszystkie milo widziane

Wszystko oczywiscie zrelacjonuje i przedstawie na zdjeciach

Pozdrawiam


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecalem wstawiam dalsza relacje z moich poczynan

Akwarium wystartowalo w sobote 3 dni temu

Przefiltrowalem wode RO dolalem do akwarium dodawalem stopniowo soli mieszajac ja pompa cyrkulacyjna i pilnujac zasolenia ktore wynioslo 1.25

Dodalem i ulozylem zywa skale

Dodalem bakteri BioGro Marine

I tu pierwsze moje zaskoczenie odpieniacz nic nie pieni

Wiec wytlumaczylem to sobie ze pewnie woda za swieza i jeszcze nie ma co filtrowac

Na dzien dzisiejszy po 3 dniach juz pieni troszke lepiej choc wciaz rewelacji nie ma

Widok glowny akwarium i ulozenie zywej skaly w ilosci 20 kg

dscf4330c.jpg

Moj aparat niestety kleknal wiec musialem na szybko pozyczyc cos od znajomego jeszcze go nie oanowalem wiec wybaczcie jakosc zdjec postaram sie nastepnym razem o jakies lepsze ujecia

Po pierwszym dniu ku mojej radosci okazalo sie ze mam ukwiala jednak po identyfikacji moja radosc opadla gdyz okazalo sie ze jest Fuj bo to aiptasia

Na dzien dzisiejszy jest ich 4 okolo 3 cm i kilka mniejszych wciaz wynajduje nowe

Wyczytalem ze najlepiej wpuscic krewetki na nie ale niestety musze czekac akwarium 3 dniowe stanowcze za swieze na zycie wiec zagryzam zeby i wciaz patrze na aiptasie

dscf4316q.jpg

Dodatkowo zaobserwowalem jakies slimaki i cos blizej niezidentyfikowanego w szczelinie skaly kopie soba noga nie mam zielonego pojecia co to moze byc

Po 3 dniach szyby akwarium zaszly mi glonami wiec postanowilem je wyczyscic dobrze zrobilem ??

Na dnie zbiera sie pelno jakiegos osadu pewnie ze skaly planuje go odessac wezykiem za jakis czas i jak juz bedzie posprzatane wysypac zywy piach po jakim czasie moge to zrobic ??

Odpieniacz filter i pompa cyrkulacyjna chodza non stop lampa swieci od 8 do 22 temperatura wody 25 stopni kiedy powinienem zakupic testy i badac wode ??

Prosze takze o jakies dodatkowe wskazowki uwagi czy krytyke


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Aiptasia jest tylko na jednym kawałku skały, wyciągnij ją z akwarium i odłup tą część z Aiptasią. Niestety to bardzo ekspansywny ukwiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i kolejny update

Dzien 8

Jeśli Aiptasia jest tylko na jednym kawałku skały, wyciągnij ją z akwarium i odłup tą część z Aiptasią. Niestety to bardzo ekspansywny ukwiał.

Niestety aiptasia jest na kazdej skale i szkoda mi ja odlamywac ze skala bo poszloby jej masa

zasolenie wacha sie miedzy 1.025 a 1.026 woda odparowywuje i na bierzaco dolewam nowej ro

Odpieniacz sie rozkrecil codziennie wywalam kubek brazowej wody

dscf4347k.jpg

zaobserwowalem w akwarium kolejne zycie wie ktos moze co to jest ?? nie wiem czy dobre czy nie ale w kazdym razie pieknie wyglada ladne te niebieskie kropki

dscf4336b.jpg

A na marginesie to aiptasie rosna szybko wieksze juz sa wieksze a co jakis czas dostrzegam nowe male ta sytuacje mnie irytuje strasznie do tego masa glonow na skale pokusila mnie o wycieczke do sklepu z zapytaniem co z tym faktem zrobic

dscf4340rq.jpg

Pan w sklepie poprosil o probke wody wiec dostarczylem przebadalismy i okazalo sie ze parametry pozwalaja na wpuszczenie malej ekipy czyszczacej w skutek czego zawitaly do akwa slimaki turbo 5 sztuk 3 duze i 2 male

dscf4356c.jpg

do tego jeszcze jeden mieszkaniec krab Percnon Gibbesi wiec cos zaczyna sie dziac

dscf4378.jpg

Na aiptasie zamowione na piatek krewetki wundermanni na poczatek dwie sztuki zobaczymy jak dadza sobie rade w swiezym akwa pozniej sie dokupi wiecej pan mial tez teorie zeby aiptasie potraktowac ze strzykawki wrzaca woda co wy o tym myslicie ??

pod koniec tygodnia sadze ze bedzie juz mozna posprzatac dno zbiornika i zasypac je zywym piachem tu pytanie do was ile tego piachu wsypac ??

Kolejne pytanie kiedy zaczac robic podmianki wody i jak czesto bo jak narazie tylko uzupelniam wyparowana wode

pozdrawiam


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzien 10

wracam z pracy i okazuje sie ze moj sliczny krabik Percnon Gibbesi odszedl :( nie wiedziec czemu

moze jednak bylo za szybko na zycie do akwa ?? ale wkoncu pan w sklepie robil mi testy wody i stwierdzil ze mozna wpuscic sam juz nie wiem :cursin:

przynajmniej slimaki maja sie dobrze

w piatek mialem wpuszczac dwie krewetki moze w takim razie jeszcze z nimi poczekac ??

odpieniacz wciaz wywala brazowy syf szyby wciaz zachodza zielonymi glonami ale slimaki ja jako tako czyszcza reszte doczyszcze sam glony na skale tez slimaki wyjadly

aiptasia ma sie swietnie mialem wypowiedziec jej walke a moja bronia mialy byc wspomniane krewetki jednak w takim wypadku .....

co robic ??

mysle zeby zakupic testy i samemu porobic testy zeby wiedziec na czym stoje jakie testy w tym momencie zakupic ??

moze jakies inne propozycje ?? chetnie wszystko wyslucham bo na starcie juz jedno zejscie to nie fajnie sie zapowiada


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuacja dnia 10

falszywy alarm krab zyje ;D okazalo sie ze rosnie i zrzucil tylko wylinke znaczy mu dobrze w akwarium skoro rosnie

akwarium morskie jest niesamowite codziennie obserwuje ucze sie i czytam cos nowego i coraz bardziej fascynujacego do tego ten urok kolorow

niedosc ze jest ciekawe piekne to do tego stanowi cudowny element dekoracyjny mojego mieszkania

dzien 14

zakupilem grys koralowy odessalem z dna wszystkie smieci jakie opadly i dodalem

dscf4394w.jpg

teraz akwarium z podlozem wyglada i prezentuje sie jeszcze piekniej tak wyglada w calosci

dscf4452k.jpg

zakupilem takze pierwsze testy do wody niestety sa redsea nie bylo innych wiec martwiac sie swoimi parametrami wziolem jakie byly

dscf4395t.jpg

oczywiscie wykonalem natychmiast testy i wyszly tak:

zasolenie - 1.025

PH - 8.0

NH3/NH4 - 0

KH - 9

NO2 - 0

NO3 - 0

zachecony parametrami wody i nie mogac patrzec juz wiecej na aiptasie postanowilem wypowiedziec jej wojne wpuszczajac do akwarium moja armie w postaci krewetek na poczatek 3 sztuki zobaczymy co sie bedzie dzialo

dscf4453x.jpg

dscf4399f.jpg

dzien 17

krab rzadzi w akwarium co przelatuje krewetka stara sie ja dziabnac wydaje mu sie ze jest panem tego zbiornika wyczytalem na forach ze potrafi ganiac ryby zastanawiam sie co bedzie jak wpuszcze je do zbiornika szkoda sie go pozbywac bo jest fajny na dodatek robi swoja robote i czysci te skaly zobaczymy co bedzie dalej poki co czekam i obserwujezaobserwowalem jak krewetka gubi wylinke

wylazla na slimaka pelzajacego po samym szczycie akwarium i na nim zrzucila przezroczysta wylinke tez sobie znalazla miejsce :) ale skoro rosna znaczy im dobrze

jednak pomimo tego nie zaobserwowalem jakiegos szczegolnego zainteresowania aiptasia jak rosla tak rosnie a krewetki nic nie spodziewalem sie oczywiscie ze sie na nia rzuca i w momencie zniknie ale myslalem ze choc raz na jakis czas zaobserwuje ze sobie skubna a tymczasem nic

narazie niczym nie karmie i cierpliwie czekam musza wkoncu zglodniec zastanawiam sie czy nie dokupic jeszcze dwie sztuki krewetek dla polepszenia wydajnosci mojej armi

slimaki takze maja sie dobrze skale wyczyscily pierwszorzednie i nowe glony nie maja szans sie pojawiac jedyny minus to ich odchody ktore wydalaja na potege i sa wszedzie na piasku w takim tempie nie nadaze czyscic dna

kolejne testy wyszly nastepujaco:

zasolenie - 1.025

PH - 8.6

NH3/NH4 - 0

KH - 8.0

NO2 - 0

NO3 - 0

pozdrawiam i czekam na jakies sugestie porady czy uwagi


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test to jest "paskowy" ? Jesli tak, to niestety....

Szkoda, ze majac tu dostep do forum, sluchasz jakiegos pana ze sklepu, dajesz mu wode do testowania i juz dalej w zasadzie nie musialem czytac : ("Okazuje sie", ze moglem juz wpuscic ekipe czyszczaca).

Co do testow, mamy tez ugruntowane pojecie i kazdy kombinuje, jaki mu bardziej pasuje, ale patrzac na Saliferty, Tropic Marin, Red Sea, nawet na mysl by mi nie przyszlo, zeby za to placic. To jakis zart.

Jeszcze raz, proponuje Ci przed wyjsciem do sklepu, skonsultowac zakupy na forum. Tu Cie nie dadza skrzywdzic lub wykorzystac, za duzo nas!

Widzisz, teraz podales wyniki testow, ale ja w nie nie wierze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości zerowe przy świeżo zalanym zbiorniku dyskwalifikują test automatycznie.....Naprawdę warto poczytać zanim się cokolwiek zakupi do baniaka bo po prostu szkoda kasy , ,którą ewidentnie wyrzucasz prosto w błoto.

Przyjąłeś zasadę" pokaże co kupiłem , proszę o ocenę". W takim układzie to już" musztarda po obiedzie..."

Rady doświadczonych kolegów z forum są po prostu bezcenne, zaoszczędzisz kupę kasy i nerwów.

Pozdrawiam i dopinguję szczerze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to sa wlasnie te testy do ktorych podales linka wiec jak widac stasiu nie sa paskowe a z tego co mi wiadomo po innych postach to red sea sa podobno dobre

Wartości zerowe przy świeżo zalanym zbiorniku dyskwalifikują test automatycznie.....Naprawdę warto poczytać zanim się cokolwiek zakupi do baniaka bo po prostu szkoda kasy , ,którą ewidentnie wyrzucasz prosto w błoto.

Przyjąłeś zasadę" pokaże co kupiłem , proszę o ocenę". W takim układzie to już" musztarda po obiedzie..."

Rady doświadczonych kolegów z forum są po prostu bezcenne, zaoszczędzisz kupę kasy i nerwów.

Pozdrawiam i dopinguję szczerze..

Ten test to jest "paskowy" ? Jesli tak, to niestety....

Szkoda, ze majac tu dostep do forum, sluchasz jakiegos pana ze sklepu, dajesz mu wode do testowania i juz dalej w zasadzie nie musialem czytac : ("Okazuje sie", ze moglem juz wpuscic ekipe czyszczaca).

Co do testow, mamy tez ugruntowane pojecie i kazdy kombinuje, jaki mu bardziej pasuje, ale patrzac na Saliferty, Tropic Marin, Red Sea, nawet na mysl by mi nie przyszlo, zeby za to placic. To jakis zart.

Jeszcze raz, proponuje Ci przed wyjsciem do sklepu, skonsultowac zakupy na forum. Tu Cie nie dadza skrzywdzic lub wykorzystac, za duzo nas!

Widzisz, teraz podales wyniki testow, ale ja w nie nie wierze.

warosci sa jakie sa dwa razy mierzylem sam w przeciagu tygodnia co widac po datach a w sklepie rowniez innymi testami woda mierzona wyszlo podobnie

@Stani slucham kogos ze sklepu ale czytam inne rowniez fora sam napisales "szkoda ze majac tu dostep do forum, sluchasz jakiegos pana ze sklepu" od poltora miesiaca zamieszczam tu posty na ktore jak widzisz sam nie bylo odpowiedzi pomocy ani porad wiec czlowiek sobie radzi jak moze mimo ze ma dostep do forum gdzie podobno jak pisze @slovy "rady doswiadczonych kolegow sa po prostu bezcenne" wiec wystartowalem najlepiej jak umialem radzac sobie sam i czytajac nie jezdzijcie prosze po mnie teraz jak juz wszystko stoi bo do tej pory was nie bylo

nie wazne teraz czy wy zaspaliscie z pomoca czy ja sie za bardzo pospieszylem tak czy siak licze wciaz na was panowie i na wasze wskazowki rady i propozycje

moze troszke za ostry ten post ale sami przyznajcie ze do tej pory bylem sam i ocencie to co do tej pory zrobilem biorac pod uwage ze zrobilem zupelnie zielony pierwszy raz i z wiedza teoretyczna ktora wyczytalem tutaj

pozdrawiam


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto, nie wiem już na którym forum napisał coś w stylu : "lepiej spędzać czas przy akwarium, a nie na forach i lepiej słuchać sprzedawcy"

Tak więc alleluja i do przodu, martwić się na zapas nie ma sensu.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przewaga po mojej stronie

moje elitarne jednostki super snajperow w postaci krewetek precyzynie namierzaja wroga i bezwglednie eliminuja aipatasie

ciezko juz znalezc male aiptasie w akwarium a i wieksze zauwazylem ze sa podgryzione

znaczy zakup udany a wojna wydaje sie dobiegac konca


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzien 25

nie ma wojny bez strat znalazlem padnieta krewetke

kazdej straty szkoda zastanawiam sie nad przyczyna ale z tego co wiem moze ich byc wiele chociaz parametry wody w porzadku moze poparzyla ja aiptasia zostalo zaledwie kilka wiekszych moze trafil ja krab percnon gibbesi ?? reszta zwierzakow jak najbardziej ma sie swietnie obserwuje zbiornik dalej

dzien 28

znalazlem kolejna padnieta krewetke zaniepokoilo mnie to juz strasznie wykonalem kolejne testy wyszly dobrze mimo wszystko zaniepokojony zabralem probke wody i pojechalem do sklepu

w sklepie sprzedawca wykonal testy rowniez i stwierdzil ze wszystko jest w jak najlepszym porzadku

dalej wstyd sie przyznac ale szczerze nie bede wam ukrywal bledow piszac tylko o sukcesach ale wspomne takze o bledach i porazkach a wiec bylo tak

pana pytanie zabrzmialo czym je karmie

zdziwiony odpowiedzialem ze niczym wyczytalem w necie ze trzeba je przeglodzic aby jadly aiptasie wiec je glodzilem sadzac ze aiptasia im w zupelnosci wystarczy gubily wylinke aiptasia znikala wiec sadzilem ze maja sie dobrze ku mojemu zaskoczeniu okazalo sie ze je poprostu zaglodzilem

szkoda zwierzakow blad poczatkujacego i niewiedza

oslabiona armie wspomoglem zakupujac jeszcze jedna krewetke i kolejna trzecia zamowilem na za tydzien nie zapominajac dokupic papu zeby blad sie nie powtorzyl

skoro poza moim bledem okazalo sie ze wszystko inne jest ok postanowilem dokupic jeszcze inne zycie do akwarium i w ten sposob wzbogacilem sie o

dscf4529v.jpg

wedlug mnie to Capnella sp 03 ale jesli sie myle oswieccie mnie co to za koral

wraz z nim na skale zalapalem sie na darmo na takiego korala jeszcze tu prosze o identyfikacje

dscf4502x.jpg

do tego w gratisie zalapalem sie na przyssanego do skaly malego slimaka turbo wiec jest ich juz w zbiorniku 6 sztuk

no i oczywiscie 3 male aiptasie :p zeby nie bylo za slodko

do tego jeszcze dolaczyla rozgwiazda piaskowa archaster typicus

dscf4523c.jpg

oraz dwie sztuki blazenkow amphiprion ocellaris

blazenki jeden mniejszy jakby z ADHD bo lata jak oszalaly zas drugi wiekszy jakby emeryt bo plywa wolno i ospale mam nadzieje ze sie rozkreci

zastanawiam sie czy nie mam za duzej cyrkulacji bo blazny preferuja jakby lewa tylna czesc akwarium gdzie cyrkulacja jest najmniejsza mam racje ??

dscf4500k.jpg

akwarium w calosci prezentuje sie teraz tak

dscf4505n.jpg

dzien 30

mniejszy blazen z ADHD popelnil samobojstwo i wyskoczyl z akwarium znalazlem go uschnietego na ziemi

dscf4525k.jpg

kolejny moj blad bo mozna bylo to przewidziec przy odkrytym akwarium tym bardziej ze kazdy ogladal bajke "gdzie jest nemo" i wie jak blazny potrafia kombinowac ;D

zastanawiam sie nad przykryciem akwarium zapobiegajac w przyszlosci takim nieprzyjemnym incydentom

tylko teraz czym przykryc ?? myslalem nad dwoma kawalkami szyby z malymi przerwami na koncach i po srodku zbiornika albo takimi samymi kawalkami pleksi z nawierconymi jeszcze otworami tylko czy to nie bedzie przeszkadzalo w oswietleniu ?? czy oswietlenie przez pleksi badz szybe sie nie zmieni ?? czy pleksi wytrzyma cieplo lampy led ??

przez moment w gre wchodzila takze drobna siatka powlekana plastikiem ale to chyba najgorszy pomysl odrzucony ze wzgledu na mozliwosc rdzewienia siatki z powodu wilgoci poza tym zielona siatka na wierzchu akwarium bedzie malo estetyczna

testy wody na dzien dzisiejszy

PH - 8.6

NH3/NH4 - 0

NO3 - 0

KH - 7

NO2 - 0

jak za kazdym razem prosze o opinie porady i sugestie

prosze rowniez o sugestie jakie jeszcze zycie ryby korale proponowalibyscie umiescic w akwa

dziekuje i pozdrawiam


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, cofam moje slowa o Twoich testach. Na szczescie nie kupiles paskowych :thumbup:

Natomiast nie wydaje mi sie, zeby padniecie krewetek bylo spowodowane glodem. One potrafia wygrzebac sobie ze skaly niewidoczne drobiny pokarmu, do tego skubnac aiptasie...

Krecenie sie blazenka i jego ucieczka z akwarium mogloby wskazywac na obecnosc NO2 ? To by tez wyjasnilo pomor krewetek. Sa czule na zmiany parametrow i "trucizny".

Moim zdaniem, lepiej by bylo w przyszlosci, zebys najpierw, troche zasiedlil akwarium koralami. Zawsze to pewne ukrycie dla ryb i stabilizacja zbiornika, ktory w tym czasie troche sie zestarzeje.

Byc moze, silne oswietlenie, tez bylo stresujace dla Blazenkow w stosunkowo pustym akwarium. Poza tym, przy braku innych ryb, instynkt moze im mowic; "aha, jest niebezpiecznie, ktos tu poluje, wszystkie ryby juz uciekly tylko ja nie", no to wyskakuja. :thumbup:

Dochodzi stres zwiazany z transportem i aklimatyzacja. Krewetek dotyczy to jeszcze bardziej niz ryb. :secret:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo wyskoczenia ryb z baniaka zmniejszy nocne oświetlenie, jeżeli nie chcesz przykrywać całego zbiornika (szyba po całości ma sporo minusów), to możesz zrobić ramkę na krawędziach, coś w stylu wzmocnień przy krawędziach - zobacz jak to wygląda np. u Michała. Ryby zwykle wyskakują płynąc "po szybie" w górę, taka ramka dużo daje.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to sa wlasnie te testy do ktorych podales linka wiec jak widac stasiu nie sa paskowe a z tego co mi wiadomo po innych postach to red sea sa podobno dobre

warosci sa jakie sa dwa razy mierzylem sam w przeciagu tygodnia co widac po datach a w sklepie rowniez innymi testami woda mierzona wyszlo podobnie

@Stani slucham kogos ze sklepu ale czytam inne rowniez fora sam napisales "szkoda ze majac tu dostep do forum, sluchasz jakiegos pana ze sklepu" od poltora miesiaca zamieszczam tu posty na ktore jak widzisz sam nie bylo odpowiedzi pomocy ani porad wiec czlowiek sobie radzi jak moze mimo ze ma dostep do forum gdzie podobno jak pisze @slovy "rady doswiadczonych kolegow sa po prostu bezcenne" wiec wystartowalem najlepiej jak umialem radzac sobie sam i czytajac nie jezdzijcie prosze po mnie teraz jak juz wszystko stoi bo do tej pory was nie bylo

nie wazne teraz czy wy zaspaliscie z pomoca czy ja sie za bardzo pospieszylem tak czy siak licze wciaz na was panowie i na wasze wskazowki rady i propozycje

moze troszke za ostry ten post ale sami przyznajcie ze do tej pory bylem sam i ocencie to co do tej pory zrobilem biorac pod uwage ze zrobilem zupelnie zielony pierwszy raz i z wiedza teoretyczna ktora wyczytalem tutaj

pozdrawiam

Nie gniewaj się botu o to nie chodzi,pisałem tylko,że szkoda twojej ciężko pewnie zarobionej gotówki....

Masz racje co do tego,że czasami ciężko o odzew ze strony starszyzny, ale podstawowe wiadomości typu testy jakie wybrać są przy poradach przy każdym nowo zakładanym , więc po prostu trzeba trochę usiąść

Poszły konie po betonie i nie ma co teraz nad tym rozważać.

Nie przejmuj się uwagami bo po to sa koledzy z forum ,aby Ci w twojej przygodzie pomóc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pora na kolejny update

akwarium 35 dni

wciaz walcze z ustawieniami aparatu ale nie moge dojsc jak go ustawic zeby robic jakies konkretne zdjecia wiec wybaczcie ich jakosc sam dochodze do wnioskow jak inni robia takie piekne fotki ?? czyzby je poprawiali w programach graficznych typu photoshop ?? bo mi jakos same z aparatu nie wychodza zadowalajace

moze ktos ma jakas teorie moj aparat to fujifilm hs20 exr

dodatkowo walcze z cyrkulacja staram sie jej znalezc odpowiednie miejsce pompa o wydajnosci 4500l\h dmucha wydaje mi sie za mocno i korale zamiast ladnie falowac przechylone sa mocno w strone pradu wody

pierwsze nawiazanye kontakty z holenderskimi kolegami akwarystami morskimi zaowocowaly dwoma kawalkami skaly z xenia dodatkowo dostalem namiary na duzy sklep z akwarystyka morska to nic ze 40 km ode mnie plus jest taki ze jade i co chce mam od reki a nie ze musze zamawiac w malym sklepiku u mnie w miescie wiec wybralem sie i oto skutek moich zakupow

xenia ladnie sie zamyka i otwiera

dscf4642.JPG

to jest Briareum spp. 2 S Ultra fluo przynajmniej na to mi wyglada http://erybka.pl/pro...Ultra-fluo.html

dscf4641cm.jpg

a to nie mam bladego pojecia co to moze byc nigdzie na necie nie znalazlem nazwy wiec prosze o identyfikacje

w kazdym razie napewno miekas a zakupilem zeby bylo ladnie kolorowo bede staral sie stworzyc kolorowy baniak cudnie w roznych barwach wyglada

dscf4637b.jpg

a tak akwarium prezentuje sie w calosci na dzien dzisiejszy jeszcze raz prosze wybaczcie jakosc zdjec staram sie jak moge zeby dojsc ustawien aparatu

dscf4640n.jpg

jak to sie wszedzie czyta w miare jedzenia apetyt rosnie ;D wiec i ja zaczynam po malu myslec o jakims wiekszym zbiorniku do tego czasu pewnie jeszcze wiele wody w rzece uplynie ale powoli mozna juz cos dzialac i zbierac sprzet zeby wszystko bylo przemyslane na powoli i spokojnie mam drugie identyczne akwarium 81x36x45 chcialbym je przerobic na sump do przyszlego wiekszego zbiornika i tu prosze o jakies rady propozycje czy projekty wykonania sumpa a takze rady porady i sugestie dotyczace obecnego zbiornika z co z gory dziekuje

pozdrawiam


Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie trochę ciemne, ale dziennik zdarzeń prowadzisz pierwszorzędnie. Jak tam parametry na dzień dzisiejszy wyglądają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam podglad wideo mojego akwarium na dzien dzisiejszy

Film nagrywany i konwertowany przezemnie po raz pierwszy za pomoca aparatu fotograficznego nie mam doswiadczenia wiec wybaczcie jakosc

[media]

[/media]

Opinie mile widziane

Pozdrawiam

Edytowane przez Sleepwalker (wyświetl historię edycji)

Akwarium 81x36x45 112 l Led 120 W Turboflotor 500 Sicco Voyager 4500L/H 20 Kg Zywa skala

Start 09.02.2013

6767_7399.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.