Skocz do zawartości
diabeł

Odpieniacz w reef-max obserwacje

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając kilkadziesiąt wątków o braku pienienia w odpieniaczu postanowiłem trochę z nim powalczyć.

pierwsze co zrobiłem podniosłem wylot piany wyżej aby piana miała gdzie podeschnąć.

umocowałem dobrze wlot wody do pompy oraz uszczelnilem delikatnie aby nigdzie bokiem nie zasysała.

Następnie zajełem się dolotem powietrza, bo uważam, że w większości, a przynajmniej u mnie jest (był) z tym problem, zasysało lewego powietrza przez co odpieniacz był mało wydajny.

Próbowałem podgrzewać rurkę i nakładać oraz chłodzić ale uważam, że to nie jest dobry sposób gdyż wężyk odkształca się i nie przylega idealnie.

Wyczyściłem plastik na , który wchodzi rurka , posmarowałem delikatnie silikonem na zewnątrz tak aby złapało delikatnie weżyk, uciełem kawałek rurki tak aby była nowa nasadka, a na koniec zacisnełem mocno małą opaską zaciskową.

Na górze przy regulatorze dolotu powietrza zrobiłem analogicznie.

Efekt przeszdł moje oczekiwanie :) Odpieniacz pieni jak głupi i nawet można uzyskać efekt podobny do suchej piany ( może nie jest to ideał) ale coś więcej niż mokra, a co najważniejsze regulacja dolotu powietrza jest teraz płynna i dostępna w pełnym zakresie.

Mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, iż nie jest potrzebna inna pompa bo ta daje radę wyrzuca bardzo dużo piany.Problem jest na ostatnim etapie odpieniacza gdzie wylatuje, jak by kubek był większy i wyżej wybijało by pianę sądzę, że była by sucha.

Uważam także, iż należy wyciągnąć dolot powietrza na zęwnątrz obudowy.

Wieczorkiem wrzucę filmik z pienienia odpieniacza, a w weekend spróbuję powiększyć ostatnią komorę tak aby było estetycznie i praktycznie.

Edytowane przez Irmina
ort (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diabeł do pienienia w RM ważny jest stały poziom wody,a czy czasami odpieniek u Ciebie nie pieni teraz pozostałości po silikonie?Co do zasysania to już jest od dawna wiadomo że lepsze pienienie uzyskuję się przez małą modyfikację regulacji wężyka z powietrzem wszystko jest na forum w dziale dla RMxiarzy,W większości RM odpieniek żyję swoim życiem i pieni jak ma ochotę czasam jest bardziej aktywny w nocy czasem po dolaniu zbyt dużej ilości pierwiastków typu jod i inne które się dolewa do wody...spokojnie sam dojdziesz do wniosku po długiej obserwacji jak i kiedy twój odpieniek działa najlepiej,jak skręcić powietrze żeby nie zasysało zbyt dużo czy też zbyt mało.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mi chodziło, że zasysał wodę i nie był do końca w 100% wydajny. Co do poziomu wody to jak najbardziej się zgodzę automatyczna dolewka, najlepiej aby woda była cały czas na odpowiednim poziomie.Co do silikonu nie sądze czekałem,aż wyschnie pózniej chodził w zlanej wodzie z baniaka, a więc raczej nie ale nie dam ręki uciąć.

Chciałem podzielić się swoja opinią po rozebraniu odpieniacza i ponownym go użyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko to zależy od wężyka mój jest ok zamocowany,ale po małym teście czyszczenia odpieniacza raz na miesiąc raz na 3 miesiące nie widzę różnicy w pracy pompy i też nie zaobserwowałem dużego syfu na magnesie w wirniku,więc jak dla mnie to ten odpieniek to jedna wielka zagadka i nicpoń robi i pieni jak sobie chce,ale daj znać jak u Ciebie to się potoczy dalej.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak można się dostać na dole do wężyka ? Nie mogę rozebrać odpieniacza on jest sklejony ? (ścianki)


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odpieniaczu po jego wyjęciu z lewej strony jest plastikowe wejście przezroczyste otwierasz to i masz wężyk.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYLKO NIE OTWIERAJ nad akwarium


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie odpieniacz w reefmaxie nie jest najlepszy :wallbash: .Pieni, nie pieni, po przeróbkach trochę bardziej pieni ale to i tak :horse: .

Zawartość kubka to kolor słabej herbaty.Do mojego reefmaxa zainstalowałem odpieniacz zewnętrzny i po dwóch dniach urobek:

post-12499-0-72180700-1361477379_thumb.jpg

po trzech tygodniach pracy tego odpieńka zostało 10% glonów i dalej bieleją i znikają :thumbsup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to jestem zielony w te klocki, wiec zapytam. Odpieniacz to urządzenie które wytwarza pianę, tj miesza powietrze z solanką i powstają bąbelki. Skoro w RM jest odpieniacz i powoduje powstawanie piany to dla czego w innym odpieniaczu jest lepsza a RM-owskim jest gorsza? Zakładam, że poziom wody jest stały (automatyczna dolewka) i szczelne połączenie węzyka z powietrzem (by nie zasysał wody) oraz podniesiony wylot piany.


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jest nierozbieralny :(

Pewnie stary model z 2010 roku


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to jestem zielony w te klocki, wiec zapytam. Odpieniacz to urządzenie które wytwarza pianę, tj miesza powietrze z solanką i powstają bąbelki. Skoro w RM jest odpieniacz i powoduje powstawanie piany to dla czego w innym odpieniaczu jest lepsza a RM-owskim jest gorsza? Zakładam, że poziom wody jest stały (automatyczna dolewka) i szczelne połączenie węzyka z powietrzem (by nie zasysał wody) oraz podniesiony wylot piany.

Hmmmm...jakby Ci tu odpowiedzieć? Zabrzmi to może trochę lapidarnie,ale to tak jakbyś zapytał dlaczego jeden samochód przyśpiesza do setki w 4s,a drugi w 13s,chociaż obydwa mają sprawne silniki i jeżdżą na tym samym paliwie.Zanim zalałem swojego RM-a myślałem,że wszyscy narzekają na odpieniacz tak dla zasady (trzymajmy już się tej nazwy,choć nie jest ona adekwatna do całego ustrojstwa),teraz wiem,że nie przesadzali.Na początku też mnie irytował,ale już mi przeszło (ogólnie pieni kiedy chce i nie ma mowy o żadnej logice,czy prawidłowościach),nie planuję plantacji sps-ów,a dla pięciu rybek,miękasów i kilku lps-ów z powodzeniem wystarcza :ice: .

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po zmianie pompy na NJ 1200 jest lepiej? Próbował ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm...jakby Ci tu odpowiedzieć? Zabrzmi to może trochę lapidarnie,ale to tak jakbyś zapytał dlaczego jeden samochód przyśpiesza do setki w 4s,a drugi w 13s,chociaż obydwa mają sprawne silniki i jeżdżą na tym samym paliwie.

jako laik w sprawach motoryzacji zadał bym takie samo pytanie oczekując na nie odpowiedzi wnoszącej choć trochę jasności w tej kwestii.

To samo z odpieniaczem. Oczekiwałem, że może ktoś z bagażem doświadczenia opiszę, że np pompka słabo miesza bąble czy coś w tym stylu. Chodź trochę logiki i wiedzy... ale widzę, że nadal nie będę wiedział czym się różni odpieniacz od odpieniacza i co powoduje, że jeden pieni lepiej a drugi gorzej:P


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ja spróbuję ci to wyjaśnić...

na czym polega działanie odpieniacza w dużym uproszczeniu:

próbujemy naśladować naturalny proces jaki odbywa się podczas tworzenia się piany na grzbietach fal gdzie białka przyklejają się do małych bąbelków i są usuwane z ekosystemu... to chyba najprostrze wytłumaczenie... tak więc aby odpieniacz był skuteczny musi wytwarzać jak najdrobniejsze bąbelki i utrzymywać je jak najdłużej w kontakcie z wodą.

ale zaczynając od budowy...

odpieniacz w reefmax'ie to taka hybryda pompy obiegowej i czegoś co miało służyć jako odpieniacz...

pewnie oglądałeś odpieniacze na kostki lipowe albo pompy w których wyprowadzony jest wężyk na zewnątrz akwarium i zasysa powietrze dzięki wymuszonemu obiegowi wody (najczęściej stosowane w akwariach słodkowodnych z wielką gąbką na dole i strumieniem bąbelków u wylotu pompy spełniający role napowietrzacza).

o tyle o ile odpieniacze w których do wytworzenia bąbelków powietrza używa się kostki lipowej (w akwarystyce słodkowodnej używa się porowatych kamieni) i pompki powietrza potrafią (dzięki kostce lipowej) wytworzyć bardzo małe bąbelki powietrza, to bąbelki wytworzone przez pompę i zasysanie powietrza nie są małe, regulacji ich wielkości w zasadzie nie ma, pompa obiegowa jest lipna więc siłą rzeczy bąbelków nie da się wytworzyć dużo.

to właśnie takie rozwiązanie jest zastosowane w akwarium aquaela.

kompaktowy zwykły odpieniacz z pompą igiełkową to podobny układ z tą jednak różnicą że pompa odpowiada tylko za wytworzenie bąbelków, z reguły jest montowany w komorze w której jest stały poziom wody co ma poważny wpływ na jego wydajność.

w reefmax'ie odpieniacz znajduje się w środkowej komorze w której na skutek odparowywania wody jej poziom stale się zmienia, pompa obiegowa jest małej wydajności (dlatego po jej wymianie widać poprawę), komora reakcyjna odpieniacza jest stosunkowo duża i ziarnko do ziarnka całość jest do du*y...

ja dodałem osobną pompkę powietrza i zmieniałem pompę, ale najlepsze efekty uzyskiwałem wtedy gdy poziom wody był mniej więcej na wysokości tego miejsca w którym zaczyna się rurka do kubka (kubek składa się z 3 części 1 to właśnie ta o której mówię gdzie prostokątny przekrój zmienia się w okrągły, kubka i pokrywy)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup: teraz wiem o co kaman ;) jak już się doczekam tego mojego reefmaxa to jako fizyk techniczny pewnie najlepsza frajdą dla mnie będzie "walka" z nim

Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, nie ma co z nim walczyć... pilnuj poziomu wody w pierwszej komorze i zostaw sprawy swojemu biegowi im więcej grzebiesz w akwarium tym gorzej...albo wywal go od razu i kup tunze 6002 (chyba taka się tam mieści albo) albo skimz sh1 tylko sprawdź wymiary sobie najpierw... a jescze jedno jak wymienisz odpieniacz to musisz pomyśleć o pompie obiegowej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: taptalk lubi zamulic,caly pst ponizej ;).

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako laik w sprawach motoryzacji zadał bym takie samo pytanie oczekując na nie odpowiedzi wnoszącej choć trochę jasności w tej kwestii.

To samo z odpieniaczem. Oczekiwałem, że może ktoś z bagażem doświadczenia opiszę, że np pompka słabo miesza bąble czy coś w tym stylu. Chodź trochę logiki i wiedzy... ale widzę, że nadal nie będę wiedział czym się różni odpieniacz od odpieniacza i co powoduje, że jeden pieni lepiej a drugi gorzej:P

No i masz odpowiedz.W wykladzie cepelii masz wszystko wyjasnione.

Mojej poprzedniej odpowiedzi nie traktuj jako przejawu arogancji,po prostu ani nie czuje sie mocny w akwarystyce morskiej,ani nie chce nikogo pouczac;). Nie chce mi tez sie doktoryzowac w powyszyszym temacie,ale faktycznie,jesli trzyma sie staly poziom w pierwszej komorze,to odpieniacz dziala lepiej.I nie ma tu znaczenia,czy dolewasz wody recznie,czy z automatu,ale automatyczna dolewke polecam,bo jest wygodna :)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.