Skocz do zawartości
apaczyk

Restart akwarium vs ponowne dojrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób na innym forum po moich postach na temat bardzo złych parametrów podejrzewa ponowne dojrzewanie w moim akwarium.

Moje akwarium wystartowało w sierpniu 2012. 180l; 28 kg żywej skały; 10kg żywego piasku wymieszanego z 5kg martwego piasku. Parametry wody są bardzo złe :blushing:. Mimo bardzo dużej podmianki(60%) która miała miejsce ok 3-4 tyg temu poprawa była chwilowa i nie bardzo znaczna dla przykładu podałem parametry poniżej przed podmianką i po a także obecne:

post-14833-0-75979400-1358622511_thumb.jpg

Czy żeczywiście moje akwarium nie dojrzało do końca?

Mam 5 ryb; 2 krewetki; rozgwiazde i kraba-czy musze je oddać na czas ponownego dojrzewania? A może lepiej zrobić restart zbiornika?

Bardzo bardzo prosze o porade

Edytowane przez apaczyk (wyświetl historię edycji)

180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry już powinny się ustabilizować,czy teraz gdy te parametry są nie jasne dalej robisz podmianki?jak tak to ja bym zaprzestał,lejesz bakterie do wody?jak dużo karmisz?jak długo świecisz?i czemu w grudniu temperatura w akwarium twoim miała 27stC?jakich testów używasz?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mi tak się działo, zrobiłem tak...

Pozbyłem się życia, zostały skały i piach, bez światła i odpieniacza chodziło kilka mcy 3-4.

I po tym czsie zagościł u mnie taki "koleś" ze sklepu pobadał popatrzył i powiedział, "jest cacy"

I tak 2 razy a teraz jest :thumbsup: .

Wytrwałości, kilka doświadczeń przed tobą, a za niebawem będziesz gość.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki co 7 dni 15%. Przy podmiance dodaje Biodigest bakterie nitryfikacyjne według wskazań na opakowaniu. Ryby karmie 1 raz dziennie. Odpieniacz Deltec MCE 600,światło 11h/dobe. Testy RedSea


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mi tak się działo, zrobiłem tak...

Pozbyłem się życia, zostały skały i piach, bez światła i odpieniacza chodziło kilka mcy 3-4.

I po tym czsie zagościł u mnie taki "koleś" ze sklepu pobadał popatrzył i powiedział, "jest cacy"

I tak 2 razy a teraz jest :thumbsup: .

Wytrwałości, kilka doświadczeń przed tobą, a za niebawem będziesz gość.

Sugerujesz by usunąć życie i pozwolić by proces ponownego dojrzewania miał miejsce?? Aż 3-4 miesiące??


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść podmianki na jakiś czas absorber na fosforany wsadź do sumpa,delikatnie zmniejsz karmienie ale nie tak żeby ryby głodowały,jak masz ledy to ja bym zmniejszył moc świecenia,jak T5 to poprostu skrócił świecenie,bakterie lej i czekaj na poprawę.Nie dokupuj życia i korali w tym czasie cyrkulacje ustaw tak żeby cały detrytus wypłukiwała z dna i skały...

i zapomniałem dodać utrzymuj stały poziom zasolenia bo jak widzę co miesiąc to inne zasolenie.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mi tak się działo, zrobiłem tak...

Pozbyłem się życia, zostały skały i piach, bez światła i odpieniacza chodziło kilka mcy 3-4.

I po tym czsie zagościł u mnie taki "koleś" ze sklepu pobadał popatrzył i powiedział, "jest cacy"

I tak 2 razy a teraz jest :thumbsup: .

Wytrwałości, kilka doświadczeń przed tobą, a za niebawem będziesz gość.

Co za głupoty.... Kolego, zmiłuj się... :)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść podmianki na jakiś czas absorber na fosforany wsadź do sumpa,delikatnie zmniejsz karmienie ale nie tak żeby ryby głodowały,jak masz ledy to ja bym zmniejszył moc świecenia,jak T5 to poprostu skrócił świecenie,bakterie lej i czekaj na poprawę.Nie dokupuj życia i korali w tym czasie cyrkulacje ustaw tak żeby cały detrytus wypłukiwała z dna i skały...

Niestety nie mam sumpa. Absorber narazie tylko Purigen który został umieszczony w komorze w odpieniaczu-też nie dawno jakies 2 tyg. temu. Czy 7h świecenia to wystarczająco czy za dużo?


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz wstawić zdjęcie akwarium?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione 5 min temupost-14833-0-28933200-1358625700_thumb.jpg

post-14833-0-39046800-1358625720_thumb.jpg


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a teraz prawdę proszę...gdzie te 5 ryb?krewetka jedna tylko,ogólnie wszystko wygląda na martwe,skała bez minimalnej nawet ilości glonów a przy twoim NO3 powinny jakieś być,tam gdzie siedzi ta krewetka to jest sarco tak?też widać że nie jest zadowolony z parametrów bo nie polipuję.Kurcze nie wiem jak ci pomóc ja tam widzę martwice...i dobrze to nie wygląda...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich testów używasz ?

Dlaczego masz w stosunkowo niedługim okresie skoki zasolenia ? Masz dolewkę czu uzupełniasz odparowaną wodę "z ręki" ?

Czy jest tam jakaś ekipa sprzątająca ? I wogóle jakie życie masz w akwa ??

Jaka jest cyrkulacja ?

Czy dodajesz bakterii i pożywki dla nich ??

EDIT

Może poszukaj i wypełnij metryczkę ???

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a teraz prawdę proszę...gdzie te 5 ryb?krewetka jedna tylko,ogólnie wszystko wygląda na martwe,skała bez minimalnej nawet ilości glonów a przy twoim NO3 powinny jakieś być,tam gdzie siedzi ta krewetka to jest sarco tak?też widać że nie jest zadowolony z parametrów bo nie polipuję.Kurcze nie wiem jak ci pomóc ja tam widzę martwice...i dobrze to nie wygląda...

Ppora nocna wszystkie zyjatka za skalami siedza pochowane

to zdjecie jakies3 tyg temu ale obsada jest ta sama i dzis

post-14833-0-33317700-1358628215_thumb.jpg


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metryczka !!! :smoke:


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich testów używasz ?

Dlaczego masz w stosunkowo niedługim okresie skoki zasolenia ? Masz dolewkę czu uzupełniasz odparowaną wodę "z ręki" ?

Czy jest tam jakaś ekipa sprzątająca ? I wogóle jakie życie masz w akwa ??

Jaka jest cyrkulacja ?

Czy dodajesz bakterii i pożywki dla nich ??

EDIT

Może poszukaj i wypełnij metryczkę ???

2Kraby;2 Krewetki;2 Blazenki;Blue Velvet Damsel;Yellow Tang;Regal Tang;

Testy RedSea. Odparowana wode uzupelniam z reki

Cyrkulacja 1x4000l/h i 1x2300l/h HYdorKoralia, Protein Skimmer |DEltec MCE600

Podaje witaminy i bakterie za kazda podmianka wody Biodigest

Edytowane przez apaczyk (wyświetl historię edycji)

180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przestań podawać "witaminy". Zwolnij z podmiankami - 10% na miesiąc powinno wystarczyć. Bakterie Biodigesta podawaj zgodnie z instukcją dla nowych zbiorników. Podawaj też pożywkę dla bakterii, np wódkę, VSV, NO3:PO4-r RedSea lub coś podobnego.

Nie przekarmiaj stworków. Cyrkulację (kierunek) zmieniaj co jakiś czas tak aby wydmuchać skały. Odpieniacz ustaw na mokro.

Poza tym łapy precz od akwarium i czekać, czekać, czekać i czytać, czytać, czytać.... :smoke:

Będzie dobrze.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a teraz prawdę proszę...gdzie te 5 ryb?krewetka jedna tylko,ogólnie wszystko wygląda na martwe,skała bez minimalnej nawet ilości glonów a przy twoim NO3 powinny jakieś być,tam gdzie siedzi ta krewetka to jest sarco tak?też widać że nie jest zadowolony z parametrów bo nie polipuję.Kurcze nie wiem jak ci pomóc ja tam widzę martwice...i dobrze to nie wygląda...

Wlasnie zdaje sobie sprawe że pieknie nie wyglada i dlatego musze podjac jakies kroki bardzo szybko dlatego zastanawiam sie nad restartem zbiornika bo juz nie wiem co sie dzieje.Parametry skacza nie moge nic ustabilizowac a probuje dosc sporo ok 2-3 miesiace.Dokladam staran i NIC.

Jesczze jedno moze to ta skala <Nie jestem przekonany jej jakosci zostala zakupiona od osoby prywatnej i bardziej wyglada na skale oceaniczna > Nigdy na niej nie pojawilo sie nic rozowego :( Czy to moze byc przyczyna :question:


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być że masz takie problemy od skały,a weź jeden kawałek wyjmij i go przełam przekrój przetnij co bądź,w żywej skale koralowej w środku są kanaliki,a jak ty masz zwykły kamień który nadaję sie do malawi to będzies musiał podziękować osobie która co sprzedała bubel

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś test tej twojej skały?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w srodku to ona nie ma żadnych porów jest raczej jak biały kamień


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak nie ma porów to znaczy że to nie jest "żywa skała" tylko zwykły kamień...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to podziękuj temu kto ci to sprzedał i proponuję wybrać się na zakupy skały która będzie porowata odgazowana i porośnięta najlepiej jakimiś zwierzakami,zobaczysz różnice po wymianie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety decyzja zapadła. :blushing: RESTART ZBIORNIKA-tylko nie jestem przekonany czy to ma być całkowita zmiana wszystkiego?

Napewno pozbęde się tego ''kamienia".

Co z piaskiem ? Czy nadaje się jeszcze do użycia w reaktywowanym akwarium-czy moze lepiej nie startować z niczym z obecnego zbiornika??

Czy woda w moim zbiorniku choć troszke przyda sie w nowym zbiorniku czy lepiej jej nie wykorzystywać??

Koralowce -co znimi?

Prosze o rady


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy piasek też kupiłeś od tego gościa co sprzedał ci kamienie,jak tak to tez bym wywalił bo to może być piasek z piaskownicy np.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy piasek też kupiłeś od tego gościa co sprzedał ci kamienie,jak tak to tez bym wywalił bo to może być piasek z piaskownicy np.

Nie piasek kupiłem w sklepie jeden i drugi. Ale leży pod i między skałą -da sie go użyć po wczesniejszym wypłukaniu w wodzie RO?


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.