Skocz do zawartości
mpc

[200L] Pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się że możesz:) u mnie euphillia jest od początku i ma się dobrze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 2 tygodni pojawili sie w akwarium dlugie zielono/brazowe glony. Nie jest tego jakoś bardzo dużo ale czasem nitki te mają po kilka centymetrów. Zastanawiam sie czy jest to spowodowane dalszym dojrzewaniem czy jest to cos czym powinie się martwić? Parametry mam takie jak w stopce.

Dodatkowo od kilku dni codziennie muszę czyścić szyby bo pojawia się brązowy nalot (coś jak okrzemki). Zastanawiam się czy jest to spowodowane światłem słonecznym które w ciągu dnia (przy zachodzie) świeci kilka godzin na akwarium czy może też jest to wina dojrzewania?

Proszę o pomoc czy mam coś z tym robić czy po prostu czekać?

Wydaje mi się że możesz:) u mnie euphillia jest od początku i ma się dobrze:)

Dzięki myśle że spróbuje.

A jak sytuacja wygląda z ukwiałami, jeszcze czekać czy mogę już próbować? Dodatkowo czy mogę mieć więcej niż jeden ukwiał w zbiorniku? Znacie jakieś ciekawe sposoby na zmuszenie ukwiału do pozostania w wybranym miejscu?

Edytowane przez mpc (wyświetl historię edycji)

Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ukwiała miałem od początku. I miał się dobrze, ale niestety wczoraj go przemieliła pompa.. Ja na twoim miejscu bym poczekał jeszcze trochę:) Ukwiałów możesz mieć kilka I chyba nie ma żadnych przeciwwskazań Tylko pamiętaj że poruszają się na początku i będą parzyć inne korale. Z utrzymaniem na miejscu możesz próbować go dokarmić co 2, 3 dni może usiedzi. Mój był taki wredny że cały czas łaził, aż doznał ostatniego spotkania z pompą. Jak coś to zapraszam na kawę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonami się nie martw miną. One się pojawiają na początku, później wracaja, możesz też mieć ślady cyjano, albo dino. Póki nie przybiera to dominujących rozmiarów to nie reaguj. Pilnuj normalnie parametrów i samo pójdzie.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonami się nie martw miną. One się pojawiają na początku, później wracaja, możesz też mieć ślady cyjano, albo dino. Póki nie przybiera to dominujących rozmiarów to nie reaguj. Pilnuj normalnie parametrów i samo pójdzie.

Dzieki ;)


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ukwiała miałem od początku. I miał się dobrze, ale niestety wczoraj go przemieliła pompa.. Ja na twoim miejscu bym poczekał jeszcze trochę :) Ukwiałów możesz mieć kilka I chyba nie ma żadnych przeciwwskazań Tylko pamiętaj że poruszają się na początku i będą parzyć inne korale. Z utrzymaniem na miejscu możesz próbować go dokarmić co 2, 3 dni może usiedzi. Mój był taki wredny że cały czas łaził, aż doznał ostatniego spotkania z pompą. Jak coś to zapraszam na kawę :)

Dzieki za odpowiedz i za zaproszenie ;) Także zapraszam, wsumie takie spotkanie było by bardziej odpowiedni mógłbyś rzucić okiem na akwa i doradzić :D


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, troche mnie tu nie było :) 2 dni temu minął rok od zalania więc czas na UPDATE :) Tak naprawdę muszę powiedzieć że ten rok dla zbiornika minął całkiem spokojnie, żadnych plag ani nic podobnego. Dość gadania poniżej fotki (robione iPhonem wkrótce wrzucę coś z aparatu) - niektóre korale (na przykład zoa) nie do końca rozwinięte.

00.jpg

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej fajne akwarium :) planuje podobny litraz i chcialem sie zapytac jaka dokladnie masz belke oświetleniowa i czy wystarcza te 156w swiatla ? Mandaryn wcina mrozonki ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, Dzięki! Belka to jest nic specjalnego DIY 4 x T5 wyglada na to że wystarcza ale myślę że przy nastepnej zmianie świetlówek przejść na LEDy z racji na ekonomie :) Co do mandarynów to jak narazie nie zauwarzylem zeby jadly mrozonki.

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zrobiłem dzisiaj pomiary wody i wyszło coś dziwnego a mianowicie zasolenie 1021 nie wiem jakim cudem mogło mi zasolenie tak spaść, czy ktoś ma jakieś pomysły? Drugi problem to jak je podnieść żeby korale nie dostały szoku? Od kilku tygodnie walczę z cyjano które pojawiły się po podmianie świetlówek na nowe leje CyjanoClean do akwarium ale nie bardzo pomaga macie jakieś sprawdzone metody na cyjano?


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony z chemiclean, nie wiem czy to miałeś na myśli, ale u mnie używając zgodnie z zaleceniami przyniosło efekt

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz zasolenie ?

Po wymianie świetlówek powinieneś skrócić czas świecenia i stopniowo go wydłużać.

Teraz możesz wyłączyć na kilka dni światło (nie jest konieczne zaciemnianie zbiornika) - dino/cyjano znika po tym definitywnie w wielu przypadkach.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony z chemiclean, nie wiem czy to miałeś na myśli, ale u mnie używając zgodnie z zaleceniami przyniosło efekt

Gdzie ten preparat można kupić?

Czym mierzysz zasolenie ?

Po wymianie świetlówek powinieneś skrócić czas świecenia i stopniowo go wydłużać.

Teraz możesz wyłączyć na kilka dni światło (nie jest konieczne zaciemnianie zbiornika) - dino/cyjano znika po tym definitywnie w wielu przypadkach.

Pozdrawiam

T

Mam duży spławik z JBL, co do zaciemnienia to nie zaszkodzi to koralom? Myślałem że jak świetlówki będę wymieniał stopniowo to nie będę musiał skracać czasu świecenia ale jak widać się myliłem ;)

Edytowane przez mpc (wyświetl historię edycji)

Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzie ten preparat można kupić?

Praktycznie każdy sklep na chemiclean.

Przy kuracji chemicleanem nie ma potrzeby zaciemniania akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy sklep na chemiclean.

Przy kuracji chemicleanem nie ma potrzeby zaciemniania akwarium.

Oki, dam im jeszcze do końca tygodnia może w końcu ten CyjanoClean pomoże, rozumiem że po zalaniu Chemiclean powinienem wyłączyć odpieniacz na 24h ?


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oki, dam im jeszcze do końca tygodnia może w końcu ten CyjanoClean pomoże, rozumiem że po zalaniu Chemiclean powinienem wyłączyć odpieniacz na 24h ?

48h.

Poszukaj na forum, przykład:

Sposób użycia: jedna, załączona miarka na 38l. wody. Po 48 godzinach powtórzyć jeśli zajdzie taka potrzeba. Należy po każdym użyciu podmienić 20% wody ( po 48 godzinach). Aby utrzymać akwarium w czystości można powtarzać kurację co miesiąc. Zawartość wystarcza na 1140l.

Podczas kuracji należy wyłączyć odpieniacz, lampę UV i/lub ozonator, usunąć, jeśli jest stosowany węgiel aktywowany lub preparat Chemi-Pure do 24 godzin po kuracji. Podczas kuracji zalecane jest wzmożone natlenianie nawet dodatkowym napowietrzaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, super dzięki :)


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam duży spławik z JBL, co do zaciemnienia to nie zaszkodzi to koralom? Myślałem że jak świetlówki będę wymieniał stopniowo to nie będę musiał skracać czasu świecenia ale jak widać się myliłem ;)

Z mojego doświadczenia wiem, że pomiar zasolenia mierzony (pływakiem/spławikiem) pokazać może cuda (miałem trzy takie i każdy pokazywał coś innego) a to ze względu na to że skala (papierowa) umieszczona w środku ma tendencję podczas wykonywania gwałtownych ruchów (np. wkładane do pudełka) do przesuwania się. Stąd też mogą wynikać błędy w pomiarach. Do pomiaru zasolenia proponuję zakupić porządny refraktometr albo inne urządzenie elektroniczne.


8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wiem, że pomiar zasolenia mierzony (pływakiem/spławikiem) pokazać może cuda (miałem trzy takie i każdy pokazywał coś innego) a to ze względu na to że skala (papierowa) umieszczona w środku ma tendencję podczas wykonywania gwałtownych ruchów (np. wkładane do pudełka) do przesuwania się. Stąd też mogą wynikać błędy w pomiarach. Do pomiaru zasolenia proponuję zakupić porządny refraktometr albo inne urządzenie elektroniczne.

Możesz coś polecić co nie było by mega drogie?


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spławik wymocz w occie.

Praktycznie każdy sklep na chemiclean.

Przy kuracji chemicleanem nie ma potrzeby zaciemniania akwarium.

Przy wyłączeniu oświetlenia akwarium nie ma potrzeby stosowania chemicleanu... :)

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do do pomiaru zasolenia polecam refraktometry, np. taki:

http://erybka.pl/pro...fraktometr.html

Co do ceny to nie wiem co kryje się pod stwierdzeniem "mega drogie" :smiling: ale raczej akwarystyka morska nie jest tanim hobby. Na forum nano-reef w targowisku można czasem trafić fajne i tanie refraktometry.

Przy wyłączeniu oświetlenia akwarium nie ma potrzeby stosowania chemicleanu... :)

Kiedy stosowałem chemiclean (na cjano - u mnie skuteczny, nie powodujący zaburzeń w akwarium) to tak jak pisze kolega nie zaciemniałem akwarium, natomiast wyłączałem oświetlenie kiedy miałem zakwit glonów. Nie mniej za zakwit glonów "mega skuteczna" :smiling: okazała się być lampa UV.

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"


8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam powoli mi się kończy sól od początku jadę na IO i chciałem może spróbować z jakąś bogatszą solą ponieważ uważa się że IO jest uboga i dobra na start, zastanawiam się na co przejść? Jak uważacie? Myślałem nad BT z racji na cenę i niezłe opinie.


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, właśnie robiłem pomiary PO4 i zauważyłem dość znaczny wzrost, aktualnie jest 0,25. Od 10 dni zacząłem dokarmiać korale co 2 dzień mrożonkami, czy to może być powodem? Dodatkowo zauważyłem że na niektórych dolnych skałach pojawił się długi glon taki jak przy dojrzewaniu. Używam absorbera - Rowa phos.

Doradźcie coś proszę :)


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję pomocy, coś złego dzieję się w akwarium albo mam paranoje.

Objawy:

1. 2 tygodnie temu padł mi po 10 dniach Hepatus

2. Dzisiaj znalazłem świeżego mandaryna martwego (miałem go jakieś 3 tygodnie - drugi którego mam już z pół roku daje sobie radę). Mandaryn może nie mógł znaleźć sobie pożywienia (obydwa nie jedzą mrożonek).

3. Poza tym od moment kiedy przeczyściłem mojego delteca (wpuszczał za dużo baniek powietrza do zbiornika) jakoś słabo pieni mi się wydaje, dodatkowo na rurce dojścia wody do odpieniacza pojawił się brązowy (sraczkowaty) nalot którego nigdy wcześniej nie było.

4.Wczoraj zauważyłem także że żółtek jest obsypany białymi kropkami (już miał tak kiedyś - może to konający mandaryn go zestresował?).

5. Miejscami na polnych skałach blisko dna pojawił się długi zielony glon taki jak miałem przy końcówce dojrzewania.

Korale raczej się mają dobrze chociaż też troszkę dziwnie się zachowują - niektóre jak zapala się światło ładnie się pompują po czym po kilku godzinach troszkę maleją.

Jakiś czas temu wprowadziłem kilka zmian i jak widać mogłem nie kombinować bo wszystko było super.

Zmiany które wprowadziłem to wyczyszczenie odpieniacza, bardziej regularne podmiany oraz zacząłem karmić korale (aktualnie przestałem po tym jak zauważyłem podwyższenie PO4). Porcja na 2 tygodnie (karmienie co 2 dni godzinę po zgaszeniu światła wyglądała tak): 2 kostki plankton czerwony, 5 krewetek koktajlowych, 20ML Vitamino, 2x ikrahomara.

Parametry tak jak w stopce.

Prosił bym o jakieś rady bo troszkę się boje co będzie dalej, także chciałbym wiedzieć co robię źle :)

Pozdrawiam,

Kuba


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz tu poradzic ?

Mozesz pokombinowac z parametrami. Zasolenie podniesc do 1,023 - 1,025, Ca do 400-430, Mg do 1350. Jesli odpieniacz juz odpienia, to przy tych lekko podwyzszonych wartosciach NO3 i PO4 zaczac dodawac wodke (ok. 2-4ml dziennie) ?

Te parametry nie powinny az tak stresowac ryb, ze padaja. Moze przyczyna jest lub byla inna (np: ostatnio zmieniles sol )?

Karmienie korali tez warto ograniczyc, stale pilnujac NO3 i PO4.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.