Skocz do zawartości
Lidmann

Budowa nowego większego 672l "KĄCIK" z rafą...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam jak w temacie plany na nowy większy zbiornik (a kto nie ma :-)) i tu zaczynają się problemy, czytam forum temat po temacie i mam pełną głowę pomysłów z których połowa po przeczytaniu kolejnych wątków na forum wydaje się być jednak nie taka dobra :-) Po jakimś miesiącu stwierdziłem ze lepiej będzie poradzić się bardziej doświadczonych morszczaków. A oto moja koncepcja:

-akwarium narożne wymiary 120x120x40x40x113x60h. ok672l trzy przednie szyby OW

-stelaż 70cm+ sump 100x50x35h + podmianka 30x50x60h

-odpieniacz Royal Exclusiv BK 250 SM

-filtracja: Biopellet + drugi filtr przepływowy na węgiel lub absorber rowaphos + skarpeta na spływ

-reaktor wapna ( jeszcze nie wiem jaki)

-cyrkulacja dwie pompy tunze na ściankach (nie wiem jakiej mocy) + vortech MP40 w jako falownik na kominie

-obsada SPS + LPS + dużooo ryb

A teraz pora na pytania:

1. Koncepcja przegród w sumpie nie wiem czy dać jedną wielką komorę na spływ odpieniacz filtry i następną małą na pompę powrotu czy może jakoś inaczej. Jak wysokie przegrody, pojedyńcze czy potrójne? Wysokość wody jak się doczytałem powinna być 23cm dla odpieniacza??? Jaka wysokość sumpa żeby się woda podczas awari zamieściła?

2. Jaka pompa obiegowa powinna być? Ja myślałem o 8000l/h

3. Komin wielka magia napewno w rogu ale jaki duży i jakie otwory ???

4. Czy dolewkę lepiej zrobić umieszczając bezpośrednio pod akwa filtr RO i na elektrozaworze do akwa czy RO pod zalewem i rurką wodę do zbiornika na podmiane (dolewane ręcznie raz na jakiś czas poj. 80l) i z tego zbiornika dalej na automacie do akwa??

5. No i najpoważniejsz problem oświetlenie? Nie mam pojęcia co wsadzić chciałbym T5 ale nie bardzo wiem jak je upchnąć nad akwa żeby było wystarczająco dużo wat. Chyba jedyne co mi zostaje to 3 lub 4x 120w LED ale boje się ze mi się kolorki nie bedą podobały.

Może to na tyle na razie i tak wyjdzie pewnie jeszcze masa rzeczy w miarę rozwoju tematu.

Proszę o pomoc jak rownież o krytykę moich propozycji bo wiadomo chciałbym mieć w przyszłości jak najmniej do ewentualnej poprawki :-)

Załączam zdjęcia poglądowe jak miałoby wyglądać mniej wiecej akwarium.

Pozdrawiam

Przemek L.

post-15752-0-13040800-1358702133_thumb.jpg


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"vortech MP40 w jako falownik na kominie"

jak to zamontujesz ?

co do światła to lampa LED diy ? ktoś pokazywał fotki trójkątnej

co do dolewki to miałem bezpośrednio na elektrozaworze, ale czytając kilka wątków tu na forum przerobiłem na pompowanie wody z baniaka i w baniaku na dolewki drugi czujnik wody - przy awarii elektrozaworu nie zaleje ci słodka woda akwarium a podłogę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"vortech MP40 w jako falownik na kominie"

jak to zamontujesz ?

Tak jak robi sie waveboxy w kominie ze szkla np snocho tak ma

http://nano-reef.pl/uploads/gallery/album_1537/gallery_7670_1537_107208.jpg

z tym że nie wycinasz dziury na wavebox'a tylko przez szybe montujesz.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze silnik Vortecha nie moze byc w wodzie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze silnik Vortecha nie moze byc w wodzie.

Jak do komina wkleje powiedzmy pojemnik otwarty tylko u góry i dam go trochę ponad grzebień komina to będzie suchy tylko wilgotność będzie tam wyższa niż na zewnątrz ale powinno być ok tak mi się przynajmniej wydaje a czy dobrze mi się wydaje??? Ktoś wie???


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiadomo czy to pudelko nie zadziała jak pudło rezonansowe i tej pompki nie będzie słychac 100m od akwarium?

A poza tym nie widze sensu takiego rozwiazania,bo pompa ta umieszczona zwyczajnie na szybie ,będzie bujać wodą w akwarium.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiadomo czy to pudelko nie zadziała jak pudło rezonansowe i tej pompki nie będzie słychac 100m od akwarium?

A poza tym nie widze sensu takiego rozwiazania,bo pompa ta umieszczona zwyczajnie na szybie ,będzie bujać wodą w akwarium.

Tak tylko skoro akwarium ma stać w rogu to musiałbym zawiesić ją na przedniej ściance albo odsunąć jak zaleca producent 8 cm od ściany żeby silnik wszedł i średnio by to wyglądało.


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup pompy Tunze zamiast Vortecha.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze z tego co wiem to cyrkulacja i na falownik się nie nadają, na upartego można by przystosować ale co opisywali inni użytkownicy forum to taka pompą działa ok 6miesiecy do roku i pada. Nie wiem czy ty napewno doczytałeś to co na początku napisałem ze chce tunze do cyrkulacja na bocznych bo bedą mniej miejsca przy ścianie zajmowały a vortecha na falownik zastosować bo ma takie możliwości z tego co podaje producent. Nigdy jej nie miałem ale są podobno ciche i by się według mnie nadawały do komina tak jak to opisałem. Może ktoś kto ma vortecha 40 to coś podpowie???


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś herezje piszesz Waćpan:) Tunze robi waveboxy na swoich pompach od lat, pompa może paść jeśli będzie z tych niesterowalnych i zmusisz ją do pracy w trybie on-off. Wtedy padnie na bank, ale pompy sterowalne podłączone do sterownika od waveboxa albo multikontrolera jak 7095 czy 7095 będą bujać i bujać. Przy tym będą to robić ciszej niż Vortech. P Vortechu można dużo powiedzieć ale nie że jest cichy, nawet tu na forum było to podnoszone. Na RC jest gdzieś nawet wątek o DIY wymianie łożysk na suchej części by te pompy wyciszyć. Metoda na nie jest ustawienie ich w niepełnym zakresie mocy, np. 30-70% ale to według mnie mija się z celem....


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale wavebox duży ma zupełnie inną pompę niż pompa cyrkulacyjna i przy ustawieniu jej tak jak się ustawia wavebox'y (czas pracy ok0,5s i podobnie przerwy) to taka pompa popracuje pół roku może trochę dłużej i wysiądzie bo nie jest stworzona do takiej pracy (dlatego też pompy te można kupić bez box'a i w porównaniu do zwykłej pompy cyrkulacyjnej są dwa razy droższe) a w instrukcji vortecha jest napisane o tym że może pracować tak jak wavebox.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi sie właśnie wydawało. A inni jak uważają?

A co doradzicie w innych kwestiach?

Ps. Znalazłem temat snocho w którym opisuje problemy z pompami http://nano-reef.pl/topic/52887-wbudowany-wavebox-w-akwarium/page__hl__1125l#entry527804

Edytowane przez Lidmann (wyświetl historię edycji)

6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, chyba jednak się mylicie, tunze do waveboxów wkłada pompy które normalnie można kupić, oczywiście są to modele z możliwością podłączenia sterownika, na przykład w wavebox 6208 jest pompa 6055, więc żadnych magicznych pomp nie stosują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś jeszcze podpowie oczywiście nie w temacie tunze :-)


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak konkretniej ? wszystko wydaje się na tyle przemyślane, że ciężko coś doradzić :)

ilość wody jaka spłynie to bym przyjął około 5-7cm x powierzchnia akwarium

pompa 8tys wydaje się trochę dużo - wahałbym się między NJ8000 a NJ6000 - w sumie może po stratach NJ8000 będzie OK bo da te 6tys l/h

rurki do komina to tłoczenie 25 lub 32, spływ i rewizja 40 - do tego dobierz komin (do wielkości śrubunków)

dolewkę i światło pisałem wcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że NJ8000 jest nieproporcjonalnie głośniejszy od NJ6000, dlatego jak ktoś się waha to namawiam na mniejszy model. Prądu także mniej potrzebuje:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz :) odrazu lżej mi się zrobiło i coś już wiem. Pompę dam RD sterowalną 8000l najwyżej przykręce troche moc.

Może ktoś doradiłby jeszcze jakie pompy do cyrkulacji dobrać jakiej mocy???


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, co napisałem o sterowalnych Tunze jest tylko moją opinią, która wynika z ilości odesłanych do naprawy pomp. Jednak tak, jak wyraźnie zaznaczałem nie jestem tego w stanie w żaden sposób udowodnić. Nie bierzcie więc tego proszę za pewnik. Choć prawdą jest, że wszystkich dookoła uczulam, że jeśli nie muszą niech nie ustawiają "normalnych" pomp Tunze w programie Interval 1.

@JODLA

Używam tylko "dużych" Waveboxów. Tam użyty silnik pompy jest inny, niż w pompach cyrkulacyjnych. Ten model, który podajesz wszedł do sprzedaży w zeszłym roku, nie używałem go, więc nie mam opinii. Z resztą jego zastosowanie w akwarium >600l może dać niewystarczający efekt.

@Lidmann

Jeszcze tylko jedno zdanie ode mnie do tematu Tunze vs Vortech. W tym konkretnym przypadku powinieneś zdecydować się na Tunze. To dlatego, że w takim akwarium, jak planujesz największe zalety Vortecha stają istotnymi wadami. Kombinowanie suchej komory na silnik Vortecha mija się z celem. Użycie pompy Tunze 6215.200 (tej od Waveboxa 6215) jest w Twoim przypadku najlepszym wyjściem:

http://www.tunze.com/details.html?&L=6&C=PL&user_tunzeprod_pi1[prodid]=6215.200

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Efekt falowania w akwarium powstaje wtedy, kiedy ruch wody generowany jest przez falownik z taką częstotliwością, która powoduje jego zwielokrotnienie, woda wpada jakby w rezonans. Takie zwielokrotnienie ma miejsce wtedy, kiedy woda "odbija się" od przeciwnych boków zbiornika. W klasycznym akwarium boki te znajdują się naprzeciwko siebie. Pytanie jak to się ma do zbiornika o trójkątnej podstawie? Myślę, że możesz uzyskać dość ciekawe ruchy wody, ale nie będzie to klasyczne falowanie.

Co pytania o cyrkulację, to śmiało możesz użyć zestawu 2 x Tunze 6105 z Multicontrollerem + wspomniany Wavebox i będzie wystarczająco na każdą obsadę, jaką wymyślisz :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie. Powracając do tematu doradzilby mi ktoś jaki duży komin dać do takiego akwa i jakie otwory?

P.S. BK 250 SM już zamówiony i pompa obiegowa RD 8000l/h


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej pompie obiegowej i litrażu na spływie dałbym rurę "40" a powrót "32" z rozgałęzieniem na dwie "20". Na pewno starczy ale może przesadziłem.

Najlepiej niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni.

Daj znać czy coś się dzieje bo trochę czasu już minęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie, akwarium w tym miesiącu będzie już u mnie stało sklejone i tu moje pytanie.

Mam dwie opcje jakie przychodzą mi do głowy co do oświetlenia co według was będzie lepsze:

1. Lampy maxspect R420r z przodu 2x120w i na tył 1x160w

2. Lampy aqua illumination vega color 4x95w

Proszę o opinie na temat tych lamp najlepiej ich posiadaczy a także o inne propozycje.

Pozdrawiam


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie, akwarium w tym miesiącu będzie już u mnie stało sklejone i tu moje pytanie.

Mam dwie opcje jakie przychodzą mi do głowy co do oświetlenia co według was będzie lepsze:

1. Lampy maxspect R420r z przodu 2x120w i na tył 1x160w

2. Lampy aqua illumination vega color 4x95w

Proszę o opinie na temat tych lamp najlepiej ich posiadaczy a także o inne propozycje.

Pozdrawiam

Nie to że zachęcam bo mam takie ale polecam Maxspect 16000k ,lekka ,fajna,pasywne chłodzenie,łatwa w programowaniu i obsłudze no i chyba tania w stosunku do innych na takich ledach.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @robi

Też tak sie ku nimi skłaniam ale ostatnio ktoś posunął mi taki pomysł ze lepsze bedą vegi.

Co wy na to.


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.