Skocz do zawartości
kaczorek36

Odpieniacz - prośba o ocenę i uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Po różnych przemyśleniach (równeż finansowych) postanowiłem popełnić odpieniacz.

Obecnie mam akwarium 100 l i obok postawione dodatkowe alwarium 16 l, coś a'la sump tylko że obok a nie pod spodem (na dole niestety nie może być)

Duż część rzeczy posiadam , w tym rurę fi 8 cm dł 40 m i na niej chcę oprzeć odpieniacz .

Do forumowiczów mam pytanie :

1.czy projekt zadziała wg . załączonego schematu ( w tym również w wersji alternatywnej bez trójnika)

2. jaka wysoka powinna być rurka wewnątrz tuby X czerwone

3. jaka powinna być pompa

4. czy odpieniacz może być mocno zanużony czy powinien bardziej wystawać ponad wodę

pozdrawiam Marcin

odpieniacz projekt.doc

odp 1.bmp

odp 2.bmp

Edytowane przez kaczorek36 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a jaka pompe do odpieniacza masz, jaka planujesz kupić lud diy z biobala

ps. bez trójnika się da, trójnik jest zabezpieczeniem przed przelaniem kubka

Edytowane przez juko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, a nie lepiej byłoby Ci kupić jakiś zawieszany odpieniacz ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompy jeszcze nie mam i proszę o pomoc w doborze, jaka będzie dobra jaka powinna być wydajność , może być do przeróbki DIY

Kośmid- miałem w planie zrobić wiszący odpieniacz zewnętrzny , ale w związku z faktem iż w tym pomocniczym akwarium miał być filtr glonowy ( do zbicia NO3) a glony coś słabo rosły -przerzuciłem się na VODKA- i zrobiło mi sie miejsce w tym pomocniczym akwarium , więc z całą stanowczością buduję odpieniacz właśnie ten.

proszę o wsparcie techniczne

pozdrawiam marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pomysł z sumpem obok akwarium. Lepsze to niż nic. Jeszcze bardziej by mi się podobało gdyby oba zbiorniku były ze sobą sklejone, a woda swobodnie by się przelewała przez grzebień (jak w kominie).

Odpieniacz rób z trójnikiem. Możesz nawet zrezygnować z zaworu - zamiast niego można ściąć pod kątem 45 rurę wchodząca od góry do trójnika i odpowiednio ustawić przepływ. Oczywiście bez kleju żeby była regulacja.

Jeśli brakuje ci jakiegoś elementu (kubek, jakieś złączki czy rury) to powinienem coś u siebie znaleźć i chętnie wesprę tym każdą działalność DIY :)

Niestety dopiero w drugim tygodniu lutego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs dzięki

tak właściwie sump obok akwarium to nic innego jak wydzielony z akwarium panel.

Z tym grzebieniem i sklejeniem to fajny pomysł, nawet przez chwilę o tym myślałem ale musiałbym w bocznej szybie akwarium wyciąc grzebień (można to zrobić tarcza diamentową ale to tylko w pustym akwarium , a więc odpada, a i szyba może polecieć więc dałem sobie spokój) . Woda przelewa się dwoma U rurkami odwróconymi. Może to nie najwygodniej ale działa.

kołnież w odpieniaczu będzie zrobiony z końcówki butelki na smoczek . część z gwintem doklejona będzie do korpusu. a kubek będzie doklejony do zakrętki. jako uszczelka będzie obciety smoczek (jest on fajnie wyprofilowany specjalnie do tej butelki . Jak zrobie wkleje zdjęcie.

A jaka dać pompę ?

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też dokleić do górnej krawędzi paski szkła, zostawiając jeden bok bez doklejki.

No ale jak działa to nie ma co kombinować.

Do takiego niedużego odpieniacza to i pompa nie musi być duża. Jakiś MaxiJet na mesh'u chyba da radę. Czy co tam uda ci się zdobyć. Wydajność 1000 - 1500 będzie chyba ok. Jak masz coś mniejszego to próbuj na mniejszej pompie bo różne eksperymenty chyba cię nie ominą, szkoda więc forsy na pompę, która wcale nie musi się sprawdzić.

Wylot z odpieniacza dałbym do sumpa a nie do zbiornika głównego. Domyślam się, że powrót jest na jakiejś pompie więc nie będzie problemu, a będzie stabilniej i bez bąbli.

O butelkach dla dzieci i smoczkach nie mam pojęcia więc jak mówisz, że będzie działać to przyjmuję bez zastrzeżeń :)

ed.

Tak w ogóle, to jakbyś zamiast pompy wsadził do tej rury kostkę to też by chodziło.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslę że na pompie będzie wydajniejszy niż na kostce

jeszcze jak byś mi powiedział jaka długa ma być ta rurka w body oznaczona X na rysunku - z 12 cm ?

i jeszcze jedna wątpliwość , czy odpieniaczma być prawie cały wsadzony do wody czy ma wystawać czy w końcu należy dobrać to indywidualnie ( w niektórych odpieniaczach widziałem płytkie zanurzenie)

dzieki za uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą wydajnością to może być różnie. Niewątpliwie, pompa będzie prawie bezobsługowa i bardziej przewidywalna więc są to dwa istotne argumenty.

Rury X w ogóle nie musisz robić jeśli woda będzie zabierana tuż znad dna (kolanko skierowane do dołu) to nie powinna zabierać bąbli.

Nie podejmuję się sugerować jakichkolwiek wymiarów - każdy w jakiś sposób wynika z pozostałych. Muszą być ze sobą zgrane. To długa droga prób i błędów.

Dlatego zwykle mówię, że bezpieczniej jest skopiować jakiś sprawdzony model. Wyjątkiem są sytuacje gdy powodem budowy odpieniacza jest chęć zabawy albo sprawdzenia jakiegoś pomysłu.

Jeśli DIY (od podstaw a nie kopiowanie) ma być sposobem na zaoszczędzenie forsy to moim zdaniem, raczej się to nie uda. Oczywiście, da się zrobić taniej ale zwykle jest gorzej. Rodzi się więc potrzeba wprowadzenia poprawek. Potem jeszcze raz :) Itd.

Aha, zapomniałem dopisać - zawór pod trójnikiem a nie za.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jest doprowadzana dwoma U-rurkami, a wiec jesli nie ma przed nimi grzebienia, to nie powierzchniowa. Tu widze pewien problem...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się wydaje, że kiedyś będzie to zmieniał :)

Chyba, że ma jakiś sposób na "śmieci" na powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak by dać w akwarium na zasilaniu odpieniacza skimer to zbierze błonę z powieżchni. Albo takie coś jak pudełko przelewowe

coś w tym kierunku kombinuję.

na razie obciąłem butelkę i zrobiłem uszczelkę . może jutrojak dam radę wrzucę fotki

marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ponieważ kilkoro kolegów poświęciło czas i energię aby mi pomóc, czuję się zobowiązany do przedstawienia efektu swoich prac, co też wcześniej obiecałem.

trochę to trwało zanim złożyłem całośc ale odpieniacz działa od kilku dni i fajnie pieni, Wirnik zrobiony jest z biobala (niestety nie zrobiłem zdjęcia).

zdjęcia bez opisów . w razie pytań śmiało pisać .

marcin

IMG 0155

IMG 0210

IMG 0211

IMG 0187

IMG 0183

IMG 0179

IMG 0178

IMG 0162

IMG 0161

IMG 0160

IMG 0159

IMG 0156

IMG 0188

IMG 0155

Edytowane przez kaczorek36 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawaj zdjęcia z pracy ! :D


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodałem

to dodawanie idzie mi jak krew z nosa

no i wkleiły sie nie pokoleii i na dodatek niektóredo góry nogami.

Aha, proszę nie komentować mojej lampy. Jest to tzw. prowizorka (od 5 miesięcy)

jak zbiorę kasę to zrobię na ledach i sie pochwalę

pozdrawiam Marcin

wstawiam poprawione zdjęcia

IMG 0187

IMG 0188

Edytowane przez kaczorek36 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem THE BEST ! :D a powiedz mi z czego zrobiłeś to przejście między kubkiem a body ? :D


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolanko - kawałek rurki - kolanko

kolanka wyszlifowane w łuk , taki jak rura odpieniacza (jedno kolanko łuk wewnętrzny , drugie zewnetrzny)

i wszystko sklejone klejem cjanoakrylowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czapki z głów:) gratulacje. zrób zdjęcie z pracującym , ciekawi mnie jaka idzie piana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugie i trzecie zdjęcie jest z pracującym odpieniaczem

pieni fajnie, wywala brudy jak trzeba

a poza tym na razie go obserwuje, ustawiam

muszę dorobić jeszcze tłumik zasysanego powietrza bo strasznie hałasuje

marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

możesz napisać jaką dałeś do tego odpieniacza pompę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa o ile pamiętam tak to sie pisze New Jet 1200. ale do tej konstrukcji jest za mocna .

musiałem oprócz tradycyjnej zwężki na wejściu dać na wejściu zaworek ograniczający ilość wciaganej wody

gdy sie nie zmniejszy przepływu to owszem jeszcze lepiej pieni ale dużo powietrza zasysa z odpieniacza do akwarium. może trzeba było wyjście z odpieniacza zrobić na rurach 1 cal a nie tak jak u mnie 3/4 cala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Pompa nie jest za mocna tylko zasysa za mało powietrza .Jak masz zrobioną zwężkę? tu szukał bym problemu.

Poniżej odpieniacz z komorą reakcyjną 8cm i pompą New Jet 1200 z wirnikiem mesh.U ciebie piany jest zbyt mało.

13532925b0463a87.jpg

Edytowane przez erni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwężka z kształtki 1/2 cala węża ogrodowego do tego dochodzi dojście powietrza o średnicy 3mm (średnica wew. krućca)

myślisz żeby to rozwiercić na 5 mm ?

też myślałem o rozwierceniu ale bałem się że zniszcze zwężke a drugiej nie chciało mi sie robić

zdjęcie pompy wrzucę wieczorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Jeśli masz zwężkę z końcówki węża ogrodowego to trzeba rozwiercić wlot wody i przydało by się też wlot powietrza bo 3mm to trochę za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak właściwie to rozwierciłem zwężkę bo wydawała mi się za wąska

rozwiercona na 10 mm

i mówisz żeby rozwiercić wlot powietrza na 5 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.