Skocz do zawartości
Olav

Ocencie rozwiazanie + kto jest z Torunia??

Rekomendowane odpowiedzi

Chodz mi tylko o technike w przypadku takiego rozwiazania:]

Tak ma wyglada? akwa z sump'em - nie wiem, czy wszedzie dobrze rozumuj???

rzut7fv.jpg

oczywiscie niebieskie to rury, czerwone pompa glowna, a zielone i rozowe, to odpieniacze i takietam :]

Akwa ma mie? jeden z dwoch wariantow wielko?ci, w obydwuch wysoko?? 50cm a dno 120x50, lub 120x60, czyli 300, lub 360 litrow brutto :]

Planuje da? odpieniacz beast400p, pompe g??wn? Aqua Medic ocean runner 3000. Jako cyrkulacj? 3 g?owice PJP 1200 (1000 l/h kazda do tego na wylot wody z sumpa chcialem zalozy? cos takiego http://hurt-agd.bazarek.pl/opis.php/tid,45431 - a nawet myslalem, czy zamiast 3 pomp cyrkulacyjnych nie da? po prostu jeszcze jednej duzej, takiej jak obiegowa, zeby zasysala wode z akwa i wywalala poprowadzon? rurkami w 3 rozne miejsca wode, a na koncach rurek zawory przesterowania, czyli mamy falownik, gdyz zawor ten wywala wode raz z prawego, raz z lewego ramienia :]), grza?ke mam 200w termo, ale to chyba za malo - jaka dokupi???

?wiat?o: 2x150w hqi + 4xT5 (nie chcialo mi sie sprawdzac, jakie t dlugo?ci, ale taka pasujaca do tego akwa :]). Wszystko bedzie zamkniete w szafce tego projektu:

zabudowa0rr.jpg

Czyli przednia i lewa sciane wida?, z tym ze plyty maja zachodzi? tak na 1-2 cm na akwa od dolu i od bokow i najakies 4-5 od gory dla lepszego efektu, zeby nie bylo wida? zadnego klejenia poza lewym rogiem i przestrzeni nad woda :] oczywiscie rozowe to kontur szafki mniej wiecej.

I tutaj pytanie - czy da jakis efekt jak oblepie szafke w srodku nad woda tam gdzie beda lampy srebrna folia samoprzylepna (zwlaszcza o scianki szafy mi chodzi??), zeby odbijaly swiatlo??

I czy nie zaszkodzi akwa, jezeli przy 12 godzinnym cyklu swiecenia hqi beda chodzic tylko 6/7 godzin dziennie?? (bo i tak chce, zeby sie zapalaly fazami imitujac wschody i zachody :] )

To narazie na tyle jesli o rozwiazania techniczne idzie - jak co? mi przyjdzie do glowy jecze, to dopytam.

A na koniec droga sprawa - czy jest tutaj na forum kto? z Torunia, kto sie bawi w solniczki??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh Olav, witam na jedynym slusznym forum :) i widze ze baniak rosnie jak na drozdzach.

ta planowana cyrkulacja to obawiam sie (z wlasnego doswiadczenia) moze byc za malo.

jak tak czas hqi ustawisz to osiahgniesz tyle ze raz jedna a raz druga strone akwa bedziesz mial nieoswietlona ;). juz lepiej imituj wschod i zachod wczesniejszym wlaczaniemi wylaczaniem swietlowek a hqi puszczaj obie.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh :] No wiesz - 112 litrow mialo być wariantem ultra ekonomicznym, ale jak mam za 112 litrow morza zaplacic z 1500 pln, to chromole i robie najwieksze na jakie bede mogl sobie pozwolić :] A co do HQI to chodzilo mi, ze obie na raz tylko na zasadzie, ze lampy sie beda wlaczać na zasadzie:

Godz 10:00 diody

12:00 2x T5 aktyniczne (diody gasna)

13:00 pozostale 2x T5 10.000K

15:00 2x 150w HQI

21:00 gasna HQI

23:00 gasna 2xT5 10.000K

0:00 gasna 2x T5 aktyniczne (zapalaja sie diody)

2:00 gasna diody

Wiem, ze godziny dziwne, ale pokoj mam ciemny dosyć (od polnocy na 1 pietrze w 4 pietrowym bloku) a przed 12 żadko okno jest odsloniete, pozatym chcialbym ogladać akwa tez, a mozliwosc mam z regoly miedzi 18:00 a 2:00, bo tak jestem w domu n nogach :]

A co do cyrkulacji - to moze to samo z mocniejsza pompa, albo dolozyć oprocz tego jeszcze jakiegoś powerheada. Ale plus cyrkulacji na duzej pompie i orurowaniu jest taki, ze jak wysiadzie nie daj boże obiegowa, to moge wstawić za miast niej (identyczną) ktora bedzie chodzic jako cyrkulacyjna, co zapewni mi ciągłość filtracji do czasu zdobycia nowej pompy :] A obiegowa zepewniłaby chociaz te 300litrow cyrkulacji :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja ci powiem ze w mojej 250-tce mialem cyrkulacji 3500 litrow. i bylo fajnie. do czasu wizyty u Romana Rozka :). po tej wizycie natychmiast domowilem sobie tunze 7000 litrow ;)

ze swiatlem to faktycznie nie skumalem - wydawalo mi sie ze chesz na zmiane stronami swiecic ;). diody ja bym zostawil zapalone cala noc - niektore ryby przy calkwitej ciemnosci lubia sobie skoczyc na dywan. przy takiej dlugosci akwarium to nie amsz przynajmneij problemu z lampami, mozesz kupic hqi z 54 watowymi t5. ja do mojej setki szukam hqi z 39 watowymi t5 ale jakis nieurodzaj na takie lampy - wszedzie tylko 24 i nastepne w ofercie 54 ;)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olav, bardzo fajny projekt. Zobacz do mojego watku z wczoraj w dziale "Ogolny". Stawiam bardzo podobne akwarium.

Mam tylko uwagi to cyrkulacji. Tak jak pisze Wildtom, ze zaproponowales troche malo. Zamiast bawic sie w pompy projecta lepiej kup jednka duza lub dwie marea 3000.

Ja mam obecnie marea6000 i jestem bardzo zadowolony.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Olav, narazie Twoje rozważania idą w dobrym kierunku, tak jak w poprzednich odpowiedziach 100% kasy i zaangażowania włożyć w cyrkulację to naprawdę ważne, i najlepiej tak ułożyc skałe aby nie dotykała tylnej szyby a z tyłu puśić jedną z pomp, jeśli posiadasz duże rezerwy finansowe, zainwestuj w Tunze nie będziesz żałował

P.S. @Wildtom coś wiecej o tej pompie Tunze (wiadomo że chodzi o cenę :))

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no wariant tunze odpada ze wzgledu na cene, ale mo?e po prostu do rozwiazania opisanego wy?ej (z pompa 3000 l/h) po prostu dolozyc pompke Marea Stream 2400 (wydajno?? 2400l/h, moc pompy 5W, koszt 180 pln). co daje nam okolo 3000 l/h na wyocie rury powrotnej z sump'a, 3000 l/h z pompy cyrkulacyjnej wyzej opisanej i 2400 l/h z pompki Marea - razem daje to nam 8400 l/h - wystarczy??

Ewentualnie - i to hyba wariant ta?szy - zosta? przy rozwi?zaniu podanym wy?ej na 2 pompach, ale podwojnego ocean runnera 3000l/h zmieni? na 2x Weipro WH6000 (4180l/h) - jedna w sumpie druga do cyrkulacji??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Perwsza spawa proponuje akwarium z szerokoscia 60cm wys tez mogla byc taka.

Jesli chodzi o cyrkulacje to jako glowna wzucilbym min 3500l/h a do srodka ze dwie marea 4000l/h i bedzie ok

Weipro pomp bym nie kupowal.

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman

bralem z niemieckiego ebay`a. pompa to model 6000 z singlekontrolerem i fotokomorka zeby mi mojego zoltka w nocy z sypialni nie wywialo. koszto - 249 euro. niestety u mnie nic tanszego NOWEGO nie udalo mi sie znalezc


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo zaplaciles na ebayu w sklepie model 6000 jest przeciez za 194 E troche przeplaciles??

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olav - dwa i pół roku temu byłem w Toruniu w sklepie Ocean i pytałem gości, czy znają kogoś kto ma jakieś akwarium morskie. Wymienili chyba trzy osoby, ale raczej skupione na kilku rybkach niż na rafowym akwarium i nie były chyba z samego Torunia. Przez dwa lata być może coś się zmieniło (poza tym, że ten sklep został zlikwidowany :)).

Takie rozwiązanie przelewu ma Roman Rożek i jeszcze parę osób, ale on dokładnie to gdzieś opisał więc możesz skorzystać.

W sumpie umieściłbym odpieniacz w pierwszej komorze (pamiętaj tylko o odpowiedniej wysokości tej pierwszej przegrody, bo Beast pracuje najlepiej jak jest zanurzony do wysokości tego swojego uchwytu), a drugą zostawił sobie, bądź to na dodatkowy sprzęt, bądź refugium (zachwalane przez jednych (ja mam ;)) i je..ne przez innych ;)).

Obudowanie szyb jest fajne tylko zauważ, że jak coś zachlapiesz to wyczyszczenie wody z solą jest dosyć trudne i będzie ci się tam zbierała ta sól. Musisz mieć możliwość odsłonięcia całych szyb do czyszczenia.

Jeśli chodzi o pompy to czy to będzie WEIPRO WH6000 (mam ją i użytkuję bez żadnych problemów od prawie 2,5 roku), czy AM OR 3500 (bo AM OR 3000 nie ma) to będzie ok. Jedna sprawa- WEIPRO ma wydajność 4180 ltr/h, ale na poziomie zero. Przy podnoszeniu na wys. ok 130 cm, jak to bywa w baniakach z sumpem, jej wydajność spada do ok. 2500 ltr/h, a AM OR 3500 ma wtedy prawie 3000 ltr/h.

Cyrkulacje założyłeś za małą. Jeśli nie chcesz pompek Marea to zainwestuj chociaż w dwa PowerHeady 802 o wydajności 1500 ltr/h i może coś z tego będzie. Jeśli chciałbyś jedną dużą np. WEIPRO WH6000 zastosować do wewnętrznej cyrkulacji z rozprowadzeniem instalacji to myślę, że byś miał fajny młyn - to by się mogło sprawdzić.

Jeśli chodzi o oświetlenie to zapewniam cię, że jedna lampa HQI 150W wystarczy żeby odpowiednio oświetlić ten zbiornik. Do tego masz jeszcze 4 T5 więc naprawdę nie ma potrzeby żeby tyle prądu zużywać. Jeśli HQI to samoróbka to tylko pamiętaj o halopaku od 1000W, nie 500W, jest dużo większy i daje szeroki strumień światła. Jeśli zamawiasz w AquaLight to oni już robią z halopaków 1000W.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocean runner 3000 l/h jest dokladnie tutaj: http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_26&products_id=4547&language=PL

No ocean zlikwidowali - powiem wiecej - poza testami, preparatami i pokarmamiu nie widzialm w toruniu nic do akwa morskiego od kilku lat w żadnym sklepie (a w zoologicznych jetem czesto, bo w domu cale zoo :]):/ W takim razie pozostaje mi kontakt z ludźmi z bydgoszczy :), gdzie zresztą, jestem praktycznie codziennie, bo tam studiuję :]

Weipro żeczywiście mocno traci na wysokości, ale do cyrkulacji chyba by sie nadala - a do obiegu wstawić OR 3500l/h - a w razie wpadki caly czas jest zapasowa do obiegu akwa kosztem cyrkulacji na kilka godzin nie zostaje bez obiegu :]

Co do pomp marea - jedna marea to tyle co weipro, wiec zważywszy, że wariant "jak najtaniej przy zachowaniu wymaganej jakości warunkow w akwa", to raczej weipro do obiegu - tylko na ile wylotow wtedy (zwazywszy, ze to 4100 l/h)rozprowadzić do akwa?? I zawory przesterowania moge zalożyć na każdy, czy lepiej na czesc??

Co do światla - czy 1x150 w HQI to nie bedzie efekt taki, ze oświetli srodek, a boki akwa nie?? Dlogość 120cm.

A co do obudowy - tam gdzie ciasno miedzy akwa a plyta myslalem o uszczelnieniu pomiedzy nimi za pomoca silikonu akwarystycznego - akwa nie bede i tak wyciagal, ani plyt zdejmowal :]

Przelew - wzorowalem sie na widzianym na sieci - chyba ten o ktorym piszesz ze zbiornika 1600l, zależy mi też, aby akwa bylo jak najcichsze - bedzie w pokoju w ktorym śpie. Z tąd jeszcze jedno pytanie - czy rura odprowadzajaca wode z akwa do sumpa może być w sumpie zanużona minimalnie (na 2-3cm), żeby zlikwidować chlupot??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa o której piszesz to jest z serii PH. One są do cyrkulacji bo maks. wys. podnoszenia tej pompy to 1,6m. Na 1,3m to będzie dosłownie ciurkać :). Jeśli już to na główną możesz dać AM OR 3500, a na cyrkulację tą PH 3000, zamiast np. WEIPRO.

Spokojnie możesz mnie odwiedzić ;)

1x150HQI spokojnie starczy. Kilka osób na nano ma zbiorniki 120 cm z jedną HQI 150W. Zauważ że dokładasz jeszcze kilka T5, a są koralowce które wolą mniej światła. Ja mam 100 cm dł. i całkowicie mi wystarcza na środku jedno HQI i dwie T8 po 18W.

Oczywiście, że rura spustowa jest zanurzona w wodzie w sumpie. U mnie na dobre 10 cm.

Jeśli to jednak będzie w sypialni to kurcze naprawdę nie wiem jak wytrzymasz. Hałas takiej ilości pomp, przelew wody w kominie to jednak spory hałas, nie do porównania ze zbiornikiem słodkowodnym. Mnie by to nie przeszkadzało, bo nie mam problemów ze spaniem w hałasie, ale domownicy dostali by raczej szału.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te pompy itp. to nic w porównaniu pompką aquaela APR 350, która będzie mi świszczała nad głową 24h na dobę....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn tak - po pierwsze przelew ma być dośźć cichego typu a wszystko i tak zamkniete w szafce wiec jakoś strasznie problemu tez nie ma - zasnac tez zasne, byle woda mocno nie chlupala - tak troche to nie przeszkadza :]

A co do pomp, to chyba jednak zrobie tego OR 3500l/h jako obiegowa i weipro jako cyrkulacyjna - to da razem troszeczke ponad 7000 l/h cyrkulacji :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski

no szukalem troche i jakos nie znalazlem. tzn znalazlem za te cene, ale do tego dochodzi jeszcze kontroler za trzydziescipare euro i fotokomorka za bodajze 11 plus przesylka i sie nazbiera

btw - myslicie ze hqi 1x150 bedzie wystarczajace zeby moja 250-tke oswietlic? bo juz rozwazalem warianty 1x250 lub 2x150w. baniak 100x50x50


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom - ja mam taki jeden zbiornik 100x50x50 i mam jedno HQI AM 150W 40 cm nad powierzchnią wody i 2 x T8 18W. W zupełności starcza. Rosną u mnie miękkie i twarde lps i sps m.inn. montipory z bardzo dużym przyrostem.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj znalazlem te pompe dlatego tez wyzej wspomnialem kontroler fotozell przesylka free w niemczech

http://cgi.ebay.de/TUNZE-Turbelle-Stream-6000-regel-7000-Liter-h_W0QQitemZ7740470712QQcategoryZ100317QQcmdZViewItem

Ale mniejsza o to a co chcesz trzymac w zbiorniku jakie zwierzaki??jak miekkie to 150 wystarczy jezeli lps sps to proponuje 250W przy tak niewielkiej powierzchni akwarium zarowno 150 i 250 w doswietli ladnie zbiornik 2 razy 150 niestety nie ma co porowbywac do jednej 250 bo to swiatlo jest zupelnie inne duzo lepsze

pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie ze na tej aukcji jest tylko pompa, bez fotozelle i bez sterownika. ja zamowilem u tego samego goscia TE POMPE - to wersja z singlekontrolerem i do tego za 11 euro fotozelle. jak nie krecic d.. z tylu. zastanawialem sie czy za jednym szlagiem nie zamowic u niego Giesemanna 250 wat ale doszedlem do wniosku ze po zobaczeniu takiego wyciagu z konta to albo moja zona padnie trupem w banku, albo ja padne trupem po jej powrocie :)

co do hqi to teraz mnie zamotales troche - co jest lepsze na taki baniak ? 2x150 czy 1x250 wat? mam problema w sumie bo chce jakas ladna lampe, nie jakies halopaki bo mi akwa w salonie stoi i musi to jakos wygladac a wiekszosc lamp chodzi albo na 24 watt t5 (za krotkie na 100 baniak) albo na 54w(za dlugie) no i szukam. na razie jedyne co mi sie udalo znalezc to TO TUTAJ i jestem wlasnie w trakcie szukania 1x250 z dwoma 39 watt t5-tkami

@Olav

sorry ze ci sie w temat wcialem ale to w sumie tez prawie Twoj wymiar wiec moze tez na tych informacjach skozystasz jakos


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom

spoko :]

Ja myśle o 150w hqi i zastanawiam sie co z reszta - czy 4 t5, czy moze 2x54w t5 i 2x t8 pod dlogość akwa??

Jak pisalem wyzej liczy sie w moim akwa cena - nie chcialbym zeby to do 5000pln uroslo - a najlepiej, jakby sie dalo do 3500pln zrobić, ale na to nie licze za bardzo, bo pewnie kolo 4000 skoczy :/


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uwazam ze 250W bedzie idealna taki zarnik duzo lpiej swieci niz te 2 razy 150 mimo ze teoretycznie maja 50W wiecej a widzialem niejedne zbiorniki 150 nie odzwierciedla tak barw jak 250W powiem ci ze takie ustawienie zarikow jak w tej lampie jest do kitu jak juz sie uprzesz na 150W to powiesic jeden za drugim zarnik i np jeden 10K a drugi 20K bo boki i tak bedziesz mial doswietlone przy tak malej dlugosci.Przeciez macie wiele sklepow i akwarystow morskich najlepiej jak bys sam zobaczyl te roznice na oko pomiedzy 150 a 250W u kogos i sobie porownal.

chyba ze cos uzywanego kupisz na ebayu


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie czaje sie na ebayu na cos. myslalem nad Giesemannem INFINITY ale to cholera nowa lampa i jeszcze uzywanych nie ma. chcialbym kupic kompletna lampe razem z dwoma t5 ale nie wiem czy 24 watowe nie beda za krotkie na moj baniak? chociaz jak powiesze lampe 40 cm nad wode to i te 24watowe powinny jakos bardziej na boki swiecic ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.