Skocz do zawartości
skoti79

siporax czy skała

Rekomendowane odpowiedzi

mam przegrodę wolną w sumpie i chciał bym tam włożyc skałę lub siporax co waszym zdaniem lepsze wiem że wielu stosuje siporax z powodzeniem tak jak i skałę - proszę o wasze opinie


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siporax


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za siporaxem


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co w nim lepsze od skały?


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 litr siporaxu posiada powierzchnię 270 m2 powierzchni dla bakterii nitryfikacyjnych, poza tym łatwy w czyszczeniu i nic nie oddaje do wody bo jest ze szkła


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skała jeśli coś oddaje to jest to, z czego sama jest zbudowana?. Chyba.

A jakby wymieszać? 50%- 50% ja tak mam i nie wiem czy to ma sens?

Ma ktoś tak??


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche nonsens zważywszy na to jakie mozliwosci daje siporax - złoże/baza dla namnażania się bakterii. Tylko o to chodzi by zaoszczedzić miejsce ktorego zawsze w sumpie brak i efektywnie go wykorzystać czyli bardziej stworzyc efektywny system przy tej samej powierzchni sumpa. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skała jeśli coś oddaje to jest to, z czego sama jest zbudowana?. Chyba.

A jakby wymieszać? 50%- 50% ja tak mam i nie wiem czy to ma sens?

Ma ktoś tak??

W skale oprócz wiele dobrego możesz też mieć trochę niefajnych rzeczy a siporax jest czyściutki. Możesz zastosować bakterie dobrego producenta które Ci skolonizują siporax. Żywa skała jest już raczej zajęta przez bakterie - i tu nie zdziałasz wiele w krótkim okresie czasu, no chyba, że włożysz skałę suchą lub sam sobie ją ukatrupisz. Skała nie oddaje tego z czego jest zbudowana tylko to co w niej mieszka lub mieszkało kiedyś. Powierzchnia filtracyjna jak poprzednicy napisali jest większa w Siporaxie.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam wole skałe,może dlatego że mój sump ma 50%objętości głównego zbiornika.podobno siporax bardzo sie zapycha przy vsv method vodka też ale każdy broni swojego heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam wole skałe,może dlatego że mój sump ma 50%objętości głównego zbiornika.podobno siporax bardzo sie zapycha przy vsv method vodka też ale każdy broni swojego heh

A skała się nie zapcha? Stosowałes siporax ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj nie chodzi o bronienie, a dzielenie się wiedzą, każdy z tego poletka wyciągnie coś dla siebie


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax to ceramika/dmuchane szkło. Ludzie testowali różne inne ceramiki i różnie z tym bywało ze względu na oddawanie z nich do wody niepożądanych pierwiastków powodujących problemy (głównie glony). Sera Siporax sprawdzony, nie oddaje do wody. Więcej można naczytać się w temacie poświęconemu siporaxowi

http://nano-reef.pl/topic/43195-sera-siporax-ile-litrow-etc/page__st__20


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax to ceramika/dmuchane szkło. Ludzie testowali różne inne ceramiki i różnie z tym bywało ze względu na oddawanie z nich do wody niepożądanych pierwiastków powodujących problemy (głównie glony). Sera Siporax sprawdzony, nie oddaje do wody. Więcej można naczytać się w temacie poświęconemu siporaxowi

http://nano-reef.pl/...tc/page__st__20

No nie do końca dmuchane, produkcja siporaxu polega na stopieniu szkła i soli NaCl w wysokiej temperaturze co tworzy coś w rodzaju zawiesiny soli w szkle, i nie zagłębiając się w szczegóły produkcji po ochłodzeniu sól jest wypłukiwana wodą a zostaje samo, jakby spienione szkło. Banalnie proste ale trzeba było najpierw wpaść na taki pomysł :clap:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowiek całe życie się uczy :clap:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie teoretyczne pytanie... czy jako złoże można by było użyć muszli?? Czytając kilka tematów taki mi pomysł zaświtał. Bo w zasadzie takie zwykłe muszle można choćby samemu nazbierać, produkt naturalny z bardzo dużą powierzchnią do zagospodarowania dla bakterii więc czemu nie?? Ktoś to testował??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testuj, dla mnie nonsens.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego??

przeczytaj wyżej informacje o porowatości i sam się domyślisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się z pytaiem. Czy jest sens napychać sump na skałą lub zamiennikami jak skała w baniaku daje rade z redukcją no3. W końcu chodzi o równowagę. Trochę no3 też jest potrzebne.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli daje radę sama skała w zaprojektowanym systemie to oczywiście nie trzeba. To wszystko są pytania bardziej retoryczne. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na to pytanie również można sobie samemu odpowiedzieć na podstawie powyższych treści. Jest mniej porowaty żwir od siporaxu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko są pytania bardziej retoryczne.

Masz rację :) nic tylko szybko uruchamiać akwarium i testować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację :) nic tylko szybko uruchamiać akwarium i testować :)

oby kolego nie skończyły ci się fundusze na zakup testów a pociechu z akwarium żadnego ja wychodze z założenia ucz się na błędach innych i własnych jeśli ktoś wie i coś już testował to warto z tego korzystać i w taki sposób troszke zaoszczędzić

wszystkie pytania na tych forach to są pytania retoryczne i można na nie odpowiedzieć samemu więc po co istnieje takie coś jak forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mówi pożyjemy zobaczymy :) dopóki testy nie zagrażają mieszkańcom baniaka to można próbować :) a człowiek z zasady to zwierze ciekawskie... Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.