Skocz do zawartości
marekdziubak

Reef Max by MD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam akwarium aquela reef max tylko nie za bardzo wiem czy dobrze dobrałem wszystkie komponenty

Hydrometr - http://www.emimors.p...yjny-p-871.html

2X Koralia Nano - http://www.emimors.p...nano-p-705.html

Grzałka - Eheim Jagger 50 W

Osmoza - http://www.emimors.p...iltr-p-233.html

Sól - (własnie jaka i ile wiecie co szukałem ile soli potrzeba na start na dolewanie nie ma zielonego pojęcia)

może być Instan Ocean ?

Testy własnie jakie warto a jakimi sobie głowę nie zawracać ?

Ogólnie u mnie nie jest za bogato :p Wybrałem tamten sklep bo chciałem wziąć na ratki :p

Edytowane przez marekdziubak (wyświetl historię edycji)

120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek sól Instant Ocean. ale pierwsze podmianki to rób po miesiącu dopiero.. zalewasz świeżą wodą czy ze sklepu z działającego akwarium?

co do grzałki to wg mnie za słaba.. ja mam 150W bo 100 nie była w stanie dogrzać wody do 25 stopni (w domu gdzie stoi akwarium mam średnio 19-20 w pomieszczeniu)..

co do testów to kup wszystkie bo i tak się przydadzą czyli (PH,KH,NO2,NO3,Mg,Ca,NH4,PO4)

co do podmian to ilość soli potrzebną do zasolenia do 1,024 masz napisaną na opakowaniu..

no i powodzenia i cierpliwości bo to się baaaardzo przydaje

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydrometr daje radę - mam taki sam,chociaż teraz bym wolał dołożyć stówkę i kupić refraktometr.

Do osmozy powinna być jeszcze żywica.

Grzałka - zależy jak ciepło masz w domu,ja mam 24 st. i u mnie praktycznie się nie załącza (100W).

Co do testów, tak jak mi doradzono, NO2 i NH4 można sobie odpuścić.

Jeszcze jakiś czyścik by się zdało.

Witaj w klubie :waving .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól - (własnie jaka i ile wiecie co szukałem ile soli potrzeba na start na dolewanie nie ma zielonego pojęcia)

może być Instan Ocean ?

IO jest dobra na początek, bo jest uboga. Wg opakowania 2kg tej soli wystarczą na 60l wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co do testów to kup wszystkie bo i tak się przydadzą czyli (PH,KH,NO2,NO3,Mg,Ca,NH4,PO4)

Troszkę kasy najdzie na tym :p

Czyli musi minąć ile od zalania by skałkę umieścić ?

alewasz świeżą wodą czy ze sklepu z działającego akwarium?

Tak świeża RO+ SÓL

Edytowane przez marekdziubak (wyświetl historię edycji)

120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz szaleć z wydawaniem kasy, to możesz odpuścić salimetr JBLa i kupić aquamedica za dwie dychy, spokojnie wystarczy, a w przyszłości możesz sobie dozbierać np. na refraktometr. Warto go porównać u kogoś ze sprawdzonym miernikiem zasolenia. Jak stłuczesz JBLa (co się niestety zdarza), to będzie bolało.

Testy na pH, NO2, NH4 nie są niezbędne, zwłaszcza te dwa ostatnie.

W kwestii soli - ja odradzam IO, do baniaka rafowego ma zdecydowanie za niskie parametry, z którymi będziesz potem długo dochodził do ładu robiąc duże podmiany na bogatszej soli, ew. dużo wcześniej będziesz musiał wystartować z ballingiem. A poza zasoleniem zbiornika na start IO już do niczego się nie przyda. Proponuję start na "normalnej" soli (np. Kent, Reef Crystal), przy niższym zasoleniu, które w miarę potrzeb bez problemu sobie podniesiesz.

Dwie koralie nano to trochę słaba cyrkulacja, wymieniłbym przynajmniej jedną z nich na mocniejszą. Grzałka zależnie od temp. w domu, u mnie 75W była za słaba, 120W jest ok.

Powodzenia, i nie zapominaj o czytaniu, czytaniu, czytaniu... :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kapuchy ;] Czytam ja dzieci fotki oglądają :p

Znacie sklep gdzie na ratki sprzedają :p 1500 zł to jednak dużo :p jak na 1 wydatek chociaż by te 3 albo 6 rat :p

Edytowane przez marekdziubak (wyświetl historię edycji)

120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dziś byłem w jednym z sklepów w Warszawie.

Czy to prawda że jak się naleje wody ze zbiornika który już istnieje i skale s tego samego środowiska to nie będzie trzeba czekać na glony i kwitnięcie zbiornika ? Tylko wpuszczać korale po paru dniach w takich warunkach jest możliwe ?


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy tak zrobił i wszystko przeżyło.. wpuścił na drugi dzień.. chyba nie ma reguły.. ja czekałem miesiąc choć miałem i wodę i skały z działającego zbiornika.. glony i tak wyszły


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;/ to sam nie wiem czy się opłaca kupować tą wodę niby to tylko 50 zł..


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dojrzewanie powinno przebiegać bardziej łagodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego będę kupował wodę z działającego zbiornika. Tak będzie lepiej.A przynajmniej tak mi się wydaje :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA bym się wstrzymał z kupnem akwarium albo poszukał używki,widzę że chcesz robić wile rzeczy po kosztach a tutaj z tym jest ciężko,cyrkulacje bym dał 1aquael2600 i 1koralie 1600,grzałkę bym kupił większą,na testy sobie przygotuj kilka stówek,jak kupisz już RM zaopatrz się w dolewkę wody,miernik TDS do wody RODI,po zalaniu akwarium i rozrobieniu soli będziesz miał jeszcze kilka niezbędnych zakupów około 10kg skały jakieś 400zł i piasek 9kg około 100zł,potem to już tylko korale jak już wszystko dojrzeje spokojnie,czyli kolejne kilka stówek w zależności co chcesz tam trzymać no i dla dzieci parka błaznów 100zł,ekipa czyszcząca z 200zł,jakieś absorbery do filtra,bakterie i w sumie po 3 miesiącach wyjdzie ci jakoś sporo ponad 2000tyś.Więc się zastanów nad zakupem akwarium bo to drogi interes i ciągle trzeba dokładać.Pzdr


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dziś byłem w jednym z sklepów w Warszawie.

Czy to prawda że jak się naleje wody ze zbiornika który już istnieje i skale s tego samego środowiska to nie będzie trzeba czekać na glony i kwitnięcie zbiornika ? Tylko wpuszczać korale po paru dniach w takich warunkach jest możliwe ?

Nie jest możliwe,wiem z własnego doświadczenia parametry i tak skoczą do góry.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda zmiana środowiska, przeniesienie, zmiana zbiornika wiąże się z dojrzewaniem w mniejszym lub większym stopniu. Co innego jak przenosisz wszytko razem z koralami. Wody bym nie kupował,w e-rybce jak od nich kupisz skałę na pewno wodą poratują. Ewentualnie napisz posta ludzie z podmiany z chęcią oddadzą to co spuszczają do kibelka :) Co do kosztów to owszem wszystko co wyliczysz przemnóż razy 3, wtedy w przybliżeniu wyjdzie poprawna wartość ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam już wszystko troszkę to trwało ale udało się czyli mam nalać wody z osmozy a potem dosypać soli tylko pytanko ile :p

Ps. Do pomiaru zasolenia mam reflektometr podobno nadaje się dobrze.


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie czytałem bo jak rozpakowywałem karton to dzieci go przerobiły na bunkier i tylko najdelikatniejsze rzeczy powyciągałem a potem sol i inne pierdoły wyniosłem na osmozie nie ma żadnej instrukcji ja to wszystko po montować l. czerwony i ten biały na górze to in czyli wyjście czerwone do szamba białe do akwa tak ?


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3,6 kg na 100 L ? kurde ale filtr osmozy jest wieeelki :p:baby:i jeszcze DI na dokładkę :chris:

Piasek kurde to mam jakiś żółty nie biały :wallbash: z rok się będzie napełniać.

Nie mogę usunąć posta ? bo nadpisałem ;/

Edytowane przez marekdziubak (wyświetl historię edycji)

120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak to Ci dzieci karton przerobily?;)wow!

Nie masz soli w opakowaniu?

Jaka to sol-na internecie na pewno znajdziesz info ile gram na litr badz 10l wody.

Jest na forum kilka tematow jak podlaczyc osmoze-szukaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to Ci dzieci karton przerobily?;)wow!

Normalnie do środka wsiadły pomalowały kredkami i po 5 minutach z jednej strony pojazd myszki mnie a z drugiej statek podwodny wiadomo kto malował z której :p Na koniec zakryły się kocem i "nurkowały z latarką" :p kupiłem nowe świetlówki może do czasu jak nie będę miał żywej skały nie włączać w ogóle światła piasek wsypać dopiero ja będę miał skalę ?

Mam 2 tunze 6015 na czas zasalania może 1 odpalić ?


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,ze jak bedzisz solil,to pompka niech miesza,swiecic jeszcze nie ma potrzeby,a z piachem sa dwie szkoly,ja wsypalem piach kilka dni po wlozeniu skaly.Korzysci sa dwie :1)Dopoki nie ma piachu latwo odessac syf wydmuchany ze skaly,2)Konstrukcja skalna jest stabilniejsza i nie ma ryzyka,ze sie cos sypnie,jak jakis zwierzak podkopie skale.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj sole mają ok 36 gr na litr wody przy zasoleniu 1022. Ja bym zaproponował robić wodę w 5 litrowe baniaki zliczyć i wy\tedy dodać soli. Falowniki oba do tego grzałka i niech się miesza. po jakiś 1-2 dniach sprawdzasz zasolenie. Ja bym zalał trochę więcej niż 3/4 wysokości czyli w granicach 80l. jak dojdzie skała i piasek powinno wypełnić resztę :) Jeżeli woda będzie od kogoś to odpowiednio mniej wtedy zrobić nowej. W zależności od tego jaka będzie skała czy odgazowana czy z frachtu dobrze by było żeby falowniki ją trochę przedmuchały także do jednego z koszyków wata i raz na dzień wymiana na nową. Piasek bym dał po 2 tygodniach. Osobiście na początek bym wybrał skałę z frachtu najlepiej prosto z dostawy ja taką miałem :) tyle że ona musi pochodzić dłużej ale fajnie się obserwuje co się na niej pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie kap kap kap kap....k,NjMzNTM4NTAsNDU0MzkwNzE=,f,kapicy_kran_151.gif


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestowales w domowa destylarnie ;):p:D

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.