Skocz do zawartości
pablo75

narożna solniczka 80l - moja pierwsza przygoda z rafą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów morskich , mam na imie PAWEŁ i jestem ze Szczecina. Tematy akwarystyczne przewijają sie prze ze mnie od dawna ale jak narazie tylko w tematyce słodkowodnej. Swego czasu miałem nawet 450l słodkiego. Po różnych przygodach życiowych zostało mi narożnikowe 80l (57/57/40). Aktualnie trzymam tam jakies małe ryby typu neon , zwinniki jarzeńce itp. Od pewnego czasu przygladam sie i czytam na forum o tematyce morskiej bo na takie chciałbym je przerobić. Wiem ze trzeba duzo wiecej swiatła i dlatego chce przerobic pokrywe na 2x24w t5 i moze jeszcze jakies ledy tam upchne ale to sie jeszcze zastanowie.Chciałbym chodować jak narazie uczac sie korale miekkie i ew 2 jakies ładne małe rybki , jakies krewetki , ukwiał (nic co by było bardzo wymagające).

Pytania jakie mi sie nasuwają to :

1. czy mozna uzywać nadal filtra zewnetrzego (kubełka) ? bo z tego co czytam nikt przy morskich nie uzywa ich ,a przeciez mozna bardzo łatwo podmieniać suplementy i przekładki w nich zwiazane , ew. wywalić te gąbki. Posiadam do tego fluvala 204 i chciałbym zeby mi dalej filtrował słoną wode .

2. Co mysliczie o grzałce przepływowej hydora ? Mam aktualnie wewnątrz akwa. ale chciałbym zeby w zbiorniku było jak najmniej sprzętów. Kiedys miałem taką grzałke przy tym 450l słodkim i byłem z niej zadowolony , jak to sie ma do słonego ?

3. Jezeli chodzi o odpieniacz to chciałbym użyc takiego niewielkiego :

http://allegro.pl/od...2951332696.html

co o tym sądzicie ? ew. hydor nano skim ten mniejszy (ale ten by musiał być w zbiorniku

4. jezeli chodzi o falowniki to też użył bym hydora koralia 1600 dwie sztuki i powinno wystarczyć

5. skała ok. 12KG tak zeby lekko zasłonic ewentualnego odpieniacza który byłby w narozniku .

Chciałbym oczywiscie zeby mi ktoś doradził zanim zaczne kupować graty do słonego.Z góry dziekuje i pozdrawiam.

PAWEŁ

Edytowane przez pablo75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubełkowy chyba się nie nadaje , nie wiem czy filtr z allegro da radę ,może wypowiedzą się bardziej doświadczeni.

Może poczytaj

Szkoła zoa - 63L / 160L - bez sumpa

Edytowane przez wa1ker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam przyszłego morszczaka ze Szczecina :>

Kubełek to chyba nie najlepszy pomysł, przerabiałem to, zrezygnowałem bo za każdym razem jak musiałem go otworzyć to mnie krew zalewała, przerażała mnie ta bomba biologiczna w środku. Wbrew pozorom wcale nie był pomocny, tylko przysparzał kłopotów.

Rozumiem, że wolałbyś trochę praktycznie podejść do sprawy i mieć odpieniacz i filtr na wkłady w jednym, ale mimo to radziłbym raczej hydor skim slim niż ten w kaskadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze im wiecej czytam i wgłębiam sie w temat morszczyzny to nachodzi mnie myśl zeby odrazu docelowe robić , bo wszyscy zmieniaja z mniejszego na wieksze i jak sobie przypomne przygode ze słodkowodnym to chyba to ma sens :)

Tylko ja mam takie nietypowe miejsce na akwa. i nie wiem czy nie bedzie za wąsko na umieszczenie zywej skały

moje max wymiary to : 150 / 40 / 50 wys. (300l)

zdaje sobie sprawe ze koszty bedą wyzsze bo i oswietlenie i filtracja i wiecej skały , ale jak sobie pomysle ze mam przerabiac to małe 80l to tez troche w sprzet trzeba zainwestowac i z góry wiem ze nie bedzie on docelowy :)

Wiec chyba tak zrobie ze to duze docelowe od razu bedzie a to naroznikowe słodkie sprzedam jako komplet

pytanko czym kleic skałe? czytałem ze niektórzy łączą je jakims cementem , jak tak to jakim itp.

czy robić komin zewnetrzny czy wewnetrzny i jaka wielkosc sampa do tego (nie wiem jak to sie przelicza ) dodam ze pod akwa bedzie niezbyt duzo miejsca bo chce zeby było dosc nisko około 60zm od podłogi

czekam na podpowiedzi od starych wyzeraczy morskich aby nie popełnic jakiegos błędu

i jeszcze czy do takiego akwa 3x80w t5 bedzie git ?

pozdrawiam

PAWEŁ

Edytowane przez pablo75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.