Skocz do zawartości
Kris_77

Jakie oświetlenie do nietypowych rozmiarów akwa...?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

chciałbym w nowym mieszkaniu założyć akwarium morskie. Będzie to akwarium wstawione w ściane - w rogu - więc widoczne z dwóch ścianek. Niestety mogę sobie pozwolić jedynie na akwarium około 115 litrów. Planuję dać kwadratowe o podstawie 47x47cm i wysokosci około 50-52cm - nie pytajcie czemu - bo tak musi być :)

Moje pytanie brzmi - jakie powinno być do tego oświetlenie ??? Myślę nad 4x T5 39W (2 White, 2 Blue)- wystarczy ??? Tylko, że z tego co widzę to świetłowki 3W mają około 80-90cm. Czy są jakieś świetlówki o takiej mocy ale krótsze? do 45 cm ??? Jeśli nie - to jaki zestaw mam dać..... ???

Pozdrawiam


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kris_77

Zaczales od nielatwego pytania. Trudno znalezc lampy T5 pasujace do akwa ponizej 50cm dlugosci.

"Czy są jakieś świetlówki o takiej mocy ale krótsze? do 45 cm"

Oczywiscie nie ma. Gdyby byly to bysmy je pakowali wpoprzek akwarium zeby ich jak najwiecej zmiescic.

Do Twojego zbiornika bedziesz potrzebowal oswietlenie ok.100 Watt. Do tego chcesz to zmiescic pod przykrywa.

Sa lampy T5 z rurami 14 W i o dlugoscio 60cm.

Slabszych nie ma.

Wiem, ze Ci nie pomoglem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz

no to chyba mam problem :)

w takim razie potrzebuje 8 x T5 14 W

warunki umiejscowienia pozwalaja mi na zrobienie pokrywy zeby weszly te 60 centymetrowe - tyle ze nad akwarium będzie około 44cm a reszte po za ;) akwarium będzie w ścianie więc i tak nie będzie widać - obsługa będzie z drugiego pokoju za ścianą a tam to będzie wszystko zabudowane

Tylko teraz czy wejdzie mi w pokrywe dlugosci 70 x 47 cm z 10 świetlówek ??? bo przecież musze dać wiecej żeby nadrobić za tą częśc wystającą po za akwarium

????


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie chcesz HQI? Jak nie, to istnieją jeszcze świetlówki PC, o których znajdziesz sporo na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest kwestia chce czy nie chce - HQI są za drogie w utrzymaniu - głownie temu odpadają

a na temat tych PC nic nie słyszałem - poszeram dzisiaj

dzieki :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości. PC to powercompact.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowal zamontowac HQI 70W + 2szt PC i powinno byc pieknie. Po jaka cholere pakowac 8 swietlowek. Roznica w poborze pradu bedzie minimalna a efekt lepszy, znacznie lepszy. Ale to tylko moje zdanie, hehe.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem na stronie AQUA LIGHT - nowość 35zł - świetlówke T5 24 W o długości 55 cm - takich bym potrzebował z 5-6 - i wmontowałbym w obudowę 60 x 47cm - wtedy wystawała by mi tylko z 10-13cm - więc juz coraz blizej idealnego kompromisu :)

dla zainteresowanych link do tej świetlówki:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=f64ee9285291&UID=d2f0d7cfd05e&UID_p=d8347dff98f2


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wloz tam HQI 150W .przeciez koszt nie bedzie wiekszy niz te twoje 6 swietlwek T5 nawet pwiem ze mniejszy.Do hqi dolozysz jedna PC aktynike i bedzie git


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa tylko ze przy hqi 150w to tej wielkosci zbiornik zostanie ugotowany, wiec goraco polecam pc. ja mam 36w 41,5cm dlogosci a swieca duzo lepiej niz t5, maja lepsza penetracje swiatla i sa krotsze. ale nad 70w hqi tez bym sie na twoim miejscu zastanowil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszt sześciu świetlówek T5 z elektroniką to ok. 620zł (z odbłyśnikami). Hqi 150w (lampa) to 100 lub trochę więcej zł. żarnik to 200, a do tego jeszcze ok. 75zł PC (no może trochę więcej :)). jak pewnie zauważysz tak wyjdzie o wiele taniej, a utrzymanie będzie droższe tylko o ok. 30-40zł rocznie (o ile co rok będziesz wymieniał oświetlenie ;)). jak nie masz kasy na prąd możesz tam włożyć 70w HQI efekt będzie też niezły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby sie woda nie grzala sa wiatraczki i po sprawie

A 70W nie ma co wkladac jak juz robic to na 150 W

a jesli chodzi o prad to bez przesady ze ktos nie ma raptem 3 zl wiecej miesiecznie niz przy tych 6 T5 albo jak wspominal o 8 swietlowkach t5


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyśle nad tym HQI

ale narazie jednak szukam rozwiązania z tymi świetlówkami T5 - jakimś cudem udało mi się przekonać konstruktora mieszknia na większy otwór w ścianie - teraz moge tam wstawić maksymalnie 55 x 55 cm - do tego wysokosć z 45 cm - myśle, że takie głebsze, nizsze będzie znacznie atrakcyjniejsze - a do tego dam rade zamontować 5 x T5 24 W (3 białe i 2 niebieskie) - co wy na to ???


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no czemu nie .to wylacznie od Ciebie zalezy jaki chcesz miec zbiornik.troszke bym jednak podciagnol wys.

Powiedz mi dlaczego sie tak bardzo uparles na T5????


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posiadam jedynie wiedze jaką zdobyłem na tym forum - z moich wyliczeń wyszło, że wiekszość do takich rozmiarów akwarii daje właśnie T5 - nie zamierzam trzymać tam wymagajacych bardzo korali itp - ma to być ładna dekoarcja wnetrza - są i ładne korale miekkie nie wymagajace - poprostu chce dać tam jak najlepsze światło w rozsądnej cenie - żeby potem nie było przy nim kłopotów finansowych (prąd) + kłopotów zwiazanych z chłodzeniem w lato itp

ale jak już wczesniej dodałem - jeśli większośc mi tu doradzi odpowiednie hqi - pokaze wyższość nad t5 i pc akurat w moim przypadku to czemu nie

akwarium będzie rogowe w ścianie - wiem że im głębia wieksza tym lepsza - stad moj pomysl na 55x55 wpodstawie - co do wysokosci to własnie wyczytalem ze przy wyzszych lepsze sa hqi - wiec te 45 cm podałem pod kątem włożenia t5 lub pc lub ich komnibacji


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha,

akwarium będzie widoczne w przedpokoju i salonie (rogowe) a cały osprzęt będzie w innym pokoju - tam planowałem zabudować szafą - otwieraną na potrzeby obsługi zbiornika itp... - czy w zwiazku z tym nie lepsze byloby własnie umieszczenie pokrywy z T5 lub PC lub ich kombinacji ze wzgledu na parowanie wody (słyszałem, że komuś po paru latach wyhodował sie na ścianie grzyb :) przy podwieszonym żarniku hqi całośc parowania idzie na sciane i obudowę

co o tym sadzicie ???


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze akwaria maja stosunkowo silne oswietlenie. To powoduje, ze woda mocno sie nagrzewa i paruje. Ma to tez swoje dobre strony w lecie. Nie mozna zbyt szczelnie zabudowywac akwa bo sie przegrzeje. Bedziesz musial wstawic wentylator odprowadzajacy wilgoc z szafy co na jedno wychodzi. Szafe wewnatrz tez trzeba polakierowac. Nie wiem czy nie lepszym rozwiazaniem byloby oswietlenie HQI 150W jak pisze Kiwalski i do tego jedna niebieska rure?

" przy podwieszonym żarniku hqi całośc parowania idzie na sciane i obudowę"

Wyobraz sobie ile wilgoci i ciepla bedzie pod przykrywa.

Oswietlenie HQI daje tez "tanczace" cienie na dnie akwa z czego tez nie kazdy chce zrezygnowac. Mysle, ze kazdy rodzaj oswietlenia ma swoje plusy i minusy. Dobrze jest zobaczyc sobie na zywo jak rozne lampy oswietlaja i wtedy podjac decyzje.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przekonaliście mnie, co prawda mam jeszcze troche czasu bo mieszkanie dopiero sie buduje - ale na dzień dzisiejszy zakładam akwarium 55 x 55 x (50-55 wysokości) i nad tym na linkach podwieszone hqi 150 w z 2 x T5 aktyniczne czyli AM Ocean Light 150+ (ma któś ??? ile miesięcznie to ciągnie prądu ???

Na jakiej wysokości mam to podwiesić podwiesić ??? akwarium mam prostokatne - a lapma jest podłuzna - wiec raczej wyżej zeby doświetliło całe akwa - 30 cm nad poziomem wody ???

czyli jak wiesza się taką lampe to nie daje się żadnej przykrywy - tylko na akwarium połozyć zwykła szybę ??? czy nic się nie kladzie ?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu kupować gotowej lampy, przynajmniej jeśli nie będziej ej widać. gotowa lampa HQI na aqvalight 150w to 140zł, a i T5 taniej zrobisz samemu, Tj. 2x24w wyjdzieci ok. 250zł (na osobnych statecznikach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestie zrobienia czy kupienia gotowej jeszcze przemyśle - nie w tym rzecz - jednorazowe kupno nie jest po za moim zasięgiem - gożej martwią mnie miesieczne opłaty za prąd - no i teraz myślę nad wentylacją całej szafy i chłodzeniem awarium


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby na akwa lepiej nie klasc bo moze sie rozgrzac i peknac oraz szybko "zmatowieje" od parujacej wody.

Najlepiej zeby lampa nie byla dluzsza od akwa. Wtedy mozna szyby akwa "wydluzyc" w gore jakimis plytami i lampy nie bylyby widoczne a bylby zapewniony dostep swierzego powietrza. Chlodzenie wody w lecie zapewnisz wentylatorkiem skierowanym ukosnie do powierzchni wody. To zwieksza parowanie czyli tez chlodzenie. O odparowana wode nie musisz sie troszczyc bo w lecie mozesz miec caly czas okno otwarte. Mniej przyjemnie moze byc w szczelnej szafie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pomyśl nad statecznikami elektronicznymi, ciągną mniej prądu i mniej się grzeją. kosztują tak od 270-300zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi

Tu wystarczy zwykla HQI lampa i jedna albo dwie rury. To moga byc nawet T8 rury. Co tu samemu grzebac?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.