Skocz do zawartości
poeta Fikander

HQI i triaki - elektroników proszę o radę

Rekomendowane odpowiedzi

mam elektroniczny timer który ma sterować lampą HQI i śwetlówkami , układ sterujący jest klasycznym układem timer->optotriak->triak->lampa i teraz problem, mianowicie kanały odpowiedzialne za świetlówki pracują normalnie (stateczniki elektroniczne do świetlówek) ale kanały odpowiedzialne za HQI pracują poprawnie tylko raz, włączają HQI (klasyczny układ zapłonowy) i już tak zostaje, życie triaka sterującego się kończy . Triaki są na radiatorach więc raczej się nie przegrzewają. Zastosowałem chyba jeden z najpopularniejszych traków BT136 600V/4A. Co takiego jest w HQI 2x150W, że pali te triaki, czy w ogóle można sterować HQI triakiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, wlasnie mialem napisac bardzo podobny topic. U mnie jest dokladnie tak samo, narazie pod jedno HQI podlaczylem elektroniczny timer i zdaje egzamin, te zwykle mechaniczne jakims dziwnym sposobem po 24h wymiekaja.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja steruje triakiem :) dokladnie BT138. Dziala to juz grubo ponad rok. Goly triak nie radzi sobie z duzymi obciazeniami indukcyjnymi. Trzeba podlaczyc do niego tzw. "snuber". i najlepiej jak triak jest zalanczany w "zerze".

U mnie na stronie avraqua.qs.pl tam gdzie jest schemat sterownika 8x230V jest pokazane podlaczenie triaka ze snuberem. Jak cos zamotalem to pytac postaram sie jasniej to przedstawic.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super, dzięki, zmienię "zwykłe" optotriaki na te z układem przełaczania w "zerze" i zmienię układ sterowania triakiem na Twój, bo teraz mam tylko 2 rezystory. Na jakie napięcie są te kondensatory? 400V wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kondzior powienien byc MTK najbezpieczniej na 600V aczkolwiek 400V (ostatecznie) moze byc.

jak cos polecam sie ...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.