Skocz do zawartości
akfarium

UV vs Odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

WItam.

Po uruchomieniu UV-ki odpieniacz mniej produkuje "brudu" i tak jakby rónież mniej jest w nim pęcherzyków powietrza... to jakaś zależność ? tak jest lepiej czy wręcz odwrotnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo ta UV-ka jest w z zbiorniku ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosunkowo od niedawna...może ze dwa tygodnie 5Watowa ma 300 litrów to nie wiele przecież...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie w ogóle nie działa. Na 300L potrzebne skuteczne UV przynajmniej z 20W, aby efekt był widoczny (klarowanie wody, zmniejszenie osadu na szybach itd.).

Prawdopodobnie włączenie UV i zaobserwowanie odpowiedzi odpieniacza, to czysty przypadek. Osobiście swojego czasu mając spory zakwit wody na starcie (z powodu namnażania się sinic) nie sposób było tego opanować normalnymi metodami, takimi jak odfiltrowanie, kombinacje ze światłem, podniesienie pH itp. W końcu zastosowanie lampy UV o mocy 36W na akwarium 420L brutto poskutkowało efektem widocznym gołym okiem po ok. 2 godzinach świecenia. Odpieniacz wówczas wywali z pół kubka zielonkawej zawiesiny, czyli to, co się zdołało ubić lampą. Ale powtarzam, że to było po lampie 36W!

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie w ogóle nie działa. Na 300L potrzebne skuteczne UV przynajmniej z 20W, aby efekt był widoczny (klarowanie wody, zmniejszenie osadu na szybach itd.).

U mnie w 180l akwa uv pracuje non-stop. Lampę mam 18w ale powiem szczerze ,że nie zauważyłem mniejszej ilości osadu na szybach.

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać, że sprawność lampy UV bardzo szybko maleje. Jeśli świeci się lampę często bądź bez przerwy, żarnik traci swoje właściwości promieniowania UV w interesującym nas zakresie widma po 3 miesiącach. Dlatego aby mieć na okrągło dobrą skuteczność sterylizacji, należy żarnik zmieniać przynajmniej co pół roku lub częściej, oczywiście w ramach rozsądku w wydatkach na nowy żarnik.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.