Skocz do zawartości
kamaya

Dziwny zbiornik - wiecie co porasta skałę i calą resztę?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zbiornik to 700l w obiegu, ktory nie chce wyjsc na prosta, a niebawem stuknie mu 1,5 roku.

To coś widoczne na zdjęciach spędza wciąż sen z oka, bo de facto nie wiadomo z czym walczyć. Do tego dochodzi nieustanne zielenienie skał i nie tylko.

Zbiornik chodzi na metodzie VSV 2x3ml/dzień. Podmiany standardowo 10% co tydzień.

Testy bez znacząco odbiegających od normy wartości:

T=25

d=1,025

kH=9,5

Ca=460

Mg=1410

NO2=0

NH4=0

PO4<0.03

Jesli dane poniżej mogą w czymś pomóc to przedstawiam do zapoznania:

Obsada to Ryby - 15 sztuk, Jeżowce - 3 szt. Kraby czyszczące - 40, Krewetki - 10, Ślimaki - 10 szt, Ukwiał oraz kilka korali miekkich, SPS-ów oraz LPS.

Oświetlenie to LED PS Metis XP 300W, odpieniacz BK Supermarines 200. Cyrkulacja to Tunze 2 x 6095 plus 1 x 6045. Filtracja to Węgiel - EcoSystem Carbon oraz Fosforany - EcoSystem Phos Fe, zmieniane w na co 4 tygodnie. Sól - InstantOcean.

W akwarium miał chodzić Balling, jednak wartości Ca i Mg prawie wciąż za wysokie ( bez ich dodawania z Ballinga) , wiec dawkowany jest jedynie składnik kH, gdyż występuje nieustanna walka w podnoszeniu pH. Bakterie Biodigest, 1 ampułka po podmianie.

Bardzo mile widziane wszelkie komentarze.

1.pdf

2.pdf

4.pdf

0.pdf

Edytowane przez kamaya (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o te glony wapienne ? ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o te jakby krzaczki, kłaczki brązowe to jest najzwyklejszy syf, detrytus.

Od niedawno tak samo mam bo wprowadziłem babke do zbiornika która przekopuje dno.

Wzburza syf z dna a on osiada na skałach.

Musiałbyś do sumpa dać duuuża skarpete filtracyjną, wzmożyć cyrkulacje i szczoteczką albo pompką cyrkulacyjną dmuchać po tym syfie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności czy zostały załączone odpowiednie zdjęcia :smiling: Zdecydowanie glony wapienne są jak najbardziej mile widziane, a chodzi oczywiście o ten szaro-brązowy "syf" (długo można szukać odpowiedniego określenia, a to oddaje mój stosunek do tego czegoś :smiling:) wszechobecny. Mam nadzieję, że widać to na zdjęciach dosyć dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kośmid, dokładnie o to mi chodzi, jednak problem istnieje od początków zbiornika, kiedy to jeszcze nie było babek (są od miesiąca dopiero, bo dno prawie umarło przed ich wprowadzeniem, powstawał na piasku jakby kożuch niezidentyfikowanego pochodzenia).

Cyrkulacja chodzi na maxa, szczotkowanie było przerabiane niejednokrotnie, do odsysania mam Eihela na baterie.

Filtr oczywiscie mozna dodatkowo założyc.

I jeszcze to zielenienie powracające bez końca... :sweat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwiększył cyrkulację.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na przenawożenie akwa pokarmami dla korali typu Koral Fluid albo czymś podobnym.

A czy mierzysz NO3?

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz, korale nie są w żaden sposób zasilane, wyniki z testów salifert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie karmisz mrożonkami w kostkach o kiepskiej jakości , kup taflę mrożonej artemii i nie przekarmiaj ryb .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby się jeszcze wartość NO3...

Moje akwarium też tak wyglądało, jak o nie nie dbałem, spróbuj wyczyścić szyby czyścikami, wyłapać brud czy to skarpetą, czy watą filtracyjną...

Szyby czyść tak, by nie zarastały tym syfkiem, sam odstawiłem też wódkę, leję tylko odrobinę bakterii, wymieniłem DI, po tych zabiegach u mnie wszystko zmierza ku lepszemu :)

O skałę powinny zadbać jeżowce i kraby...

Napisz też jaki masz filtr RO, kiedy wymieniałeś membranę i żywicę...

Fajnie by było jakbyś wstawił zdjęcie całości, nie wydaje mi się, żeby jedna taka lampka, oświetlała ci całe akwa...

Nie masz dodatkowo T5?

Zapomniałem jeszcze dodać, że zacząłem płukać mrożonki...

Edytowane przez Patyk_Z (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmię mrożonkami IchtyoTrophic.

o widzisz , dokładnie miałem to samo u siebie , dopiero po rezygnacji z nich na żecz całych tafli mrożonek gdzie jest czysty skład artemi albo mysis zbiornik po jakichś 2 miesiącach się oczyścił z tego syfu , w tych mrożonkach IchtyoTrophic po rozmrożeniu bylo widać że to jakieś śmieciowe zmiotki a prawdziwego pokarmu pływa z 40% w nich . teraz tylko karmię łamiąc na kawałki tafle mrożonek 0,5kg i jest czyściutko , plus ikra morska i jaja kraba .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patryk_Z, niestety nie mam NO3. Jesli chodzi o szyby, to zawsze byly czyszczone idealnie, wrecz pedantycznie. Od jakiegos czasu jest tylko przednia jest czyszczona, a pozostale maja stworzyc naturalny wystroj porastajac glonami wapiennymi (jak widac na zdjeciach to powolny proces).

Wkald filtracyjny lub wata do zrobienia jak najbardziej.

Jesli chodzi o wodke to nie podejme decyzji o jej odstawieniu ad hoc, do przemyslenia.

Obsada czyszczaca wydaje sie byc wystarczajaca patrzac na ilosci przedstawione w pierwszym poscie.

RO - filtr 5mq, wegiel, 1mq w takiej kolejnosci oraz zywica, wszystko wymieniane co 4 tyg. Dodatkowo na ujeciu wody sa kolejne 2 filtry zywicy jonowymiennej oraz polipropylen. TDS pokazuje wartosci 0 na wyjsciu, 0 lub 1 na wejsciu, wiec jak widac, wszytsko idealnie. Membrana wymieniona rok temu i raczej jeszcze sporo pochodzi.

Mrozonki sa plukane od zawsze, dziennie jedynie 4 kostki na cala obsade, wiec to chyba niewiele.

Lampka to raczej LAMPA, dosyc konkretnie potrafi oslepic, nic dodatkowego nie ma.

Sprobuje wrzucic zdjecie calosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Presidento, dzieki za rade, bedziemy dzialac w tym temacie. Moge powiedziec jedynie, ze zawsze sa plukane i trudno uwierzyc, ze moga takie zamieszanie zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrowka, juz wszystko o czym napisales jest w zbiorniku.

Podmiany sa co tydzien i oczywiscie automatyczna dolewka na biezaco.

Z cyrkulacja mozna oczywiscie pokombinowac, ale juz sporo ustawien bylo probownych.

Wrzucam jedynie 4 kostki plus sucha wieczorem.

Dzieki za rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Mrozonki sa plukane od zawsze, dziennie jedynie 4 kostki na cala obsade,

/ciach/

na czym polega to płukanie kostek mrożonek ?

skoro u mnie wraz z np. kawałkami kryla pływały identycznej wielkości śmieciowe farfocle których ryby nie jadły , osiadały na skale tworząc taki własnie brzydki korzuch , a w mrożonkach taflach nie mam tego syfu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Presidento, zgadzam sie z Toba, ze kryl to nieidealnie wyselekcjonowane robale, ale przyjalem, ze taki jest proces technologiczny produkcji mrozonek. U mnie sa rozmrazane w wodzie (zazwyczaj ok 30min), a nastepnie plukane na sitku i dopiero do zbiornika (pijemnij do mrozonek Aquamedica). Jeszcze jedna mala dygresja, u mnie praktycznie wszytsko jest zjadane przez ryby zanim zdola osiasc na dnie, a jesli juz osiadzie, to sa tam krwiozercze krewetki, ktore skrupulatnie wymiota wszystko :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrówka, da sie chyba zrobic :smiling: Ale de facto ta lampa to koszmar jesli chodzi o nastawy, nikt mi do tej pory nie umial powiedziec, jak ja prawidlowo ustawic w odniesieniu do mojego zbiornika :sweat: Jedynie zdawkowe rady aby poszukac gotowych ustawien, ktore na pewno sa na portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o widzisz , dokładnie miałem to samo u siebie , dopiero po rezygnacji z nich na żecz całych tafli mrożonek gdzie jest czysty skład artemi albo mysis zbiornik po jakichś 2 miesiącach się oczyścił z tego syfu , w tych mrożonkach IchtyoTrophic po rozmrożeniu bylo widać że to jakieś śmieciowe zmiotki a prawdziwego pokarmu pływa z 40% w nich . teraz tylko karmię łamiąc na kawałki tafle mrożonek 0,5kg i jest czyściutko , plus ikra morska i jaja kraba .

bez przesady z tymi mrożonkami ja stosuję je od niepamiętnych czasów i na początku wogóle nie płukałem i czegoś takiego u mnie nie było,teraz je płucze i wszystko jest zjadane i żadnego syfu w mrożonkach nie widzę


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucone zdjecie calosci dla zainteresowanych pod nazwa pliku - 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie wymiary ma zbiornik i ile masz tam skały?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90cm wysokości to sporo i czy cyrkulacja się tam dobrze spisuje to jest pytanie po drugie czy oświetlenie dobrze oświetla taki baniak i według mnie trochę mało skały


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen, skaly wiecej niz 50kg, nie pamietam dokladnie bo byla ukladana w dwoch turach, powinno jej byc ok.70kg jesli dobrze pamietam. wierz mi, ze jest jej sporo jesli nie widac tego na zdjeciach.

Cyrkulacja to 24500l/h... Jednak zawsze mozna jeszcze cos dorzucic, ale nie wiem jak ryby dadza rade, bo juz teraz musza sporo pracowac nad pozycja :smiling:

Lampa byla dobrana do tej wysokosci zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skarpeta na spływ w raczke wez pompe i przedmychaj skale z tego syfu.

Szczoteczka do zębów tez będzie pomocna.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.