Skocz do zawartości
kamaya

Dziwny zbiornik - wiecie co porasta skałę i calą resztę?

Rekomendowane odpowiedzi

Peniek, skarpeta bedzie, to juz postanowione. Pompa z wezem i szczoteczka byla przerabiana niejednokrotnie, chyba, ze to zabieg, ktory trzeba powtarzac systematycznie (co tydzien, dwa,trzy...?)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie gloniska rosły jak lałem wódkę.

Odstaw ją i skieryj cyrkulację na skały.

Wysłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pio7, z cyrkulacja oczywiscie sprobuje innego ustawienia. Z wóda musze sie zastanowic, ale to juz slysze dzisiaj nie pierwszy raz, wiec szala powoli sie przechyla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja lałem wódkę to glony poszły precz, odstawiłem to pojawiły się pod miesiącu, dwóch we wzmożonej ilości z tym, że teraz mam plagę makroglonów i glonów brunatnych. Moim zdaniem wódka bardziej pomaga niż przeszkadza, jej negatywnym skutkiem są tylko gluty w sumpie.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można lać VSV nie znając ilości NO3?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na przenawożenie akwa pokarmami dla korali typu Koral Fluid albo czymś podobnym.

A czy mierzysz NO3?

Włodzimierz mia rację przenawożenie ale suchą karmą. Jest cholernie bogata w różnego rodzaju dodatki.

Proponował bym odstawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detrytus osadzający się w dużych ilościach wszędzie, nawet na glonach, gdzie tworzy ciekawe formacje, nie jest w akwarium ani estetyczny ani pożyteczny.

Świadczy to o nieodpowiednim prowadzeniu zbiornika od samego początku.

Detrytus powstaje w każdym zbiorniku ale powinien być na bieżąco odprowadzany (filtry mechaniczne w najróżniejszej postaci z prawie codzienną wymianą wkładek filtrujących ).

Teraz czeka Cię ciężka praca- non. stop codziennie omiatanie skał strumieniami z pompy trzymanej w ręku. Pędzlowanie długim pędzlem tam gdzie nie dotrze pompa i łapanie tego wszystkiego w sporą skarpetę.

Jak szlam opadnie- od nowa to samo, itd, itd.

Nieraz nawet lepiej jest restartować zbiornik po umyciu i przepłukaniu piachu.

Ten szlam jest źródłem wszystkiego złego i być może po jego usunięciu nie trzeba będzie przeprowadzać jakiś specjalnych reform w Twoim zbiorniku.

Niemniej (Włodzimierz ma tu rację) dziwnym jest niestosowanie przez Ciebie testów NO3- on wiele by Ci powiedział o stanie zbiornika.

Walczysz z pH, a nie podajesz jego wartości.( lepiej jest mieć niskie ale stałe) Każda ingerencja w pH może mieć fatalne skutki a ciągłe w tym celu podnoszenie KH bez innych składników Ballinga burzy równowagę jonową wody.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz, dzieki za rade, grafik na czyszczenie juz rozpisany. Musze sie zgodzic z teza o nieodpowiednim prowadzeniu zbiornika od poczatku, niestety takie sa fakty i stwierdzenie tego przyszlo zbyt pozno. Niestety, nie latwo obwiniac osobe prowadzaca , w tym przypadku osoba trzecia, o nieprawidlowe prowadzenie jesli uwaza sie ja za specjaliste. Przykladem moze byc wspomniany NO3, ktory zawsze byl uwazany za zbyteczny... W ciagu roku prawie caly sprzet zostal przeze mnie wymieniony, bo startowy nie pociagnalby tego zbiornika.

Wartosci pH w ostatnim czasie udawalo sie podciagnac do 8, ale zdecydowanie przewazajace byly 7,7 i oczywiscie wciaz z tendencja znizkowa. Nie dalo sie stosowac pozostalych skladnikow Ballinga, bo wartosci Ca i Mg wciaz byly poza gornymi granicami wykrywalnosci testow. Oczywiscie Balling jest caly czas w stanie gotowosci, pompy dozujace czekaja tylko na impuls. Nie podaje aktualnych wartosci pH czy ORP, bo od tygodnia mam ARM w naprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male sprostowanie, VSV zostalo zastapione sama WODKA dosyc dawno temu. Przepraszam za ''przejezyczenie''.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o pokarm suchy, to oczywiscie zgadzam sie, ze sa to bardzo odzywcze srodki. Jednak chce zaznaczyc, ze obsada nie jest przekarmiana, dostaje wg mnie zanizona dawke jedzenia, prawie wszystko zostaje zjedzone zanim opadnie na dno. Ryby wciaz posilaja sie tym co porasta szyby. 4 kostki mrozonek i szczypta suchej na caly dzien, prosze o sprostowanie jesli to za duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ilość pokarmu w stosunku do ryb to może i dużo, ale jeśli doda się tą dużą ilość krewetek i krabów to jest ok.

Krewetki, kraby i ślimaki zbierają z dna więc nie ma obawy ze coś pozostawią aby gniło.

Inną rzeczą jest duża ilość odchodów produkowanych przez ryby, krewetki itd. które tworzą detrytus.

Tak sobie myślę, że w oceanach ilość osadów w zamulonym dnie w stosunku do setek lub tysięcy metrów wysokości wody powyżej jest nieporównywalna do kilkudziesięciu cm. wody nad zamulonym dnem w akwarium.

Niemniej w stojących jeziorach oraz płytkich morzach mających osady denne, w użyźnionej wodzie w sprzyjających warunkach następują zakwity cyjanobakterii i glonów.

Podobnie dzieje się w naszych akwariach.

Dlatego tak ważne jest bieżące filtrowanie wody.

Co do Twojego przypadku, jeśli chodzi o wysokie wartości Mg iCa, to przy takim częstym (zbyt częstym moim zdaniem- jeśli chodzi o częstość i ilość) podmienianiem wody takie właśnie ilości Ca i Mg będą, dodatkowo mocno użyźnia się wodę.

Jeśli jeszcze masz niewiele koralowców SPS i LPS (tak mniemam) które nie konsumują Ca i Mg. to Ballinga lać nie będziesz musiał.

Jeśli chodzi o pH to wartości 7,7 do 7,9 jeśli tylko są w miarę stałe, nie są powodem do zmartwienia a tym bardziej do bezmyślnego reagowania na drodze chemicznej.

Należało by się skupić raczej nad tym aby zmniejszyć ilość Co2 dostarczanego do akwarium .

Wietrzyć pomieszczenie w którym stoi akwarium. Wyprowadzić zasysanie powietrza do odpieniacza z zewnątrz pomieszczenia, czyli z pola lub z dworu (nazewnictwo -w zależność od rejonu kraju w którym mieszkasz).

Pozdrawiam.

Edytowane przez godeusz (wyświetl historię edycji)

Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male uaktualnienie, mistyczny pomiar NO3 pokazal wartosc ok.10 z tendencja zwyzkowa. Jesli ktos bedzie tak uprzejmy, to prosze o konstruktywna podpowiedz, patrzac przez pryzmat pierwszego posta i odniesienie do stosowania zacytowanych ilosci wodki.

6785_6931.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zerowych fosforanach bardzo dobrze działało na azotany NO3:PO4-x


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 10 i PO4 ponizej 0,03 jest ok i mozesz wodke lac. Mozesz tez zwiekszyc dawke na 2x 4 ml...

Wydaje mi sie, ze takie "zabrudzenie" powstaje, gdy sie np: zwalczalo glony i parametry nie sa od dluzszego czasu stabilne. Byc moze, byly tez wahania pH. Widac to po skale, ktora wyglada jakby sypala detrytusem, co ma miejsce przez pierwsze miesiace ale nie 1,5 roku.

Niestety nie mierzymy ilosci organiki w akwarium, a tu to wyglada, jakby po zmianie parametrow zycie na skale padlo, dlatego sypie i moze stad organika.

Tu koledzy dobrze poradzili, ze czestsze uzywanie szczoteczki i przedmuchiwanie moze w koncu pomoc, oczywiscie gdy parametry beda stabilne.

Masz w stopce tabelke z wynikami testow, ale przydalaby sie tez stala wiadomosc o wielkosci zbiornika, oswietleniu, odpieniaczu, pompach itp.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.