Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie czy mogę przyciąć korzenie mangrowca?? bo są za długie i mangowiec cały czas się przekrzywia i źle rośnie, czy coś mu się może przez to stać ??

z góry dzięki za pomoc


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka lukaszu,ja swoim musialem przyciac bo korzenie mialy juz okolo 40cm dlugosci,niestety byc moze zrobilem to zbyt drastycznie-bo skrocilem do kilku centow-efektem tego bylo ich stopniowe zamieranie-roslina doslownie"flaczala" w oczach-nawet jak trafily specjalnie do innego sumpa do naprwde stabilnego akwa i tak to nie dalo poprawy-juz po nich :blushing: ,sprubuj na pojedynczym mangrowcu delikatnie je skracac i obserwuj,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja podpytam, czy mangrowiec ma twarde korzenie i jest w stanie nimi rozsadzić sumpa? Planuje posadzić go w DSB.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob ,glowne korzenie sa twarde ale nie na tyle aby mogly rozsadzic szyby-moje wlasnie umiescilem nad dsb w toni wodnej[jeszcze nie ukorzenione]-po jakims czasie ruszyly korzenie i mnustwo zielonych listkow,korzenie "przerosly" cale dsb i co co najwazniejsze-byly bialutkie,zero zglinizny i tak geste i dlugie ze jak likwidowalem dsb to nie moglem w to uwierzyc,dzis ponownie marze o ich zakupie bo tamte po przycince korzeni "zeszly",pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyciąłem dwa duże korzenie o połowę mam nadzieję, że mu nie zaszkodzi :(


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob ,glowne korzenie sa twarde ale nie na tyle aby mogly rozsadzic szyby-moje wlasnie umiescilem nad dsb w toni wodnej[jeszcze nie ukorzenione]-po jakims czasie ruszyly korzenie i mnustwo zielonych listkow,korzenie "przerosly" cale dsb i co co najwazniejsze-byly bialutkie,zero zglinizny i tak geste i dlugie ze jak likwidowalem dsb to nie moglem w to uwierzyc,dzis ponownie marze o ich zakupie bo tamte po przycince korzeni "zeszly",pozdrawiam grzegorz

Dzięki. Więc chyba i ja spróbuję :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka jesli dobrze pamietam to te glowne sa brazowe i "twarde" ,lecz te ich biale i geste mniejsze korzonki-najpierw te bym lekko przycinal,i obserwowal cale rosliny czy nie "flaczeja",pozdrwiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po prostu obciąłem po połowie i tyle :) teraz znów ładnie się trzyma na wodzie poza tym niektóre miały już boczne korzenie więc może nie będzie tak źle


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakopujecie korzenie w DSB czy mocujecie roślinę nad podłożem?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mocuje nad podłożem


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie zaryzykował :), po za tym jak przytniecie zły korzeń no to po mangrowcu!!


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no już po ptokach bo korzenie przycięte ale zrobiłem to dość mądrze zobaczymy czy się uchowają

zresztą i tak będę zamawiał mangrowce to nie będzie tak źle ale już tego błędu nie popełnię jak teraz i inaczej je dam w sumpie


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przycinam korzeni mangrowcom,system korzeniowy im bardziej rozbudowany tym lepszy a o to chodzi w akwarystyce,to nie bonsai.Można redukować gałązki na 3-4 węźle z parami liści,lepiej tak umocować aby stały stabilnie a korzenie dopasują się do kształtu podłoża.


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no już po ptokach bo korzenie przycięte ale zrobiłem to dość mądrze zobaczymy czy się uchowają

zresztą i tak będę zamawiał mangrowce to nie będzie tak źle ale już tego błędu nie popełnię jak teraz i inaczej je dam w sumpie

czyli jak je dasz? pytam bo sam sie przymierzam a nie chce popełnić błędów

Nie przycinam korzeni mangrowcom,system korzeniowy im bardziej rozbudowany tym lepszy a o to chodzi w akwarystyce,to nie bonsai.Można redukować gałązki na 3-4 węźle z parami liści,lepiej tak umocować aby stały stabilnie a korzenie dopasują się do kształtu podłoża.

No a jak już tych korzeni będzie za dużo to co?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka wszystkim,.lukaszu jak dzis "wygladaja" te twoje mangrowce po przycince?,widac jaki negatywny efekt?,opad listkow,flacznie calej rosliny?jak takie cos zauwazysz to juz faktycznie po nich,trzymam kciuki,@CNCRob umiesc je w toni wodnej,tak aby ta czesc z korzeniami byla na piaskiem,zobaczysz za jakis czas i nie uwierzysz,pozdrawiam

Edytowane przez grzegorz.p (wyświetl historię edycji)

bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na razie wszystko ok :) nie widzę jakieś różnicy między przed a po cięciu :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie oświetlenie używacie do oświetlenia ich ?

pozdrawiam Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam włożone do głównego zbiornika więc świeci na nie HQI


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leoni, mozesz zrobic foto systemu korzeniowego? Jak to w glownym akwa wyglada? Czy masz to w kominie?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 8 krzaczków ,ale jednak chciałbym je wstawić do sapa . I zastanawiam się jakiego oświetlenia ma użyć. Może ktoś podpowie .

Pozdrawiam Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 8 krzaczków ,ale jednak chciałbym je wstawić do sapa . I zastanawiam się jakiego oświetlenia ma użyć. Może ktoś podpowie .

Pozdrawiam Krzysztof

Uwazam, ze chyba najlepsze swiatlo jak na kazda inna rosline, cieple biale, rozowe, domieszka czerwonego.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może uda mi się dopasować jakąś żarówkę ledowa , w barwie ciepłej .Dzięki za podpowiedź

Pozdrawiam Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kristofer ,tylko tak umiesc rosliny aby nie byly bezposrednio pod samym zrodlem swiatla,zachowaj jakis dystans aby nie popalic listkow,mi pod kilkunastowatowa tak sie stalo-powodzonka :thumbup:


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mangrowiec po przycięciu ma się dobrze wystarczyło to przyciąć z głową i system korzeniowy jest cały zdrowy


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.