Skocz do zawartości
Ordinary

Jaki wymiar?

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję w tej chwili sprzęt do akwarium, obecnie już zakupiłem większość potrzebnych rzeczy. Teraz zostały te które są zależne od wielkości zbiornika. Postanowiłem w końcu wybrać jaki wymiar ma mieć akwarium i dobrać do niego ostateczny sprzęt.

Tak więc z ryb mam zamiar trzymać parkę a.ocellaris, p.kauderni i jeśli się uda to jakąś babke. Z korali miękkie, ukwiał dla błaznów. Oświetlenie jakim dysponuję to 5x11W z możliwością dołożenia jeszcze 11W. Jeśli długość zbiornika wyniosłaby 50cm to mogę jeszcze kiedyś dołożyć 2x11W (czego wolałbym na start uniknąć, koszta..)

I teraz podstawowy problem, czyli wymiar akwarium - jaki wybrać aby ładnie wyglądało na wysokości 1m od ziemi, żeby dało się ładnie urządzić i co najważniejsze, żeby wszystko ładnie rosło i żyło przy tym oświetleniu które posiadam? Liczę na to, że może przedstawicie jakieś propozycje jako bardziej doświadczeni akwaryści ode mnie? Sam trochę pomierzyłem i 3 wymiary które mniej więcej mi pasują:

a.55x35x35h

b.50x40x35h

c.45x40x40h

Jak myślicie, który będzie najlepszy? Czy może jakiś inny by się znalazł, lepszy?

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wybrał C jest optymalnie największy jak dla mnie,ale tak na przyszłość jak masz miejsce to szkiełko postaw jak największe,bo z czasem apetyt na większy zbiornik tak czy siak przyjdzie, a koszta są podobne,75L czy 150L nie zaobserwujesz wielkiej różnicy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A < B < C moim zdaniem. A nie zmieściłbyś 55x40x40 ? Różnicy nie zauważysz...

Co to za lampke będziesz miał, 5x11 W ?

Olałbym na Twoim miejscu trzymanie jednego apogona. 'Rozsądniejsza' będzie ta parka błazenków z nikomu nie wadzącą babką.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo pojsc "na calosc" i zrobic akwarium 60 cm dlugie, nad ktorym wejdzie dobra lampka 4x24W T5...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampki to Aquael Ecolight. 3x20K i 2x10K. To oświetlenie już zostanie, więc belka T5 i 60cm długości odpada.

Czyli opcja C?

Obsadę jeszcze mam czas wybrać - pewne jest że będą błazny. Co z nimi to jeszcze czas pokaże.

Co do wielkości to teraz będzie to pierwszy, testowy zbiornik. Chcę jak najtaniej to zrobić i sprawdzić czy mi wyjdzie, jeśli tak - kiedyś postawię odpowiednio duże docelowe akwarium dla Zebrasomy.

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to robi się kule z welonką. Niestety zbyt małe nakłady pieniężne często sa powodem zniechęcenia.

"Nie wyszło mi z morskim" często oznacza "mam za mało $$$ i brakuje tu to a tu tego".


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55x40x40 ? :chris:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55x40x40 ? :chris:

Tutaj znowu sporo litrów i dałoby radę może więcej zwierząt lecz.. skały też dużo trzeba a u mnie w okolicy 60zł/kg :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium krótszego niż 60cm bralbym oświetlenie ledowe. Piszesz ze masz pc 11w. One mają sens jak są jedne nad kostką 30l. A za kasę która na nie wydałeś kupilbys lampke 2x t5 24w do zbiornika 60x40x40 -96l. Jak chcesz zrobić oszczędnie to kup takie szkło na które masz kase bez zylowania bo lepiej mniejszy i dobrze wyposażony niż ogromny ze słabym sprzętem. Jeśli nie rozwazasz sprzedaży tych lampek to postaw takie do którego będziesz mógł kupić przyzwoity odpieniacz i cyrkulacje. Masz już jakieś typy?

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jak piszesz, wolałbym mniejszy ale ładniej wyglądający i lepiej działający. Te lampki kupiłem okazyjnie (na początku miała być kostka ~40L) więc za to co wydałem to belki oświetleniowej bym nie kupił ;)

Z cyrkulacji, zależnie od ostatecznych wymiarów akwarium planowałem JVP-101 (sporo pozytywnych opinii).

Do tego Aquael FZN-3 z adsorbentami (Purigen + Phosguard?) i oprzeć się na podmianach, bez odpieniacza.

Co byście proponowali?

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z JVP nie mam doświadczenia,natomiast FZN3 jest jak najbardziej OK - bardzo cichy i wydajny. Jeśli chodzi o podmiany to musisz je robić regularnie co tydzień, a to nie zawsze wychodzi i łatwo zdestabilizować zbiornik. Odpieniacz pomaga też w przypadku małej katastrofy biologicznej, albo przy dozowaniu bakterii i VSV. Z tego co wiem niektórzy używają małych odpieniaczy do kaskady - są nie drogie, poszukaj info na forum. W dziale DIY jest opisana budowa odpieniacza DIY by tomko - może Ci podpasuje. Ja w kostce 64L miałem odpieniacz Hydor Slimskim Nano, FZN3 i 2 x koralia 1600. Było akurat.

Edytowane przez cYg (wyświetl historię edycji)

4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.