Skocz do zawartości
Tom_Killer

Parametry wody przed podaniem soli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Jestem "świeżynką", postawiłem zbiornik i przymierzam się zalać go wodą.

Mam dostępny 7 stopniowy filtr z jonizatorem i mineralizatorem - podobno. Przed wlaniem

do baniaka takiej wody postanowiłem przeprowadzić testy i otrzymałem coś takiego jak w tabelce poniżej.

Czy na tej podstawie można coś powiedzieć o jakości mojego wsadu, czy jest w miarę ok czy zupełnie do ..

Czy na podstawie tych testów można dopasować lepiej sól ? zważywszy uwagę na fakt że będą na starcie miękkasy?

Podzielcie się proszę opinią.

Dzięki

PH 8,6 PO4 0 Ca 150 NO3 0 Mg 30 KH/Alk 6,1/2,16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odepnij mineralizator i zmierz wodę miernikiem TDS. To nam powie o parametrach :) Profilaktycznie możesz wymienić prefiltry, jeśli dawno nie były zmieniane.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drugie wyjście przed minieralizatorem i jonizatorem - ale wyszedłem z założenia że te ustrojstwa mają dodawać pozytywnych pierwiastków :) - może błędne założenie, z ciekawości sprawdze. Oby nie okazało się że można je do kosza wywalić bo nic nie dają :). Filtry są wszystkie nowe praktycznie ledwo co przepłukane - mają około 1 m-c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są fajne tematy podpięte w dziale dla nowicjusz proponuję przejrzeć chwilę ci to zajmie i rozwiąże dużo problemów. Też to na początku czytałem jak czarną magię ale teraz już wiem że to dobre na start. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

wychodzimy z zalozenia, ze sol ktora rozpuszczamy jest tak zrobiona, ze posiada wszystko potrzebne w akwarium. Niektorych zwiazkow moze byc za duzo, innych mniej, ale rozpuszczajac ja w wodzie po RO i DI mamy w miare stabilna sytuacje wyjsciowa.

Takze Twoj mineralizator moze tak samo pomoc jak zaszkodzic.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - a możesz dla mnie zbadać taką wode wejściową po RO i DI ? - proszę :) - Na dzień dzisiejszy nie mam DI i nie wiem czy jest potrzeba przy jonizacji i mineralizacji - właśnie o to mi chodzi - z góry dzięki.

Pozdro

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem że nie rozumiem po co ludzie próbują na siłę eksperymentować jeśli są sprawdzone od lat rozwiązania. Po co jonizator i mineralizator skoro ma być akurat odwrotnie. Filtr RO/DI, sól i mamy wodę. Ktoś z uporem maniaka chce szyby hartowane w akwarium, za chwilę ktoś się spyta czy do preparacji wody Brita się nadaje. No nie kumam, ale może powolny jestem, wiek robi swoje :blushing:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1 - aktycznie wiek robi swoje - mam drugi kranik przy zlewie i mam dwa zaworki z jednego mam wode do picia bezpośrenio - lepszą mineralkę a z drugiego mam wodę do gotowania - jakość nieporównywalna w stosunku do kranówki - to tak dla Ciebie dla wyjaśnienia i zrozumienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest różnica jak się gotuję np ziemniaki w wodzie do gotowania czy w wodzie do picia tej lepszej?Sorry za OT


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku też się śmiałem ale jest rónżnica w długości gotowania ziemniaków, różnica jest w gotowaniu ryżu, a znacząca różnica jest w smaku kawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1 - aktycznie wiek robi swoje - mam drugi kranik przy zlewie i mam dwa zaworki z jednego mam wode do picia bezpośrenio - lepszą mineralkę a z drugiego mam wodę do gotowania - jakość nieporównywalna w stosunku do kranówki - to tak dla Ciebie dla wyjaśnienia i zrozumienia.

OK, to zróbmy temat o gotowaniu ziemniaków bo jak widzę nie łapiesz. Zdaje się że pytałeś o wodę do akwarium?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda do akwarium RO/DI . jeśli chcesz eksperymentować to twoja wola , nie pytaj nas o zdanie tylko za jakiś czas pokaż akwarium i podaj parametry wody a sól dopasowujesz raczej do wymagań zwierzaków nie do wody z filtra ;)

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darekkuku - tak zrobie, właśnie nakapało pierwsze 10L mineraliki zjonizowanej i dobiorę sól pod to co chcę trzymać - dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Jestem "świeżynką", postawiłem zbiornik i przymierzam się zalać go wodą.

Mam dostępny 7 stopniowy filtr z jonizatorem i mineralizatorem - podobno. Przed wlaniem

do baniaka takiej wody postanowiłem przeprowadzić testy i otrzymałem coś takiego jak w tabelce poniżej.

Czy na tej podstawie można coś powiedzieć o jakości mojego wsadu, czy jest w miarę ok czy zupełnie do ..

Czy na podstawie tych testów można dopasować lepiej sól ? zważywszy uwagę na fakt że będą na starcie miękkasy?

Podzielcie się proszę opinią.

Dzięki

PH 8,6 PO4 0 Ca 150 NO3 0 Mg 30 KH/Alk 6,1/2,16

Tom Zabójco:) podejrzewam że nikt z forumowiczów którzy sie do tej pory wypowiadali nie robili takich testów na takim etapie zakładania baniaka a i podejrzewam że 99% użytkowników ich nie robiła i po prostu nie dostaniesz odpowiedzi na zadane pytanie, zadaj je po 4tygodniach dojrzewania baniaka a wtedy otrzymasz odpowiedź ( niektórzy leją kranówkę inni RO oraz RO/DI ) chcesz być perfekcjonistą od początku ??


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darekkuku - tak zrobie, właśnie nakapało pierwsze 10L mineraliki zjonizowanej i dobiorę sól pod to co chcę trzymać - dzięki

Mam pytanko bo ja niedouczony jestem, co to jest mineralka zjonizowana? Człowiek się całe życie uczy....


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się rozpisywać tylko trzeba czekać aż woda się naleje sól wymiesza i wszystko się zacznie docierać,po kilku miesiącach będzie wszystko wiadomo czy pójdzie na takiej wodzie czy nie,sam jestem ciekawy ale próbować nie mam odwagi jestem staroświecki i szkoda mi kasy na restart gdyby się okazało że po pół roku lania takiej wody parametry się nie mogą ustabilizować i trzeba było by zaczynać od nowa.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

nie ma sensu, zebys mi do Hamburga przesylal Twoja wode, chyba znajdziesz na forum kogos, kto blizej mieszka.

Moim zdaniem, nie masz co sie spieszyc z zalewaniem, tylko najpierw zamow sobie TDS z dwoma czujnikami. Jeden podlaczasz za RO a drugi za DI. To jedno z wazniejszych urzadzen, gdy chcesz trzymac bardziej wymagajace korale.

TDS ma pokazywac "0" za DI i to jest najlepsza woda jaka mozesz miec. Do tego dodasz sol "IO" i otrzymasz dobra na poczatek solanke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alez owszem,odpowiedz na Twoje pytanie dostaniesz...Filtr,ktory kupiles jest przede wszystkim do domowej "roboty"...Czyli woda jest pozbawiona NO3 i PO4,ma odpowiednia ilosc wapnia i magnezu...mimo wszystko ja bym nie kombinowal,gdyz nie wiadomo czego (szkodliwego) on (filtr) nie wywalil albo nie zatrzymal...RODI to tak grzecznie napisane i robione przez ludzi od dziesiatek lat...Pozdrawiam...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leci już drugie wiaderko - jeszcze tylko kilka dziesiątek :)

Z drugiej strony taka prawda - jak teraz nie zobacze to kiedy - jak będzie życie ? - za duże ryzyko, teraz będą mniejsze straty przy niepowodzeniu.

Jak nie wyjdzie to dokupie do tych 7 stopni i 8 stopień RI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leci już drugie wiaderko - jeszcze tylko kilka dziesiątek :)

Z drugiej strony taka prawda - jak teraz nie zobacze to kiedy - jak będzie życie ? - za duże ryzyko, teraz będą mniejsze straty przy niepowodzeniu.

Jak nie wyjdzie to dokupie do tych 7 stopni i 8 stopień RI.

Możesz nie pisać szyfrem bo tego chyba nikt nie rozumie :baby:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odepnij mineralizator i zmierz wodę miernikiem TDS. To nam powie o parametrach :) Profilaktycznie możesz wymienić prefiltry, jeśli dawno nie były zmieniane.

Kupiłem tds i sprawa jest jasna

- woda kranowa 360 ppm

- woda po mineralizacji i jonizacji 045 ppm

- woda przed mineralizacją i jonizacją a za węglem 005 ppm

Czy ten wynik ostatni jeszcze trzeba zbić do 000 ppm ?

I czy to oznacza dla mnie konieczną inwestycje w BI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ri, BI, ... kup po prostu DI :thumbup: Wrzucisz tam zywice MB20 i bedzie zero, tego sie trzymaj.

Wielu z nas (ja tez), gdy na TDS wynik jest 001 juz wie, ze z wymiana zywicy sie spoznilismy...

0,05 nie jest czysta woda. Mysle, ze tam sa krzemiany.

Trzymaj sie

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ri, BI, ... kup po prostu DI :thumbup: Wrzucisz tam zywice MB20 i bedzie zero, tego sie trzymaj.

Wielu z nas (ja tez), gdy na TDS wynik jest 0,01 juz wie, ze z wymiana zywicy sie spoznilismy...

0,05 nie jest czasta woda. Mysle, ze tam sa krzemiany.

Trzymaj sie

Kupiłem dziś test SiO2 i filka do której dodałem składniki była bardzo blado żółtawa czyli wynik poniżej 0,1 - zatem wydaje mi się że to nie krzemiany bo za mała wartość wyszła. Nie wiem co to jest bo nigdzie na razie nie mam rażących parametrów.

Dziś przywiozłem sól IO, zapodałem. W 30 minut miałem klarowny zbiornik z 25st C i 1022. Postanowiełm włożyć dziś przywiezioną skałę i do sumpa węgiel i reef eco phos. Jutro zbadam parametry i zapodam piasek a po jutrze bakterie.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozrdawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.