Skocz do zawartości
Tom_Killer

Parametry wody przed podaniem soli

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra Tom_Killerze :) Będę z ciekawością śledził Twój wątek. Ja osobiście wywaliłem mineralizator, a w to miejsce dałem żywicę. Zrobiłem tak, bo stwierdziłem, że samo RO jest niewystarczające. Tzn. po tym jak wylazło dino i cyjano. Teraz mam czystą wodę i minerały tylko te, które są zawarte w soli. No i mam spokój z plagami. Sam mam duszę eksperymentatora, ale w prowadzeniu akwa wolę trzymać się starych, sprawdzonych metod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - ja nie tylko nie wywaliłem mineralizatora ja jeszcze dodałem 7 stopień - bo tak miałem w kuchni podłączone :)

Poniżej oczywiście odniesienie do ludzi ale ..

Stopień VI (mineralizacja wody) - liniowy wkład mineralizujący (AIMRO). Woda przepływając przez złoże dolomitowe wzbogacona zostaje w pierwiastki niezbędne dla organizmu ludzkiego, takie jak: wapń, magnez, potas, sód. Zawartość minerałów w wodzie podanej powtórnej mineralizacji przez AIMRO porównywalna jest do zawartości minerałów w wodach butelkowanych, dostępnych na rynku. Spożywanie wody podanej filtracji osmotycznej oraz powtórnie zmineralizowanej, zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na substancje mineralne przyswajalne przez człowieka.

Stopień VII (jonizacja wody) - wkład jonizujący (AIFIR1000) wypełniony jest specjalnym złożem, które wzbogaca wodę w "Negative Ions" o emisji jonów 1000 ni / cm3. Woda podana filtracji przez wkład AIFIR1000 regulacje pH płynów fizjologicznych w organiźmie, bierze udział w oczyszczaniu organizmu z toksyn, pomaga usuwać wolne rodniki, przyczyniające się do szybszego starzenia się organizmu lub powstawania chorób nowotworowych.

Zapewnie będą komentarze że to niepotrzeben itd. zgodzę się z nimi, ale skoro już mam ..

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - ja nie tylko nie wywaliłem mineralizatora ja jeszcze dodałem 7 stopień - bo tak miałem w kuchni podłączone :)

...

Zapewnie będą komentarze że to niepotrzeben itd. zgodzę się z nimi, ale skoro już mam ..

Niepotrzebne ;)

Sprawdź jeszcze proszę, jakie masz parametry Si w kranówce, ciekawi mnie, ile przepuszcza filtr RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob jak stani pisze, nie uzywaj zadnych mineralizatorow do akwarium. Ew. mozesz juz szykowac watek o ciaglej walce z glonami.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super się to czyta ....

- czy osmoza z mineralizatorem ?

- nie...

- to ja dodam jeszcze jeden mineralizator...

- nie nie

- dodam bo się dobrze ziemniaki gotuje...

- NIEE

- dodam bo kranik mam

- tds ma pokazać 0

- no mnie pokazuje 045 za mineralizatorem... dobrze będzie

- śmiało...

hehehehe

- hartowane

- nie

- może jednak...

- nie

- ale walę młotkiem i nie pęka...

- nie

- dobra to zrobię z hartowanego...

sory za offtop'a...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super się to czyta ....

- czy osmoza z mineralizatorem ?

- nie...

...

Być może masz racje i będę kolejnym łosiem który będzie walczył z glonami - wątku takiego chyba nie muszę tworzyć bo na forum sporo tego - zrobiłem tak między innymi dlatego że nikt nie napisał że to złe bo sprawdził i ... - przynajmniej nie znalazłem, dodatkowo butelka z taką wodą do kwiatów u mnie stała ponad miesiąc i poza korzuchem na powieszchni nic się w butelce nie zebrało na ściankach - gdzie przy kranówie po tygodniu butelka jest zielona.

- oczywiście nie będę brnął pod prąd uparcie, wczoraj jak kupowałem sól itd to dokupiłem BI i dołożę do przygotowywania wody do podmianki, ale pierw zobaczymy czy będą glonki

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień, uzupełniłem 8L wody - bo nie mam jeszcze automatycznej dolewki i baniak wygląda tak:

akwa 001

- wiem nie okleiłem komina - to jeden z moich błędów przy pierwszej solniczce,

- ustawienie skałek - nie miałem innego konceptu, może coś lepszego wymyślę w czasie

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry po tygodniu (wiem że jeszcze o niczym nie świadczą)

Temp 25; zasolenie 1022; PH 8; PO4 0,03; CA 470; NO2 0; NO3 0; Mg 1140; KH 9,3, Alk 3,3 SiO2 0,80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomak,

moze napisz cos w stopce o Twoim zbiorniku ?

Wlales wiadro wody, bo tyle w tydzien odparowalo ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomak,

moze napisz cos w stopce o Twoim zbiorniku ?

Wlales wiadro wody, bo tyle w tydzien odparowalo ?

Tak, przez tydzień przy temp w pokoju 21 stC i temp wody 25 stC zborniku otwartym przez tydzień wyparowało 8L wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sip, mamy pierwsze życie, ekipa sprzątająca i kilka miękkich

Na razie tylko fotka jeżowca (krewetki i ślimaki się pochowały)

Je 01

i kilka

Uk 02

Uk 01

Uk 03

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem nic wcześniej bo co niektórzy pewnie by tu zawału dostali.

w 3 tygodniu postawienia zbiornika dodałem kolejne korale.

Uk 05

I poszedłem dalej

W czwartym tygodniu dodałem dwie babki do ekipy czyszczącej

B 02

B 01

ponieważ wszystko żyje już dwa tygodnie, korale się trzymają to postanowiłem dziś dokończyć obsadę rybną

Dziś przyjedzie

- Zebrasoma Flav 2szt.

- -- || -- desjard 1 szt.

- Ocellaris Clawn 2 szt.

- hepatus 1 szt

I to mój komplecik który będę teraz pielęgnował.

Dodam, że na razie stabilne mam parametry wody (testy pokazują tyle samo ciągle) - chyba że nie umiem ich robić.

W kominie mam trochę jeszcze szaro od glonów - bo go nie czyszczę, na skałkach gdzie niegdzie końcówka szarych glonków została.

Podmianek - ja podejmuję decyzję że nie będę jej robił. Mam duże odparowanie wody bo około 2L dziennie, a na razie jest chłodno na dworze. Zatem dolewam tylko wodę do dolewki, kontrolując zasolenie. Średnio wychodzi mi że co 3 baniak 5L solę na 1023 tak aby zbiorniku utrzymać 1022.

Jeżeli zauważę dużo śmieci w zbiorniku, lub będzie brudny mocno sump - to wówczas dopiero zrobie podmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że od dwóch dni jedna z babek fajnie wachluje płetwami i "tańczy" na około drugiej - byłem hodowcą paletek i wiem co to oznacza. Niemniej jednak pokrzyżuje im na jakiś czas plany jak dziś dojdą nowi domownicy.

Jedna krewetka już drugi raz zostawiła swojego ducha, druga, która zjawiła się tydzień później dopiero raz.

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie oprocz hepatusa. Dla tej ryby 500L jest ciasnnym domem. 200L dla niego to jak kawaleka dla rodziny wielodzietnej

Przy nizszym zasoleniu latwiej rybom, ale korale lubia 1,026 - 1,027 wiec lepiej trzymac sie srodka np 1,025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CleverCookie - dzięki za cenne rady, na razie nie mam wymagających korali, tak za miesiąc będę chciał podnieść stopniowo i powoli zasolenie do 1025. Co do hepatusa - nabywam małego, a zbiornik mnie na tyle wciągnął że jeszcze nie zdążył się ustabilizować a ja już myślę o czymś znacznie większym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem że solisz wodę do dolewki? Nie rob tego. Uzupełniamy wodę RO.. Sól nie paruje....

Qlfon mobilnie.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak jest że sól nie paruje, ale zauważyłem że po dolaniu 3 baniaka 5L nieznacznie spada zasolenie, dlatego czekam aż automatyczna dolewka zużyje 2 baniak wody z czystą po DI i na następny dzień dolewam (w ciągu jednego dnia) 5L solonej wody - robie tak od samego początku i cały czas mam 1022.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko przed chwilą upolowane

morskie 01

odszukałem pierścienie makro chyba się przydadzą jak nigdy dotąd :)

morskie 03

i posadzonona szczepka "drzewa" :)

morskie 02

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowi mieszkańcy już 8 dzień żyją. Zebrasomy ogołociły ze wszystkiego skałki, pożerają masę spiruliny - którą podaje zawsze przed mrożonkami. Na razie jeszcze "Nemo" jakieś nieśmiałe, przyjmują najlepiej jaja koralowca.

Bardzo podoba mi się Zembrasoma Desjardinii i nie mogłem się powstrzymać przed kupnem drugiego egzemplarza - jak żółtki podrosną to najwyżej je sprzedam - tak sobie myślałem - przeglądając fotki jak desjardy pływają ładnie w stadzie - stado to więcej niż dwa i może wtedy się nie tłuką - u mnie niestety nastała wojna - wiem ostrzegali mnie co niektórzy.

Napiszę co dalej robię - może ktoś będzie taki jak ja niepokorny i to go przekona że to nie zawsze jest pięknie i różowo.

Po aklimatyzacji i wyrównaniu temperatury wody w worku z nową rybą - zapodałem ją do zbiornika głównego. Dotychczasowy mieszkaniec tego samego gatunku błyskawicznie zmienił ubarwienie i zaczął pierw wachlować płetwami, po godzinie zdążył kilka razy ciachnąć w górną płetwę tak dość mocno. W strachu przed zejściem jednej z nich postanowiłem nowego domownika zostawić w głównym zbiorniku żeby się zaaklimatyzował i nabrał pewności a starego - do sumpa. Przetrzymam go tam ze 4 dni i zrobię drugie podejście. Jeżeli się nie uda niestety będę musiał sprzedać jedną z nich - ot takie konsekwencje niesłuchania innych doświadczonych.

A tak apropos ktoś wie jak odróżnić w dorosłych osobnikach samca od samicy w desjardach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

troche przedobrzyles z tymi rybami. To piekne rybki, ale jesli w opisie podany litraz to ponad 1500, to w 200 moze im byc malo komfortowo.

Ps: sprawdz szczelnosc swojego systemu, bo nie kazdy musi dosalac odparowana wode.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani

Zasolenie mam w miarę stałe 1022/23 i już nie muszę solić tak często jak pisałem wcześniej - teraz już solę co 5-ty baniaczek 5L - dopiero spadnie poniżej 1023. Widocznie coś miało zapotrzebowanie na sól.

Co do desjardinii - masz rację przesadziłem i na razie są małe zatem komfort tu jeszcze nie jest problemem - znacznie większym jest "fala" którą przygotował młodemu staty domownik.

Jak drugie połącznienie nie wyjdzie to już rozmawiałem z kolegą i przetrzyma mi jedną, a ja pewnie będę ja sprzedawał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj połączyłem spowrotem zembrasomy, od wczoraj od godziny 17 pływają razem, przyjmują pokarm i się nie tłuką, jak żółtek chciał jedną z nich pogonić to go ustawiły razem na baczność i jest spokój. Zobaczymy na jak długo.

Wczoraj też niestety znalazłem babkę - ale za zbiornikiem - potwornie mi szkoda, bo wiem, że ponownie z dobraniem pary nie będzie tak róźowo. Nie wykazywały żadnych objawów do wyskakiwania, były niespokojne jak zapodałem do zbiornika zebrasomy, chyba babki nie lubią jak ktoś dzikuje lub szybko pływa po zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nadal prawie ok, poza tym że wkurzam się na "coś" na szybach i to że muszę co dwa dni czyścić je to jest ok.

Pytanie z typu wyciągających: mam dwa żółtki, są jużod samego początku u mnie, mają się świetnie, ale jeden przy niebieskim świetle robi się biały, aż tak mocno że kolor jego jest zbliżony do koloru kolca przy ogonie. Czy ktoś też tak ma ? Drugi jest normalnie neonowo żółty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeże mojego kotleta :) chodź ten termin nie pasuje trochę do tematu bo właśnie mija rok od postawienia zbiornika, bez balinga, bez dodatków, po prostu małe szczepki, sól, woda i jedzenie głównie dla rybek.

akawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie robisz podmianek, tylko dolewasz ro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.