Skocz do zawartości
tajga

Jakie pudełko przelewowe do 30 litrów ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

moją 30 litrową nano-rafkę prowadzę od dwóch lat. W tej chwili "chodzi" na kaskadzie Aquael FZN-2 w której znajduje się odpieniacz DIY by Tomko oraz pokruszona żywa skała. Z racji tego, że odpieniacz jest mało wydajny i mało wody w obiegu a w akwarium mało miejsca na porządny odpieniacz chciałabym dołożyć sump i tutaj zaczyna się problem. Jakie pudełko przelewowe będzie dobre do tak małego akwarium? Myślałam o Tunze Overflow Box, ma ono wydajność ok. 1200l/h, czy to nie za dużo na tak mały zbiornik? Bardzo proszę o rady. Pozdrawiam.

Ania


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aniu, dokładanie sumpa czy też pudełka przelewowego to czysty bezsens. Jakby wytaczać armate przeciw komarowi ( Konfucjusz ?! ).

Jak Ci 'mało' to zamień FZN 2 na FZN 3. Sądze, że Twój odpieniacz nie ma czego odpieniać albo też kostka lipowa zgniłą Ci lub brzęczyk masz za słaby. Skałe możesz zamienić na siporax.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W zasadzie odpieniacz nie jest ci potrzebny. Jeśli masz mało ryb i dużo korali lub glonów to bez odpieniacza wszystko pięknie śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz musisz cos na sile wepchnac do tak malego szkielka, to polecam filtr z ReefPacka 200. Mozesz tam ukryc grzalke, jakis absorber, ew czujnik dolewki i bedzie Ci zbieral film z powierzchni


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zainwestował w nowe szkiełko,conajmniej 100l.

Bo 30l to nie jest pojemnośc na dłuższą przygode z morszczyzną.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Aniu a nie myślałaś nad akwarium z panelem? Koszt takiego rozwiązania powinien być niższy od pudełka przelewowego i sumpa.

Pozdrawiam z Torunia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :smiling: . Peniek i KszysJ, nie chodzi to o większe akwa bo mam oprócz tej 30-tki jeszcze 90-tkę z sumpem 35 litrów. Chodzi mi o "ratowanie" tego konkretnego systemu który coraz bardziej niedomaga, NO3 coraz wyższe - w tej chwili ok.25 a PO4 lepiej nie mówić - ostatni wynik 0,47 !!! Koralowce (miękkie i LPS), ryby i krewetki czują się na razie dobrze ale obawiam się że wkrótce może się to zmienić i dlatego kombinuję. AdamB - myślałam o takim rozwiązaniu, szczególnie że moim problemem jest jeszcze właśnie film zbierający się na powierzchni, który ściągam ręcznie ale jest to strasznie uciążliwe, boję się tylko że "zawali" mi całe akwa. Nanokaczor - odpieniacz musi być bo ten mały system jest dość obciążony, 3 rybki (malutkie ale zawsze), 5 krewetek i koralowce, podmianki nie wystarczały dlatego skonstruowałam odpieniacz by Tomko ale teraz chyba potrzeba by czegoś silniejszego. Kośmid - odpieniacz odpienia, kostki wymieniam regularnie ale parametry wskazują że ten odpieniacz nie daje rady. Mam świadomość, że taka mała rafka zbyt długo nie pożyje, dlatego chcę ją ratować i myślałam o dodaniu wody do obiegu i do sumpa odpieniacz z prawdziwego zdarzenia. Pozdrawiam


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem filtr z ReefPacka w kostce 27 l i wygladalo ok. Gdzies na tym forum sa zdjecia, ale nie mam juz pojecia gdzie - sorry, SKS.

A co z hydorem nano? Zalatwi przy okazji film, przynajmniej teoretycznie.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReefPack i Hydor nano nie pasują, mam tak poukładaną skałę, że się nie zmieszczą, myślałam też o Blau Scuma 400 Ext ale to jest strasznie wielkie i też nie wiadomo czy będzie pasowało


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje DIY ;) napisz do @facta mi robił i wyszło za......e :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, pozdrawiam


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś mam 30x30x30 z kominem zewnętrznym i śrubunkami dwoma ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Aniu,

Mam do wydania, za przesłowiową flaszkę, akwa 120x66x60 (wysokość) z panelem o szerokości 16 cm i stelażem.

Mogłabyś poszaleć.... :)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myslala Pani o zastosowaniu odpieniacza cos w stylu Deltec MC300 ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żadna Pani tylko Ania jestem :) . Rozważam takie rozwiązanie, tylko nie wiem, czy to załatwi sprawę filmu tworzącego się na powierzchni, nigdy też nie miałam styczności z takimi odpieniaczami i trudno mi sobie wyobrazić czy będzie to wszystko pasowało i czy będzie ok. Tomcio - dzięki za propozycję ale większe akwa też mam, chodzi o udoskonalenie tego konkretnego.


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zbierania filmu z powierzchni wody proponuję zamienić FZN-2 na HBL-701. Używam kilka takich i są super a koszt to ok 35PLN.

Do zbicia azotanów i fosforanów proponuję Red Sea NO3:PO4-X (zacznij od 0,5ml dziennie).

Oba powyższe "patenty" świetnie się spisują w mojej 36-tce.

NO3:PO4-X leję 0,25ml dziennie i mam NO3=0,2 i PO4=0,05. Jak lałem 0,5ml to miałem wszystko wyzerowane.

Tobie proponuję 0,5 bo masz rybki - ja nie mam w 36l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.