Skocz do zawartości
Harari

filtrowanie przez grys koralowy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedno pytanie i damy Wam spokój (na razie) ;-). Dla czego nie należy stosować grysu koralowego w filtrze ?

Jedną z pomp obiegowych będzie fluval 204 (przypominam zakładamy zbiornik ~150L) skoro będzie mielił wodę to pomyśleliśmy, że mógł by także pracować jako złoże biologiczne i tutaj okazało się, że jest to temat hmm kontrowersyjny. Mianowicie z dotychczasowych naszych poszukiwań wynika, że nie jest to najlepszy pomysł, z drugiej strony na zdjęciach widujemy sumpy załadowane grysem koralowym, dodatkowo - znowu powołam się na Wernera Baumeistera który wręcz poleca taką filtrację Więc jak to jest w praktyce (niestety na forum ten temat jest omijany ).

Z jednej strony gres koralowy będzie na pewno bardzo dobrym substratem dla bakterii nitryfikacyjnych – ale czy z czasem nie stanie się fabryką azotanów / fosforanów– pasowałyby tu stwierdzenia o wysypie glonów.

Z drugiej strony po jakimś czasie grys „zamuli się” i może więcej oddawać „brudu biologicznego” niż oczyszczać.

Może złotym środkiem było by regularne np. kwartalne dokładne płukanie ½ złoża ?

Pomijamy tutaj sprawy związane z buforowaniem wody czy zasilaniem Ca – według nas nic takiego nie nastąpi ze względu na zbyt wysokie ph wody morskiej.

Interesują nas tutaj tylko aspekty za i przeciw stosowania grysu jako filtracji biologicznej.

Fajnie by było jak ktoś by się wypowiedział stosujący taką filtrację, lub robiący to w przeszłości.

A może po prostu na siłę szukamy dziury w całym ponieważ odpieniacz + LR + regularne podmiany zapewnią dobrą kondycję wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sami zauwazyliscie LR+skimmer+podmianki wystarcza. Glowny problem w tym ze gromadzi sie w nim syfek po jakims czasie. Jesli bedzie regularnie plukany to moze byc a plukany powinien byc w wodzie z akwa zeby nie wybijac bakteri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taką filtrację i nie narzekam.Przy czym grys nie jest wkladem w filtrze, a jedynie ok. 15 centymetrową warstwą w pierwszej komorze sumpa. Woda nie przepływa przez niego, ale jakby po nim (nad nim). Na razie minusów nie widzę (plusów też nie specjalnie) :-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Harari, myślisz podobnie jak ja kiedyś przy zakładaniu akwa, zaadoptowałem zbiornik słodkowodny 220 litrów, w morskim wykorzystałem także Fluvala 204 z jedną komora z substratem ceramicznym, i była sielanka przez prawie 2 lata efekty tej metody potwierdzają zdjęcia na mojej stronie.

Aż któregoś dnia po którejś ta sugestii na nano na temat właśnie stosowania filtrów zew. w akwa morskim, odłączyłem go co się działo potem chyba nie warto pisac kompletne załamanie systemu, walczę już ponad rok teraz dopiero powoli stabilizuje się zbiornik.

Do czego dąże - zastanów się dobrze jaką metode wybierzesz a potem już nie ma odwrotu bo zasada niepisana w morskim jest taka - MOŻE BYĆ "ŹLE" ALE STABILNIE

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Roman mialem przed laty odlamki koralowe w kominie. Mysle, ze troche zwiekszaly twardosc wody. Ale tez przez caly czas walczylem z nitratem (tym bardziej, ze wtedy jeszcze nie bylo w sklepach zywej skaly). Powoli wyjmowalem ten grys z komina i po jakims czasie moglem odlaczyc filtr nitratu. Moim zdaniem filtracji nie ma co komplikowac. Nie wiecie jeszcze co ten grys bedzie do wody oddawal. Lepiej nie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.