Skocz do zawartości
Juanitka

Czy to jest aiptasia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie... na forum jestem od niedawna:)

Proszę Was o pomoc w identyfikcji...na żywej skale dzien po zalaniu pojawiło się coś takiego w trzech miejscach...czy to aiptasia?

Jeśli tak to chyba szkodnik, prawda?

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to ładnie wyrośnieta, musisz szybko działać i precyzyjnie bo bardzo szybko sie chowaja całkowicie, mozesz kupić sobie jakieś zwierze zywiace sie nimi. I tak nie bedziesz w stanie mechanicznie pozbyc sie calkowicie


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Możesz spróbować ją wessać do strzykawki [im większa strzykawka tym lepiej] a resztę tego co zostanie zalać nasyconym, wrzącym roztworem sody oczyszczonej [wodorowęglanu sodu] w wodzie osmotycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

l.wurdemanni najlepszym lekarstwem. bedzie trzymac populacje aiptasii pod kontrolą. wszystkie inne metody daja lepsze gorsze rezultaty, wystarczy , ze jakis niewidoczny gołym okiem mikrofragmencik aiptasii sie zachowa i dziad odrośnie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po ciemku poznam tą bestię :/


narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

została skutecznie usunięta:0 tak jak radziliście poza akwarium wstrzyknęłam jej wodę z kwaskiem cytrynowym i przelałam jeszcze woda z sodą...zakupię takze te krewetki l.wurdemanni w celu kontroli:) dzieki za porady Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

została skutecznie usunięta:0 tak jak radziliście poza akwarium wstrzyknęłam jej wodę z kwaskiem cytrynowym i przelałam jeszcze woda z sodą...zakupię takze te krewetki l.wurdemanni w celu kontroli:) dzieki za porady Pozdrawiam

U mnie czysty kwasek cytrynowy nie działał. Wychodziła kilka mm obok. Chyba lepsza jest gorąca woda RO a do tego jeszcze z sodą.

Najlepiej wyjąć, wyciąć i wypłukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja walczyłem z aiptasia kilkukrotnie, i powiem tak, kazda metoda fizycznej eksterminacji moze dac doraznie dobre rezultaty. Na pewno nie można nie reagować. Bo aiptasia moze szybko zdominować zbiornik niszczac obsade. wiec jesli Juanitka zadziałała i na widoku aiptasii nie ma to fajnie. ale problem polega na tym, ze aiptasia na poczatku zawsze rozwija sie w zakamarkach i stamtad albo wedruje labo rozsiewa sie na widok publiczny. wiec l.wurdemanni lub podobne to najlepsze narzedzie. dotrą tam gdzie Juanitka nie widzi i nie sięga. Czy mozna definitywne pozbyć się aiptasii - pewnie tak, tylko, ze ze wzgledu na to , ze aiptasia potrafi sie ukrywac i doskonale rozwijac bez swiatla, nigdy tego nie wiesz czy zniszczyłas wszystkie czy nie. zawsze jakis kilkumilimetrowy osobnik może siedzieć gdzieś pod spodem. naturalne metody w tym momencie sa najlepsze. wprowadzasz naturalnego predatory ktory sie zywi aiptasia i on robi swoje.

Edytowane przez kaziko (wyświetl historię edycji)

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pomógł (póki co) śrubokręt :D poza skałą zniszczyłem całe siedlisko i póki co nie widać :)


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Bartek - jeszcze się zdziwisz jak aiptasia potrafi się rozmnażać. Rozpackanie jej śrubokrętem tylko jej pomaga.

@radiesteta Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Bartek - jeszcze się zdziwisz jak aiptasia potrafi się rozmnażać. Rozpackanie jej śrubokrętem tylko jej pomaga.

@radiesteta Tak

Dzięki. Skała już izolowana w pojemniku. Jutro wypijemy z polipem herbatkę z kwaskiem. To chyba skuteczna metoda ? Zbiornik mam dziś zalany wiec przyszła pewno ze skała i nie mam innych metod jej zwalczania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondrat robilem to oczywiscie poza akwa xd zapomnialem tego dodac


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń, polecam stosowanie krewetek w połączeniu z chemią. Krewetki niestety niezbyt chętnie ruszały duże osobniki. Próbowałem także z chaetodon-em, owszem róże zniknęły, ale polipy na spsach także.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

powodzenia:) u mnie jak na razie nie ma...w piątek jadę po krewetki:)

Wpadłem na inny pomysł - doradźcie czy sensowny: czy ktoś traktował skałę z nią solą ? W Morzu Martwym nie ma nic żywego co ma bodaj powyżej 2-3 komórek a już na pewno brak jakichkolwiek form tkankowców. Zatem i ten ukwiał nie powinien. Czy zatem jako sposób na nią nie może być umieszczenie skały z nią w przesyconym roztworze ze zwykłej kuchennej soli, albo nawet z naszej do robienia morza, na kilka dni ? Wiem, że to wybije całość życia na tym kawałku, ale ukwiał tez powinien polec a po moczeniu w solance z naszej soli nawet płukać by nie trzeba było i skala byłaby do ponownego użytku.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie słyszałem o tym, ale kto wie. logika jest w tym co piszesz. zrób test ;) i opisz rezultaty.

ja kiedys na swojej stronce probowalem zebrac do kupy opis roznych metod... sory, ale jakos do dzisiaj nie skonczylem... :ninja:

http://reefpedia.pl/...tle=Aiptasia_sp

pamietam kiedys dyskusje w ktorej wyszlo, ze niektórzy stosowali chemie nie zawsze poprawnie, tak jesli chodzi o aplikacje roztworu tego czy innego, czy tez samo jego przygotowanie.

warto na to zwracac uwage.

ale druga sprawa, to jest co juz chyba wczesniej wspomnialem, nigdy na 100% nie wiesz czy wybijesz 100% aiptasii ze zbiornika, a metodą jaką opisujesz poświecasz cały kawałek skały. tymczasem jakas 2 mm aptasia moze sobie nadal siedziec w dziurce na skale obok...

jak dla mnie naturalny wróg aiptasii jest najlepszą metodą, po prostu na bieżąco ją trzebi i utrzymuje pod kontrolą. jesli krewetka nie wykazuje zainteresowania tzn, ze trzeba zwiekszyc konkurencje pokarmową, wtedy zjadzą wszysztko... :D


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jasne. Jak ktoś ma wartościowe i bogate życie to nie ma seansu go niszczyć, ale moja sytuacja jest idealna. W kilka godzin po zalaniu akwarium ją dostrzegłem a kawałek skały na której jest przedstawia dla mnie mała wartość bo nie jest duży. Pewnie trochę osób jest lub będzie w posobnym położeniu. Dosoliłem jej. Poziom soli na refraktometrze poza skalą. Całe okno białe. Zadowolona nie była. Starała się do tego białego ochronnego kokona schować ale raczej za szybko się to działo bo nie zdążyła. Nie wiem czy czymś pluła bo woda z sola była cała mętna od soli. Zostawiłem w pojemniku do jutra.Napiszę jaki efekt. Może potem tę skałę nie dam od razu do zbiornika tylko 7 dni w słoiku z normalną morską woda potrzymam i poobserwuję. najbardziej ucieszyłoby mnie gdyby sama odpadła i leżała na dnie martwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz wiecej skały w akwarium ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.