Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moze Jakies lepsze fotki korali?


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek,

zwroc uwage na ilosc dozowanych "dodatkow" jak np: NaNO3. Tez czasami dodaje, ale podwyzszam z "0" na 0,1 NO3 a nie 600 krotnie.

Trudno okreslic, jakie masz PO4 i inne parametry. Powinny byc doprowadzone do "dobrych" i utrzymywane. Powinny "stac" w miejscu.

Troche rozmijamy sie z prawda twierdzac, ze silniejsza cyrkulacja (nie bezposrednio na korala) powoduje zanik polipow. Przyczyna musi byc inna.

Poza tym, silniejsza cyrkulacja wydmucha detrytus do sumpa (chyba nie masz odpieniacza?). Mniej detrytusu na skale to mniej glonow.

Moim zdaniem, nawet z ta lampa LED jest za malo swiatla, no ale chyba nastawiasz sie na miekkie (poza ta smutna Montipora).

Spory litraz, spore wydatki. Znajac siebie, wstawilbym tam potezny odpieniacz i kontrolujac NO3 i PO4 pobawilbym sie wodka. Po daniu silniejszych pomp cyrkulacyjnych i swiatla, mozna przy kontrolowanych parametrach smialo wstawiac akropory i wpuszczac ryby.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, gdybym był na Twoim miejscu, to dokładnie bym przeczytał to co napisał Stani i ślepo do tego się zastosował. Jak wyprowadzisz zbiornik na prostą (parametry będą stabilne i "okiełznane" procesy nimi sterujące) to możesz się pobawić w filtrację alternatywną. Teraz lepiej zastosować metody sprawdzone i skuteczne. Dolewanie azotu, bo glony nie rosną nie jest dobrą metodą.

Trzymamy kciuki, bo wszystkim nam zależy żeby było jak najwięcej pięknych akwariów.

Mogę prosić o fotkę sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek,

zwroc uwage na ilosc dozowanych "dodatkow" jak np: NaNO3. Tez czasami dodaje, ale podwyzszam z "0" na 0,1 NO3 a nie 600 krotnie.

Przyznaję że to m.im.Twoje posty (ale nie tylko) przekonały mnie do dozowania NO3. Poziom NO3 na wczoraj to 2.5 mg/l więc OK, PO4 niewykrywalne. Używałem świeżych testów Saliferta. Wynik 20ppm NO3 i więcej to efekt starego testu który zachowywał się "zerojedynkowo" tzn albo nie pokazywał nic albo od razu więcej niż faktycznie było.

Dozuję ok 0.5 g NH4NO3 raz na kilka dni. Zaczynałem od 0.1g. ze względu na amoniak. Taka ilość to mniej więcej odpowiednik 0.9g NaNO3 i przy moim całkowitym powinna podnosić poziom o ok 1.2 mg/l j. Dlatego to 20 mg/l po podaniu tylko kilku porcji wyglądało co najmniej podejrzanie.

Trudno okreslic, jakie masz PO4 i inne parametry. Powinny byc doprowadzone do "dobrych" i utrzymywane. Powinny "stac" w miejscu.

Co do PO4 to obserwowane objawy pasują to tego: http://algaescrubber...ow-out-of-rocks - włochate glony na niektórych skałkach utrzymujące się w konkretnych miejscach, z czasem kępki jakby słabły.

Parametry są w miarę stabilne. W tym momencie jest tylko kilka SPS ów i kilka euphyllii - nawet jakbym nic nie dozował to spadek Ca/KH będzie widoczny w skali tygodni a nie dni. Duży litraż przy małej obsadzie sam się broni przed gwałtownymi zmianami. Jak nie kombinuję za dużo to jest OK.

Troche rozmijamy sie z prawda twierdzac, ze silniejsza cyrkulacja (nie bezposrednio na korala) powoduje zanik polipow. Przyczyna musi byc inna.

Poza tym, silniejsza cyrkulacja wydmucha detrytus do sumpa (chyba nie masz odpieniacza?). Mniej detrytusu na skale to mniej glonow.

Jest jeszcze jedna pompa którą włączam na 15 minut dziennie żeby przedmuchać skały. Nie wliczam jej do cyrkulacji. Ta pompka jest tak ustawiona że przedmuchuje skutecznie ale jedzie po koralach siedzących po kuchennej stronie akwarium. Nie są tym zachwycone. Poza tym sama pompa obiegowa jest na tyle mocna że po wyłączeniu pomp cyrkulacyjnych zapewnia spory ruch wody w akwarium. U mnie wlot wody i przelew są po przeciwnych końcach akwarium.

Jeżeli miałbym dokładać cyrkulację to chyba tylko jeszcze jedną małą pompkę pod skałami ale na ten moment można to obejść przedmuchując skały okresowo pompką trzymaną w ręce.

Odpieniacz mam, używam go sporadycznie.

Moim zdaniem, nawet z ta lampa LED jest za malo swiatla, no ale chyba nastawiasz sie na miekkie (poza ta smutna Montipora).

Może będę miał okazję zmierzyć PAR zaniedługo, zobaczymy. Na uruchomienie czeka jeszcze 40W LED 470nm.

Miękkie są całkiem fajne, miłe dla oka, nawet jeśli nie są postrzegane jako ambitne. Zakładam że docelowo część obsady będą stanowiły łatwiejsze SPSy. W tym momencie te montipory które mam wykazują jakieś przyrosty ale to jeszcze nie to.

Po daniu silniejszych pomp cyrkulacyjnych i swiatla, mozna przy kontrolowanych parametrach smialo wstawiac akropory i wpuszczac ryby.

Mam jedną szczepkę acropory od 3 dni, zobaczymy czy się utrzyma. Nie jestem do końca przekonany że zbiornik zapełniony samymi akroporami to jest to czego chcę.

Znajac siebie, wstawilbym tam potezny odpieniacz i kontrolujac NO3 i PO4 pobawilbym sie wodka.

Co może mi dać wódka w tej sytuacji? Poza dobrym humorem oczywiście. Ale to inne dawkowanie :wine:

Mogę prosić o fotkę sumpa?

Fotka sumpa będzie. Jak znajdę czas to wieczorem.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

No to kamień z serca...

Najważniejsze żeby akwarium się podobało właścicielowi. Przez pomyłkę odczytałem ten wątek jako prośbę o jakieś sugestie by akwarium wyglądało lepiej.

Skoro jednak daje ci ono pełną satysfakcję w obecnej formie i wszystko działa jak należy, to i fotka sumpa jest zbyteczna.

W akwarystyce każdy musi znaleźć własną ścieżkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkoncu zobaczyłem twoje akwarium. Mam nadzieje że, szczepka monti się przyjeła.


ReefMAX, koralia Nano Ewo 900, Tunze 6015,17Kg LR, 7Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, czyli jest dobrze.

Co do NO3 to wystarczy, jesli co kilka tygodni bedzie wykrywalne, niekoniecznie "zawsze" ponad 1mg/l.

Napisalem o wodce, gdybys przy jej pomocy, NO3 i odpieniacza chcial zbic PO4. :welcome:

Zreszta, masz blisko Mrowke :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki sumpa i caulastrei:

Ok 20 sierpnia, początek dozowania jodu, wyłączenie odpieniacza. Połowa caulerpy niedawno wywalona, reszta wyjedzona przez jeżowca.

PICT6258

DSC02764

poczatek października, poczatek dozowania NH4NO3, chaeto właśnie wrzucone

PICT6365

DSC02774

stan aktualny

Widać że wzrost caulerpy ruszył po tym jak zacząłem podawać NO3.

U caulastrei zaczęło się poprawiać jak podałem jod, a po dołożeniu NO3 jest sensowny wzrost.

DSC02968

DSC02998

Odłamany kawałek szczepki, ok, 1,5 miesiąca po wklejeniu (na kleju do skałek).

DSC02977

Szczepka od Asa. Dzięki !!

DSC03002

Montipora talerzowa. U mnie rośnie słabo, może 2-3 mm za prawie 2 miesiące. Fotka fatalna bo nie mam jak do niej podejść z aparatem, zawsze jest pod dużym kątem i nieostro.

DSC02983

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.